vim 8.2 - en to it translation catalogue (2749 entries)

en: ERROR:
it: ERRORE:

en: 
    [bytes] total alloc-freed %lu-%lu, in use %lu, peak use %lu
it: 
    [byte] totali alloc-rilasc %lu-%lu, in uso %lu, max uso %lu

en: [calls] total re/malloc()'s %lu, total free()'s %lu
it: [chiamate] totale re/malloc() %lu, totale free() %lu

en: --Deleted--
it: --Cancellato--

en: auto-removing autocommand: %s <buffer=%d>
it: auto-rimozione dell'autocomando: %s <buffer=%d>

en: W19: Deleting augroup that is still in use
it: W19: Cancello augroup, ma è ancora in uso

en: 
    --- Autocommands ---
it: 
    --- Autocomandi ---

en: No matching autocommands: %s
it: Nessun autocomando corrispondente: %s

en: %s Autocommands for "%s"
it: %s Autocomandi per "%s"

en: Executing %s
it: Eseguo %s

en: autocommand %s
it: autocomando %s

en: add() argument
it: argomento di add()

en: insert() argument
it: argomento di insert()

en: [Location List]
it: [Lista Locazioni]

en: [Quickfix List]
it: [Lista Quickfix]

en: %d buffer unloaded | %d buffers unloaded
it[0]: %d buffer scaricato
it[1]: %d buffer scaricati

en: %d buffer deleted | %d buffers deleted
it[0]: %d buffer tolto dalla lista
it[1]: %d buffer tolti dalla lista

en: %d buffer wiped out | %d buffers wiped out
it[0]: %d buffer cancellato
it[1]: %d buffer cancellati

en: W14: Warning: List of file names overflow
it: W14: Avviso: Superato limite della lista dei nomi di file

en: line %ld
it: riga %ld

en:  [Modified]
it:  [Modificato]

en: [Not edited]
it: [Non elaborato]

en: [Read errors]
it: [Errori in lettura]

en: [RO]
it: [Sola-Lettura]

en: [readonly]
it: [sola-lettura]

en: %ld line --%d%%-- | %ld lines --%d%%--
it[0]: %ld riga --%d%%--
it[1]: %ld righe --%d%%--

en: line %ld of %ld --%d%%-- col
it: riga %ld di %ld --%d%%-- col

en: [No Name]
it: [Senza nome]

en: help
it: aiuto

en: [Help]
it: [Aiuto]

en: [Preview]
it: [Anteprima]

en: All
it: Tut

en: Bot
it: Fon

en: Top
it: Cim

en: [Prompt]
it: [Richiesta]

en: [Popup]
it: [Dinamico]

en: [Scratch]
it: [Volatile]

en: WARNING: The file has been changed since reading it!!!
it: AVVISO: File modificato dopo essere stato letto!!!

en: Do you really want to write to it
it: Vuoi davvero riscriverlo

en: [New]
it: [Nuovo]

en: [New File]
it: [File nuovo]

en:  CONVERSION ERROR
it:  ERRORE DI CONVERSIONE

en:  in line %ld;
it:  alla riga %ld;

en: [NOT converted]
it: [NON convertito]

en: [converted]
it: [convertito]

en: [Device]
it: [Dispositivo]

en:  appended
it:  aggiunto in fondo

en:  [w]
it:  [s]

en:  written
it:  scritti

en: 
    WARNING: Original file may be lost or damaged
it: 
    AVVISO: Il file originale può essere perso o danneggiato

en: don't quit the editor until the file is successfully written!
it: non uscire dall'editor prima della fine della scrittura del file!

en: W10: Warning: Changing a readonly file
it: W10: Avviso: Modifica a un file in sola-lettura

en: No display
it: Manca display

en: : Send failed.
it: : Invio fallito.

en: : Send failed. Trying to execute locally
it: : Invio fallito. Tento di eseguire localmente

en: %d of %d edited
it: %d di %d elaborato

en: No display: Send expression failed.
it: Nessun display: Invio di espressione fallito.

en: : Send expression failed.
it: : Invio di espressione fallito.

en: Used CUT_BUFFER0 instead of empty selection
it: Uso CUT_BUFFER0 invece che una scelta nulla

en: tagname
it: nome_tag

en:  kind file
it:  tipo file

en: 'history' option is zero
it: l'opzione 'history' è a zero

en: Warning: Using a weak encryption method; see :help 'cm'
it: Avviso: Metodo di cifratura debole in uso; vedere :help 'cm'

en: Note: Encryption of swapfile not supported, disabling swap file
it: Nota: La cifratura del file di swap non è supportata, file di swap disabilitato

en: Enter encryption key:
it: Immetti chiave di cifratura:

en: Enter same key again:
it: Ribatti per conferma la stessa chiave:

en: Keys don't match!
it: Le chiavi non corrispondono!

en: [crypted]
it: [cifrato]

en: Entering Debug mode.  Type "cont" to continue.
it: Entro modalità Debug.  Batti "cont" per continuare.

en: Oldval = "%s"
it: Vecchioval = "%s"

en: Newval = "%s"
it: Nuovoval = "%s"

en: line %ld: %s
it: riga %ld: %s

en: cmd: %s
it: com: %s

en: frame is zero
it: al livello zero

en: frame at highest level: %d
it: al livello più alto: %d

en: Breakpoint in "%s%s" line %ld
it: Pausa in "%s%s" riga %ld

en: No breakpoints defined
it: Nessun 'breakpoint' definito

en: %3d  %s %s  line %ld
it: %3d  %s %s riga %ld

en: %3d  expr %s
it: %3d  espr %s

en: extend() argument
it: argomento di extend()

en: Not enough memory to use internal diff for buffer "%s"
it: Memoria insufficiente per usare diff interna per il buffer "%s"

en: Patch file
it: File di differenze

en: Custom
it: Personalizzato

en: Latin supplement
it: Supplemento latino

en: Greek and Coptic
it: Greco e copto

en: Cyrillic
it: Cirillico

en: Hebrew
it: Ebraico

en: Arabic
it: Arabo

en: Latin extended
it: Latino esteso

en: Greek extended
it: Greco esteso

en: Punctuation
it: Punteggiatura

en: Super- and subscripts
it: Apici e pedici

en: Currency
it: Valuta

en: Other
it: Altri

en: Roman numbers
it: Numeri romani

en: Arrows
it: Frecce

en: Mathematical operators
it: Operatori matematici

en: Technical
it: Tecnico

en: Box drawing
it: Disegno caselle

en: Block elements
it: Elementi di blocchi

en: Geometric shapes
it: Forme geometriche

en: Symbols
it: Simboli

en: Dingbats
it: Dingbat

en: CJK symbols and punctuation
it: Simboli e punteggiatura CJK

en: Not enough memory to set references, garbage collection aborted!
it: Memoria insufficiente per impostarlo, recupero memoria fallito!

en: 
    	Last set from
it: 
    	Impostata l'ultima volta da

en: &Ok
it: &OK

en: &OK
    &Cancel
it: &OK
    &Non eseguire

en: called inputrestore() more often than inputsave()
it: inputrestore() chiamata più volte di inputsave()

en: <%s>%s%s  %d,  Hex %02x,  Oct %03o, Digr %s
it: <%s>%s%s  %d,  Esa %02x,  Ottale %03o, Digr %s

en: <%s>%s%s  %d,  Hex %02x,  Octal %03o
it: <%s>%s%s  %d,  Esa %02x,  Ottale %03o

en: > %d, Hex %04x, Oct %o, Digr %s
it: > %d, Esa %04x, Ottale %o, Digr %s

en: > %d, Hex %08x, Oct %o, Digr %s
it: > %d, Esa %08x, Ottale %o, Digr %s

en: > %d, Hex %04x, Octal %o
it: > %d, Esa %04x, Ottale %o

en: > %d, Hex %08x, Octal %o
it: > %d, Esa %08x, Ottale %o

en: %ld line moved | %ld lines moved
it[0]: %ld riga mossa
it[1]: %ld righe mosse

en: %ld lines filtered
it: %ld righe filtrate

en: [No write since last change]
it: [Non salvato dopo l'ultima modifica]

en: Save As
it: Salva con Nome

en: Write partial file?
it: Scrivo il file incompleto?

en: Overwrite existing file "%s"?
it: Riscrittura del file esistente "%s"?

en: Swap file "%s" exists, overwrite anyway?
it: Il file swap "%s" esiste già, sovrascrivo?

en: 'readonly' option is set for "%s".
    Do you wish to write anyway?
it: opzione 'readonly' attiva per "%s".
    Vuoi scrivere comunque?

en: File permissions of "%s" are read-only.
    It may still be possible to write it.
    Do you wish to try?
it: I permessi di "%s" sono di sola-lettura.
    Questo potrebbe non impedire la scrittura.
    Vuoi provare?

en: Edit File
it: Elabora File

en: replace with %s (y/n/a/q/l/^E/^Y)?
it: sostituire con %s (y/n/a/q/l/^E/^Y)?

en: (Interrupted)
it: (Interrotto)

en: %ld match on %ld line | %ld matches on %ld line
it[0]: %ld corrispondenza in %ld riga
it[1]: %ld corrispondenze in %ld riga

en: %ld substitution on %ld line | %ld substitutions on %ld line
it[0]: %ld sostituzione su %ld riga
it[1]: %ld sostituzioni su %ld riga

en: %ld match on %ld lines | %ld matches on %ld lines
it[0]: %ld corrispondenza in %ld righe
it[1]: %ld corrispondenze in %ld righe

en: %ld substitution on %ld lines | %ld substitutions on %ld lines
it[0]: %ld sostituzione in %ld righe
it[1]: %ld sostituzioni in %ld righe

en: Pattern found in every line: %s
it: Espressione trovata su ogni riga: %s

en: Pattern not found: %s
it: Espressione non trovata: %s

en: No old files
it: Nessun file elaborato in precedenza

en: Save changes to "%s"?
it: Salvare modifiche a "%s"?

en: Warning: Entered other buffer unexpectedly (check autocommands)
it: Avviso: Entrato in altro buffer inaspettatamente (controllare autocomandi)

en: W20: Required python version 2.x not supported, ignoring file: %s
it: W20: Versione richiesta di python 2.x non supportata, ignoro il file: %s

en: W21: Required python version 3.x not supported, ignoring file: %s
it: W21: Versione richiesta di python 3.x non supportata, ignoro il file: %s

en: Entering Ex mode.  Type "visual" to go to Normal mode.
it: Entro modalità Ex.  Batti "visual" per tornare a modalità Normale.

en: Executing: %s
it: Sto eseguendo:  %s

en: End of sourced file
it: Fine del file di comandi

en: End of function
it: Fine funzione

en: Backwards range given, OK to swap
it: Intervallo rovesciato, OK invertirlo

en: INTERNAL: Cannot use EX_DFLALL with ADDR_NONE, ADDR_UNSIGNED or ADDR_QUICKFIX
it: INTERNO: Non posso usare EX_DFLALL con ADDR_NONE, ADDR_UNSIGNED o ADDR_QUICKFIX

en: %d more file to edit.  Quit anyway? | %d more files to edit.  Quit anyway?
it[0]: %d ulteriore file da elaborare.  Esco lo stesso?
it[1]: %d ulteriori file da elaborare.  Esco lo stesso?

en: unknown
it: sconosciuto

en: Greetings, Vim user!
it: Salve, utente Vim!

en: Already only one tab page
it: C'è già un'unica pagina di linguette

en: Edit File in new tab page
it: Apri il File in una nuova pagina di linguette

en: Edit File in new window
it: Apri il File in una nuova finestra

en: Tab page %d
it: Pagina di linguette %d

en: No swap file
it: Non posso creare un file di swap

en: Append File
it: In aggiunta al File

en: Window position: X %d, Y %d
it: Posizione finestra: X %d, Y %d

en: Save Redirection
it: Salva Ridirezione

en: Untitled
it: Senza Nome

en: Exception thrown: %s
it: Eccezione lanciata: %s

en: Exception finished: %s
it: Eccezione finita: %s

en: Exception discarded: %s
it: Eccezione scartata: %s

en: %s, line %ld
it: %s, riga %ld

en: Exception caught: %s
it: Eccezione intercettata: %s

en: %s made pending
it: %s reso 'pending'

en: %s resumed
it: %s ripristinato

en: %s discarded
it: %s scartato

en: Exception
it: Eccezione

en: Error and interrupt
it: Errore ed interruzione

en: Error
it: Errore

en: Interrupt
it: Interruzione

en: [Command Line]
it: [Riga-di-comando]

en: is a directory
it: è una directory

en: Illegal file name
it: Nome di file non consentito

en: is not a file
it: non è un file

en: is a device (disabled with 'opendevice' option)
it: è una periferica (disabilitata con l'opzione 'opendevice')

en: [New DIRECTORY]
it: [Nuova DIRECTORY]

en: [File too big]
it: [File troppo grande]

en: [Permission Denied]
it: [Tipo di accesso non consentito]

en: Vim: Reading from stdin...
it: Vim: Leggo da stdin...

en: Reading from stdin...
it: Leggo da stdin...

en: [character special]
it: [speciale carattere]

en: [CR missing]
it: [manca CR]

en: [long lines split]
it: [righe lunghe divise]

en: [CONVERSION ERROR in line %ld]
it: [ERRORE DI CONVERSIONE alla riga %ld]

en: [ILLEGAL BYTE in line %ld]
it: [BYTE NON CONSENTITO alla riga %ld]

en: [READ ERRORS]
it: [ERRORI IN LETTURA]

en: Can't find temp file for conversion
it: Non riesco a trovare il file temp per leggerlo

en: Conversion with 'charconvert' failed
it: Conversione fallita con 'charconvert'

en: can't read output of 'charconvert'
it: non riesco a leggere il risultato di 'charconvert'

en: [dos]
it: [DOS]

en: [dos format]
it: [in formato DOS]

en: [mac]
it: [Mac]

en: [mac format]
it: [in formato Mac]

en: [unix]
it: [Unix]

en: [unix format]
it: [in formato Unix]

en: %ld line,  | %ld lines,
it[0]: %ld riga,
it[1]: %ld righe,

en: [Incomplete last line]
it: [Manca carattere di fine riga]

en: W12: Warning: File "%s" has changed and the buffer was changed in Vim as well
it: W12: Avviso: File "%s" modificato su disco ed anche nel buffer di Vim

en: See ":help W12" for more info.
it: Vedere ":help W12" per ulteriori informazioni.

en: W11: Warning: File "%s" has changed since editing started
it: W11: Avviso: File "%s" modificato dopo inizio edit

en: See ":help W11" for more info.
it: Vedere ":help W11" per ulteriori informazioni.

en: W16: Warning: Mode of file "%s" has changed since editing started
it: W16: Avviso: Modo File "%s" modificato dopo inizio edit

en: See ":help W16" for more info.
it: Vedere ":help W16" per ulteriori informazioni.

en: W13: Warning: File "%s" has been created after editing started
it: W13: Avviso: Il file "%s" risulta creato dopo inizio edit

en: Warning
it: Avviso

en: &OK
    &Load File
    Load File &and Options
it: &OK
    &Carica File
    Caric&a File e Opzioni

en: <empty>
it: <vuoto>

en: writefile() first argument must be a List or a Blob
it: il primo argomento di writefile() dev'essere una Lista o un Blob

en: Select Directory dialog
it: Scelta Directory dialogo

en: Save File dialog
it: Salva File dialogo

en: Open File dialog
it: Apri File dialogo

en: no matches
it: nessuna corrispondenza

en: +--%3ld line folded  | +--%3ld lines folded
it[0]: +--%3ld riga piegata
it[1]: +--%3ld righe piegate

en: +-%s%3ld line:  | +-%s%3ld lines:
it[0]: +-%s%3ld riga:
it[1]: +-%s%3ld righe:

en: No match at cursor, finding next
it: Nessuna corrispondenza al cursore, cerco la prossima

en: _Save
it: _Salva

en: _Open
it: _Apri

en: _Cancel
it: _Annulla

en: &Yes
    &No
    &Cancel
it: &Y Sì
    &No
    &C Ignora

en: Yes
it: Sì

en: Cancel
it: Non eseguire

en: Input _Methods
it: _Metodi di inserimento

en: VIM - Search and Replace...
it: VIM - Sostituisci...

en: VIM - Search...
it: VIM - Cerca...

en: Find what:
it: Trova cosa:

en: Replace with:
it: Sostituisci con:

en: Match whole word only
it: Cerca solo la parola intera

en: Match case
it: Maiuscole/minuscole

en: Direction
it: Direzione

en: Up
it: Su

en: Down
it: Giù

en: Find Next
it: Trova il Prossimo

en: Replace
it: Sostituisci

en: Replace All
it: Sostituisci Tutto

en: _Close
it: _Chiudi

en: Vim: Received "die" request from session manager
it: Vim: Ricevuta richiesta "die" dal Session Manager

en: Close tab
it: Chiudi linguetta

en: New tab
it: Nuova linguetta

en: Open Tab...
it: Apri linguetta...

en: Vim: Main window unexpectedly destroyed
it: Vim: Finestra principale distrutta inaspettatamente

en: &Filter
it: &Filtro

en: &Cancel
it: &C Non eseguire

en: Directories
it: Directory

en: Filter
it: Filtro

en: &Help
it: &H Aiuto

en: Files
it: File

en: Selection
it: Selezione

en: Vim dialog
it: Dialogo Vim

en: Find &Next
it: &N Trova il Prossimo

en: &Replace
it: &R Sostituisci

en: Replace &All
it: &A Sostituisci Tutto

en: &Undo
it: &U Disfa

en: Open tab...
it: Apri linguetta...

en: Find string
it: Trova stringa

en: Find & Replace
it: Trova & Sostituisci

en: Not Used
it: Non Utilizzato

en: Directory	*.nothing
it: Directory	*.niente

en: Font%d width is not twice that of font0
it: La larghezza di font%d non è doppia di quella di font0

en: Font0 width: %d
it: Larghezza di Font0: %d

en: Font%d width: %d
it: Larghezza di Font%d: %d

en: Invalid font specification
it: Specifica di carattere non valida

en: &Dismiss
it: &D Non ora

en: no specific match
it: nessuna corrispondenza specifica

en: Vim - Font Selector
it: Vim - Selettore Caratteri

en: Name:
it: Nome:

en: Show size in Points
it: Mostra dimensione in Punti

en: Encoding:
it: Codifica:

en: Font:
it: Carattere:

en: Style:
it: Stile:

en: Size:
it: Dimensione:

en: Page %d
it: Pagina %d

en: No text to be printed
it: Manca testo da stampare

en: Printing page %d (%d%%)
it: Sto stampando pagina %d (%d%%)

en:  Copy %d of %d
it:  Copia %d di %d

en: Printed: %s
it: Stampato: %s

en: Printing aborted
it: Stampa non completata

en: Sending to printer...
it: Invio a stampante...

en: Print job sent.
it: Richiesta di stampa inviata.

en: Sorry, help file "%s" not found
it: Spiacente, non trovo file di aiuto "%s"

en: W18: Invalid character in group name
it: W18: Carattere non valido in un nome di gruppo

en: Add a new database
it: Aggiungi un nuovo database

en: Query for a pattern
it: Cerca un modello

en: Show this message
it: Visualizza questo messaggio

en: Kill a connection
it: Termina una connessione

en: Reinit all connections
it: Reinizializza tutte le connessioni

en: Show connections
it: Visualizza connessioni

en: This cscope command does not support splitting the window.
it: Questo comando cscope non gestisce la divisione della finestra.

en: Added cscope database %s
it: Aggiunto database cscope %s

en: cs_create_connection setpgid failed
it: cs_create_connection setpgid fallita

en: cs_create_connection exec failed
it: cs_create_connection exec fallita

en: cs_create_connection: fdopen for to_fp failed
it: cs_create_connection: fdopen di to_fp fallita

en: cs_create_connection: fdopen for fr_fp failed
it: cs_create_connection: fdopen di fr_fp fallita

en: cscope commands:
it: comandi cscope:

en: %-5s: %s%*s (Usage: %s)
it: %-5s: %s%*s (Uso: %s)

en: 
           a: Find assignments to this symbol
           c: Find functions calling this function
           d: Find functions called by this function
           e: Find this egrep pattern
           f: Find this file
           g: Find this definition
           i: Find files #including this file
           s: Find this C symbol
           t: Find this text string
it: 
           a: Trova assegnazioni a questo simbolo
           c: Trova funzioni che chiamano questa
           d: Trova funzioni chiamate da questa
           e: Trova questa espressione egrep
           f: Trova questo file
           g: Trova questa definizione
           i: Trova file che #includono questo file
           s: Trova questo simbolo C
           t: Trova questa stringa di testo

en: cscope connection %s closed
it: connessione cscope %s chiusa

en: Cscope tag: %s
it: Tag cscope: %s

en: 
       #   line
it: 
       #   riga

en: filename / context / line
it: nomefile / contest / riga

en: All cscope databases reset
it: Tutti i database cscope annullati

en: no cscope connections
it: nessuna connessione cscope

en:  # pid    database name                       prepend path
it:  # pid    database nome                       prepend path

en: Lua library cannot be loaded.
it: Non riesco a caricare libreria Lua.

en: cannot save undo information
it: non riesco a salvare informazioni per 'undo'

en: invalid expression
it: espressione non valida

en: expressions disabled at compile time
it: espressioni disabilitate in compilazione

en: hidden option
it: opzione nascosta

en: unknown option
it: opzione sconosciuta

en: window index is out of range
it: indice della finestra non nell'intervallo

en: couldn't open buffer
it: non sono riuscito ad aprire il buffer

en: cannot delete line
it: non posso cancellare la riga

en: cannot replace line
it: non posso sostituire la riga

en: cannot insert line
it: non posso inserire la riga

en: string cannot contain newlines
it: la stringa non può contenere caratteri 'A CAPO'

en: error converting Scheme values to Vim
it: errore nel convertire i valori Scheme a Vim

en: Vim error: ~a
it: Errore Vim: ~a

en: Vim error
it: Errore Vim

en: buffer is invalid
it: buffer non valido

en: window is invalid
it: finestra non valida

en: linenr out of range
it: numero di riga non nell'intervallo

en: not allowed in the Vim sandbox
it: non consentito in ambiente protetto

en: invalid buffer number
it: numero buffer non valido

en: not implemented yet
it: non ancora implementato

en: cannot set line(s)
it: non posso impostare riga/he

en: invalid mark name
it: nome di marcatura non valido

en: mark not set
it: marcatura non impostata

en: row %d column %d
it: riga %d colonna %d

en: cannot insert/append line
it: non riesco a inserire/aggiungere riga

en: line number out of range
it: numero di riga non nell'intervallo

en: unknown flag:
it: flag sconosciuto:

en: unknown vimOption
it: 'vimOption' sconosciuta

en: keyboard interrupt
it: interruzione dalla tastiera

en: cannot create buffer/window command: object is being deleted
it: non riesco a creare comando buffer/finestra: oggetto in via di cancellazione

en: cannot register callback command: buffer/window is already being deleted
it: non posso registrare comando callback: buffer/finestra già in cancellazione

en: cannot register callback command: buffer/window reference not found
it: non posso registrare comando callback: riferimento a buffer/finestra inesistente

en: cannot get line
it: non riesco a ottenere la riga

en: Unable to register a command server name
it: Non riesco a registrare un nome di server comando

en: %ld lines to indent...
it: %ld righe da rientrare...

en: %ld line indented  | %ld lines indented
it[0]: %ld riga rientrata
it[1]: %ld righe rientrate

en:  Keyword completion (^N^P)
it:  Completamento parola (^N^P)

en:  ^X mode (^]^D^E^F^I^K^L^N^O^Ps^U^V^Y)
it:  modalità ^X (^]^D^E^F^I^K^L^N^O^Ps^U^V^Y)

en:  Whole line completion (^L^N^P)
it:  Completamento riga intera (^L^N^P)

en:  File name completion (^F^N^P)
it:  Completamento nomi file (^F^N^P)

en:  Tag completion (^]^N^P)
it:  Completamento Tag (^]^N^P)

en:  Path pattern completion (^N^P)
it:  Completamento Modello percorso (^N^P)

en:  Definition completion (^D^N^P)
it:  Completamento Definizione (^D^N^P)

en:  Dictionary completion (^K^N^P)
it:  Completamento Dizionario (^K^N^P)

en:  Thesaurus completion (^T^N^P)
it:  Completamento Thesaurus (^T^N^P)

en:  Command-line completion (^V^N^P)
it:  Completamento riga-di-comando (^V^N^P)

en:  User defined completion (^U^N^P)
it:  Completamento definito dall'utente (^U^N^P)

en:  Omni completion (^O^N^P)
it:  Completamento globale (^O^N^P)

en:  Spelling suggestion (s^N^P)
it:  Suggerimento ortografico (s^N^P)

en:  Keyword Local completion (^N^P)
it:  Completamento Parola Locale (^N^P)

en: Hit end of paragraph
it: Giunto alla fine del paragrafo

en: 'dictionary' option is empty
it: l'opzione 'dictionary' non è impostata

en: 'thesaurus' option is empty
it: l'opzione 'thesaurus' non è impostata

en: Scanning dictionary: %s
it: Scansione Dizionario: %s

en:  (insert) Scroll (^E/^Y)
it:  (inserisci) Scroll (^E/^Y)

en:  (replace) Scroll (^E/^Y)
it:  (sostituisci) Scroll (^E/^Y)

en: Scanning: %s
it: Scansione: %s

en: Scanning tags.
it: Scansione tag.

en: match in file
it: corrispondenza nel file

en:  Adding
it:  Aggiungo

en: -- Searching...
it: -- Ricerca...

en: Back at original
it: Ritorno all'originale

en: Word from other line
it: Parola da un'altra riga

en: The only match
it: L'unica corrispondenza

en: match %d of %d
it: corrispondenza %d di %d

en: match %d
it: corrispondenza %d

en: flatten() argument
it: argomento di flatten()

en: sort() argument
it: argomento di sort()

en: uniq() argument
it: argomento di uniq()

en: map() argument
it: argomento di map()

en: mapnew() argument
it: argomento di mapnew()

en: filter() argument
it: argomento di filter()

en: extendnew() argument
it: argomento di extendnew()

en: remove() argument
it: argomento di remove()

en: reverse() argument
it: argomento di reverse()

en: Current %slanguage: "%s"
it: Lingua %sin uso: "%s"

en: Unknown option argument
it: Argomento di opzione sconosciuto

en: Too many edit arguments
it: Troppi argomenti di edit

en: Argument missing after
it: Argomento mancante dopo

en: Garbage after option argument
it: Spazzatura dopo argomento di opzione

en: Too many "+command", "-c command" or "--cmd command" arguments
it: Troppi argomenti "+command", "-c command" o "--cmd command"

en: Invalid argument for
it: Argomento non valido per

en: %d files to edit
it: %d file da elaborare

en: netbeans is not supported with this GUI
it: netbeans non è supportato con questa GUI

en: '-nb' cannot be used: not enabled at compile time
it: '-nb' non disponibile: non abilitato in compilazione

en: This Vim was not compiled with the diff feature.
it: Vim non compilato con funzionalità 'diff'.

en: Attempt to open script file again: "
it: Tento di riaprire lo script file: "

en: Cannot open for reading: "
it: Non posso aprire in lettura: "

en: Cannot open for script output: "
it: Non posso aprire come script output: "

en: Vim: Error: Failure to start gvim from NetBeans
it: Vim: Errore: Avvio di gvim da NetBeans non riuscito

en: Vim: Error: This version of Vim does not run in a Cygwin terminal
it: Vim: Errore: Questa versione di Vim non funziona in un terminale Cygwin

en: Vim: Warning: Output is not to a terminal
it: Vim: Avviso: Output non diretto a un terminale

en: Vim: Warning: Input is not from a terminal
it: Vim: Avviso: Input non proveniente da un terminale

en: pre-vimrc command line
it: riga comandi prima di vimrc

en: 
    More info with: "vim -h"
it: 
    Maggiori informazioni con: "vim -h"

en: [file ..]       edit specified file(s)
it: [file ..]       apri file(s) specificati

en: -               read text from stdin
it: -               leggi testo da 'stdin'

en: -t tag          edit file where tag is defined
it: -t tag          apri file in cui è definito il tag

en: -q [errorfile]  edit file with first error
it: -q [errorfile]  apri file col primo errore

en: 
    
    Usage:
it: 
    
      Uso:

en:  vim [arguments]
it:  vim [argomenti]

en: 
       or:
it: 
        o:

en: 
    Where case is ignored prepend / to make flag upper case
it: 
    Quando si ignorano maiusc./minusc. preporre / per rendere il flag maiusc.

en: 
    
    Arguments:
it: 
    
    Argomenti:

en: --			Only file names after this
it: --			Solo nomi file da qui in poi

en: --literal		Don't expand wildcards
it: --literal		Non espandere wildcard

en: -register		Register this gvim for OLE
it: -register		Registra questo gvim a OLE

en: -unregister		Unregister gvim for OLE
it: -unregister		Deregistra gvim a OLE

en: -g			Run using GUI (like "gvim")
it: -g			Esegui usando GUI (come "gvim")

en: -f  or  --nofork	Foreground: Don't fork when starting GUI
it: -f opp. --nofork	Foreground: Non usare 'fork' inizializzando GUI

en: -v			Vi mode (like "vi")
it: -v			Modalità Vi (come "vi")

en: -e			Ex mode (like "ex")
it: -e			Modalità Ex (come "ex")

en: -E			Improved Ex mode
it: -E			Modalità Ex migliorata

en: -s			Silent (batch) mode (only for "ex")
it: -s			Modalità Silenziosa (batch) (solo per "ex")

en: -d			Diff mode (like "vimdiff")
it: -d			Modalità Diff (come "vimdiff")

en: -y			Easy mode (like "evim", modeless)
it: -y			Modo Facile (come "evim", senza modi)

en: -R			Readonly mode (like "view")
it: -R			Modo Sola-Lettura (come "view")

en: -Z			Restricted mode (like "rvim")
it: -Z			Modalità Ristretta (come "rvim")

en: -m			Modifications (writing files) not allowed
it: -m			Modifiche (riscritture file) non consentita

en: -M			Modifications in text not allowed
it: -M			Modifiche nel testo non consentite

en: -b			Binary mode
it: -b			Modalità Binaria

en: -l			Lisp mode
it: -l			Modo Lisp

en: -C			Compatible with Vi: 'compatible'
it: -C			Compatibile con Vi: 'compatible'

en: -N			Not fully Vi compatible: 'nocompatible'
it: -N			Non interamente compatibile con Vi: 'nocompatible'

en: -V[N][fname]		Be verbose [level N] [log messages to fname]
it: -V[N][fname]		Verbosità [livello N] [log su file fname]

en: -D			Debugging mode
it: -D			Modalità Debug

en: -n			No swap file, use memory only
it: -n			Niente file di swap, usa solo memoria

en: -r			List swap files and exit
it: -r			Lista swap file ed esci

en: -r (with file name)	Recover crashed session
it: -r (e nome file)	Recupera da sessione finita male

en: -L			Same as -r
it: -L			Come -r

en: -f			Don't use newcli to open window
it: -f			Non usare newcli per aprire finestra

en: -dev <device>		Use <device> for I/O
it: -dev <dispositivo>		Usa <dispositivo> per I/O

en: -A			Start in Arabic mode
it: -A			Comincia in modalità Araba

en: -H			Start in Hebrew mode
it: -H			Comincia in modalità Ebraica

en: -T <terminal>	Set terminal type to <terminal>
it: -T <terminale>	Imposta tipo terminale a <terminale>

en: --not-a-term		Skip warning for input/output not being a terminal
it: --not-a-term		Non avvisare se input/output non da terminale

en: --ttyfail		Exit if input or output is not a terminal
it: --ttyfail		Esce se l'input o l'output non sono da un terminale

en: -u <vimrc>		Use <vimrc> instead of any .vimrc
it: -u <vimrc>		Usa <vimrc> invece di qualche .vimrc

en: -U <gvimrc>		Use <gvimrc> instead of any .gvimrc
it: -U <gvimrc>		Usa <gvimrc> invece di qualche .gvimrc

en: --noplugin		Don't load plugin scripts
it: --noplugin		Non caricare script plugin

en: -p[N]		Open N tab pages (default: one for each file)
it: -o[N]		Apri N pagine di linguette (predefinito: una per ogni file)

en: -o[N]		Open N windows (default: one for each file)
it: -o[N]		Apri N finestre (predefinito: una per ogni file)

en: -O[N]		Like -o but split vertically
it: -O[N]		Come -o, ma dividi le finestre in verticale

en: +			Start at end of file
it: +			Posizionati alla fine del file

en: +<lnum>		Start at line <lnum>
it: +<lnum>		Posizionati alla riga <lnum>

en: --cmd <command>	Execute <command> before loading any vimrc file
it: --cmd <comando>		Esegui <comando> prima di caricare eventuali file vimrc

en: -c <command>		Execute <command> after loading the first file
it: -c <comando>		Esegui <comando> dopo caricamento primo file

en: -S <session>		Source file <session> after loading the first file
it: -S <sessione>	Esegui comandi in file <sessione> dopo caricamento primo file

en: -s <scriptin>	Read Normal mode commands from file <scriptin>
it: -s <scriptin>	Leggi comandi in modalità normale da file <scriptin>

en: -w <scriptout>	Append all typed commands to file <scriptout>
it: -w <scriptout>	Aggiungi tutti i comandi immessi a file <scriptout>

en: -W <scriptout>	Write all typed commands to file <scriptout>
it: -W <scriptout>	Scrivi tutti i comandi immessi in file <scriptout>

en: -x			Edit encrypted files
it: -x			Apri un file cifrato

en: -display <display>	Connect Vim to this particular X-server
it: -display <schermo>	Esegui Vim a questo particolare server X

en: -X			Do not connect to X server
it: -X			Non connetterti a server X

en: --remote <files>	Edit <files> in a Vim server if possible
it: --remote <file>	Apri <file> in un server Vim se possibile

en: --remote-silent <files>  Same, don't complain if there is no server
it: --remote-silent <file>   Stessa cosa, ignora se non esiste un server

en: --remote-wait <files>  As --remote but wait for files to have been edited
it: --remote-wait <file>   Come --remote, ma aspetta che i file siano elaborati

en: --remote-wait-silent <files>  Same, don't complain if there is no server
it: --remote-wait-silent <file>   Stessa cosa, ignora se non esiste un server

en: --remote-tab[-wait][-silent] <files>  As --remote but use tab page per file
it: --remote-tab[-wait][-silent] <file>  Come --remote, ma apre una pagina di linguette per file

en: --remote-send <keys>	Send <keys> to a Vim server and exit
it: --remote-send <tasti>	Invia <tasti> a un server Vim ed esci

en: --remote-expr <expr>	Evaluate <expr> in a Vim server and print result
it: --remote--expr <expr>	Esegui <expr> in un server Vim e stampa risultato

en: --serverlist		List available Vim server names and exit
it: --serverlist		Lista nomi server Vim disponibili ed esci

en: --servername <name>	Send to/become the Vim server <name>
it: --servername <nome>	Invia a/diventa server Vim di nome <nome>

en: --startuptime <file>	Write startup timing messages to <file>
it: --startuptime <file>	Scrivi tutti i messaggi iniziali di timing in <file>

en: -i <viminfo>		Use <viminfo> instead of .viminfo
it: -i <viminfo>		Usa <viminfo> invece di .viminfo

en: --clean		'nocompatible', Vim defaults, no plugins, no viminfo
it: --clean		'nocompatible', default di Vim, no plugin, no viminfo

en: -h  or  --help	Print Help (this message) and exit
it: -h opp. --help	Stampa Aiuto (questo messaggio) ed esci

en: --version		Print version information and exit
it: --version		Stampa informazioni sulla versione ed esci

en: 
    Arguments recognised by gvim (Motif version):
it: 
    Opzioni accettate da gvim (versione Motif):

en: -display <display>	Run Vim on <display>
it: -display <schermo>	Esegui Vim su <schermo>

en: -iconic		Start Vim iconified
it: -iconic		Inizia Vim riducendolo ad icona

en: -background <color>	Use <color> for the background (also: -bg)
it: -background <colore>	Usa <colore> come sfondo (anche: -bg)

en: -foreground <color>	Use <color> for normal text (also: -fg)
it: -foreground <colore>	Usa <colore> per il testo normale (anche: -fg)

en: -font <font>		Use <font> for normal text (also: -fn)
it: -font <font>		Usa <font> for il testo normale (anche: -fn)

en: -boldfont <font>	Use <font> for bold text
it: -boldfont <font>	Usa <font> per testo in grassetto

en: -italicfont <font>	Use <font> for italic text
it: -italicfont <font>	Usa <font> per testo in corsivo

en: -geometry <geom>	Use <geom> for initial geometry (also: -geom)
it: -geometry <geom>	Usa <geom> per la geometria iniziale (anche: -geom)

en: -borderwidth <width>	Use a border width of <width> (also: -bw)
it: -borderwidth <larg>	Usa larghezza <larg> per bordo (anche: -bw)

en: -scrollbarwidth <width>  Use a scrollbar width of <width> (also: -sw)
it: -scrollbarwidth <larg>  Usa larghezza <larg> per scorrere (anche: -sw)

en: -reverse		Use reverse video (also: -rv)
it: -reverse		Usa colori invertiti (anche: -rv)

en: +reverse		Don't use reverse video (also: +rv)
it: +reverse		Non usare colori invertiti (anche: +rv)

en: -xrm <resource>	Set the specified resource
it: -xrm <risorsa>	Imposta la risorsa specificata

en: 
    Arguments recognised by gvim (GTK+ version):
it: 
    Argomenti accettati da gvim (versione GTK+):

en: -display <display>	Run Vim on <display> (also: --display)
it: -display <schermo>	Esegui Vim su <schermo> (anche: --display)

en: --role <role>	Set a unique role to identify the main window
it: --role <ruolo>	Imposta un ruolo univoco per identificare la finestra principale

en: --socketid <xid>	Open Vim inside another GTK widget
it: --socketid <xid>	Apri Vim dentro un altro widget GTK

en: --echo-wid		Make gvim echo the Window ID on stdout
it: --echo-wid		Stampa il Window ID su stdout

en: -P <parent title>	Open Vim inside parent application
it: -P <titolo padre>	Apri Vim in un'applicazione padre

en: --windowid <HWND>	Open Vim inside another win32 widget
it: --windowid <HWND>	Apri Vim dentro un altro widget win32

en: No abbreviation found
it: Non trovo l'abbreviazione

en: No mapping found
it: Non trovo la mappatura

en: No marks set
it: Nessuna marcatura impostata

en: 
    mark line  col file/text
it: 
    mark riga  col.file/testo

en: 
     jump line  col file/text
it: 
     salt.riga  col.file/testo

en: 
    change line  col text
it: 
    modif  riga  col testo

en: Enter number of swap file to use (0 to quit):
it: Dimmi numero di swap file da usare (0 per lasciar perdere):

en: Unable to read block 0 from
it: Non riesco a leggere il blocco 0 da

en: 
    Maybe no changes were made or Vim did not update the swap file.
it: 
    Forse non ci sono state modifiche oppure Vim non ha aggiornato lo swap file.

en:  cannot be used with this version of Vim.
it:  non può essere usato con questa versione di Vim.

en: Use Vim version 3.0.
it: Usa Vim versione 3.0.

en:  cannot be used on this computer.
it:  non può essere usato su questo computer.

en: The file was created on
it: Il file è stato creato il

en: ,
    or the file has been damaged.
it: ,
    o il file è stato danneggiato.

en:  has been damaged (page size is smaller than minimum value).
it:  è stato danneggiato (la dimensione della pagina è inferiore al minimo).

en: Using swap file "%s"
it: Uso swap file "%s"

en: Original file "%s"
it: File originale "%s"

en: Swap file is encrypted: "%s"
it: Il file swap è cifrato: "%s"

en: 
    If you entered a new crypt key but did not write the text file,
it: 
    Se hai immesso una chiave di cifratura senza riscrivere il file di testo,

en: 
    enter the new crypt key.
it: 
    immetti la nuova chiave di cifratura.

en: 
    If you wrote the text file after changing the crypt key press enter
it: 
    Se hai riscritto il file dopo aver cambiato chiave di cifr., premi Invio

en: 
    to use the same key for text file and swap file
it: 
    per usare la stessa chiave sia per il testo che per il file swap

en: ???MANY LINES MISSING
it: ???MOLTE RIGHE MANCANTI

en: ???LINE COUNT WRONG
it: ???CONTATORE RIGHE ERRATO

en: ???EMPTY BLOCK
it: ???BLOCCO VUOTO

en: ???LINES MISSING
it: ???RIGHE MANCANTI

en: ???BLOCK MISSING
it: ???BLOCCO MANCANTE

en: ??? from here until ???END lines may be messed up
it: ??? da qui fino a ???END le righe possono essere fuori ordine

en: ??? from here until ???END lines may have been inserted/deleted
it: ??? da qui fino a ???END righe possono essere state inserite/cancellate

en: See ":help E312" for more information.
it: Vedere ":help E312" per ulteriori informazioni.

en: Recovery completed. You should check if everything is OK.
it: Recupero completato. Dovresti controllare se va tutto bene.

en: 
    (You might want to write out this file under another name
it: 
    (Potresti salvare questo file con un altro nome ed eseguire

en: and run diff with the original file to check for changes)
it: 'diff' rispetto al file originale per vedere le differenze)

en: Recovery completed. Buffer contents equals file contents.
it: Ripristino effettuato. Il contenuto del buffer coincide con quello del file.

en: 
    You may want to delete the .swp file now.
it: 
    Adesso si potrebbe cancellare il file di .swp.

en: 
    Note: process STILL RUNNING:
it: 
    Nota: processo ANCORA IN ESECUZIONE:

en: Using crypt key from swap file for the text file.
it: Uso la chiave di cifratura del file swap per il file di testo.

en: Swap files found:
it: Swap file trovati:

en:    In current directory:
it:    Nella directory in uso:

en:    Using specified name:
it:    Uso il nome fornito:

en:    In directory
it:    Nella directory

en:       -- none --
it:       -- nessuno --

en:           owned by:
it:       proprietario:

en:    dated:
it:   datato:

en:              dated:
it:             datato:

en:          [from Vim version 3.0]
it:          [da Vim versione 3.0]

en:          [does not look like a Vim swap file]
it:         [non assomiglia ad uno swap file Vim]

en:          file name:
it:          nome file:

en: 
              modified:
it: 
            modificato:

en: 
             user name:
it: 
           nome utente:

en:    host name:
it:    nome computer:

en: 
             host name:
it: 
              nome computer:

en: 
            process ID:
it: 
       ID del processo:

en:  (STILL RUNNING)
it:  (ANCORA IN ESECUZIONE)

en: 
             [not usable with this version of Vim]
it: 
             [non utilizzabile con questa versione di Vim]

en: 
             [not usable on this computer]
it: 
             [not utilizzabile su questo computer]

en:          [cannot be read]
it:           [non leggibile]

en:          [cannot be opened]
it:      [non riesco ad aprire]

en: File preserved
it: File preservato

en: stack_idx should be 0
it: stack_idx dovrebbe essere 0

en: deleted block 1?
it: cancellato blocco 1?

en: pe_line_count is zero
it: pe_line_count a zero

en: Stack size increases
it: Dimensione stack aumentata

en: 
    Found a swap file by the name "
it: 
    Trovato uno swap file di nome "

en: While opening file "
it: Mentre aprivo file "

en:       CANNOT BE FOUND
it:       NON TROVATO

en:       NEWER than swap file!
it:       PIÙ RECENTE dello swap file!

en: 
    (1) Another program may be editing the same file.  If this is the case,
        be careful not to end up with two different instances of the same
        file when making changes.  Quit, or continue with caution.
it: 
    (1) Un altro programma può essere in edit sullo stesso file.  Se è così,
        attenzione a non finire con due sessioni differenti che modificano lo
        stesso file.  Uscire da Vim, o continuare con cautela.

en: (2) An edit session for this file crashed.
it: (2) Una sessione di edit per questo file è finita male.

en:     If this is the case, use ":recover" or "vim -r
it:     Se è così, usa ":recover" oppure "vim -r

en: "
        to recover the changes (see ":help recovery").
it: "
        per recuperare modifiche fatte (vedi ":help recovery").

en:     If you did this already, delete the swap file "
it:     Se hai già fatto ciò, cancella il file di swap "

en: "
        to avoid this message.
it: "
        per non ricevere ancora questo messaggio.

en: Found a swap file that is not useful, deleting it
it: Trovato un file di swap inutile, lo cancello

en: " already exists!
it: " già esistente!

en: VIM - ATTENTION
it: VIM - ATTENZIONE

en: Swap file already exists!
it: Lo swap file esiste già!

en: &Open Read-Only
    &Edit anyway
    &Recover
    &Quit
    &Abort
it: &O Apri sola-lettura
    &E Apri comunque
    &Recupera
    &Q Esci
    &Annulla

en: &Open Read-Only
    &Edit anyway
    &Recover
    &Delete it
    &Quit
    &Abort
it: &O Apri sola-lettura
    &E Apri comunque
    &Recupera
    &D Cancellalo
    &Q Esci
    &Annulla

en: 
    --- Menus ---
it: 
    --- Menù ---

en: Tear off this menu
it: Togli questo Menù

en: Error detected while compiling %s:
it: Trovato errore compilando %s:

en: Error detected while processing %s:
it: Trovato errore eseguendo %s:

en: line %4ld:
it: riga %4ld:

en: Messages maintainer: Bram Moolenaar <Bram@vim.org>
it: Manutentore messaggi: Antonio Colombo <azc100@gmail.com>

en: Interrupt:
it: Interruzione:

en: Press ENTER or type command to continue
it: Premi INVIO o un comando per proseguire

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: %s line %ld
it: %s riga %ld

en: -- More --
it: -- Ancora --

en:  SPACE/d/j: screen/page/line down, b/u/k: up, q: quit
it:  SPAZIO/d/j: schermo/pagina/riga giù, b/u/k: su, q: abbandona

en: Question
it: Domanda

en: &Yes
    &No
it: &Y Sì
    &No

en: &Yes
    &No
    Save &All
    &Discard All
    &Cancel
it: &Y Sì
    &No
    &A Salva tutto
    &D Scarta Tutto
    &Cancella

en: Type number and <Enter> or click with the mouse (q or empty cancels):
it: Inserire un numero e dare <Invio> o fare clic col mouse (q o vuoto per annullare):

en: Type number and <Enter> (q or empty cancels):
it: Inserire numero e dare <Invio> (q o vuoto per annullare):

en: %ld more line | %ld more lines
it[0]: %ld riga in più
it[1]: %ld righe in più

en: %ld line less | %ld fewer lines
it[0]: %ld riga in meno
it[1]: %ld righe in meno

en:  (Interrupted)
it:  (Interrotto)

en: Calling shell to execute: "%s"
it: Chiamo la shell per eseguire: "%s"

en: Warning: terminal cannot highlight
it: Avviso: il terminale non è in grado di evidenziare

en: Type  :qa!  and press <Enter> to abandon all changes and exit Vim
it: Batti  :qa! e premi <Invio> per ignorare le modifiche e uscire da Vim

en: Type  :qa  and press <Enter> to exit Vim
it: Batti  :qa  e premi <Invio> per uscire da Vim

en: %ld line %sed %d time | %ld line %sed %d times
it[0]: %ld riga %sa %d volta
it[1]: %ld riga %se %d volte

en: %ld lines %sed %d time | %ld lines %sed %d times
it[0]: %ld righe %sa %d volta
it[1]: %ld righe %se %d volte

en: cannot yank; delete anyway
it: non riesco a salvare in un registro; cancello comunque

en: %ld line changed | %ld lines changed
it[0]: %ld riga cambiata
it[1]: %ld righe cambiate

en: %d line changed | %d lines changed
it[0]: %d riga cambiata
it[1]: %d righe cambiate

en: %ld Cols;
it: %ld Col.;

en: Selected %s%ld of %ld Lines; %lld of %lld Words; %lld of %lld Bytes
it: Selezionate %s%ld di %ld Righe; %lld di %lld Parole; %lld di %lld Caratt.

en: Selected %s%ld of %ld Lines; %lld of %lld Words; %lld of %lld Chars; %lld of %lld Bytes
it: Selezionate %s%ld di %ld Righe; %lld di %lld Parole; %lld di %lld Caratt.; %lld di %lld Byte

en: Col %s of %s; Line %ld of %ld; Word %lld of %lld; Byte %lld of %lld
it: Col. %s di %s; Riga %ld di %ld; Parola %lld di %lld; Caratt. %lld di %lld

en: Col %s of %s; Line %ld of %ld; Word %lld of %lld; Char %lld of %lld; Byte %lld of %lld
it: Col. %s di %s; Riga %ld di %ld; Parola %lld di %lld; Caratt. %lld di %lld; Byte %lld di %lld

en: (+%lld for BOM)
it: (+%lld per BOM)

en: W17: Arabic requires UTF-8, do ':set encoding=utf-8'
it: W17: Arabo richiede UTF-8, esegui ':set encoding=utf-8'

en: 
    --- Terminal codes ---
it: 
    --- Codici terminale ---

en: 
    --- Global option values ---
it: 
    --- Valori opzioni globali ---

en: 
    --- Local option values ---
it: 
    --- Valore opzioni locali ---

en: 
    --- Options ---
it: 
    --- Opzioni ---

en: For option %s
it: Per opzione %s

en: cannot open
it: non riesco ad aprire

en: VIM: Can't open window!
it: VIM: Non riesco ad aprire la finestra!

en: Need Amigados version 2.04 or later
it: Serve Amigados versione 2.04 o successiva

en: Need %s version %ld
it: Serve %s versione %ld

en: Cannot open NIL:
it: Non riesco ad aprire NIL:

en: Cannot create
it: Non riesco a creare

en: Vim exiting with %d
it: Vim esce con %d

en: cannot change console mode ?!
it: non posso modificare modalità console ?!

en: mch_get_shellsize: not a console??
it: mch_get_shellsize: non una console??

en: Cannot execute
it: Non riesco a eseguire

en:  returned
it:  ottenuto

en: ANCHOR_BUF_SIZE too small.
it: ANCHOR_BUF_SIZE troppo piccolo.

en: I/O ERROR
it: ERRORE I/O

en: Message
it: Messaggio

en: to %s on %s
it: a %s su %s

en: Printing '%s'
it: Stampato: '%s'

en: Opening the X display took %ld msec
it: Attivazione visualizzazione X ha richiesto %ld msec

en: 
    Vim: Got X error
it: 
    Vim: Ottenuto errore X

en: restoring display %s
it: ripristino display %s

en: Testing the X display failed
it: Prova visualizzazione X fallita

en: Opening the X display timed out
it: Apertura visualizzazione X: tempo scaduto

en: 
    Could not get security context for
it: 
    Non posso ottenere il contesto di sicurezza per

en: 
    Could not set security context for
it: 
    Non posso impostare il contesto di sicurezza per

en: Could not set security context %s for %s
it: Non posso impostare il contesto di sicurezza %s per %s

en: Could not get security context %s for %s. Removing it!
it: Non posso ottenere il contesto di sicurezza %s per %s. Lo rimuovo!

en: 
    Cannot execute shell sh
it: 
    Non riesco a eseguire la shell sh

en: 
    shell returned
it: 
    shell terminata con return-code

en: 
    Cannot create pipes
it: 
    Non posso creare pipe

en: 
    Cannot fork
it: 
    Non riesco ad effettuare 'fork'

en: 
    Cannot execute shell
it: 
    Non riesco a eseguire la shell

en: 
    Command terminated
it: 
    Comando terminato

en: XSMP lost ICE connection
it: XSMP ha perso la connessione ICE

en: Could not load gpm library: %s
it: Non riesco a caricare la libreria gpm: %s

en: Opening the X display failed
it: Apertura visualizzazione X fallita

en: XSMP handling save-yourself request
it: XSMP gestione richiesta 'save-yourself'

en: XSMP opening connection
it: XSMP apertura connessione

en: XSMP ICE connection watch failed
it: XSMP osservazione connessione ICE fallita

en: XSMP SmcOpenConnection failed: %s
it: XSMP SmcOpenConnection fallita: %s

en: At line
it: Alla riga

en: Vim: Caught %s event
it: Vim: Intercettato evento %s

en: close
it: chiusura

en: VIMRUN.EXE not found in your $PATH.
    External commands will not pause after completion.
    See  :help win32-vimrun  for more information.
it: VIMRUN.EXE non trovato nel tuo $PATH.
    I comandi esterni non faranno una pausa dopo aver finito l'esecuzione.
    Vedi  :help win32-vimrun  per ulteriori informazioni.

en: Vim Warning
it: Avviso da Vim

en: shell returned %d
it: shell terminata con codice di ritorno %d

en: (%d of %d)%s%s:
it: (%d di %d)%s%s:

en:  (line deleted)
it:  (riga cancellata)

en: %serror list %d of %d; %d errors
it: %slista errori %d di %d; %d errori

en: No entries
it: Nessun elemento

en: Error file
it: File errori

en: Cannot open file "%s"
it: Non riesco ad aprire il file "%s"

en: cannot have both a list and a "what" argument
it: non si può avere come argomenti sia una Lista che un "what"

en: Switching to backtracking RE engine for pattern:
it: Passo alla ricerca di RE col vecchio metodo:

en: External submatches:
it: Sotto-corrispondenze esterne:

en: Could not open temporary log file for writing, displaying on stderr...
it: Non posso aprire il file temporaneo di log in scrittura, mostro su stderr...

en:  into "%c
it:  in "%c

en: block of %ld line yanked%s | block of %ld lines yanked%s
it[0]: blocco di %ld riga messo in registro%s
it[1]: blocco di %ld righe messo in registro%s

en: %ld line yanked%s | %ld lines yanked%s
it[0]: %ld riga messa in registro%s
it[1]: %ld righe messe in registro%s

en: 
    Type Name Content
it: 
    Tipo Nome Contenuto

en:  VREPLACE
it:  V-SOSTITUISCI

en:  REPLACE
it:  SOSTITUISCI

en:  REVERSE
it:  INVERTITO

en:  INSERT
it:  INSERISCI

en:  (insert)
it:  (inserisci)

en:  (replace)
it:  (sostituisci)

en:  (vreplace)
it:  (v-sostituisci)

en:  Hebrew
it:  Ebraico

en:  Arabic
it:  Arabo

en:  (paste)
it:  (incolla)

en:  VISUAL
it:  VISUALE

en:  VISUAL LINE
it:  VISUALE RIGA

en:  VISUAL BLOCK
it:  VISUALE BLOCCO

en:  SELECT
it:  SELEZIONA

en:  SELECT LINE
it:  SELEZIONA RIGA

en:  SELECT BLOCK
it:  SELEZIONA BLOCCO

en: recording
it: registrazione

en: Searching for "%s" in "%s"
it: Cerco "%s" in "%s"

en: Searching for "%s"
it: Cerco "%s"

en: not found in '%s': "%s"
it: non trovato in '%s': "%s"

en: Source Vim script
it: Esegui script Vim

en: Cannot source a directory: "%s"
it: Non riesco ad eseguire una directory: "%s"

en: could not source "%s"
it: non riesco ad eseguire "%s"

en: line %ld: could not source "%s"
it: riga %ld: non riesco ad eseguire "%s"

en: sourcing "%s"
it: eseguo "%s"

en: line %ld: sourcing "%s"
it: riga %ld: eseguo "%s"

en: finished sourcing %s
it: esecuzione di %s terminata

en: continuing in %s
it: continuo in %s

en: --cmd argument
it: argomento --cmd

en: -c argument
it: argomento -c

en: environment variable
it: variabile d'ambiente

en: error handler
it: gestore di errore

en: changed window size
it: dimensione finestra modificata

en: W15: Warning: Wrong line separator, ^M may be missing
it: W15: Avviso: Separatore di riga errato, forse manca ^M

en:  (includes previously listed match)
it:  (comprese corrispondenze elencate prima)

en: --- Included files
it: --- File inclusi

en: not found
it: non trovati

en: in path ---
it: nel percorso ---

en:   (Already listed)
it:   (Già elencati)

en:   NOT FOUND
it:   NON TROVATO

en: Scanning included file: %s
it: Scandisco file incluso: %s

en: Searching included file %s
it: Cerco nel file incluso: %s

en: All included files were found
it: Tutti i file inclusi sono stati trovati

en: No included files
it: Nessun file incluso

en: Save View
it: Salva Veduta

en: Save Session
it: Salva Sessione

en: Save Setup
it: Salva Setup

en: [Deleted]
it: [Cancellato]

en: 
    --- Signs ---
it: 
    --- Segni ---

en: Signs for %s:
it: Segni per %s:

en:   group=%s
it:   gruppo=%s

en:     line=%ld  id=%d%s  name=%s  priority=%d
it:     riga=%ld  id=%d%s, nome=%s  priorità=%d

en:  (NOT FOUND)
it:  (NON TROVATO)

en:  (not supported)
it:  (non supportata)

en: Warning: Cannot find word list "%s_%s.spl" or "%s_ascii.spl"
it: Avviso: Non trovo lista parole "%s_%s.spl" o "%s_ascii.spl"

en: Warning: Cannot find word list "%s.%s.spl" or "%s.ascii.spl"
it: Avviso: Non trovo lista parole "%s.%s.spl" o "%s.ascii.spl"

en: Warning: region %s not supported
it: Avviso: regione %s non supportata

en: Trailing text in %s line %d: %s
it: Testo in eccesso in %s riga %d: %s

en: Affix name too long in %s line %d: %s
it: Nome affisso troppo lungo in %s riga %d: %s

en: Compressing word tree...
it: Comprimo albero di parole...

en: Reading spell file "%s"
it: Lettura file ortografico "%s"

en: Reading affix file %s...
it: Lettura file affissi %s...

en: Conversion failure for word in %s line %d: %s
it: Conversione fallita per una parola in %s riga %d: %s

en: Conversion in %s not supported: from %s to %s
it: Conversione in %s non supportata: da %s a %s

en: Invalid value for FLAG in %s line %d: %s
it: Valore di FLAG non valido in %s riga %d: %s

en: FLAG after using flags in %s line %d: %s
it: FLAG dopo l'uso di flag in %s riga %d: %s

en: Defining COMPOUNDFORBIDFLAG after PFX item may give wrong results in %s line %d
it: Definire COMPOUNDFORBIDFLAG dopo l'elemento PFX potrebbe dare risultati errati in %s riga %d

en: Defining COMPOUNDPERMITFLAG after PFX item may give wrong results in %s line %d
it: Definire COMPOUNDPERMITFLAG dopo l'elemento PFX potrebbe dare risultati errati in %s riga %d

en: Wrong COMPOUNDRULES value in %s line %d: %s
it: Valore errato per COMPOUNDRULES in %s riga %d: %s

en: Wrong COMPOUNDWORDMAX value in %s line %d: %s
it: Valore errato per COMPOUNDWORDMAX in %s riga %d: %s

en: Wrong COMPOUNDMIN value in %s line %d: %s
it: Valore errato per COMPOUNDMIN in %s riga %d: %s

en: Wrong COMPOUNDSYLMAX value in %s line %d: %s
it: Valore errato per COMPOUNDSYLMAX in %s riga %d: %s

en: Wrong CHECKCOMPOUNDPATTERN value in %s line %d: %s
it: Valore errato per CHECKCOMPOUNDPATTERN in %s riga %d: %s

en: Different combining flag in continued affix block in %s line %d: %s
it: Flag combinazione diverso in blocco affissi continuo in %s riga %d: %s

en: Duplicate affix in %s line %d: %s
it: Affisso duplicato in %s riga %d: %s

en: Affix also used for BAD/RARE/KEEPCASE/NEEDAFFIX/NEEDCOMPOUND/NOSUGGEST in %s line %d: %s
it: Affisso usato anche per BAD/RARE/KEEPCASE/NEEDAFFIX/NEEDCOMPOUND/NOSUGGEST in %s riga %d: %s

en: Expected Y or N in %s line %d: %s
it: Y o N dev'essere presente in %s riga %d: %s

en: Broken condition in %s line %d: %s
it: Condizione non rispettata in %s riga %d: %s

en: Expected REP(SAL) count in %s line %d
it: Contatore REP(SAL) necessario in %s riga %d

en: Expected MAP count in %s line %d
it: Contatore MAP necessario in %s riga %d

en: Duplicate character in MAP in %s line %d
it: Carattere duplicato in MAP in %s riga %d

en: Unrecognized or duplicate item in %s line %d: %s
it: Elemento non riconosciuto o duplicato in %s riga %d: %s

en: Missing FOL/LOW/UPP line in %s
it: Riga FOL/LOW/UPP mancante in %s

en: COMPOUNDSYLMAX used without SYLLABLE
it: COMPOUNDSYLMAX usato senza SYLLABLE

en: Too many postponed prefixes
it: Troppi suffissi

en: Too many compound flags
it: Troppi flag composti

en: Too many postponed prefixes and/or compound flags
it: Troppi suffissi e/o flag composti

en: Missing SOFO%s line in %s
it: Riga SOFO%s mancante in %s

en: Both SAL and SOFO lines in %s
it: Righe sia SAL che SOFO in %s

en: Flag is not a number in %s line %d: %s
it: Il flag non è un numero in %s riga %d: %s

en: Illegal flag in %s line %d: %s
it: Flag non consentita in %s riga %d: %s

en: %s value differs from what is used in another .aff file
it: Il valore di %s è diverso da quello usato in un altro file .aff

en: Reading dictionary file %s...
it: Lettura file Dizionario %s...

en: line %6d, word %6ld - %s
it: riga %6d, parola %6ld - %s

en: Duplicate word in %s line %d: %s
it: Parola duplicata in %s riga %d: %s

en: First duplicate word in %s line %d: %s
it: Prima parola duplicata in %s riga %d: %s

en: %d duplicate word(s) in %s
it: %d parole duplicate in %s

en: Ignored %d word(s) with non-ASCII characters in %s
it: %d parole con caratteri non-ASCII ignorate in %s

en: Reading word file %s...
it: Lettura file parole %s...

en: Conversion failure for word in %s line %ld: %s
it: Conversione fallita per una parola in %s riga %ld: %s

en: Duplicate /encoding= line ignored in %s line %ld: %s
it: Riga /encoding= duplicata ignorata in %s riga %ld: %s

en: /encoding= line after word ignored in %s line %ld: %s
it: Riga /encoding= dopo parola ignorata in %s riga %ld: %s

en: Duplicate /regions= line ignored in %s line %ld: %s
it: Riga /regions= duplicata ignorata in %s riga %ld: %s

en: Too many regions in %s line %ld: %s
it: Troppe regioni in %s riga %ld: %s

en: / line ignored in %s line %ld: %s
it: Riga / ignorata in %s riga %ld: %s

en: Invalid region nr in %s line %ld: %s
it: N. regione non valido in %s riga %ld: %s

en: Unrecognized flags in %s line %ld: %s
it: Flag non riconosciuti in %s riga %ld: %s

en: Ignored %d words with non-ASCII characters
it: %d parole con caratteri non-ASCII ignorate

en: Compressed %s: %ld of %ld nodes; %ld (%ld%%) remaining
it: Compressi %s: %ld di %ld nodi; ne restano %ld (%ld%%)

en: Reading back spell file...
it: Rilettura file ortografico...

en: Performing soundfolding...
it: Eseguo soundfolding...

en: Number of words after soundfolding: %ld
it: Numero di parole dopo soundfolding: %ld

en: Total number of words: %d
it: Conteggio totale delle parole: %d

en: Writing suggestion file %s...
it: Scrivo file di suggerimenti %s...

en: Estimated runtime memory use: %d bytes
it: Uso stimato di memoria durante esecuzione: %d byte

en: Warning: both compounding and NOBREAK specified
it: Avviso: specificati sia composizione sia NOBREAK

en: Writing spell file %s...
it: Scrivo file ortografico %s...

en: Done!
it: Fatto!

en: Word '%.*s' removed from %s
it: Parola '%.*s' rimossa da %s

en: Seek error in spellfile
it: Errore di posizionamento nel file di spell

en: Word '%.*s' added to %s
it: Parola '%.*s' aggiunta a %s

en: Sorry, no suggestions
it: Spiacente, nessun suggerimento

en: Sorry, only %ld suggestions
it: Spiacente, solo %ld suggerimenti

en: Change "%.*s" to:
it: Cambiare "%.*s" in:

en: No Syntax items defined for this buffer
it: Nessun elemento sintattico definito per questo buffer

en: 'redrawtime' exceeded, syntax highlighting disabled
it: 'redrawtime' superato, evidenziazione sintattica disabilitata

en: syntax iskeyword not set
it: syntax iskeyword non impostato

en: syncing on C-style comments
it: sincronizzo i commenti nello stile C

en: no syncing
it: nessuna sincronizzazione

en: syncing starts at the first line
it: la sincronizzazione inizia alla prima riga

en: syncing starts
it: la sincronizzazione inizia

en:  lines before top line
it:  righe prima della riga iniziale

en: 
    --- Syntax sync items ---
it: 
    --- Elementi sincronizzazione sintassi ---

en: 
    syncing on items
it: 
    sincronizzo elementi

en: 
    --- Syntax items ---
it: 
    --- Elementi sintattici ---

en: from the first line
it: dalla prima riga

en: minimal
it: minimale

en: maximal
it: massimale

en: ; match
it: ; corrisp.

en:  line breaks
it:  interruzioni di riga

en:   TOTAL      COUNT  MATCH   SLOWEST     AVERAGE   NAME               PATTERN
it:   TOTALE     CONT.  CORRIS. PIÙ LENTO   MEDIA     NOME               MODELLO

en: File "%s" does not exist
it: Il file "%s" non esiste

en: tag %d of %d%s
it: tag %d di %d%s

en:  or more
it:  o più

en:   Using tag with different case!
it:   Uso tag ignorando maiuscole/minuscole!

en:   # pri kind tag
it:   # pri tipo tag

en: 
      # TO tag         FROM line  in file/text
it: 
      # A_ tag         DA__ riga  in file/testo

en: Ignoring long line in tags file
it: Riga lunga ignorata nel tag file

en: Before byte %ld
it: Prima del byte %ld

en: Searching tags file %s
it: Ricerca nel tag file %s

en: Duplicate field name: %s
it: Nome di campo duplicato: %s

en: ' not known. Available builtin terminals are:
it: ' non noto. Terminali disponibili predisposti sono:

en: defaulting to '
it: predefinito a '

en: 
    --- Terminal keys ---
it: 
    --- Tasti Terminale ---

en: Kill job in "%s"?
it: Cancello lavoro "%s"?

en: Terminal
it: Terminale

en: Terminal-finished
it: Terminale-terminato

en: active
it: attivo

en: running
it: in esecuzione

en: finished
it: terminato

en: (Invalid)
it: (Non valido)

en: %ld second ago | %ld seconds ago
it[0]: %ld secondo fa
it[1]: %ld secondi fa

en: new shell started
it: fatto eseguire nuova shell

en: Vim: Error reading input, exiting...
it: Vim: Errore leggendo l'input, esco...

en: No undo possible; continue anyway
it: 'undo' non più possibile; continuo comunque

en: Cannot write undo file in any directory in 'undodir'
it: Non posso scrivere un file Undo in alcuna directory di 'undodir'

en: Will not overwrite with undo file, cannot read: %s
it: File Undo non sovrascritto, non riesco a leggere: %s

en: Will not overwrite, this is not an undo file: %s
it: Non sovrascritto, non è un file Undo: %s

en: Skipping undo file write, nothing to undo
it: Ometto scrittura del file Undo, non ci sono modifiche

en: Writing undo file: %s
it: Scrivo file Undo: %s

en: Not reading undo file, owner differs: %s
it: Non leggo file Undo, appartiene a un altro utente: %s

en: Reading undo file: %s
it: Lettura file Undo: %s

en: File contents changed, cannot use undo info
it: File ulteriormente modificato, non posso usare informazioni di Undo

en: Finished reading undo file %s
it: Lettura del file Undo %s effettuata

en: Already at oldest change
it: Questa è già la prima modifica

en: Already at newest change
it: Questa è già l'ultima modifica

en: more line
it: riga in più

en: more lines
it: righe in più

en: line less
it: riga in meno

en: fewer lines
it: righe in meno

en: change
it: modifica

en: changes
it: modifiche

en: before
it: prima

en: after
it: dopo

en: Nothing to undo
it: Nessuna modifica, Undo impossibile

en: number changes  when               saved
it: numero modif.   quando             salv.

en: 
        Name              Args Address Complete    Definition
it: 
        Nome              Arg. Indir.  Completo    Definizione

en: No user-defined commands found
it: Non trovo comandi definiti dall'utente

en: W22: Text found after :endfunction: %s
it: W22: Trovato testo dopo :endfunction: %s

en: calling %s
it: chiamo %s

en: %s aborted
it: %s non completata

en: %s returning #%ld
it: %s ritorno #%ld

en: %s returning %s
it: %s ritorno %s

en: %s (%s, compiled %s)
it: %s (%s, compilato %s)

en: 
    MS-Windows 64-bit GUI/console version
it: 
    Versione MS-Windows 64-bit GUI/console

en: 
    MS-Windows 32-bit GUI/console version
it: 
    Versione MS-Windows 32-bit GUI/console

en: 
    MS-Windows 64-bit GUI version
it: 
    Versione MS-Windows 64-bit GUI

en: 
    MS-Windows 32-bit GUI version
it: 
    Versione MS-Windows 32-bit GUI

en:  with OLE support
it:  con supporto OLE

en: 
    MS-Windows 64-bit console version
it: 
    Versione MS-Windows 64-bit console

en: 
    MS-Windows 32-bit console version
it: 
    Versione MS-Windows 32-bit console

en: 
    macOS version
it: 
    Versione macOS

en: 
    macOS version w/o darwin feat.
it: 
    versione macOS senza funzion. darwin

en: 
    OpenVMS version
it: 
    Versione OpenVMS

en: 
    Included patches:
it: 
    Patch incluse:

en: 
    Extra patches:
it: 
    Patch aggiuntive:

en: Modified by
it: Modificato da

en: 
    Compiled
it: 
    Compilato

en: by
it: da

en: 
    Huge version
it: 
    Versione gigante

en: 
    Big version
it: 
    Versione grande

en: 
    Normal version
it: 
    Versione normale

en: 
    Small version
it: 
    Versione piccola

en: 
    Tiny version
it: 
    Versione minuscola

en: without GUI.
it: senza GUI.

en: with GTK3 GUI.
it: con GUI GTK3.

en: with GTK2-GNOME GUI.
it: con GUI GTK2-GNOME.

en: with GTK2 GUI.
it: con GUI GTK2.

en: with X11-Motif GUI.
it: con GUI X11-Motif.

en: with Haiku GUI.
it: con GUI Haiku.

en: with Photon GUI.
it: con GUI Photon.

en: with GUI.
it: con GUI.

en:   Features included (+) or not (-):
it:   Funzionalità incluse (+) o escluse (-):

en:    system vimrc file: "
it:    file vimrc di sistema: "

en:      user vimrc file: "
it:        file vimrc utente: "

en:  2nd user vimrc file: "
it:     II file vimrc utente: "

en:  3rd user vimrc file: "
it:    III file vimrc utente: "

en:       user exrc file: "
it:         file exrc utente: "

en:   2nd user exrc file: "
it:      II file exrc utente: "

en:   system gvimrc file: "
it:   file gvimrc di sistema: "

en:     user gvimrc file: "
it:       file gvimrc utente: "

en: 2nd user gvimrc file: "
it:    II file gvimrc utente: "

en: 3rd user gvimrc file: "
it:   III file gvimrc utente: "

en:        defaults file: "
it:         file dei default: "

en:     system menu file: "
it:     file menù di sistema: "

en:   fall-back for $VIM: "
it:          $VIM di riserva: "

en:  f-b for $VIMRUNTIME: "
it:  $VIMRUNTIME di riserva: "

en: Compilation:
it: Compilazione:

en: Compiler:
it: Compilatore:

en: Linking:
it: Link:

en:   DEBUG BUILD
it:   VERSIONE DEBUG

en: VIM - Vi IMproved
it: VIM - Vi IMproved (VI Migliorato)

en: version
it: versione

en: by Bram Moolenaar et al.
it: di Bram Moolenaar et al.

en: Vim is open source and freely distributable
it: Vim è 'open source' e può essere distribuito liberamente

en: Help poor children in Uganda!
it: Aiuta i bambini poveri dell'Uganda!

en: type  :help iccf<Enter>       for information
it: batti :help iccf<Invio>       per informazioni

en: type  :q<Enter>               to exit
it: batti :q<Invio>               per uscire

en: type  :help<Enter>  or  <F1>  for on-line help
it: batti :help<Invio>  o  <F1>   per aiuto online

en: type  :help version8<Enter>   for version info
it: batti :help version8<Invio>   per informazioni su versione

en: Running in Vi compatible mode
it: Eseguo in modalità compatibile Vi

en: type  :set nocp<Enter>        for Vim defaults
it: batti :set nocp<Invio>        per valori predefiniti Vim

en: type  :help cp-default<Enter> for info on this
it: batti :help cp-default<Enter> per info al riguardo

en: menu  Help->Orphans           for information
it: menu  Aiuto->Orfani           per informazioni

en: Running modeless, typed text is inserted
it: Esecuzione senza modalità: solo inserimento

en: menu  Edit->Global Settings->Toggle Insert Mode
it: menu Modifica->Impost.Globali->Modal.Inser. Sì/No

en:                               for two modes
it:                           per modo Inser./Comandi

en: menu  Edit->Global Settings->Toggle Vi Compatible
it: menu Modifica->Impost.Globali->Compatibile Vi Sì/No

en:                               for Vim defaults
it:                             modo Vim predefinito

en: Sponsor Vim development!
it: Sponsorizza lo sviluppo di Vim!

en: Become a registered Vim user!
it: Diventa un utente Vim registrato!

en: type  :help sponsor<Enter>    for information
it: batti :help sponsor<Invio>    per informazioni

en: type  :help register<Enter>   for information
it: batti :help register<Invio>   per informazioni

en: menu  Help->Sponsor/Register  for information
it: menu  Aiuto->Sponsor/Registrazione  per informazioni

en: [end of lines]
it: [fine delle righe]

en: 
    # Buffer list:
it: 
    # Lista Buffer:

en: 
    # %s History (newest to oldest):
it: 
    # %s Storia (da più recente a meno recente):

en: Command Line
it: Riga-di-comando

en: Search String
it: Stringa di Ricerca

en: Expression
it: Espressione

en: Input Line
it: Riga di Input

en: Debug Line
it: Riga di Debug

en: 
    # Bar lines, copied verbatim:
it: 
    # Righe che iniziano con '|', semplicemente copiate:

en: %sviminfo: %s in line:
it: %sviminfo: %s nella riga:

en: 
    # global variables:
it: 
    # variabili globali:

en: 
    # Last Substitute String:
    $
it: 
    # Ultima Stringa Sostituzione:
    $

en: 
    # Last %sSearch Pattern:
    ~
it: 
    # Ult. %sEspressione di Ricerca:
    ~

en: Substitute
it: Sostituzione

en: 
    # Registers:
it: 
    # Registri:

en: 
    # History of marks within files (newest to oldest):
it: 
    # Storia delle marcature all'interno dei file (dalle più recenti alle meno recenti):

en: 
    # File marks:
it: 
    # File mark:

en: 
    # Jumplist (newest first):
it: 
    # Jumplist (dai più recenti):

en: # This viminfo file was generated by Vim %s.
it: # Questo file viminfo è stato generato da Vim %s.

en: # You may edit it if you're careful!
it: # File modificabile, attento a quel che fai!

en: # Value of 'encoding' when this file was written
it: # Valore di 'encoding' al momento della scrittura di questo file

en: Reading viminfo file "%s"%s%s%s%s
it: Lettura file viminfo "%s"%s%s%s%s

en:  info
it:  informazione

en:  marks
it:  marcature

en:  oldfiles
it:  file elaborati in precedenza

en:  FAILED
it:  FALLITO

en: Writing viminfo file "%s"
it: Scrivo file viminfo "%s"

en: Already only one window
it: C'è già una finestra sola

en: E370: Could not load library %s
it: E370: Non riesco a caricare la libreria %s

en: Sorry, this command is disabled: the Perl library could not be loaded.
it: Spiacente, comando non disponibile, non riesco a caricare libreria programmi Perl.

en: Edit with Vim using &tabpages
it: Apri con Vim usando &tabpages

en: Edit with single &Vim
it: Apri con un solo &Vim

en: Diff with Vim
it: Differenza con Vim

en: Edit with &Vim
it: Apri con &Vim

en: Edit with existing Vim
it: Apri con Vim esistente

en: Edit with existing Vim -
it: Apri con Vim esistente -

en: Edits the selected file(s) with Vim
it: Apri i(l) file scelto(i) con Vim

en: Error creating process: Check if gvim is in your path!
it: Errore creando il processo: Controllate che gvim sia incluso nel vostro percorso (PATH)

en: gvimext.dll error
it: errore gvimext.dll

en: Interrupted
it: Interrotto

en: E10: \ should be followed by /, ? or &
it: E10: \ dovrebbe essere seguito da /, ? oppure &

en: E11: Invalid in command-line window; <CR> executes, CTRL-C quits
it: E11: Non valido nella finestra comandi; <INVIO> esegue, CTRL-C ignora

en: E12: Command not allowed from exrc/vimrc in current dir or tag search
it: E12: Comando non consentito da exrc/vimrc nella directory in uso o nella ricerca tag

en: E13: File exists (add ! to override)
it: E13: File esistente (aggiungi ! per riscriverlo)

en: E15: Invalid expression: "%s"
it: E15: Espressione non valida: "%s"

en: E16: Invalid range
it: E16: Intervallo non valido

en: E17: "%s" is a directory
it: E17: "%s" è una directory

en: E18: Unexpected characters in :let
it: E18: Caratteri non attesi in :let

en: E18: Unexpected characters in assignment
it: E18: Caratteri non attesi in assegnazione

en: E19: Mark has invalid line number
it: E19: Marcatura con numero di riga non valido

en: E20: Mark not set
it: E20: Marcatura non impostata

en: E21: Cannot make changes, 'modifiable' is off
it: E21: Non posso fare modifiche, 'modifiable' è inibito

en: E22: Scripts nested too deep
it: E22: Script troppo nidificati

en: E23: No alternate file
it: E23: Nessun file alternato

en: E24: No such abbreviation
it: E24: Abbreviazione inesistente

en: E25: GUI cannot be used: Not enabled at compile time
it: E25: GUI non utilizzabile: Non abilitata in compilazione

en: E26: Hebrew cannot be used: Not enabled at compile time
it: E26: Ebraico non utilizzabile: Non abilitato in compilazione

en: E27: Farsi support has been removed
it: E27: Il supporto per la lingua farsi non è più disponibile

en: E28: No such highlight group name: %s
it: E28: Nome di gruppo evidenziazione inesistente: %s

en: E29: No inserted text yet
it: E29: Ancora nessun testo inserito

en: E30: No previous command line
it: E30: Nessuna riga comandi precedente

en: E31: No such mapping
it: E31: Mappatura inesistente

en: E32: No file name
it: E32: Manca nome file

en: E33: No previous substitute regular expression
it: E33: Nessuna espressione regolare precedente di 'substitute'

en: E34: No previous command
it: E34: Nessun comando precedente

en: E35: No previous regular expression
it: E35: Nessuna espressione regolare precedente

en: E36: Not enough room
it: E36: Manca spazio

en: E37: No write since last change
it: E37: Non salvato dopo l'ultima modifica

en: E37: No write since last change (add ! to override)
it: E37: Non salvato dopo modifica (aggiungi ! per eseguire comunque)

en: E38: Null argument
it: E38: Argomento nullo

en: E39: Number expected
it: E39: Atteso un numero

en: E40: Can't open errorfile %s
it: E40: Non riesco ad aprire il file errori %s

en: E41: Out of memory!
it: E41: Non c'è più memoria!

en: E42: No Errors
it: E42: Nessun Errore

en: E43: Damaged match string
it: E43: Stringa di confronto danneggiata

en: E44: Corrupted regexp program
it: E44: Programma 'regexp' corrotto

en: E45: 'readonly' option is set (add ! to override)
it: E45: file in sola-lettura (aggiungi ! per eseguire comunque)

en: E46: Cannot change read-only variable
it: E46: Non posso cambiare variabile read-only

en: E46: Cannot change read-only variable "%s"
it: E46: Non posso cambiare variabile read-only "%s"

en: E47: Error while reading errorfile
it: E47: Errore leggendo il file errori

en: E48: Not allowed in sandbox
it: E48: Non consentito in ambiente protetto

en: E49: Invalid scroll size
it: E49: Quantità di scorrimento non valida

en: E50: Too many \z(
it: E50: Troppe \z(

en: E51: Too many %s(
it: E51: Troppe %s(

en: E52: Unmatched \z(
it: E52: Senza riscontro: \z(

en: E53: Unmatched %s%%(
it: E53: Senza riscontro: %s%%(

en: E54: Unmatched %s(
it: E54: Senza riscontro: %s(

en: E55: Unmatched %s)
it: E55: Senza riscontro: %s)

en: E59: invalid character after %s@
it: E59: Carattere non valido dopo %s@

en: E60: Too many complex %s{...}s
it: E60: Troppi %s{...}s complessi

en: E61: Nested %s*
it: E61: %s* nidificato

en: E62: Nested %s%c
it: E62: %s%c nidificato

en: E63: invalid use of \_
it: E63: uso non valido di \_

en: E64: %s%c follows nothing
it: E64: %s%c senza nulla prima

en: E65: Illegal back reference
it: E65: Riferimento all'indietro non consentito

en: E66: \z( not allowed here
it: E66: \z( non consentito qui

en: E67: \z1 - \z9 not allowed here
it: E67: \z1 - \z9 non consentiti qui

en: E68: Invalid character after \z
it: E68: Carattere non valido dopo \z

en: E69: Missing ] after %s%%[
it: E69: Manca ] dopo %s%%[

en: E70: Empty %s%%[]
it: E70: %s%%[] vuoto

en: E71: Invalid character after %s%%
it: E71: Carattere non valido dopo %s%%

en: E72: Close error on swap file
it: E72: Errore durante chiusura swap file

en: E73: tag stack empty
it: E73: tag stack ancora vuoto

en: E74: Command too complex
it: E74: Comando troppo complesso

en: E75: Name too long
it: E75: Nome troppo lungo

en: E76: Too many [
it: E76: Troppe [

en: E77: Too many file names
it: E77: Troppi nomi file

en: E78: Unknown mark
it: E78: Marcatura sconosciuta

en: E79: Cannot expand wildcards
it: E79: Non posso espandere 'wildcard'

en: E80: Error while writing
it: E80: Errore in scrittura

en: E81: Using <SID> not in a script context
it: E81: Uso di <SID> fuori dal contesto di uno script

en: E82: Cannot allocate any buffer, exiting...
it: E82: Non riesco ad allocare alcun buffer, esco...

en: E83: Cannot allocate buffer, using other one...
it: E83: Non riesco ad allocare un buffer, uso l'altro...

en: E84: No modified buffer found
it: E84: Nessun buffer risulta modificato

en: E85: There is no listed buffer
it: E85: Non c'è alcun buffer elencato

en: E86: Buffer %ld does not exist
it: E86: Non esiste il buffer %ld

en: E87: Cannot go beyond last buffer
it: E87: Non posso oltrepassare l'ultimo buffer

en: E88: Cannot go before first buffer
it: E88: Non posso andare prima del primo buffer

en: E89: No write since last change for buffer %d (add ! to override)
it: E89: Buffer %d non salvato dopo modifica (aggiungi ! per eseguire comunque)

en: E90: Cannot unload last buffer
it: E90: Non riesco a scaricare l'ultimo buffer

en: E91: 'shell' option is empty
it: E91: opzione 'shell' non impostata

en: E92: Buffer %d not found
it: E92: Buffer %d non trovato

en: E93: More than one match for %s
it: E93: Più di una corrispondenza per %s

en: E94: No matching buffer for %s
it: E94: Nessun buffer corrispondente a %s

en: E95: Buffer with this name already exists
it: E95: C'è già un buffer con questo nome

en: E96: Cannot diff more than %d buffers
it: E96: Non supporto differenze fra più di %d buffer

en: E97: Cannot create diffs
it: E97: Non riesco a creare differenze

en: E98: Cannot read diff output
it: E98: Non riesco a leggere output del comando 'diff'

en: E99: Current buffer is not in diff mode
it: E99: Buffer corrente non in modalità 'diff'

en: E100: No other buffer in diff mode
it: E100: Non c'è nessun altro buffer in modalità 'diff'

en: E101: More than two buffers in diff mode, don't know which one to use
it: E101: Più di due buffer in modalità 'diff', non so quale usare

en: E102: Can't find buffer "%s"
it: E102: Non riesco a trovare il buffer: "%s"

en: E103: Buffer "%s" is not in diff mode
it: E103: Il buffer "%s" non è in modalità 'diff'

en: E104: Escape not allowed in digraph
it: E104: Escape non consentito nei digrammi

en: E105: Using :loadkeymap not in a sourced file
it: E105: Uso di :loadkeymap fuori da un file di comandi

en: E107: Missing parentheses: %s
it: E107: Mancano parentesi: %s

en: E108: No such variable: "%s"
it: E108: Variabile inesistente: "%s"

en: E109: Missing ':' after '?'
it: E109: Manca ':' dopo '?'

en: E110: Missing ')'
it: E110: Manca ')'

en: E111: Missing ']'
it: E111: Manca ']'

en: E112: Option name missing: %s
it: E112: Nome Opzione mancante: %s

en: E113: Unknown option: %s
it: E113: Opzione sconosciuta: %s

en: E114: Missing double quote: %s
it: E114: Mancano doppi apici: %s

en: E115: Missing single quote: %s
it: E115: Manca apice semplice: %s

en: E116: Invalid arguments for function %s
it: E116: Argomenti non validi per la funzione: %s

en: E117: Unknown function: %s
it: E117: Funzione sconosciuta: %s

en: E118: Too many arguments for function: %s
it: E118: Troppi argomenti per la funzione: %s

en: E119: Not enough arguments for function: %s
it: E119: La funzione: %s richiede più argomenti

en: E120: Using <SID> not in a script context: %s
it: E120: Uso di <SID> fuori dal contesto di uno script: %s

en: E121: Undefined variable: %s
it: E121: Variabile non definita: %s

en: E121: Undefined variable: %c:%s
it: E121: Variabile non definita: %c:%s

en: E122: Function %s already exists, add ! to replace it
it: E122: La funzione %s esiste già, aggiungi ! per sostituirla

en: E123: Undefined function: %s
it: E123: Funzione non definita: %s

en: E124: Missing '(': %s
it: E124: Manca '(': %s

en: E125: Illegal argument: %s
it: E125: Argomento non consentito: %s

en: E126: Missing :endfunction
it: E126: Manca :endfunction

en: E127: Cannot redefine function %s: It is in use
it: E127: Non posso ridefinire la funzione %s: È in uso

en: E128: Function name must start with a capital or "s:": %s
it: E128: Il nome funzione deve iniziare con maiuscola o "s:": %s

en: E129: Function name required
it: E129: Nome funzione necessario

en: E131: Cannot delete function %s: It is in use
it: E131: Non posso eliminare la funzione %s: È in uso

en: E132: Function call depth is higher than 'maxfuncdepth'
it: E132: Nidificazione della chiamata di funzione maggiore di 'maxfuncdepth'

en: E133: :return not inside a function
it: E133: :return fuori da una funzione

en: E134: Cannot move a range of lines into itself
it: E134: Non si può muovere un intervallo di righe in se stesso

en: E135: *Filter* Autocommands must not change current buffer
it: E135: *Filter* Gli autocomandi non devono modificare il buffer in uso

en: E136: viminfo: Too many errors, skipping rest of file
it: E136: viminfo: Troppi errori, ignoro il resto del file

en: E137: Viminfo file is not writable: %s
it: E137: File viminfo "%s" inaccessibile in scrittura

en: E138: Can't write viminfo file %s!
it: E138: Non riesco a scrivere il file viminfo %s!

en: E139: File is loaded in another buffer
it: E139: File già caricato in un altro buffer

en: E140: Use ! to write partial buffer
it: E140: Usa ! per scrivere il buffer incompleto

en: E141: No file name for buffer %ld
it: E141: Manca nome file per il buffer %ld

en: E142: File not written: Writing is disabled by 'write' option
it: E142: File non scritto: Scrittura inibita da opzione 'write'

en: E143: Autocommands unexpectedly deleted new buffer %s
it: E143: Gli autocomandi hanno inaspettatamente cancellato il nuovo buffer %s

en: E144: non-numeric argument to :z
it: E144: argomento non-numerico a :z

en: E145: Shell commands and some functionality not allowed in rvim
it: E145: Comandi Shell e alcune funzionalità non consentiti in rvim

en: E146: Regular expressions can't be delimited by letters
it: E146: Le espressioni regolari non possono essere delimitate da lettere

en: E147: Cannot do :global recursive with a range
it: E147: :global non può essere usato ricorsivamente con un intervallo

en: E148: Regular expression missing from :global
it: E148: Manca espressione regolare nel comando :global

en: E149: Sorry, no help for %s
it: E149: Spiacente, nessun aiuto per %s

en: E150: Not a directory: %s
it: E150: %s non è una directory

en: E151: No match: %s
it: E151: Nessuna corrispondenza: %s

en: E152: Cannot open %s for writing
it: E152: Non posso aprire %s in scrittura

en: E153: Unable to open %s for reading
it: E153: Non riesco ad aprire %s in lettura

en: E154: Duplicate tag "%s" in file %s/%s
it: E154: Tag duplicato "%s" nel file %s/%s

en: E155: Unknown sign: %s
it: E155: 'sign' sconosciuto: %s

en: E156: Missing sign name
it: E156: Manca nome 'sign'

en: E157: Invalid sign ID: %d
it: E157: ID 'sign' non valido: %d

en: E158: Invalid buffer name: %s
it: E158: Nome buffer non valido: %s

en: E159: Missing sign number
it: E159: Manca numero 'sign'

en: E160: Unknown sign command: %s
it: E160: Comando 'sign' sconosciuto: %s

en: E161: Breakpoint not found: %s
it: E161: Breakpoint %s non trovato

en: E162: No write since last change for buffer "%s"
it: E162: Buffer "%s" non salvato dopo modifica

en: E163: There is only one file to edit
it: E163: C'è un solo file da elaborare

en: E164: Cannot go before first file
it: E164: Non posso andare davanti al primo file

en: E165: Cannot go beyond last file
it: E165: Non posso oltrepassare l'ultimo file

en: E166: Can't open linked file for writing
it: E166: Non posso aprire il file collegato ('linked') in scrittura

en: E167: :scriptencoding used outside of a sourced file
it: E167: :scriptencoding usato fuori da un file di comandi

en: E168: :finish used outside of a sourced file
it: E168: :finish usato fuori da file di comandi

en: E169: Command too recursive
it: E169: Comando troppo ricorsivo

en: E170: Missing :endwhile
it: E170: Manca :endwhile

en: E170: Missing :endfor
it: E170: Manca :endfor

en: E171: Missing :endif
it: E171: Manca :endif

en: E172: Missing marker
it: E172: Manca un marcatore

en: E173: %d more file to edit
it: E173: %d ulteriore file da elaborare

en: E173: %d more files to edit
it: E173: %d ulteriori file da elaborare

en: E174: Command already exists: add ! to replace it: %s
it: E174: Il comando esiste già: aggiungi ! per sostituirlo: %s

en: E175: No attribute specified
it: E175: Nessun attributo specificato

en: E176: Invalid number of arguments
it: E176: Numero di argomenti non valido

en: E177: Count cannot be specified twice
it: E177: Non si può specificare due volte il contatore

en: E178: Invalid default value for count
it: E178: Valore predefinito del contatore non valido

en: E179: argument required for %s
it: E179: argomento necessario per %s

en: E180: Invalid complete value: %s
it: E180: Valore %s non valido per 'complete'

en: E180: Invalid address type value: %s
it: E180: Tipo di indirizzo non valido: %s

en: E181: Invalid attribute: %s
it: E181: Attributo non valido: %s

en: E182: Invalid command name
it: E182: Nome comando non valido

en: E183: User defined commands must start with an uppercase letter
it: E183: I comandi definiti dall'utente devono iniziare con lettera maiuscola

en: E184: No such user-defined command: %s
it: E184: Comando definito dall'utente %s inesistente

en: E185: Cannot find color scheme '%s'
it: E185: Non riesco a trovare schema colore '%s'

en: E186: No previous directory
it: E186: Non c'è una directory precedente

en: E187: Directory unknown
it: E187: Directory sconosciuta

en: E188: Obtaining window position not implemented for this platform
it: E188: Informazioni posizione finestra non disponibili su questa piattaforma

en: E189: "%s" exists (add ! to override)
it: E189: "%s" esiste (aggiungi ! per eseguire comunque)

en: E190: Cannot open "%s" for writing
it: E190: Non riesco ad aprire "%s" in scrittura

en: E191: Argument must be a letter or forward/backward quote
it: E191: L'argomento dev'essere una lettera, oppure un apice/apice inversa

en: E192: Recursive use of :normal too deep
it: E192: Uso ricorsivo di :normal troppo esteso

en: E193: %s not inside a function
it: E193: %s non all'interno di una funzione

en: E194: No alternate file name to substitute for '#'
it: E194: Nessun nome file alternativo da sostituire a '#'

en: E195: Cannot open viminfo file for reading
it: E195: Non posso aprire il file viminfo in lettura

en: E196: No digraphs in this version
it: E196: Digrammi non supportati in questa versione

en: E197: Cannot set language to "%s"
it: E197: Non posso impostare lingua a "%s"

en: E199: Active window or buffer deleted
it: E199: Finestra attiva o buffer cancellato

en: E200: *ReadPre autocommands made the file unreadable
it: E200: Gli autocomandi *ReadPre hanno reso il file illeggibile

en: E201: *ReadPre autocommands must not change current buffer
it: E201: Gli autocomandi *ReadPre non devono modificare il buffer in uso

en: E202: Conversion made file unreadable!
it: E202: La conversione ha reso il file illeggibile!

en: E203: Autocommands deleted or unloaded buffer to be written
it: E203: Buffer in scrittura cancellato o scaricato dagli autocomandi

en: E204: Autocommand changed number of lines in unexpected way
it: E204: L'autocomando ha modificato numero righe in maniera imprevista

en: E205: Patchmode: can't save original file
it: E205: Patchmode: non posso salvare il file originale

en: E206: patchmode: can't touch empty original file
it: E206: Patchmode: non posso alterare il file vuoto originale

en: E207: Can't delete backup file
it: E207: Non riesco a cancellare il file di backup

en: E208: Error writing to "%s"
it: E208: Errore in scrittura di "%s"

en: E209: Error closing "%s"
it: E209: Errore in chiusura di "%s"

en: E210: Error reading "%s"
it: E210: Errore in lettura di "%s"

en: E211: File "%s" no longer available
it: E211: Il file "%s" non esiste più

en: E212: Can't open file for writing
it: E212: Non riesco ad aprire il file in scrittura

en: E213: Cannot convert (add ! to write without conversion)
it: E213: Non riesco a convertire (aggiungi ! per scrivere senza conversione)

en: E214: Can't find temp file for writing
it: E214: Non riesco a trovare un file 'temp' su cui scrivere

en: E215: Illegal character after *: %s
it: E215: Carattere non ammesso dopo *: %s

en: E216: No such event: %s
it: E216: Evento inesistente: %s

en: E216: No such group or event: %s
it: E216: Evento o gruppo inesistente: %s

en: E217: Can't execute autocommands for ALL events
it: E217: Non posso eseguire autocomandi per TUTTI gli eventi

en: E218: autocommand nesting too deep
it: E218: nidificazione dell'autocomando troppo estesa

en: E219: Missing {.
it: E219: Manca {.

en: E220: Missing }.
it: E220: Manca }.

en: E221: Marker cannot start with lower case letter
it: E221: Un marcatore non può iniziare con una lettera minuscola

en: E222: Add to internal buffer that was already read from
it: E222: Aggiunta a buffer interno da cui si era già letto

en: E223: recursive mapping
it: E223: mappatura ricorsiva

en: E224: global abbreviation already exists for %s
it: E224: una abbreviazione globale già esiste per %s

en: E225: global mapping already exists for %s
it: E225: una mappatura globale già esiste per %s

en: E226: abbreviation already exists for %s
it: E226: un'abbreviazione già esiste per %s

en: E227: mapping already exists for %s
it: E227: una mappatura già esiste per %s

en: E228: makemap: Illegal mode
it: E228: makemap: modo non consentito

en: E229: Cannot start the GUI
it: E229: Non posso inizializzare la GUI

en: E230: Cannot read from "%s"
it: E230: Non posso leggere da "%s"

en: E231: 'guifontwide' invalid
it: E231: 'guifontwide' non valido

en: E232: Cannot create BalloonEval with both message and callback
it: E232: Non riesco a creare 'BalloonEval' con sia messaggio che callback

en: E233: cannot open display
it: E233: non riesco ad aprire lo schermo

en: E234: Unknown fontset: %s
it: E234: Fontset sconosciuto: %s

en: E235: Unknown font: %s
it: E235: Font sconosciuto: %s

en: E236: Font "%s" is not fixed-width
it: E236: Carattere "%s" non di larghezza fissa

en: E237: Printer selection failed
it: E237: Scelta stampante non riuscita

en: E238: Print error: %s
it: E238: Errore durante stampa: %s

en: E239: Invalid sign text: %s
it: E239: Testo 'sign' non valido: %s

en: E240: No connection to the X server
it: E240: Manca connessione con server Vim

en: E241: Unable to send to %s
it: E241: Impossibile inviare a %s

en: E242: Can't split a window while closing another
it: E242: Non posso dividere una finestra mentre ne sto chiudendo un'altra

en: E243: Argument not supported: "-%s"; Use the OLE version.
it: E243: Argomento non supportato: "-%s"; Usa la versione OLE.

en: E244: Illegal %s name "%s" in font name "%s"
it: E244: Nome %s non consentito "%s" nel nome di carattere "%s"

en: E245: Illegal char '%c' in font name "%s"
it: E245: Carattere non consentito '%c' nel nome di carattere "%s"

en: E246: FileChangedShell autocommand deleted buffer
it: E246: L'autocomando 'FileChangedShell' ha cancellato il buffer

en: E247: no registered server named "%s"
it: E247: non esiste server registrato con nome "%s"

en: E248: Failed to send command to the destination program
it: E248: Fallito invio comando a programma destinatario

en: E249: window layout changed unexpectedly
it: E249: la struttura della finestra è inaspettatamente cambiata

en: E250: Fonts for the following charsets are missing in fontset %s:
it: E250: Mancano descrizioni per i seguenti caratteri nel font: %s

en: E251: VIM instance registry property is badly formed.  Deleted!
it: E251: Proprietà registry relative a VIM non adeguate.  Cancellate!

en: E252: Fontset name: %s - Font '%s' is not fixed-width
it: E252: Nome fontset: %s - Carattere '%s' non di larghezza fissa

en: E253: Fontset name: %s
it: E253: Nome fontset: %s

en: E254: Cannot allocate color %s
it: E254: Non riesco ad allocare il colore %s

en: E255: Couldn't read in sign data
it: E255: Non sono riuscito a leggere i dati del 'sign'

en: E257: cstag: tag not found
it: E257: cstag: tag non trovato

en: E258: Unable to send to client
it: E258: Impossibile inviare al client

en: E259: no matches found for cscope query %s of %s
it: E259: nessuna corrispondenza trovata per la richiesta cscope %s di %s

en: E260: Missing name after ->
it: E260: Manca nome dopo ->

en: E261: cscope connection %s not found
it: E261: connessione cscope %s non trovata

en: E262: error reading cscope connection %d
it: E262: errore leggendo connessione cscope %d

en: E263: Sorry, this command is disabled, the Python library could not be loaded.
it: E263: Spiacente, comando non disponibile, non riesco a caricare libreria programmi Python.

en: E264: Python: Error initialising I/O objects
it: E264: Python: Errore di inizializzazione oggetti I/O

en: E265: $_ must be an instance of String
it: E265: $_ dev'essere un'istanza di Stringa

en: E266: Sorry, this command is disabled, the Ruby library could not be loaded.
it: E266: Spiacente, comando non disponibile, non riesco a caricare libreria programmi Ruby.

en: E267: unexpected return
it: E267: return inatteso

en: E268: unexpected next
it: E268: next inatteso

en: E269: unexpected break
it: E269: break inatteso

en: E270: unexpected redo
it: E270: redo inatteso

en: E271: retry outside of rescue clause
it: E271: retry fuori da clausola rescue

en: E272: unhandled exception
it: E272: eccezione non gestita

en: E273: unknown longjmp status %d
it: E273: tipo sconosciuto di salto nel programma %d

en: E274: No white space allowed before parenthesis
it: E274: Nessuno spazio bianco consentito prima delle parentesi

en: E275: Cannot add text property to unloaded buffer
it: E275: Non posso aggiungere proprietà di testo a un buffer scaricato

en: E276: Cannot use function as a method: %s
it: E276: Non posso usare la funzione come un metodo: %s

en: E277: Unable to read a server reply
it: E277: Non riesco a leggere una risposta del server

en: E279: Sorry, ++shell is not supported on this system
it: E279: Spiacente, ++shell non è supportato in questo sistema

en: E280: TCL FATAL ERROR: reflist corrupt!? Please report this to vim-dev@vim.org
it: E280: ERRORE FATALE TCL: reflist corrotta!? Si prega notificare a vim-dev@vim.org

en: E282: Cannot read from "%s"
it: E282: Non posso leggere da "%s"

en: E283: No marks matching "%s"
it: E283: Nessuna marcatura corrispondente a "%s"

en: E284: Cannot set IC values
it: E284: Non posso assegnare valori IC

en: E285: Failed to create input context
it: E285: Creazione di un contesto di input fallita

en: E286: Failed to open input method
it: E286: Apertura Metodo di Input fallita

en: E287: Warning: Could not set destroy callback to IM
it: E287: Avviso: Non posso assegnare IM a 'destroy callback'

en: E288: input method doesn't support any style
it: E288: Metodo di Input non sopporta alcuno stile

en: E289: input method doesn't support my preedit type
it: E289: Metodo di Input non supporta il mio tipo di preedit

en: E290: List or number required
it: E290: È necessaria una Lista o un Numero

en: E292: Invalid count for del_bytes(): %ld
it: E292: Contatore non valido per del_bytes(): %ld

en: E293: block was not locked
it: E293: il blocco non era riservato

en: E294: Seek error in swap file read
it: E294: Errore di posizionamento durante lettura swap file

en: E295: Read error in swap file
it: E295: Errore leggendo swap file

en: E296: Seek error in swap file write
it: E296: Errore di posizionamento scrivendo swap file

en: E297: Write error in swap file
it: E297: Errore scrivendo swap file

en: E298: Didn't get block nr 0?
it: E298: Non riesco a leggere blocco numero 0?

en: E298: Didn't get block nr 1?
it: E298: Non riesco a leggere blocco numero 1?

en: E298: Didn't get block nr 2?
it: E298: Non riesco a leggere blocco numero 2?

en: E299: Perl evaluation forbidden in sandbox without the Safe module
it: E299: Valorizzazione Perl non consentita in ambiente protetto senza il modulo Safe

en: E300: Swap file already exists (symlink attack?)
it: E300: Lo swap file esiste già (attacco tramite link simbolico?)

en: E301: Oops, lost the swap file!!!
it: E301: Ahimè, lo swap file è perduto!!!

en: E302: Could not rename swap file
it: E302: Non riesco a rinominare lo swap file

en: E303: Unable to open swap file for "%s", recovery impossible
it: E303: Non riesco ad aprire lo swap file per "%s", recupero impossibile

en: E304: ml_upd_block0(): Didn't get block 0??
it: E304: ml_upd_block0(): Non riesco a leggere blocco 0??

en: E305: No swap file found for %s
it: E305: Nessun swap file trovato per %s

en: E306: Cannot open %s
it: E306: Non riesco ad aprire %s

en: E307: %s does not look like a Vim swap file
it: E307: %s non sembra uno swap file Vim

en: E308: Warning: Original file may have been changed
it: E308: Avviso: il file originale può essere stato modificato nel frattempo

en: E309: Unable to read block 1 from %s
it: E309: Impossibile leggere blocco 1 da %s

en: E310: Block 1 ID wrong (%s not a .swp file?)
it: E310: ID del Blocco 1 errato (che %s non sia un .swp file?)

en: E311: Recovery Interrupted
it: E311: Recupero Interrotto

en: E312: Errors detected while recovering; look for lines starting with ???
it: E312: Trovati errori durante recupero; controlla righe che iniziano con ???

en: E313: Cannot preserve, there is no swap file
it: E313: Non posso preservare, manca swap file

en: E314: Preserve failed
it: E314: Preservazione fallita

en: E315: ml_get: invalid lnum: %ld
it: E315: ml_get: numero di riga non valido: %ld

en: E316: ml_get: cannot find line %ld in buffer %d %s
it: E316: ml_get: non riesco a trovare la riga %ld nel buffer %d %s

en: E317: pointer block id wrong
it: E317: ID blocco puntatori errato

en: E317: pointer block id wrong 2
it: E317: ID blocco puntatori errato 2

en: E317: pointer block id wrong 3
it: E317: ID blocco puntatori errato 3

en: E317: pointer block id wrong 4
it: E317: ID blocco puntatori errato 4

en: E318: Updated too many blocks?
it: E318: Aggiornati troppi blocchi?

en: E319: Sorry, the command is not available in this version
it: E319: Spiacente, comando non disponibile in questa versione

en: E320: Cannot find line %ld
it: E320: Non riesco a trovare la riga %ld

en: E321: Could not reload "%s"
it: E321: Non riesco a ricaricare "%s"

en: E322: line number out of range: %ld past the end
it: E322: numero di riga non ammissibile: %ld dopo la fine

en: E323: line count wrong in block %ld
it: E323: contatore righe errato nel blocco %ld

en: E324: Can't open PostScript output file
it: E324: Non riesco ad aprire file PostScript di output

en: E325: ATTENTION
it: E325: ATTENZIONE

en: E326: Too many swap files found
it: E326: Trovati troppi swap file

en: E327: Part of menu-item path is not sub-menu
it: E327: Parte del percorso di questo elemento di Menù non è un sotto-Menù

en: E328: Menu only exists in another mode
it: E328: I Menù esistono solo in un'altra modalità

en: E329: No menu "%s"
it: E329: Nessun Menù "%s"

en: E330: Menu path must not lead to a sub-menu
it: E330: Il percorso del Menù non deve condurre a un sotto-Menù

en: E331: Must not add menu items directly to menu bar
it: E331: Non si devono aggiungere elementi di Menù direttamente alla barra Menù

en: E332: Separator cannot be part of a menu path
it: E332: Il separatore non può far parte di un percorso di Menù

en: E333: Menu path must lead to a menu item
it: E333: Il percorso Menù deve condurre ad un elemento Menù

en: E334: Menu not found: %s
it: E334: Menù non trovato: %s

en: E335: Menu not defined for %s mode
it: E335: Menù non definito per la modalità %s

en: E336: Menu path must lead to a sub-menu
it: E336: Il percorso Menù deve condurre ad un sotto-Menù

en: E337: Menu not found - check menu names
it: E337: Menù non trovato - controlla nomi Menù

en: E338: Sorry, no file browser in console mode
it: E338: Spiacente, niente esplorazione file in modalità console

en: E339: Pattern too long
it: E339: Espressione troppo lunga

en: E341: Internal error: lalloc(0, )
it: E341: Errore interno: lalloc(0, )

en: E342: Out of memory!  (allocating %lu bytes)
it: E342: Non c'è più memoria! (stavo allocando %lu byte)

en: E343: Invalid path: '**[number]' must be at the end of the path or be followed by '%s'.
it: E343: Percorso non valido: '**[numero]' dev'essere a fine percorso o essere seguito da '%s'.

en: E344: Can't find directory "%s" in cdpath
it: E344: Non riesco a trovare la directory "%s" nel 'cdpath'

en: E345: Can't find file "%s" in path
it: E345: Non riesco a trovare il file "%s" nel percorso

en: E346: No more directory "%s" found in cdpath
it: E346: Nessun altra directory "%s" trovata nel 'cdpath'

en: E347: No more file "%s" found in path
it: E347: Nessun altro file "%s" trovato nel percorso

en: E348: No string under cursor
it: E348: Nessuna stringa sotto il cursore

en: E349: No identifier under cursor
it: E349: Nessun identificativo sotto il cursore

en: E350: Cannot create fold with current 'foldmethod'
it: E350: Non posso creare piegatura con il 'foldmethod' in uso

en: E351: Cannot delete fold with current 'foldmethod'
it: E351: Non posso cancellare piegatura con il 'foldmethod' in uso

en: E352: Cannot erase folds with current 'foldmethod'
it: E352: Non posso togliere piegature con il 'foldmethod' in uso

en: E353: Nothing in register %s
it: E353: Niente nel registro %s

en: E354: Invalid register name: '%s'
it: E354: Nome registro non valido: '%s'

en: E355: Unknown option: %s
it: E355: Opzione sconosciuta: %s

en: E356: get_varp ERROR
it: E356: ERRORE get_varp

en: E357: 'langmap': Matching character missing for %s
it: E357: 'langmap': Manca carattere corrispondente per %s

en: E358: 'langmap': Extra characters after semicolon: %s
it: E358: 'langmap': Caratteri in più dopo il ';': %s

en: E359: Screen mode setting not supported
it: E359: Impostazione modalità schermo non supportata

en: E360: Cannot execute shell with -f option
it: E360: Non posso eseguire la shell con l'opzione -f

en: E362: Using a boolean value as a Float
it: E362: Uso di un valore Booleano come un Numero-a-virgola-mobile

en: E363: pattern uses more memory than 'maxmempattern'
it: E363: l'espressione usa troppa memoria rispetto a 'maxmempattern'

en: E364: Library call failed for "%s()"
it: E364: Chiamata a libreria fallita per "%s()"

en: E365: Failed to print PostScript file
it: E365: Non riesco ad aprire file PostScript

en: E366: Not allowed to enter a popup window
it: E366: Non si può inserire testo in una finestra dinamica

en: E367: No such group: "%s"
it: E367: Gruppo inesistente: "%s"

en: E368: got SIG%s in libcall()
it: E368: ottenuto SIG%s in libcall()

en: E369: invalid item in %s%%[]
it: E369: elemento non valido in %s%%[]

en: E370: Could not load library %s: %s
it: E370: Non riesco a caricare la libreria %s: %s

en: E371: Command not found
it: E371: Comando non trovato

en: E372: Too many %%%c in format string
it: E372: Troppi %%%c nella stringa di 'format'

en: E373: Unexpected %%%c in format string
it: E373: %%%c imprevisto nella stringa di 'format'

en: E374: Missing ] in format string
it: E374: Manca ] nella stringa di 'format'

en: E375: Unsupported %%%c in format string
it: E375: %%%c non supportato nella stringa di 'format'

en: E376: Invalid %%%c in format string prefix
it: E376: %%%c non valido nel prefisso della stringa di 'format'

en: E377: Invalid %%%c in format string
it: E377: %%%c non valido nella stringa di 'format'

en: E378: 'errorformat' contains no pattern
it: E378: 'errorformat' non contiene alcun modello

en: E379: Missing or empty directory name
it: E379: Nome directory mancante o nullo

en: E380: At bottom of quickfix stack
it: E380: Al fondo dello stack di quickfix

en: E381: At top of quickfix stack
it: E381: In cima allo stack di quickfix

en: E382: Cannot write, 'buftype' option is set
it: E382: Non posso scrivere, l'opzione 'buftype' è impostata

en: E383: Invalid search string: %s
it: E383: Stringa di ricerca non valida: %s

en: E384: search hit TOP without match for: %s
it: E384: la ricerca ha raggiunto la CIMA senza successo per: %s

en: E385: search hit BOTTOM without match for: %s
it: E385: la ricerca ha raggiunto il FONDO senza successo per: %s

en: E386: Expected '?' or '/'  after ';'
it: E386: '?' o '/' atteso dopo ';'

en: E387: Match is on current line
it: E387: Corrispondenza nella riga corrente

en: E388: Couldn't find definition
it: E388: Non sono riuscito a trovare la definizione

en: E389: Couldn't find pattern
it: E389: Non sono riuscito a trovare il modello

en: E390: Illegal argument: %s
it: E390: Argomento non consentito: %s

en: E391: No such syntax cluster: %s
it: E391: 'cluster' sintattico inesistente: %s

en: E392: No such syntax cluster: %s
it: E392: 'cluster' sintattico inesistente: %s

en: E393: group[t]here not accepted here
it: E393: group[t]here non consentito qui

en: E394: Didn't find region item for %s
it: E394: Elemento di 'region' non trovato per %s

en: E395: contains argument not accepted here
it: E395: contiene argomenti non accettati qui

en: E397: Filename required
it: E397: Nome file necessario

en: E398: Missing '=': %s
it: E398: Manca '=': %s

en: E399: Not enough arguments: syntax region %s
it: E399: Argomenti non sufficienti per: 'syntax region' %s

en: E400: No cluster specified
it: E400: Nessun 'cluster' specificato

en: E401: Pattern delimiter not found: %s
it: E401: Delimitatore di espressione non trovato: %s

en: E402: Garbage after pattern: %s
it: E402: Spazzatura dopo espressione: %s

en: E403: syntax sync: line continuations pattern specified twice
it: E403: syntax sync: espressione di continuazione riga specificata due volte

en: E404: Illegal arguments: %s
it: E404: Argomenti non consentiti: %s

en: E405: Missing equal sign: %s
it: E405: Manca '=': %s

en: E406: Empty argument: %s
it: E406: Argomento nullo: %s

en: E407: %s not allowed here
it: E407: %s non consentito qui

en: E408: %s must be first in contains list
it: E408: %s deve venire per primo nella lista 'contains'

en: E409: Unknown group name: %s
it: E409: Nome gruppo sconosciuto: %s

en: E410: Invalid :syntax subcommand: %s
it: E410: Sotto-comando :syntax non valido: %s

en: E411: highlight group not found: %s
it: E411: gruppo evidenziazione non trovato: %s

en: E412: Not enough arguments: ":highlight link %s"
it: E412: Argomenti non sufficienti: ":highlight link %s"

en: E413: Too many arguments: ":highlight link %s"
it: E413: Troppi argomenti: ":highlight link %s"

en: E414: group has settings, highlight link ignored
it: E414: 'group' ha impostazioni, 'highlight link' ignorato

en: E415: unexpected equal sign: %s
it: E415: segno '=' inatteso: %s

en: E416: missing equal sign: %s
it: E416: manca segno '=': %s

en: E417: missing argument: %s
it: E417: manca argomento: %s

en: E418: Illegal value: %s
it: E418: Valore non consentito: %s

en: E419: FG color unknown
it: E419: colore di testo sconosciuto

en: E420: BG color unknown
it: E420: colore di sfondo sconosciuto

en: E421: Color name or number not recognized: %s
it: E421: Numero o nome di colore non riconosciuto: %s

en: E422: terminal code too long: %s
it: E422: codice terminale troppo lungo: %s

en: E423: Illegal argument: %s
it: E423: Argomento non consentito: %s

en: E424: Too many different highlighting attributes in use
it: E424: Troppi gruppi evidenziazione differenti in uso

en: E425: Cannot go before first matching tag
it: E425: Non posso andare prima del primo tag corrispondente

en: E426: tag not found: %s
it: E426: tag non trovato: %s

en: E427: There is only one matching tag
it: E427: C'è solo un tag corrispondente

en: E428: Cannot go beyond last matching tag
it: E428: Non posso andare oltre l'ultimo tag corrispondente

en: E429: File "%s" does not exist
it: E429: Il file "%s" non esiste

en: E430: Tag file path truncated for %s
it: E430: Percorso tag file troncato per %s

en: E431: Format error in tags file "%s"
it: E431: Errore di formato nel tag file "%s"

en: E432: Tags file not sorted: %s
it: E432: Tag file non ordinato alfabeticamente: %s

en: E433: No tags file
it: E433: Nessun tag file

en: E434: Can't find tag pattern
it: E434: Non riesco a trovare modello tag

en: E435: Couldn't find tag, just guessing!
it: E435: Non riesco a trovare tag, sto solo tirando a indovinare!

en: E436: No "%s" entry in termcap
it: E436: Nessuna descrizione per "%s" in 'termcap'

en: E437: terminal capability "cm" required
it: E437: capacità "cm" del terminale necessaria

en: E438: u_undo: line numbers wrong
it: E438: u_undo: numeri righe errati

en: E439: undo list corrupt
it: E439: lista 'undo' non valida

en: E440: undo line missing
it: E440: riga di 'undo' mancante

en: E441: There is no preview window
it: E441: Non c'è una finestra di anteprima

en: E442: Can't split topleft and botright at the same time
it: E442: Non riesco a dividere ALTO-SX e BASSO-DX contemporaneamente

en: E443: Cannot rotate when another window is split
it: E443: Non posso ruotare quando un'altra finestra è divisa in due

en: E444: Cannot close last window
it: E444: Non riesco a chiudere l'ultima finestra

en: E445: Other window contains changes
it: E445: Altre finestre contengono modifiche

en: E446: No file name under cursor
it: E446: Nessun nome file sotto il cursore

en: E447: Can't find file "%s" in path
it: E447: Non riesco a trovare il file "%s" nel percorso

en: E448: Could not load library function %s
it: E448: Non posso caricare la funzione di libreria %s

en: E449: Invalid expression received
it: E449: Ricevuta un'espressione non valida

en: E450: buffer number, text or a list required
it: E450: occorre un numero di buffer, del testo, o una Lista

en: E451: Expected }: %s
it: E451: Atteso }: %s

en: E452: Double ; in list of variables
it: E452: Doppio ; nella lista di variabili

en: E453: UL color unknown
it: E453: colore UL sconosciuto

en: E454: function list was modified
it: E454: la lista funzioni è stata cambiata

en: E455: Error writing to PostScript output file
it: E455: Errore in scrittura su file PostScript di output

en: E456: Can't open file "%s"
it: E456: Non riesco ad aprire il file "%s"

en: E456: Can't find PostScript resource file "%s.ps"
it: E456: Non trovo file risorse PostScript "%s.ps"

en: E457: Can't read PostScript resource file "%s"
it: E457: Non riesco a leggere file risorse PostScript "%s"

en: E458: Cannot allocate colormap entry, some colors may be incorrect
it: E458: Non riesco ad allocare elemento di colormap, alcuni colori possono essere errati

en: E459: Cannot go back to previous directory
it: E459: Non posso tornare alla directory precedente

en: E460: entries missing in mapset() dict argument
it: E460: elemento non presente nell'argomento dict di mapset()

en: E461: Illegal variable name: %s
it: E461: Nome di variabile non consentito: %s

en: E462: Could not prepare for reloading "%s"
it: E462: Non riesco a preparare per ricaricare "%s"

en: E463: Region is guarded, cannot modify
it: E463: Regione protetta, impossibile modificare

en: E464: Ambiguous use of user-defined command
it: E464: Uso ambiguo di comando definito dall'utente

en: E464: Ambiguous use of user-defined command: %s
it: E464: Uso ambiguo di comando definito dall'utente: %s

en: E465: :winsize requires two number arguments
it: E465: :winsize richiede due argomenti numerici

en: E466: :winpos requires two number arguments
it: E466: :winpos richiede due argomenti numerici

en: E467: Custom completion requires a function argument
it: E467: Il completamento personalizzato richiede un argomento di funzione

en: E468: Completion argument only allowed for custom completion
it: E468: Argomento di completamento consentito solo per completamento personalizzato

en: E469: invalid cscopequickfix flag %c for %c
it: E469: flag cscopequickfix %c non valido per %c

en: E470: Command aborted
it: E470: Comando finito male

en: E471: Argument required
it: E471: Argomento necessario

en: E472: Command failed
it: E472: Comando fallito

en: E473: Internal error in regexp
it: E473: Errore interno espressione regolare

en: E474: Invalid argument
it: E474: Argomento non valido

en: E475: Invalid argument: %s
it: E475: Argomento non valido: %s

en: E475: Invalid value for argument %s
it: E475: Valore non valido per l'argomento %s

en: E475: Invalid value for argument %s: %s
it: E475: Valore non valido per l'argomento %s: %s

en: E476: Invalid command
it: E476: Comando non valido

en: E476: Invalid command: %s
it: E476: Comando non valido: %s

en: E477: No ! allowed
it: E477: ! non consentito

en: E478: Don't panic!
it: E478: Non lasciarti prendere dal panico!

en: E479: No match
it: E479: Nessuna corrispondenza

en: E480: No match: %s
it: E480: Nessuna corrispondenza: %s

en: E481: No range allowed
it: E481: Nessun intervallo consentito

en: E482: Can't create file %s
it: E482: Non riesco a creare il file %s

en: E483: Can't get temp file name
it: E483: Non riesco ad ottenere nome file 'temp'

en: E484: Can't open file %s
it: E484: Non riesco ad aprire il file %s

en: E485: Can't read file %s
it: E485: Non riesco a leggere il file %s

en: E486: Pattern not found
it: E486: Espressione non trovata

en: E486: Pattern not found: %s
it: E486: Espressione non trovata: %s

en: E487: Argument must be positive
it: E487: L'argomento dev'essere positivo

en: E488: Trailing characters
it: E488: Caratteri in più alla fine

en: E488: Trailing characters: %s
it: E488: Caratteri in più alla fine: %s

en: E489: no call stack to substitute for "<stack>"
it: E489: nessuna stack di chiamata da sostituire per "<stack>"

en: E490: No fold found
it: E490: Non trovo alcuna piegatura

en: E491: json decode error at '%s'
it: E491: errore di decodifica json a '%s'

en: E492: Not an editor command
it: E492: Non è un comando dell'editor

en: E493: Backwards range given
it: E493: Intervallo rovesciato

en: E494: Use w or w>>
it: E494: Usa w oppure w>>

en: E495: no autocommand file name to substitute for "<afile>"
it: E495: nessun file di autocomandi da sostituire per "<afile>"

en: E496: no autocommand buffer number to substitute for "<abuf>"
it: E496: nessun numero di buffer di autocomandi da sostituire per "<abuf>"

en: E497: no autocommand match name to substitute for "<amatch>"
it: E497: nessun nome di autocomandi trovato da sostituire per "<amatch>"

en: E498: no :source file name to substitute for "<sfile>"
it: E498: nessun nome di file :source trovato da sostituire per "<sfile>"

en: E499: Empty file name for '%' or '#', only works with ":p:h"
it: E499: Un nome di file nullo per '%' o '#', va bene solo con ":p:h"

en: E500: Evaluates to an empty string
it: E500: Il valore è una stringa nulla

en: E501: At end-of-file
it: E501: Alla fine-file

en: is not a file or writable device
it: non è un file o un dispositivo su cui si possa scrivere

en: E503: "%s" is not a file or writable device
it: E503: "%s" non è un file o un dispositivo scrivibile

en: is read-only (cannot override: "W" in 'cpoptions')
it: è in sola lettura (non posso annullare: "W" in 'cpoptions')

en: is read-only (add ! to override)
it: è in sola-lettura (aggiungi ! per eseguire comunque)

en: E505: "%s" is read-only (add ! to override)
it: E505: "%s" è in sola-lettura (aggiungi ! per eseguire comunque)

en: E506: Can't write to backup file (add ! to override)
it: E506: Non posso scrivere sul file di backup (aggiungi ! per eseguire comunque)

en: E507: Close error for backup file (add ! to write anyway)
it: E507: Errore in chiusura per il file di backup (aggiungi ! per scrivere comunque)

en: E508: Can't read file for backup (add ! to write anyway)
it: E508: Non riesco a leggere il file di backup (aggiungi ! per scrivere comunque)

en: E509: Cannot create backup file (add ! to override)
it: E509: Non posso creare il file di backup (aggiungi ! per eseguire comunque)

en: E510: Can't make backup file (add ! to write anyway)
it: E510: Non posso creare il file di backup (aggiungi ! per srivere comunque)

en: E511: netbeans already connected
it: E511: netbeans già connesso

en: E512: Close failed
it: E512: Chiusura fallita

en: E513: write error, conversion failed (make 'fenc' empty to override)
it: E513: errore in scrittura, conversione fallita (rendere 'fenc' nullo per eseguire comunque)

en: E513: write error, conversion failed in line %ld (make 'fenc' empty to override)
it: E513: errore in scrittura, conversione fallita alla riga %ld (rendere 'fenc' nullo per eseguire comunque)

en: E514: write error (file system full?)
it: E514: errore in scrittura ('File System' pieno?)

en: E515: No buffers were unloaded
it: E515: Nessun buffer scaricato

en: E516: No buffers were deleted
it: E516: Nessun buffer tolto dalla lista

en: E517: No buffers were wiped out
it: E517: Nessun buffer cancellato

en: E518: Unknown option
it: E518: Opzione sconosciuta

en: E519: Option not supported
it: E519: Opzione non supportata

en: E520: Not allowed in a modeline
it: E520: Non consentito in una 'modeline'

en: E521: Number required after =
it: E521: Richiesto un numero dopo =

en: E521: Number required: &%s = '%s'
it: E521: Richiesto un numero: &%s = '%s'

en: E522: Not found in termcap
it: E522: Non trovato in 'termcap'

en: E523: Not allowed here
it: E523: Non consentito qui

en: E524: Missing colon
it: E524: Manca ':'

en: E525: Zero length string
it: E525: Stringa nulla

en: E526: Missing number after <%s>
it: E526: Manca numero dopo <%s>

en: E527: Missing comma
it: E527: Manca virgola

en: E528: Must specify a ' value
it: E528: Devi specificare un valore '

en: E529: Cannot set 'term' to empty string
it: E529: Non posso assegnare a 'term' il valore 'stringa nulla'

en: E530: Cannot change 'term' in the GUI
it: E530: Non posso modificare 'term' all'interno della GUI

en: E531: Use ":gui" to start the GUI
it: E531: Usa ":gui" per far partire la GUI

en: E532: highlighting color name too long in defineAnnoType
it: E532: nome colore evidenziazione troppo lungo in defineAnnoType

en: E533: can't select wide font
it: E533: non posso selezionare 'wide font'

en: E534: Invalid wide font
it: E534: 'Wide font' non valido

en: E535: Illegal character after <%c>
it: E535: Carattere non consentito dopo <%c>

en: E536: comma required
it: E536: virgola mancante

en: E537: 'commentstring' must be empty or contain %s
it: E537: 'commentstring' dev'essere nulla o contenere %s

en: E538: Pattern found in every line: %s
it: E538: Espressione trovata su ogni riga: %s

en: E539: Illegal character <%s>
it: E539: Carattere non consentito <%s>

en: E540: Unclosed expression sequence
it: E540: Espressione non terminata

en: E542: unbalanced groups
it: E542: gruppi sbilanciati

en: E543: Not a valid codepage
it: E543: Codepage non valido

en: E544: Keymap file not found
it: E544: File keymap non trovato

en: E545: Missing colon
it: E545: Manca ':'

en: E546: Illegal mode
it: E546: Modalità non consentita

en: E547: Illegal mouseshape
it: E547: Forma del mouse non consentita

en: E548: digit expected
it: E548: Atteso un numero

en: E549: Illegal percentage
it: E549: Percentuale non consentita

en: E550: Missing colon
it: E550: Manca ':'

en: E551: Illegal component
it: E551: Componente non consentito

en: E552: digit expected
it: E552: Atteso un numero

en: E553: No more items
it: E553: Non ci sono più elementi

en: E554: Syntax error in %s{...}
it: E554: Errore sintattico in %s{...}

en: E555: at bottom of tag stack
it: E555: al fondo dello stack dei tag

en: E556: at top of tag stack
it: E556: in cima allo stack dei tag

en: E557: Cannot open termcap file
it: E557: Non posso aprire file 'termcap'

en: E558: Terminal entry not found in terminfo
it: E558: Descrizione terminale non trovata in 'terminfo'

en: E559: Terminal entry not found in termcap
it: E559: Descrizione terminale non trovata in 'termcap'

en: E560: Usage: cs[cope] %s
it: E560: Uso: cs[cope] %s

en: E561: unknown cscope search type
it: E561: tipo di ricerca cscope sconosciuta

en: E562: Usage: cstag <ident>
it: E562: Uso: cstag <ident>

en: E563: stat(%s) error: %d
it: E563: errore stat(%s): %d

en: E564: %s is not a directory or a valid cscope database
it: E564: %s non è una directory o un database cscope valido

en: E565: Not allowed to change text or change window
it: E565: Non è possibile modificare testo o cambiare finestra

en: E566: Could not create cscope pipes
it: E566: Non riesco a creare pipe cscope

en: E567: no cscope connections
it: E567: nessuna connessione cscope

en: E568: duplicate cscope database not added
it: E568: database cscope duplicato, non aggiunto

en: E570: fatal error in cs_manage_matches
it: E570: errore irreparabile in cs_manage_matches

en: E571: Sorry, this command is disabled: the Tcl library could not be loaded.
it: E571: Spiacente, comando non disponibile, non riesco a caricare libreria programmi Tcl.

en: E572: exit code %d
it: E572: codice di uscita %d

en: E573: Invalid server id used: %s
it: E573: Identificativo di server non valido: %s

en: E574: Unknown register type %d
it: E574: Tipo di registro sconosciuto: %d

en: Illegal starting char
it: Carattere iniziale non consentito

en: Missing '>'
it: Manca '>'

en: Illegal register name
it: Nome registro non ammesso

en: E578: Not allowed to change text here
it: E578: Non è possibile modificare testo qui

en: E579: :if nesting too deep
it: E579: nidificazione di :if troppo estesa

en: E579: block nesting too deep
it: E579: nidificazione di blocco troppo estesa

en: E580: :endif without :if
it: E580: :endif senza :if

en: E581: :else without :if
it: E581: :else senza :if

en: E582: :elseif without :if
it: E582: :elseif senza :if

en: E583: multiple :else
it: E583: :else multipli

en: E584: :elseif after :else
it: E584: :elseif dopo :else

en: E585: :while/:for nesting too deep
it: E585: nidificazione di :while/:for troppo estesa

en: E586: :continue without :while or :for
it: E586: :continue senza :while o :for

en: E587: :break without :while or :for
it: E587: :break senza :while o :for

en: E588: :endwhile without :while
it: E588: :endwhile senza :while

en: E588: :endfor without :for
it: E588: :endfor senza :for

en: E589: 'backupext' and 'patchmode' are equal
it: E589: 'backupext' e 'patchmode' sono uguali

en: E590: A preview window already exists
it: E590: Una finestra di anteprima esiste già

en: E591: 'winheight' cannot be smaller than 'winminheight'
it: E591: 'winheight' non può essere inferiore a 'winminheight'

en: E592: 'winwidth' cannot be smaller than 'winminwidth'
it: E592: 'winwidth' non può essere inferiore a 'winminwidth'

en: E593: Need at least %d lines
it: E593: Servono almeno %d righe

en: E594: Need at least %d columns
it: E594: Servono almeno %d colonne

en: E595: 'showbreak' contains unprintable or wide character
it: E595: 'showbreak' contiene carattere non-stampabili o larghi

en: E596: Invalid font(s)
it: E596: Caratteri non validi

en: E597: can't select fontset
it: E597: non posso selezionare fontset

en: E598: Invalid fontset
it: E598: Fontset non valido

en: E599: Value of 'imactivatekey' is invalid
it: E599: Valore di 'imactivatekey' non valido

en: E600: Missing :endtry
it: E600: Manca :endtry

en: E601: :try nesting too deep
it: E601: nidificazione di :try troppo estesa

en: E602: :endtry without :try
it: E602: :endtry senza :try

en: E603: :catch without :try
it: E603: :catch senza :try

en: E604: :catch after :finally
it: E604: :catch dopo :finally

en: E605: Exception not caught: %s
it: E605: Eccezione non intercettata: %s

en: E606: :finally without :try
it: E606: :finally senza :try

en: E607: multiple :finally
it: E607: :finally multipli

en: E608: Cannot :throw exceptions with 'Vim' prefix
it: E608: Impossibile lanciare eccezioni con prefisso 'Vim'

en: E609: Cscope error: %s
it: E609: Errore cscope: %s

en: E610: No argument to delete
it: E610: Nessun argomento da eliminare

en: E611: Using a Special as a Number
it: E611: Uso di uno Special come un Numero

en: E612: Too many signs defined
it: E612: Troppi 'sign' definiti

en: E613: Unknown printer font: %s
it: E613: Carattere di stampa sconosciuto: %s

en: E614: vim_SelFile: can't return to current directory
it: E614: vim_SelFile: non posso tornare alla directory in uso

en: E615: vim_SelFile: can't get current directory
it: E615: vim_SelFile: non riesco ad ottenere la directory in uso

en: E616: vim_SelFile: can't get font %s
it: E616: vim_SelFile: non riesco a trovare il carattere %s

en: E617: Cannot be changed in the GTK GUI
it: E617: Non può essere cambiato nella GUI GTK

en: E618: file "%s" is not a PostScript resource file
it: E618: file "%s" non è un file di risorse PostScript

en: E619: file "%s" is not a supported PostScript resource file
it: E619: file "%s" non è un file di risorse PostScript supportato

en: E620: Unable to convert to print encoding "%s"
it: E620: Impossibile convertire a codifica di stampa "%s"

en: E621: "%s" resource file has wrong version
it: E621: il file di risorse "%s" ha una versione sbagliata

en: E622: Could not fork for cscope
it: E622: Non riesco a fare fork per cscope

en: E623: Could not spawn cscope process
it: E623: Non riesco a generare processo cscope

en: E624: Can't open file "%s"
it: E624: Non riesco ad aprire il file "%s"

en: E625: cannot open cscope database: %s
it: E625: impossibile aprire database cscope: %s

en: E626: cannot get cscope database information
it: E626: impossibile leggere informazioni sul database cscope

en: E630: %s(): write while not connected
it: E630: %s(): scrittura in mancanza di connessione

en: E631: %s(): write failed
it: E631: %s(): scrittura non riuscita

en: E654: missing delimiter after search pattern: %s
it: E654: manca un delimitatore dopo l'espressione di ricerca: %s

en: E655: Too many symbolic links (cycle?)
it: E655: Troppi link simbolici (circolarità?)

en: NetBeans disallows writes of unmodified buffers
it: NetBeans non permette la scrittura di un buffer non modificato

en: Partial writes disallowed for NetBeans buffers
it: Scrittura parziale disabilitata per i buffer di NetBeans

en: E658: NetBeans connection lost for buffer %d
it: E658: Connessione NetBeans persa per il buffer %d

en: E659: Cannot invoke Python recursively
it: E659: Python non può essere chiamato ricorsivamente

en: E661: Sorry, no '%s' help for %s
it: E661: Spiacente, nessun aiuto '%s' per %s

en: E662: At start of changelist
it: E662: All'inizio della lista modifiche

en: E663: At end of changelist
it: E663: Alla fine della lista modifiche

en: E664: changelist is empty
it: E664: lista modifiche assente

en: E665: Cannot start GUI, no valid font found
it: E665: Non posso inizializzare la GUI, nessun carattere valido trovato

en: E666: compiler not supported: %s
it: E666: compilatore non supportato: %s

en: E667: Fsync failed
it: E667: Fsync fallito

en: E668: Wrong access mode for NetBeans connection info file: "%s"
it: E668: Modalità errata di accesso a file info connessione NetBeans: "%s"

en: E669: Unprintable character in group name
it: E669: Carattere non stampabile in un nome di gruppo

en: E670: Mix of help file encodings within a language: %s
it: E670: Codifiche diverse fra file di aiuto nella stessa lingua: %s

en: E671: Cannot find window title "%s"
it: E671: Non trovo il titolo della finestra "%s"

en: E672: Unable to open window inside MDI application
it: E672: Non posso aprire la finestra in un'applicazione MDI

en: E673: Incompatible multi-byte encoding and character set
it: E673: Codifica e set di caratteri multi-byte non compatibili

en: E674: printmbcharset cannot be empty with multi-byte encoding.
it: E674: printmbcharset non può essere nullo con codifica multi-byte.

en: E675: No default font specified for multi-byte printing.
it: E675: Carattere predefinito non specificato per stampa multi-byte.

en: E676: No matching autocommands for acwrite buffer
it: E676: Nessun autocomando corrispondente per buffer acwrite

en: E677: Error writing temp file
it: E677: Errore in scrittura su file temporaneo

en: E678: Invalid character after %s%%[dxouU]
it: E678: Carattere non valido dopo %s%%[dxouU]

en: E679: recursive loop loading syncolor.vim
it: E679: ciclo ricorsivo nel caricamento di syncolor.vim

en: E680: <buffer=%d>: invalid buffer number
it: E680: <buffer=%d>: numero buffer non valido

en: E681: Buffer is not loaded
it: E681: Buffer non caricato

en: E682: Invalid search pattern or delimiter
it: E682: Espressione o delimitatore di ricerca non validi

en: E683: File name missing or invalid pattern
it: E683: Nome file mancante o espressione non valida

en: E684: list index out of range: %ld
it: E684: Indice di Lista fuori intervallo: %ld

en: E685: Internal error: %s
it: E685: Errore interno: %s

en: E686: Argument of %s must be a List
it: E686: L'argomento di %s dev'essere una Lista

en: E687: Less targets than List items
it: E687: Destinazioni più numerose degli elementi di Lista

en: E688: More targets than List items
it: E688: Destinazioni meno numerose degli elementi di Lista

en: E689: Can only index a List, Dictionary or Blob
it: E689: Posso indicizzare solo una Lista, un Dizionario o un Blob

en: E690: Missing "in" after :for
it: E690: Manca "in" dopo :for

en: E691: Can only compare List with List
it: E691: Posso confrontare una Lista solo con un'altra Lista

en: E692: Invalid operation for List
it: E692: Operazione non valida per Liste

en: E694: Invalid operation for Funcrefs
it: E694: Operazione non valida per Funcref

en: E695: Cannot index a Funcref
it: E695: Non posso indicizzare un Funcref

en: E696: Missing comma in List: %s
it: E696: Manca virgola nella Lista: %s

en: E697: Missing end of List ']': %s
it: E697: Manca ']' a fine Lista: %s

en: E698: variable nested too deep for making a copy
it: E698: Variabile troppo nidificata per poterla copiare

en: E699: Too many arguments
it: E699: Troppi argomenti

en: E700: Unknown function: %s
it: E700: Funzione sconosciuta: %s

en: E701: Invalid type for len()
it: E701: Tipo non valido per len()

en: E702: Sort compare function failed
it: E702: Funzione confronto in sort fallita

en: E703: Using a Funcref as a Number
it: E703: Uso di una Funcref come un Numero

en: E704: Funcref variable name must start with a capital: %s
it: E704: Il nome della variabile Funcref deve iniziare con una maiuscola: %s

en: E705: Variable name conflicts with existing function: %s
it: E705: Nome di variabile in conflitto con una funzione esistente: %s

en: E707: Function name conflicts with variable: %s
it: E707: Nome funzione in conflitto con la variabile: %s

en: E708: [:] must come last
it: E708: [:] dev'essere alla fine

en: E709: [:] requires a List or Blob value
it: E709: [:] richiede un valore Lista o Blob

en: E710: List value has more items than targets
it: E710: Il valore della Lista ha più elementi che destinazioni

en: E711: List value does not have enough items
it: E711: Il valore della Lista non ha elementi sufficienti

en: E712: Argument of %s must be a List or Dictionary
it: E712: L'argomento di %s dev'essere una Lista o un Dizionario

en: E713: Cannot use empty key for Dictionary
it: E713: Non posso usare una chiave nulla per Dizionario

en: E714: List required
it: E714: È necessaria una Lista

en: E715: Dictionary required
it: E715: È necessario un Dizionario

en: E716: Key not present in Dictionary: "%s"
it: E716: Chiave assente dal Dizionario: "%s"

en: E717: Dictionary entry already exists
it: E717: C'è già la voce nel Dizionario

en: E718: Funcref required
it: E718: Funcref necessario

en: E719: Cannot slice a Dictionary
it: E719: Non posso suddividere un Dizionario

en: E720: Missing colon in Dictionary: %s
it: E720: Manca ':' nel Dizionario: %s

en: E721: Duplicate key in Dictionary: "%s"
it: E721: Chiave duplicata nel Dizionario: "%s"

en: E722: Missing comma in Dictionary: %s
it: E722: Manca virgola nel Dizionario: %s

en: E723: Missing end of Dictionary '}': %s
it: E723: Manca '}' a fine Dizionario: %s

en: E724: variable nested too deep for displaying
it: E724: variabile troppo nidificata per la visualizzazione

en: E725: Calling dict function without Dictionary: %s
it: E725: Chiamata di funzione dict in assenza di Dizionario: %s

en: E726: Stride is zero
it: E726: Incremento indice a zero

en: E727: Start past end
it: E727: Indice iniziale superiore a quello finale

en: E728: Using a Dictionary as a Number
it: E728: Uso di un Dizionario come un Numero

en: E729: Using a Funcref as a String
it: E729: Uso di una Funcref come una Stringa

en: E730: Using a List as a String
it: E730: Uso di una Lista come una Stringa

en: E731: Using a Dictionary as a String
it: E731: Uso di un Dizionario come una Stringa

en: E732: Using :endfor with :while
it: E732: Uso di :endfor con :while

en: E733: Using :endwhile with :for
it: E733: Uso di :endwhile con :for

en: E734: Wrong variable type for %s=
it: E734: Tipo di variabile errato per %s=

en: E735: Can only compare Dictionary with Dictionary
it: E735: Posso confrontare un Dizionario solo con un altro Dizionario

en: E736: Invalid operation for Dictionary
it: E736: Operazione non valida per Dizionari

en: E737: Key already exists: %s
it: E737: Chiave già esistente: %s

en: E738: Can't list variables for %s
it: E738: Non riesco a elencare le variabili per %s

en: E739: Cannot create directory: %s
it: E739: Non posso creare la directory: %s

en: E740: Too many arguments for function %s
it: E740: Troppi argomenti per la funzione: %s

en: E741: Value is locked
it: E741: Valore non modificabile

en: E741: Value is locked: %s
it: E741: Valore di %s non modificabile

en: E742: Cannot change value
it: E742: Non riesco a cambiare il valore

en: E742: Cannot change value of %s
it: E742: Non riesco a cambiare il valore di %s

en: E743: variable nested too deep for (un)lock
it: E743: variabile troppo nidificata per lock/unlock

en: E744: NetBeans does not allow changes in read-only files
it: E744: NetBeans non permette modifiche a file in sola-lettura

en: E745: Using a List as a Number
it: E745: Uso di una Lista come un Numero

en: E746: Function name does not match script file name: %s
it: E746: Il nome funzione non corrisponde al nome file dello script: %s

en: E747: Cannot change directory, buffer is modified (add ! to override)
it: E747: Non posso cambiare directory, buffer modificato (aggiungi ! per eseguire comunque)

en: E748: No previously used register
it: E748: Nessun registro usato in precedenza

en: E749: empty buffer
it: E749: buffer vuoto

en: E750: First use ":profile start {fname}"
it: E750: Usare prima ":profile start {fname}"

en: E751: Output file name must not have region name
it: E751: Il nome del file di output non deve avere il nome di regione

en: E752: No previous spell replacement
it: E752: Nessuna sostituzione ortografica precedente

en: E753: Not found: %s
it: E753: Non trovato: %s

en: E754: Only up to %d regions supported
it: E754: Sono supportate al massimo %d regioni

en: E755: Invalid region in %s
it: E755: Regione non valida in %s

en: E756: Spell checking is not possible
it: E756: Controllo ortografico non possibile

en: E757: This does not look like a spell file
it: E757: Questo non sembra un file ortografico

en: E758: Truncated spell file
it: E758: File ortografico troncato

en: E759: Format error in spell file
it: E759: Errore di formato nel file di spell

en: E760: No word count in %s
it: E760: Nessun contatore parole in %s

en: E761: Format error in affix file FOL, LOW or UPP
it: E761: Errore di formato nel file affissi FOL, LOW o UPP

en: E762: Character in FOL, LOW or UPP is out of range
it: E762: Carattere fuori intervallo in FOL, LOW o UPP

en: E763: Word characters differ between spell files
it: E763: Caratteri di parola differenti nei file ortografici

en: E764: Option '%s' is not set
it: E764: opzione '%s' non impostata

en: E765: 'spellfile' does not have %d entries
it: E765: 'spellfile' non ha %d elementi

en: E766: Insufficient arguments for printf()
it: E766: Argomenti non sufficienti per printf()

en: E767: Too many arguments for printf()
it: E767: Troppi argomenti per printf()

en: E768: Swap file exists: %s (:silent! overrides)
it: E768: File swap esistente: %s (:silent! per sovrascriverlo)

en: E769: Missing ] after %s[
it: E769: Manca ] dopo %s[

en: E770: Unsupported section in spell file
it: E770: Sezione non supportata nel file ortografico

en: E771: Old spell file, needs to be updated
it: E771: File ortografico obsoleto, è necessario aggiornarlo

en: E772: Spell file is for newer version of Vim
it: E772: Il file ortografico è per versioni di Vim più recenti

en: E773: Symlink loop for "%s"
it: E773: Collegamento simbolico ricorsivo per "%s"

en: E774: 'operatorfunc' is empty
it: E774: opzione 'operatorfunc' non impostata

en: E775: Eval feature not available
it: E775: Funzionalità [eval] non disponibile

en: E776: No location list
it: E776: Nessuna lista locazioni

en: E777: String or List expected
it: E777: attesa Stringa o Lista

en: E778: This does not look like a .sug file: %s
it: E778: Questo non sembra un file .sug: %s

en: E779: Old .sug file, needs to be updated: %s
it: E779: File .sug obsoleto, è necessario aggiornarlo: %s

en: E780: .sug file is for newer version of Vim: %s
it: E780: Il file .sug è per versioni di Vim più recenti: %s

en: E781: .sug file doesn't match .spl file: %s
it: E781: Il file .sug non corrisponde al file .spl: %s

en: E782: error while reading .sug file: %s
it: E782: Errore leggendo il file .sug: %s

en: E783: duplicate char in MAP entry
it: E783: carattere duplicato nell'elemento MAP

en: E784: Cannot close last tab page
it: E784: Non posso chiudere l'ultima pagina di linguette

en: E785: complete() can only be used in Insert mode
it: E785: complete() può essere usata solo in modalità inserimento

en: E786: Range not allowed
it: E786: Intervallo non consentito

en: E787: Buffer changed unexpectedly
it: E787: Il buffer è variato inaspettatamente

en: E788: Not allowed to edit another buffer now
it: E788: Non consentito aprire ora un altro buffer

en: E789: Missing ']': %s
it: E789: Manca ']': %s

en: E790: undojoin is not allowed after undo
it: E790: undojoin non è consentito dopo undo

en: E791: Empty keymap entry
it: E791: Nessuna keymap per questo tasto

en: E792: Empty menu name
it: E792: Nome Menù vuoto

en: E793: No other buffer in diff mode is modifiable
it: E793: Nessun altro buffer è modificabile in modalità 'diff'

en: E794: Cannot set variable in the sandbox
it: E794: Non posso impostare la variabile in ambiente protetto

en: E794: Cannot set variable in the sandbox: "%s"
it: E794: Non posso impostare la variabile read-only in ambiente protetto: "%s"

en: E795: Cannot delete variable
it: E795: Non posso cancellare la variabile

en: E795: Cannot delete variable %s
it: E795: Non posso cancellare la variabile %s

en: writing to device disabled with 'opendevice' option
it: scrittura su periferica disabilitata con l'opzione 'opendevice'

en: E797: SpellFileMissing autocommand deleted buffer
it: E797: L'autocomando 'SpellFileMissing' ha cancellato il buffer

en: E798: ID is reserved for ":match": %d
it: E798: ID riservato per ":match": %d

en: E799: Invalid ID: %d (must be greater than or equal to 1)
it: E799: ID non valido: %d (dev'essere maggiore o uguale a 1)

en: E800: Arabic cannot be used: Not enabled at compile time
it: E800: Arabo non utilizzabile: Non abilitato in compilazione

en: E801: ID already taken: %d
it: E801: ID già utilizzato: %d

en: E802: Invalid ID: %d (must be greater than or equal to 1)
it: E802: ID non valido: %d (dev'essere maggiore o uguale a 1)

en: E803: ID not found: %d
it: E803: ID non trovato: %d

en: E804: Cannot use '%' with Float
it: E804: Non si può usare '%' con un Numero-a-virgola-mobile

en: E805: Using a Float as a Number
it: E805: Uso di un Numero-a-virgola-mobile come un Numero

en: E806: using Float as a String
it: E806: Uso di un Numero-a-virgola-mobile come una Stringa

en: E807: Expected Float argument for printf()
it: E807: Numero-a-virgola-mobile atteso come argomento per printf()

en: E808: Number or Float required
it: E808: Richiesto un Numero o un Numero-a-virgola-mobile

en: E809: #< is not available without the +eval feature
it: E809: #< non disponibile se Vim è compilato senza +eval

en: E810: Cannot read or write temp files
it: E810: Non riesco a leggere o scrivere file temporanei

en: E811: Not allowed to change buffer information now
it: E811: Non consentito modificare informazioni del buffer ora

en: E812: Autocommands changed buffer or buffer name
it: E812: Gli autocomandi hanno modificato il buffer o il nome del buffer

en: E813: Cannot close autocmd or popup window
it: E813: Non riesco a chiudere finestra autocomandi o dinamica

en: E814: Cannot close window, only autocmd window would remain
it: E814: Non posso chiudere questa finestra, rimarrebbe solo la finestra autocomandi

en: E815: Sorry, this command is disabled, the MzScheme libraries could not be loaded.
it: E815: Spiacente, comando non disponibile, non riesco a caricare librerie programmi MzScheme.

en: E816: Cannot read patch output
it: E816: Non riesco a leggere output del comando 'patch'

en: E817: Blowfish big/little endian use wrong
it: E817: uso errato di big/little endian in Blowfish

en: E818: sha256 test failed
it: E818: test sha256 fallito

en: E819: Blowfish test failed
it: E819: test Blowfish fallito

en: E821: File is encrypted with unknown method
it: E821: File cifrato con metodo sconosciuto

en: E822: Cannot open undo file for reading: %s
it: E822: Non posso aprire il file Undo in lettura: %s

en: E823: Not an undo file: %s
it: E823: Non è un file Undo: %s

en: E824: Incompatible undo file: %s
it: E824: File Undo incompatibile: %s

en: E825: Corrupted undo file (%s): %s
it: E825: File Undo corrotto (%s): %s

en: E826: Undo file decryption failed: %s
it: E826: Decodifica fallita del file Undo: %s

en: E827: Undo file is encrypted: %s
it: E827: File Undo cifrato: %s

en: E828: Cannot open undo file for writing: %s
it: E828: Non posso aprire il file Undo in scrittura: %s

en: E829: write error in undo file: %s
it: E829: errore scrivendo nel file Undo: %s

en: E830: Undo number %ld not found
it: E830: Undo numero %ld non trovato

en: E831: bf_key_init() called with empty password
it: E831: chiamata a bf_key_init() con password nulla

en: E832: Non-encrypted file has encrypted undo file: %s
it: E832: File non cifrato con file Undo cifrato: %s

en: E833: %s is encrypted and this version of Vim does not support encryption
it: E833: %s è cifrato e questa versione di Vim non supporta la cifratura

en: E834: Conflicts with value of 'listchars'
it: E834: Conflitto con il valore di 'listchars'

en: E835: Conflicts with value of 'fillchars'
it: E835: Conflitto con il valore di 'fillchars'

en: E836: This Vim cannot execute :python after using :py3
it: E836: Python: Impossibile usare :py e :py3 nella stessa sessione

en: E837: This Vim cannot execute :py3 after using :python
it: E837: Impossibile usare ora :py3 dopo aver usato :python

en: E838: netbeans is not supported with this GUI
it: E838: netbeans non è supportato con questa GUI

en: E840: Completion function deleted text
it: E840: La funzione di completamento ha eliminato del testo

en: E841: Reserved name, cannot be used for user defined command
it: E841: Nome riservato, non usabile in un comando definito dall'utente

en: E842: no line number to use for "<slnum>"
it: E842: nessun numero di riga da usare per "<slnum>"

en: E843: Error while updating swap file crypt
it: E843: Errore aggiornando cifratura dello swap file

en: E844: invalid cchar value
it: E844: valore cchar non valido

en: E845: Insufficient memory, word list will be incomplete
it: E845: Memoria insufficiente, la lista parole sarà incompleta

en: E846: Key code not set
it: E846: Codice di tasto non impostato

en: E847: Too many syntax includes
it: E847: Troppe inclusioni di sintassi

en: E848: Too many syntax clusters
it: E848: Troppi 'cluster' sintattici

en: E849: Too many highlight and syntax groups
it: E849: Troppi gruppi evidenziazione e sintassi

en: E850: Invalid register name
it: E850: Nome registro non valido

en: E851: Failed to create a new process for the GUI
it: E851: Creazione di un nuovo processo fallita per la GUI

en: E852: The child process failed to start the GUI
it: E852: Il processo figlio non è riuscito a far partire la GUI

en: E853: Duplicate argument name: %s
it: E853: Nome argomento duplicato: %s

en: E854: path too long for completion
it: E854: percorso troppo lungo per il completamento

en: E855: Autocommands caused command to abort
it: E855: Comando non completato a causa di autocomandi

en: E856: "assert_fails()" second argument must be a string or a list with one or two strings
it: E856: Il secondo argomento di "assert_fails()" dev'essere una stringa o una Lista con una o due stringhe

en: E857: Dictionary key "%s" required
it: E857: Chiave di Dizionario "%s" richiesta

en: E858: Eval did not return a valid python object
it: E858: Eval non ha restituito un oggetto python valido

en: E859: Failed to convert returned python object to a Vim value
it: E859: Conversione non riuscita dell'oggetto python risultato a un valore vim

en: E860: Need 'id' and 'type' with 'both'
it: E860: Servono 'id' e 'type' specificando 'both'

en: E861: Cannot open a second popup with a terminal
it: E861: Non posso aprire una seconda finestra dinamica con un terminale

en: E862: Cannot use g: here
it: E862: Non si può usare g: qui

en: E863: Not allowed for a terminal in a popup window
it: E863: Non consentito per un terminale in una finestra dinamica

en: E864: \%#= can only be followed by 0, 1, or 2. The automatic engine will be used
it: E864: \%#= può essere seguito solo da 0, 1 o 2. Sarà usato il motore automatico

en: E865: (NFA) Regexp end encountered prematurely
it: E865: (NFA) Fine prematura dell'espressione regolare

en: E866: (NFA regexp) Misplaced %c
it: E866: (Espressione regolare NFA) %c fuori posto

en: E867: (NFA regexp) Unknown operator '\z%c'
it: E867: (Espressione regolare NFA) Operatore sconosciuto '\z%c'

en: E867: (NFA regexp) Unknown operator '\%%%c'
it: E867: (Espressione regolare NFA) Operatore sconosciuto '\%%%c'

en: E868: Error building NFA with equivalence class!
it: E868: Errore costruendo NFA con classe di equivalenza!

en: E869: (NFA regexp) Unknown operator '\@%c'
it: E869: (NFA) Operatore sconosciuto '\@%c'

en: E870: (NFA regexp) Error reading repetition limits
it: E870: (Espressione regolare NFA) Errore nella lettura dei limiti di ripetizione

en: E871: (NFA regexp) Can't have a multi follow a multi
it: E871: (Espressione regolare NFA) Non si può avere multi dopo multi

en: E872: (NFA regexp) Too many '('
it: E872: (Espressione regolare NFA) Troppi '('

en: E873: (NFA regexp) proper termination error
it: E873: (Espressione regolare NFA) errore di terminazione corretta

en: E874: (NFA regexp) Could not pop the stack!
it: E874: (Espressione regolare NFA) Impossibile riprendere lo stack!

en: E875: (NFA regexp) (While converting from postfix to NFA), too many states left on stack
it: E875: (Espressione regolare NFA) (Nella conversione da postfix a NFA), troppi stati lasciati sullo stack

en: E876: (NFA regexp) Not enough space to store the whole NFA
it: E876: (Espressione regolare NFA) Non c'è spazio sufficiente a immagazzinare l'intero NFA

en: E877: (NFA regexp) Invalid character class: %d
it: E877: (Espressione regolare NFA) Classe di caratteri non valida: %d

en: E878: (NFA regexp) Could not allocate memory for branch traversal!
it: E878: (Espressione regolare NFA) Non posso allocare memoria per lo zigzag di ramo!

en: E879: (NFA regexp) Too many \z(
it: E879: (Espressione regolare NFA) Troppi \z(

en: E880: Can't handle SystemExit of python exception in vim
it: E880: Impossibile gestire in Vim eccezione python SystemExit

en: E881: Line count changed unexpectedly
it: E881: Contatore righe è inaspettatamente cambiato

en: E882: Uniq compare function failed
it: E882: Funzione confronto in uniq fallita

en: E883: search pattern and expression register may not contain two or more lines
it: E883: espressione di ricerca e registro dell'espressione non possono contenere due o più righe

en: E884: Function name cannot contain a colon: %s
it: E884: Il nome della funzione non può contenere un due punti: %s

en: E885: Not possible to change sign %s
it: E885: Impossibile cambiare segno %s

en: E886: Can't rename viminfo file to %s!
it: E886: Non riesco a rinominare il file viminfo a %s!

en: E887: Sorry, this command is disabled, the Python's site module could not be loaded.
it: E887: Spiacente, comando non disponibile, non riesco a caricare il modulo Python locale.

en: E888: (NFA regexp) cannot repeat %s
it: E888: (Espressione regolare NFA) non riesco a ripetere %s

en: E889: Number required
it: E889: Numero richiesto

en: E890: trailing char after ']': %s]%s
it: E890: Caratteri in più dopo ']': %s]%s

en: E891: Using a Funcref as a Float
it: E891: Uso di una Funcref come un Numero-a-virgola-mobile

en: E892: Using a String as a Float
it: E892: Uso di una Stringa come un Numero-a-virgola-mobile

en: E893: Using a List as a Float
it: E893: Uso di una Lista come un Numero-a-virgola-mobile

en: E894: Using a Dictionary as a Float
it: E894: Uso di un Dizionario come un Numero-a-virgola-mobile

en: E895: Sorry, this command is disabled, the MzScheme's racket/base module could not be loaded.
it: E815: Spiacente, comando non disponibile, non riesco a caricare modulo racket/base di MzScheme.

en: E896: Argument of %s must be a List, Dictionary or Blob
it: E896: L'argomento di %s dev'essere una Lista, un Dizionario o un Blob

en: E897: List or Blob required
it: E897: È necessaria una Lista o un Blob

en: E899: Argument of %s must be a List or Blob
it: E899: L'argomento di %s dev'essere una Lista o un Blob

en: E900: maxdepth must be non-negative number
it: E900: maxdepth dev'essere un numero non-negativo

en: E902: Cannot connect to port
it: E902: Non posso connettermi alla porta

en: E903: received command with non-string argument
it: E903: il comando ricevuto non aveva come argomento una stringa

en: E904: last argument for expr/call must be a number
it: E904: l'ultimo argomento per espressione/chiamata dev'essere numerico

en: E904: third argument for call must be a list
it: E904: il terzo argomento della chiamata dev'essere una Lista

en: E905: received unknown command: %s
it: E905: ricevuto comando sconosciuto: %s

en: E906: not an open channel
it: E906: canale non aperto

en: E907: Using a special value as a Float
it: E907: Uso di un valore speciale come un Numero-a-virgola-mobile

en: E908: using an invalid value as a String: %s
it: E908: Uso di un valore non valido come una Stringa: %s

en: E909: Cannot index a special variable
it: E909: Non posso indicizzare una variabile speciale

en: E910: Using a Job as a Number
it: E910: Uso di un Job come un Numero

en: E911: Using a Job as a Float
it: E911: Uso di un Job come un Numero-a-virgola-mobile

en: E912: cannot use ch_evalexpr()/ch_sendexpr() with a raw or nl channel
it: E912: non posso usare ch_evalexpr() con un canale grezzo o nl

en: E913: Using a Channel as a Number
it: E913: Uso di un Canale come un Numero

en: E914: Using a Channel as a Float
it: E914: Uso di un Canale come un Numero-a-virgola-mobile

en: E915: in_io buffer requires in_buf or in_name to be set
it: E915: il buffer in_io necessita di impostare in_buf o in_name

en: E916: not a valid job
it: E916: job non valido

en: E917: Cannot use a callback with %s()
it: E917: Non posso usare callback con %s()

en: E918: buffer must be loaded: %s
it: E918: il buffer dev'essere caricato: %s

en: E919: Directory not found in '%s': "%s"
it: E919: Directory non trovata in '%s': "%s"

en: E920: _io file requires _name to be set
it: E920: il file _io necessita di impostare _name

en: E921: Invalid callback argument
it: E921: Argomento callback non valido

en: E922: expected a dict
it: E922: Atteso un Dizionario

en: E923: Second argument of function() must be a list or a dict
it: E923: Il secondo argomento di function() dev'essere una Lista o un Dizionario

en: E924: Current window was closed
it: E924: La finestra corrente è stata chiusa

en: E925: Current quickfix list was changed
it: E925: La Lista quickfix corrente è stata cambiata

en: E926: Current location list was changed
it: E926: La lista delle locazioni corrente è stata cambiata

en: E927: Invalid action: '%s'
it: E927: Azione non valida: '%s'

en: E928: String required
it: E928: Stringa necessaria

en: E929: Too many viminfo temp files, like %s!
it: E929: Troppi file temporanei viminfo, come %s!

en: E930: Cannot use :redir inside execute()
it: E930: Non si può usare :redir all'interno di execute()

en: E931: Buffer cannot be registered
it: E931: Non riesco a registrare il buffer

en: E932: Closure function should not be at top level: %s
it: E932: La funzione "closure" non dovrebbe essere al livello più alto: %s

en: E933: Function was deleted: %s
it: E933: Funzione eliminata: %s

en: E934: Cannot jump to a buffer that does not have a name
it: E934: Impossibile passare a un buffer che non ha un nome

en: E935: invalid submatch number: %d
it: E935: numero di sotto-corrispondenza non valido: %d

en: E936: Cannot delete the current group
it: E936: Non posso cancellare il gruppo corrente

en: E937: Attempt to delete a buffer that is in use: %s
it: E937: Tentativo di eliminare un buffer ancora usato: %s

en: E938: Duplicate key in JSON: "%s"
it: E938: Chiave duplicata in JSON: "%s"

en: E939: Positive count required
it: E939: Un contatore positivo è necessario

en: E940: Cannot lock or unlock variable %s
it: E940: Non riesco a bloccare o sbloccare la variabile %s

en: E941: already started a server
it: E941: un server è già stato predisposto

en: E942: +clientserver feature not available
it: E942: funzionalità +clientserver non disponibile

en: E943: Command table needs to be updated, run 'make cmdidxs'
it: E943: Tabella dei comandi da aggiornare, eseguire 'make cmdidxs'

en: E944: Reverse range in character class
it: E944: Intervallo invertito nella classe di caratteri

en: E945: Range too large in character class
it: E945: Intervallo troppo ampio nella classe di caratteri

en: E946: Cannot make a terminal with running job modifiable
it: E946: Non posso aprire un terminale mentre ci sono lavori modificabili in esecuzione

en: E947: Job still running in buffer "%s"
it: E947: Job ancora in esecuzione nel buffer "%s"

en: E948: Job still running
it: E948: Job ancora attivo

en: E948: Job still running (add ! to end the job)
it: E948: Job ancora in esecuzione (aggiungi! per terminarlo)

en: E949: File changed while writing
it: E949: File modificato in fase di riscrittura

en: E950: Cannot convert between %s and %s
it: E950: Non si può convertire da %s a %s

en: E951: \% value too large
it: E951: \% valore troppo grande

en: E952: Autocommand caused recursive behavior
it: E952: L'autocomando ha generato un comportamento ricorsivo

en: E953: File exists: %s
it: E953: File già esistente: %s

en: E954: 24-bit colors are not supported on this environment
it: E954: colori a 24-bit non supportati in questo ambiente

en: E955: Not a terminal buffer
it: E955: Il buffer non è un terminale

en: E956: Cannot use pattern recursively
it: E956: Uso ricorsivo di espressione di ricerca non consentito

en: E957: Invalid window number
it: E957: Numero di finestra non valido

en: E958: Job already finished
it: E958: Job già terminato

en: E959: Invalid diff format.
it: E959: Formato diff non valido.

en: E960: Problem creating the internal diff
it: E960: Problemi nella preparazione della diff interna

en: E961: no line number to use for "<sflnum>"
it: E961: nessun numero di riga da usare per "<sflnum>"

en: E962: Invalid action: '%s'
it: E962: Azione non valida: '%s'

en: E963: setting %s to value with wrong type
it: E963: impostazione di %s a un valore di tipo errato

en: E964: Invalid column number: %ld
it: E964: Numero di colonna non valido: %ld

en: E965: missing property type name
it: E965: Nome del tipo di proprietà non disponibile

en: E966: Invalid line number: %ld
it: E966: Numero di riga non valido: %ld

en: E967: text property info corrupted
it: E967: informazione sulle proprietà del testo corrotta

en: E968: Need at least one of 'id' or 'type'
it: E968: Occorre conoscere almeno un 'id' o 'type'

en: E969: Property type %s already defined
it: E969: Tipo di proprietà %s già definito

en: E970: Unknown highlight group name: '%s'
it: E970: Nome gruppo evidenziazione sconosciuto: '%s'

en: E971: Property type %s does not exist
it: E971: Tipo di proprietà %s non esistente

en: E972: Blob value does not have the right number of bytes
it: E972: Il valore del Blob non ha il numero giusto di byte

en: E973: Blob literal should have an even number of hex characters
it: E973: Una stringa Blob dovrebbe avere un numero pari di caratteri esadecimali

en: E974: Using a Blob as a Number
it: E974: Uso di un Blob come un Numero

en: E975: Using a Blob as a Float
it: E975: Uso di un Blob come un Numero-a-virgola-mobile

en: E976: Using a Blob as a String
it: E976: Uso di un Blob come una Stringa

en: E977: Can only compare Blob with Blob
it: E977: Posso confrontare un Blob solo con un altro Blob

en: E978: Invalid operation for Blob
it: E978: Operazione non valida per Blob

en: E979: Blob index out of range: %ld
it: E979: Indice di Blob fuori intervallo: %ld

en: E980: lowlevel input not supported
it: E980: input a livello basso non supportato

en: E981: Command not allowed in rvim
it: E981: Comando non consentito in rvim

en: E982: ConPTY is not available
it: E982: ConPTY non disponibile

en: E983: Duplicate argument: %s
it: E983: Argomento duplicato: %s

en: E984: :scriptversion used outside of a sourced file
it: E984: :scriptversion usato fuori da un file di comandi

en: E985: .= is not supported with script version >= 2
it: E985: .= non è supportato con la versione di script >= 2

en: E986: cannot modify the tag stack within tagfunc
it: E986: non posso modificare lo stack dei tag all'interno di tagfunc

en: E987: invalid return value from tagfunc
it: E987: valore non valido restituito da tagfunc

en: E988: GUI cannot be used. Cannot execute gvim.exe.
it: E988: GUI non utilizzabile. Non riesco a eseguire gvim.exe.

en: E989: Non-default argument follows default argument
it: E989: Argomento non di default dopo argomento di default

en: E990: Missing end marker '%s'
it: E990: Manca marcatore di fine '%s'

en: E991: cannot use =<< here
it: E991: non posso usare =<< qui

en: E992: Not allowed in a modeline when 'modelineexpr' is off
it: E992: Non consentito in una modeline quando a 'modelineexpr' vale off

en: E993: window %d is not a popup window
it: E993: la finestra %d non è una finestra dinamica

en: E994: Not allowed in a popup window
it: E994: Non consentito in una finestra dinamica

en: E995: Cannot modify existing variable
it: E995: Non posso modificare una variabile esistente

en: E996: Cannot lock a range
it: E996: Non posso bloccare un intervallo

en: E996: Cannot lock an option
it: E996: Non posso bloccare un'opzione

en: E996: Cannot lock a list or dict
it: E996: Non posso bloccare una Lista o un Dizionario

en: E996: Cannot lock an environment variable
it: E996: Non posso bloccare una variabile di ambiente

en: E996: Cannot lock a register
it: E996: Non posso bloccare un registro

en: E997: Tabpage not found: %d
it: E997: Pagina-di-linguette non trovata: %d

en: E998: Reduce of an empty %s with no initial value
it: E998: Reduce di un valore vuoto %s, e non è stato dato un valore iniziale

en: E999: scriptversion not supported: %d
it: E999: scriptversion non supportata: %d

en: E1001: Variable not found: %s
it: E1001: Variabile non trovata: %s

en: E1002: Syntax error at %s
it: E1002: Errore sintattico in %s

en: E1003: Missing return value
it: E1003: Manca il valore restituito

en: E1004: White space required before and after '%s' at "%s"
it: E1004: Spazio bianco necessario prima e dopo '%s' in "%s"

en: E1005: Too many argument types
it: E1005: Troppi tipi di argomento

en: E1006: %s is used as an argument
it: E1006: %s è usato come argomento

en: E1007: Mandatory argument after optional argument
it: E1007: Argomento obbligatorio dopo un argomento opzionale

en: E1008: Missing <type>
it: E1008: Manca <type>

en: E1009: Missing > after type
it: E1009: Manca > dopo tipo

en: E1010: Type not recognized: %s
it: E1010: Tipo non riconosciuto: %s

en: E1011: Name too long: %s
it: E1011: Nome troppo lungo: %s

en: E1012: Type mismatch; expected %s but got %s
it: E1012: Tipo non corrispondente; atteso %s, ma ottenuto %s

en: E1012: Type mismatch; expected %s but got %s in %s
it: E1012: Tipo non corrispondente; atteso %s, ma ottenuto %s in %s

en: E1013: Argument %d: type mismatch, expected %s but got %s
it: E1013: Argomento %d: tipo non corrispondente, atteso %s, ma ottenuto %s

en: E1013: Argument %d: type mismatch, expected %s but got %s in %s
it: E1013: Argomento %d: tipo non corrispondente, atteso %s, ma ottenuto %s in %s

en: E1014: Invalid key: %s
it: E1014: Chiave non valida: %s

en: E1015: Name expected: %s
it: E1015: Atteso un nome: %s

en: E1016: Cannot declare a %s variable: %s
it: E1016: Non si può dichiarare una %s variabile: %s

en: E1016: Cannot declare an environment variable: %s
it: E1016: Non si può dichiarare una variabile d'ambiente: %s

en: E1017: Variable already declared: %s
it: E1017: Variabile già dichiarata: %s

en: E1018: Cannot assign to a constant: %s
it: E1018: Non posso assegnare a una costante: %s

en: E1019: Can only concatenate to string
it: E1019: Posso solo concatenare a una stringa

en: E1020: Cannot use an operator on a new variable: %s
it: E1020: Non posso usare un operatore su una variabile nuova: %s

en: E1021: Const requires a value
it: E1021: Const richiede un valore

en: E1022: Type or initialization required
it: E1022: Tipo o inizializzazione richiesta

en: E1023: Using a Number as a Bool: %lld
it: E1023: Uso di un Numero come valore Booleano: %lld

en: E1024: Using a Number as a String
it: E1024: Uso di un Numero come una Stringa

en: E1025: Using } outside of a block scope
it: E1025: Uso di } all'esterno di un blocco

en: E1026: Missing }
it: E1026: Manca }

en: E1027: Missing return statement
it: E1027: Manca istruzione :return

en: E1028: Compiling :def function failed
it: E1028: Compilazione di funzione :def fallita

en: E1029: Expected %s but got %s
it: E1029: Atteso %s ma ottenuto %s

en: E1030: Using a String as a Number: "%s"
it: E1030: Uso di una Stringa come un Numero: "%s"

en: E1031: Cannot use void value
it: E1031: Non posso usare valore nullo

en: E1032: Missing :catch or :finally
it: E1032: Manca :catch o :finally

en: E1033: Catch unreachable after catch-all
it: E1033: Catch non raggiungibile dopo aver richiesto catch-all

en: E1034: Cannot use reserved name %s
it: E1034: Non posso usare il nome riservato %s

en: E1035: % requires number arguments
it: E1035: % richiede come argomenti dei numeri

en: E1036: %c requires number or float arguments
it: E1036: %c richiede come argomenti dei Numeri o dei Numeri-a-virgola-mobile

en: E1037: Cannot use "%s" with %s
it: E1037: Non posso usare "%s" con %s

en: E1038: "vim9script" can only be used in a script
it: E1038: "vim9script" può solo essere usato in uno script

en: E1039: "vim9script" must be the first command in a script
it: E1039: "vim9script" dev'essere il primo comando in uno script

en: E1040: Cannot use :scriptversion after :vim9script
it: E1040: Non si può usare :scriptversion dopo :vim9script

en: E1041: Redefining script item: "%s"
it: E1041: Ridefinisco elemento di script "%s"

en: E1042: Export can only be used in vim9script
it: E1042: Export può essere usato solo in vim9script

en: E1043: Invalid command after :export
it: E1043: Comando non valido dopo :export

en: E1044: Export with invalid argument
it: E1044: Export con argomento non valido

en: E1047: Syntax error in import: %s
it: E1047: Errore di sintassi in import: %s

en: E1048: Item not found in script: %s
it: E1048: Elemento non trovato nello script: %s

en: E1049: Item not exported in script: %s
it: E1049: Elemento non esportato nello script: %s

en: E1050: Colon required before a range: %s
it: E1050: Un due punti necessario prima di un intervallo: %s

en: E1051: Wrong argument type for +
it: E1051: Tipo di argomento errato per +

en: E1052: Cannot declare an option: %s
it: E1052: Non si può dichiarare un'opzione: %s

en: E1053: Could not import "%s"
it: E1053: Non riesco a importare "%s"

en: E1054: Variable already declared in the script: %s
it: E1054: Variabile già dichiarata nello script: %s

en: E1055: Missing name after ...
it: E1055: Manca nome dopo ...

en: E1056: Expected a type: %s
it: E1056: Atteso un tipo: %s

en: E1057: Missing :enddef
it: E1057: Manca :enddef

en: E1058: Function nesting too deep
it: E1058: Nidificazione della funzione troppo estesa

en: E1059: No white space allowed before colon: %s
it: E1059: Nessuno spazio bianco consentito prima dei due punti: %s

en: E1060: Expected dot after name: %s
it: E1060: Atteso un punto dopo il nome: %s

en: E1061: Cannot find function %s
it: E1061: Non riesco a trovare la funzione %s

en: E1062: Cannot index a Number
it: E1062: Non posso indicizzare un Numero

en: E1063: Type mismatch for v: variable
it: E1063: Tipo non corrispondente per una variabile v:

en: E1064: Yank register changed while using it
it: E1064: Registro di yank modificato mentre lo si usava

en: E1065: Command cannot be shortened: %s
it: E1065: Il comando non può essere abbreviato: %s

en: E1066: Cannot declare a register: %s
it: E1066: Non posso dichiarare un registro: %s

en: E1067: Separator mismatch: %s
it: E1067: Manca il separatore corrispondente: %s

en: E1068: No white space allowed before '%s': %s
it: E1068: Nessuno spazio bianco consentito prima di '%s': %s

en: E1069: White space required after '%s': %s
it: E1069: Spazio bianco necessario dopo '%s': %s

en: E1071: Invalid string for :import: %s
it: E1071: Stringa non valida per :import: %s

en: E1072: Cannot compare %s with %s
it: E1072: Non posso confrontare %s con %s

en: E1073: Name already defined: %s
it: E1073: Nome già definito: %s

en: E1074: No white space allowed after dot
it: E1074: Nessuno spazio bianco consentito dopo il punto

en: E1075: Namespace not supported: %s
it: E1075: Spazio-dei-nomi non supportato: %s

en: E1076: This Vim is not compiled with float support
it: E1076: Questo Vim non è stato compilato col supporto per i Numeri-a-virgola-mobile

en: E1077: Missing argument type for %s
it: E1077: Manca tipo di argomento per %s

en: E1078: Invalid command "nested", did you mean "++nested"?
it: E1078: Comando "nested" non valido , si intendeva "++nested"?

en: E1079: Cannot declare a variable on the command line
it: E1079: Non si può dichiarare una variabile sulla riga-di-comando

en: E1080: Invalid assignment
it: E1080: Assegnazione non valida

en: E1081: Cannot unlet %s
it: E1081: Non posso annullare %s

en: E1082: Command modifier without command
it: E1082: Modificatore di comando senza un comando

en: E1083: Missing backtick
it: E1083: Manca apice inverso

en: E1084: Cannot delete Vim9 script function %s
it: E1084: Non posso eliminare la funzione di script Vim9 %s

en: E1085: Not a callable type: %s
it: E1085: Tipo che non può essere chiamato: %s

en: E1086: Function reference invalid
it: E1086: Riferimento di funzione non valido

en: E1087: Cannot use an index when declaring a variable
it: E1087: Non posso usare un indice nella dichiarazione di una variabile

en: E1088: Script cannot import itself
it: E1088: Uno script non può importare se stesso

en: E1089: Unknown variable: %s
it: E1089: Variabile sconosciuta: %s

en: E1090: Cannot assign to argument %s
it: E1090: Non posso assegnare all'argomento %s

en: E1091: Function is not compiled: %s
it: E1091: La funzione non è compilata: %s

en: E1092: Cannot nest :redir
it: E1092: Non si può nidificare :redir

en: E1093: Expected %d items but got %d
it: E1093: Attesi %d elementi, ma ottenuti %d

en: E1094: Import can only be used in a script
it: E1094: Import può solo essere usato in uno script

en: E1095: Unreachable code after :return
it: E1095: Codice irraggiungibile dopo :return

en: E1096: Returning a value in a function without a return type
it: E1096: Restituito valore in una funzione in cui il tipo di ritorno non è stato definito

en: E1097: Line incomplete
it: E1097: Riga incompleta

en: E1098: String, List or Blob required
it: E1098: Necessaria Stringa, Lista, o Blob

en: E1099: Unknown error while executing %s
it: E1099: Errore sconosciuto mentre era in esecuzione %s

en: E1100: Command not supported in Vim9 script (missing :var?): %s
it: E1100: Comando non supportato negli script Vim9 (manca :var?): %s

en: E1101: Cannot declare a script variable in a function: %s
it: E1101: Non si può dichiarare una variabile di script in una funzione: %s

en: E1102: Lambda function not found: %s
it: E1102: Funzione Lambda non trovata: %s

en: E1103: Dictionary not set
it: E1103: Dizionario non impostato

en: E1104: Missing >
it: E1104: Manca >

en: E1105: Cannot convert %s to string
it: E1105: Non posso convertire %s a una Stringa

en: E1106: One argument too many
it: E1106: Un argomento di troppo

en: E1106: %d arguments too many
it: E1106: %d argomenti di troppo

en: E1107: String, List, Dict or Blob required
it: E1107: Necessaria Stringa, Lista, Dizionario o Blob

en: E1108: Item not found: %s
it: E1108: Elemento non trovato: %s

en: E1109: List item %d is not a List
it: E1109: L'elemento di Lista %d non è una Lista

en: E1110: List item %d does not contain 3 numbers
it: E1110: L'elemento di Lista %d non contiene 3 numeri

en: E1111: List item %d range invalid
it: E1111: Intervallo dell'elemento di Lista %d non valido

en: E1112: List item %d cell width invalid
it: E1112: Elemento di Lista %d con larghezza di cella non valida

en: E1113: Overlapping ranges for 0x%lx
it: E1113: Intervalli sovrapposti per 0x%lx

en: E1114: Only values of 0x100 and higher supported
it: E1114: Solo valori 0x100 o più elevati sono supportati

en: E1115: "assert_fails()" fourth argument must be a number
it: E1115: il quarto argomento di "assert_fails()" dev'essere un Numero

en: E1116: "assert_fails()" fifth argument must be a string
it: E1116: Il quinto argomento di "assert_fails()" dev'essere una Stringa

en: E1117: Cannot use ! with nested :def
it: E1117: Non posso usare ! con :def nidificate

en: E1118: Cannot change locked list
it: E1118: Non posso cambiare Lista non modificabile

en: E1119: Cannot change locked list item
it: E1119: Non posso cambiare elemento di Lista non modificabile

en: E1120: Cannot change dict
it: E1120: Non posso cambiare Dizionario

en: E1121: Cannot change dict item
it: E1121: Non posso cambiare elemento di Dizionario

en: E1122: Variable is locked: %s
it: E1122: Variabile non modificabile: %s

en: E1123: Missing comma before argument: %s
it: E1123: Manca virgola prima dell'argomento: %s

en: E1124: "%s" cannot be used in legacy Vim script
it: E1124: "%s" non si può usare negli script Vim tradizionali

en: E1125: Final requires a value
it: E1125: :final richiede un valore

en: E1126: Cannot use :let in Vim9 script
it: E1126: Non si può usare :let negli script Vim9

en: E1127: Missing name after dot
it: E1127: Manca il nome dopo il punto

en: E1128: } without {
it: E1128: } senza {

en: E1129: Throw with empty string
it: E1129: :throw di una stringa nulla

en: E1130: Cannot add to null list
it: E1130: Non si può aggiungere a una Lista nulla

en: E1131: Cannot add to null blob
it: E1131: Non si può aggiungere a un Blob nullo

en: E1132: Missing function argument
it: E1132: Manca l'argomento della funzione

en: E1133: Cannot extend a null dict
it: E1133: Non si può estendere un Dizionario nullo

en: E1134: Cannot extend a null list
it: E1134: Non si può estendere una Lista nulla

en: E1135: Using a String as a Bool: "%s"
it: E1135: Uso di una Stringa come valore Booleano: "%s"

en: E1136: <Cmd> mapping must end with <CR> before second <Cmd>
it: E1136: La mappatura di <Cmd> deve terminare con un <CR> prima di un secondo <Cmd>

en: E1137: <Cmd> mapping must not include %s key
it: E1137: La mappatura di <Cmd> non deve includere il tasto %s

en: E1138: Using a Bool as a Number
it: E1138: Uso di un valore Booleano come un Numero

en: E1139: Missing matching bracket after dict key
it: E1139: Manca parentesi di chiusura dopo una chiave di Dizionario

en: E1140: :for argument must be a sequence of lists
it: E1140: L'argomento di :for dev'essere una sequenza di Liste

en: E1141: Indexable type required
it: E1141: Il tipo dev'essere indicizzabile

en: E1142: Calling test_garbagecollect_now() while v:testing is not set
it: E1142: Chiamato test_garbagecollect_now() con v:testing non impostato

en: E1143: Empty expression: "%s"
it: E1143: Espressione vuota: "%s"

en: E1144: Command "%s" is not followed by white space: %s
it: E1144: Il comando "%s" non è seguito da uno spazio bianco: %s

en: E1145: Missing heredoc end marker: %s
it: E1145: Manca marcatore della fine del quidoc: %s

en: E1146: Command not recognized: %s
it: E1146: Comando non riconosciuto: %s

en: E1147: List not set
it: E1147: Lista non impostata

en: E1148: Cannot index a %s
it: E1148: Non posso indicizzare un/a %s

en: E1149: Script variable is invalid after reload in function %s
it: E1149: Variabile di script non valida dopo essere stata ricaricata nella funzione %s

en: E1150: Script variable type changed
it: E1150: Modificato tipo della variabile di script

en: E1151: Mismatched endfunction
it: E1151: :endfunction senza corrispondenza

en: E1152: Mismatched enddef
it: E1152: :enddef senza corrispondenza

en: E1153: Invalid operation for %s
it: E1153: Operazione non valida per %s

en: E1154: Divide by zero
it: E1154: Divisione per zero

en: E1155: Cannot define autocommands for ALL events
it: E1155: Non posso definire autocomandi per TUTTI gli eventi

en: E1156: Cannot change the argument list recursively
it: E1156: Non si può cambiare la lista degli argomenti ricorsivamente

en: E1157: Missing return type
it: E1157: Manca tipo di valore restituito

en: E1158: Cannot use flatten() in Vim9 script, use flattennew()
it: E1158: Non si può usare flatten() negli script Vim9, usare flattennew()

en: E1159: Cannot split a window when closing the buffer
it: E1159: Non posso dividere una finestra mentre ne sto chiudendo il buffer

en: E1160: Cannot use a default for variable arguments
it: E1160: Non posso usare un valore di default per argomenti di tipo variabile

en: E1161: Cannot json encode a %s
it: E1161: Non si può codificare json un/a %s

en: E1162: Register name must be one character: %s
it: E1162: Il nome di registro dev'essere un carattere singolo: %s

en: E1163: Variable %d: type mismatch, expected %s but got %s
it: E1163: Variabile %d: tipo non corrispondente, atteso %s, ma ottenuto %s

en: E1163: Variable %d: type mismatch, expected %s but got %s in %s
it: E1163: Variabile %d: tipo non corrispondente, atteso %s, ma ottenuto %s in %s

en: E1164: vim9cmd must be followed by a command
it: E1164: vim9cmd dev'essere seguito da un comando

en: E1165: Cannot use a range with an assignment: %s
it: E1165: Non posso usare un intervallo in un'assegnazione: %s

en: E1166: Cannot use a range with a dictionary
it: E1166: Non posso usare un intervallo con un Dizionario

en: E1167: Argument name shadows existing variable: %s
it: E1167: Il nome dell'argomento nasconde una variabile esistente: %s

en: E1168: Argument already declared in the script: %s
it: E1168: Argomento già dichiarato nello script: %s

en: E1169: Expression too recursive: %s
it: E1169: Espressione troppo ricorsiva: %s

en: E1170: Cannot use #{ to start a comment
it: E1170: Non si può usare #{ per iniziare un commento

en: E1171: Missing } after inline function
it: E1171: Manca } dopo una funzione in-linea

en: E1172: Cannot use default values in a lambda
it: E1172: Non si possono usare valori di default in un'espressione lambda

en: E1173: Text found after %s: %s
it: E1173: Trovato del testo dopo %s: %s

en: E1174: String required for argument %d
it: E1174: Stringa richiesta per argomento %d

en: E1175: Non-empty string required for argument %d
it: E1175: Stringa non vuota richiesta come argomento %d

en: E1176: Misplaced command modifier
it: E1176: Modificatore di comando fuori posto

en: E1177: For loop on %s not supported
it: E1177: Ciclo :for su %s non supportato

en: E1178: Cannot lock or unlock a local variable
it: E1178: Non si può bloccare o sbloccare una variabile locale

en: E1179: Failed to extract PWD from %s, check your shell's config related to OSC 7
it: E1179: Non riesco a estrarre PWD da %s, controllare la configurazione della vostra shell relativa a OSC 7

en: E1180: Variable arguments type must be a list: %s
it: E1180: Il tipo di argomento delle variabili dev'essere una Lista: %s

en: E1181: Cannot use an underscore here
it: E1181: Non si può usare un trattino basso qui

en: E1182: Cannot define a dict function in Vim9 script: %s
it: E1182: Non posso definite una funzione dict negli script Vim9: %s

en: E1183: Cannot use a range with an assignment operator: %s
it: E1183: Non si può usare un intervallo con un operatore di assegnazione: %s

en: E1184: Blob not set
it: E1184: Blob non impostato

en: E1185: Missing :redir END
it: E1185: Manca END per :redir

en: E1186: Expression does not result in a value: %s
it: E1186: L'espressione non produce un valore: %s

en: E1187: Failed to source defaults.vim
it: E1187: Non riesco a eseguire lo script defaults.vim

en: E1188: Cannot open a terminal from the command line window
it: E1188: Non riesco ad aprire un terminale dalla finestra della riga-di-comando

en: E1189: Cannot use :legacy with this command: %s
it: E1189: Non si può usare :legacy con questo comando: %s

en: E1190: One argument too few
it: E1190: Manca un argomento

en: E1190: %d arguments too few
it: E1190: Mancano %d argomenti

en: E1191: Call to function that failed to compile: %s
it: E1191: Chiamata a funzione che non si riesce a compilare: %s

en: E1192: Empty function name
it: E1192: Nome funzione vuoto

en: E1193: cryptmethod xchacha20 not built into this Vim
it: E1193: Metodo di cifratura xchacha20 non disponibile in questa versione di Vim

en: E1194: Cannot encrypt header, not enough space
it: E1194: Impossibile cifrare intestazione, non c'è spazio sufficiente

en: E1195: Cannot encrypt buffer, not enough space
it: E1195: Impossibile cifrare buffer, non c'è spazio sufficiente

en: E1196: Cannot decrypt header, not enough space
it: E1196: Impossibile decifrare intestazione, non c'è spazio sufficiente

en: E1197: Cannot allocate_buffer for encryption
it: E1197: Fallita chiamata ad allocate_buffer per la cifratura

en: E1198: Decryption failed: Header incomplete!
it: E1198: Decifrazione fallita: Intestazione incompleta!

en: E1199: Cannot decrypt buffer, not enough space
it: E1199: Impossibile decifrare intestazione, non c'è spazio sufficiente

en: E1200: Decryption failed!
it: E1200: Decifrazione fallita!

en: E1201: Decryption failed: pre-mature end of file!
it: E1201: Decifrazione fallita: inattesa fine del file!

en: E1202: No white space allowed after '%s': %s
it: E1202: Nessuno spazio bianco consentito dopo '%s': %s

en: E1203: Dot can only be used on a dictionary: %s
it: E1203: Il punto può essere usato solo in un dizionario: %s

en: E1204: No Number allowed after .: '\%%%c'
it: E1204: Nessun Numero consentito dopo .: '\%%%c'

en: E1205: No white space allowed between option and
it: E1205: Nessuno spazio bianco consentito tra l'opzione e

en: E1206: Dictionary required for argument %d
it: E1206: Dizionario richiesto per argomento %d

en: E1207: Expression without an effect: %s
it: E1207: Expressione che non produce alcun effetto: %s

en: E1208: -complete used without allowing arguments
it: E1208: -complete usato senza conetntire alcun argomento

en: E1209: Invalid value for a line number: "%s"
it: E1209: Valore non valido come numero di riga: "%s"

en: E1210: Number required for argument %d
it: E1210: Numero richiesto per argomento %d

en: E1211: List required for argument %d
it: E1211: Una Lista richiesta per argomento %d

en: E1212: Bool required for argument %d
it: E1212: Valore Booleano richiesto per argomento %d

en: E1213: Redefining imported item "%s"
it: E1213: Ridefinisco elemento importato "%s"

en: E1214: Digraph must be just two characters: %s
it: E1214: Il digramma dev'essere formato da due soli caratteri: %s

en: E1215: Digraph must be one character: %s
it: E1215: Il digramma dev'essere formato da un solo carattere: %s

en: E1216: digraph_setlist() argument must be a list of lists with two items
it: E1216: l'argomento a digraph_setlist() dev'essere una Lista di Liste con due elementi

en: E1217: Channel or Job required for argument %d
it: E1217: Canale o Job richiesto per argomento %d

en: E1218: Job required for argument %d
it: E1218: Job richiesto per argomento %d

en: E1219: Float or Number required for argument %d
it: E1219: Numero-a-virgola-mobile o Numero richiesto per argomento %d

en: E1220: String or Number required for argument %d
it: E1220: Stringa o Numero richiesto per argomento %d

en: E1221: String or Blob required for argument %d
it: E1221: Stringa o Blob richiesto per argomento %d

en: E1222: String or List required for argument %d
it: E1222: Stringa o Lista richiesta per argomento %d

en: E1223: String or Dictionary required for argument %d
it: E1223: Stringa o Dizionario richiesto per argomento %d

en: E1224: String, Number or List required for argument %d
it: E1224: Stringa, Numero o Lista richiesto per argomento %d

en: E1225: String, List or Dictionary required for argument %d
it: E1225: Stringa, Lista o Dizionario richiesto per argomento %d

en: E1226: List or Blob required for argument %d
it: E1226: Lista o Blob richiesto per argomento %d

en: E1227: List or Dictionary required for argument %d
it: E1227: Lista o Dizionario richiesto per argomento %d

en: E1228: List, Dictionary or Blob required for argument %d
it: E1228: Lista, Dizionario o Blob richiesto per argomento %d

en: E1229: Expected dictionary for using key "%s", but got %s
it: E1229: Atteso Dizionario per usare chiave "%s", ma ottenuto %s

en: E1230: Encryption: sodium_mlock() failed
it: E1230: CIfratura: sodium_mlock() fallita

en: E1231: Cannot use a bar to separate commands here: %s
it: E1231: Non si può usare una barra per separare comandi qui: %s

en: E1232: Argument of exists_compiled() must be a literal string
it: E1232: L'argomento di exists_compiled() dev'essere una stringa di caratteri

en: E1233: exists_compiled() can only be used in a :def function
it: E1233: exists_compiled() si può usare solo in una funzione :def

en: E1234: legacy must be followed by a command
it: E1234: legacy dev'essere seguito da un comando

en: E1235: Function reference is not set
it: E1235: Riferimento di funzione non impostato

en: E1236: Cannot use %s itself, it is imported
it: E1236: Non posso usare %s stesso, è importato

en: E1237: No such user-defined command in current buffer: %s
it: E1237: Questo comando utente non c'è nel buffer corrente: %s

en: E1238: Blob required for argument %d
it: E1238: Blob richiesto per argomento %d

en: E1239: Invalid value for blob: %d
it: E1239: Valore non valido per blob: %d

en: E1240: Resulting text too long
it: E1240: Testo risultante troppo lungo

en: E1241: Separator not supported: %s
it: E1241: Separatore nod supportato: %s

en: E1242: No white space allowed before separator: %s
it: E1242: Nessuno spazio bianco consentito prima del separatore: %s

en: E1243: ASCII code not in 32-127 range
it: E1243: codice ASCII non nell'intervallo 32-127

en: E1244: Bad color string: %s
it: E1244: Descrizione colore non valida: %s

en: E1245: Cannot expand <sfile> in a Vim9 function
it: E1245: Non posso espandere <sfile> in una funzione Vim9

en: E1246: Cannot find variable to (un)lock: %s
it: E1246: Non riesco a trovare variabile da (s)/bloccare: %s

en: E1247: Line number out of range
it: E1247: Numero di riga non nell'intervallo

en: E1248: Closure called from invalid context
it: E1248: "Closure" chiamata da contesto non valido

en: E1249: Highlight group name too long
it: E1249: Nome gruppo evidenziazione troppo lungo

en: E1250: Argument of %s must be a List, String, Dictionary or Blob
it: E1250: L'argomento di %s dev'essere una Lista, una Stringa, un Dizionario o un Blob

en: E1251: List, Dictionary, Blob or String required for argument %d
it: E1251: Lista, Dizionario, Blob o Stringa richiesto per argomento %d

en: E1252: String, List or Blob required for argument %d
it: E1252: Stringa, Lista o Blob richiesto per argomento %d

en: E1253: String expected for argument %d
it: E1253: Stringa richiesta per argomento %d

en: E1254: Cannot use script variable in for loop
it: E1254: Non si può usare una variabile di script in un ciclo for

en: E1255: <Cmd> mapping must end with <CR>
it: E1255: La mappatura di <Cmd> deve terminare con <CR>

en: E1256: String or function required for argument %d
it: E1256: Stringa o funzione richiesta per argomento %d

en: E1257: Imported script must use "as" or end in .vim: %s
it: E1257: Script importato deve usare "as" o finire in .vim: %s

en: E1258: No '.' after imported name: %s
it: E1258: Manca '.' dopo nome importato: %s

en: E1259: Missing name after imported name: %s
it: E1259: Manca nome dopo nome importato: %s

en: E1260: Cannot unlet an imported item: %s
it: E1260: Non posso annullare un elemento importato: %s

en: E1261: Cannot import .vim without using "as"
it: E1261: Non posso importare .vim senza usare "as"

en: E1262: Cannot import the same script twice: %s
it: E1262: Non posso importare lo stesso script due volte: %s

en: E1263: cannot use name with # in Vim9 script, use export instead
it: E1263: non si può usare nome con # negli script Vim9, usare invece export

en: E1264: Autoload import cannot use absolute or relative path: %s
it: E1264: Import di Autoload non riesce a usare percorso assoluto o relativo: %s

en: E1265: Cannot use a partial here
it: E1265: Non posso usare un nome parziale qui

en: E1266: Critical error in python3 initialization, check your python3 installation
it: E1266: Errore critico inizializzando python3, controllare installazione python3

en: E1267: Function name must start with a capital: %s
it: E1267: Il nome funzione deve iniziare con maiuscola: %s

en: E1268: Cannot use s: in Vim9 script: %s
it: E1268: Non si può usare s: negli script Vim9: %s

en: E1269: Cannot create a Vim9 script variable in a function: %s
it: E1269: Non si può creare una variabile di script Vim9 in una funzione: %s

en: E1270: Cannot use :s\/sub/ in Vim9 script
it: E1270: Non si può usare :s\/sub/ negli script Vim9

en: E1271: compiling closure without context: %s
it: E1271: compilazione di "closure" senza un contesto: %s

en: E1272: Using type not in a script context: %s
it: E1272: Uso di type fuori dal contesto di uno script: %s

en: E1273: (NFA regexp) missing value in '\%%%c'
it: E1273: (Espressione regolare NFA) manca valore in '\%%%c'

en: --No lines in buffer--
it: --File vuoto--

en: search hit TOP, continuing at BOTTOM
it: raggiunta la CIMA nella ricerca, continuo dal FONDO

en: search hit BOTTOM, continuing at TOP
it: raggiunto il FONDO nella ricerca, continuo dalla CIMA

en:  line
it:  riga

en: Need encryption key for "%s"
it: Serve una chiave di cifratura per "%s"

en: empty keys are not allowed
it: chiavi nulle non consentite

en: dictionary is locked
it: il Dizionario è non modificabile

en: list is locked
it: la lista è non modificabile

en: failed to add key '%s' to dictionary
it: non riesco ad aggiungere la chiave '%s' al Dizionario

en: index must be int or slice, not %s
it: l'indice dev'essere un intero o un intervallo, non %s

en: expected str() or unicode() instance, but got %s
it: attesa istanza di str() o unicode(), ottenuto invece %s

en: expected bytes() or str() instance, but got %s
it: attesa istanza di bytes() o str(), ottenuto invece %s

en: expected int(), long() or something supporting coercing to long(), but got %s
it: atteso int(), long() o qualcosa che supporti forzatura a long(), ottenuto invece %s

en: expected int() or something supporting coercing to int(), but got %s
it: atteso int() o qualcosa che supporti forzatura a int(), ottenuto invece %s

en: value is too large to fit into C int type
it: valore troppo grande per il tipo int del C

en: value is too small to fit into C int type
it: valore troppo piccolo per il tipo int del C

en: number must be greater than zero
it: il numero dev'essere maggiore di zero

en: number must be greater or equal to zero
it: il numero dev'essere maggiore o uguale a zero

en: can't delete OutputObject attributes
it: non riesco a cancellare gli attributi OutputObject

en: invalid attribute: %s
it: attributo non valido: %s

en: failed to change directory
it: cambio directory non riuscito

en: expected 3-tuple as imp.find_module() result, but got %s
it: atteso terzetto come risultato di imp.find_module(), ottenuto invece %s

en: expected 3-tuple as imp.find_module() result, but got tuple of size %d
it: atteso terzetto come risultato di imp.find_module(), ottenuto invece tuple di dimens. %d

en: internal error: imp.find_module returned tuple with NULL
it: errore interno: imp.find_module restituisce tuple con NULL

en: cannot delete vim.Dictionary attributes
it: non riesco a cancellare gli attributi vim.Dictionary

en: cannot modify fixed dictionary
it: non posso modificare il Dizionario fisso

en: cannot set attribute %s
it: non posso impostare attributo %s

en: hashtab changed during iteration
it: hashtab cambiato durante l'iterazione

en: expected sequence element of size 2, but got sequence of size %d
it: atteso elemento sequenza di dimensione 2, ottenuto sequenza di dimensione %d

en: list constructor does not accept keyword arguments
it: il costruttore di lista non accetta parole chiave come argomenti

en: list index out of range
it: Indice di Lista fuori intervallo

en: internal error: failed to get Vim list item %d
it: errore interno: non sono riuscito a ottenere l'elemento di Lista di Vim %d

en: slice step cannot be zero
it: il passo scorrendo un intervallo non può essere zero

en: attempt to assign sequence of size greater than %d to extended slice
it: tentativo di assegnare una sequenza maggiore di %d a un intervallo esteso

en: internal error: no Vim list item %d
it: errore interno: non c'è elemento di Lista di Vim %d

en: internal error: not enough list items
it: errore interno: non ci sono abbastanza elementi per la Lista

en: internal error: failed to add item to list
it: errore interno: non ho potuto aggiungere un elemento alla Lista

en: attempt to assign sequence of size %d to extended slice of size %d
it: tentativo di assegnare sequenza di dimensione %d a un intervallo esteso di dimensione %d

en: failed to add item to list
it: non ho potuto aggiungere un elemento alla lista

en: cannot delete vim.List attributes
it: non riesco a cancellare gli attributi vim.List

en: cannot modify fixed list
it: non posso modificare la lista fissa

en: unnamed function %s does not exist
it: la funzione anonima %s non esiste

en: function %s does not exist
it: la funzione %s non esiste

en: failed to run function %s
it: esecuzione non riuscita della funzione %s

en: unable to get option value
it: impossibile ottenere il valore di opzione

en: internal error: unknown option type
it: errore interno: tipo di opzione sconosciuto

en: problem while switching windows
it: problema nel cambio finestra

en: unable to unset global option %s
it: impossibile rimuovere l'opzione globale %s

en: unable to unset option %s which does not have global value
it: impossibile rimuovere l'opzione %s che non ha un valore globale

en: attempt to refer to deleted tab page
it: tentativo di riferimento a pagina di linguette cancellata

en: no such tab page
it: pagina di linguette inesistente

en: attempt to refer to deleted window
it: tentativo di riferimento a una finestra cancellata

en: readonly attribute: buffer
it: attributo in sola-lettura: buffer

en: cursor position outside buffer
it: posizione cursore fuori dal buffer

en: no such window
it: finestra inesistente

en: attempt to refer to deleted buffer
it: tentativo di riferimento a buffer cancellato

en: failed to rename buffer
it: cambio nome buffer non riuscito

en: mark name must be a single character
it: il nome marcatura dev'essere un carattere singolo

en: expected vim.Buffer object, but got %s
it: atteso oggetto vim.Buffer, ottenuto %s

en: failed to switch to buffer %d
it: passaggio non riuscito al buffer %d

en: expected vim.Window object, but got %s
it: atteso oggetto vim.Window, ottenuto %s

en: failed to find window in the current tab page
it: non è stato possibile trovare la finestra nella pagina di linguette corrente

en: did not switch to the specified window
it: passaggio alla finestra specificata non effettuato

en: expected vim.TabPage object, but got %s
it: atteso oggetto vim.TabPage, ottenuto %s

en: did not switch to the specified tab page
it: passaggio alla pagina di linguette specificata non effettuato

en: failed to run the code
it: esecuzione del codice non riuscita

en: unable to convert %s to a Vim dictionary
it: impossibile convertire %s a Dizionario vim

en: unable to convert %s to a Vim list
it: impossibile convertire %s a Lista vim

en: unable to convert %s to a Vim structure
it: impossibile convertire %s a struttura vim

en: internal error: NULL reference passed
it: errore interno: passato riferimento NULL

en: internal error: invalid value type
it: errore interno: tipo di valore non valido

en: Failed to set path hook: sys.path_hooks is not a list
    You should now do the following:
    - append vim.path_hook to sys.path_hooks
    - append vim.VIM_SPECIAL_PATH to sys.path
it: Impostazione dell'ancora di percorso non riuscita: sys.path_hooks non è una lista
    Dovresti fare così:
    - aggiungere vim.path_hook a vim.path_hooks
    - aggiungere vim.VIM_SPECIAL_PATH a sys.path

en: Failed to set path: sys.path is not a list
    You should now append vim.VIM_SPECIAL_PATH to sys.path
it: Impostazione di percorso non riuscita: sys.path non è una Lista
    Dovresti aggiungere vim.VIM_SPECIAL_PATH a sys.path

en: Vim macro files (*.vim)	*.vim
    All Files (*.*)	*.*
it: Vim macro file (*.vim)	*.vim
    Tutti i file (*.*)	*.*

en: All Files (*.*)	*.*
it: Tutti i file (*.*)	*.*

en: All Files (*.*)	*.*
    C source (*.c, *.h)	*.c;*.h
    C++ source (*.cpp, *.hpp)	*.cpp;*.hpp
    VB code (*.bas, *.frm)	*.bas;*.frm
    Vim files (*.vim, _vimrc, _gvimrc)	*.vim;_vimrc;_gvimrc
it: Tutti i file (*.*)	*.*
    Sorgenti C (*.c, *.h)	*.c;*.h
    Sorgenti C++ (*.cpp, *.hpp)	*.cpp;*.hpp
    Codice VB (*.bas, *.frm)	*.bas;*.frm
    File di Vim (*.vim, _vimrc, _gvimrc)	*.vim;_vimrc;_gvimrc

en: Vim macro files (*.vim)	*.vim
    All Files (*)	*
it: Vim macro file (*.vim)	*.vim
    Tutti i file (*)	*

en: All Files (*)	*
it: Tutti i file (*)	*

en: All Files (*)	*
    C source (*.c, *.h)	*.c;*.h
    C++ source (*.cpp, *.hpp)	*.cpp;*.hpp
    Vim files (*.vim, _vimrc, _gvimrc)	*.vim;_vimrc;_gvimrc
it: Tutti i file (*)	*
    Sorgenti C (*.c, *.h)	*.c;*.h
    Sorgenti C++ (*.cpp, *.hpp)	*.cpp;*.hpp
    File di Vim (*.vim, _vimrc, _gvimrc)	*.vim;_vimrc;_gvimrc

en: Text Editor
it: Editor di testi

en: Edit text files
it: Edita file di testo

en: Text;editor;
it: Testo;editor;

en: (local to window)
it: (locale alla finestra)

en: (local to buffer)
it: (locale al buffer)

en: (global or local to buffer)
it: (globale o locale al buffer)

en: " Each "set" line shows the current value of an option (on the left).
it: " Ogni riga "set"  mostra il valore corrente di un'opzione (a sinistra).

en: " Hit <Enter> on a "set" line to execute it.
it: " Batti <Invio> su una riga "set" per eseguirla.

en: "            A boolean option will be toggled.
it: "            Un'opzione booleana sarà invertita.

en: "            For other options you can edit the value before hitting <Enter>.
it: "            Per altre opzioni si può modificare un comando prima di battere <Invio>.

en: " Hit <Enter> on a help line to open a help window on this option.
it: " Batti <Invio> su una riga di help per aprire una finestra di help relativa all'opzione.

en: " Hit <Enter> on an index line to jump there.
it: " Batti <Invio> su una riga di indice per saltare là.

en: " Hit <Space> on a "set" line to refresh it.
it: " Batti <Spazio> su una riga di "set" per aggiornarla.

en: important
it: importante

en: behave very Vi compatible (not advisable)
it: funziona in modo molto compatibile con Vi (non consigliabile)

en: list of flags to specify Vi compatibility
it: lista di flag per specificare il grado di compatibilità con Vi

en: use Insert mode as the default mode
it: usa modo Insert come modo di default

en: paste mode, insert typed text literally
it: mode Paste, inserisce letteralmente testo battuto

en: key sequence to toggle paste mode
it: sequenza di tasti per attivare/disattivare modo Paste

en: list of directories used for runtime files and plugins
it: lista di directory dove cercare i file da utilizzare in esecuzione e i plugin

en: list of directories used for plugin packages
it: lista di directory dove cercare i pacchetti di plugin

en: name of the main help file
it: nome del file di help principale

en: moving around, searching and patterns
it: movimenti, ricerche e modelli di ricerca

en: list of flags specifying which commands wrap to another line
it: lista di flag che specificano quali comandi possono agire anche su più di una riga

en: many jump commands move the cursor to the first non-blank
    character of a line
it: numerosi comandi di salto muovono il cursore al primo carattere
    visibile su una riga

en: nroff macro names that separate paragraphs
it: nomi macro nroff che separano fra loro i paragrafi

en: nroff macro names that separate sections
it: macro nroff che separano tra loro le sezioni

en: list of directory names used for file searching
it: lista di nomi di directory usati per cercare dei file

en: :cd without argument goes to the home directory
it: :cd senza un argomento porta alla home directory

en: list of directory names used for :cd
it: lista di nomi di directory usate per :cd

en: change to directory of file in buffer
it: cambia alla directory del file nel buffer corrente

en: change to pwd of shell in terminal buffer
it: cambia alla directory dello shell nel buffer di terminale

en: search commands wrap around the end of the buffer
it: i comandi di ricerca ricominciano dall'inizio del file una volta raggiunta la fine del buffer

en: show match for partly typed search command
it: mostra corrispondenze per comandi di ricerca solo parzialmente immessi

en: change the way backslashes are used in search patterns
it: modifica il modo in cui le barre inverse vengono usate nelle espressioni regolari di ricerca

en: select the default regexp engine used
it: scegli l'algoritmo di ricerca di default da usare nelle ricerche

en: ignore case when using a search pattern
it: ignora maiuscolo/minuscolo nelle espressioni di ricerca

en: override 'ignorecase' when pattern has upper case characters
it: ignora l'opzione 'ignorecase' quando l'espressione di ricerca contiene caratteri maiuscoli

en: what method to use for changing case of letters
it: metodo da usare per convertire maiuscolo a minuscolo e viceversa

en: maximum amount of memory in Kbyte used for pattern matching
it: massima quantità di memoria in Kbyte da usare nella ricerca

en: pattern for a macro definition line
it: modello per la riga di definizione di una macro

en: pattern for an include-file line
it: modello per una riga che include un file

en: expression used to transform an include line to a file name
it: espressione da usare per trasformare un'istruzione di "include" in un nome di file

en: tags
it: tag

en: use binary searching in tags files
it: usare ricerca binaria nei file di tag

en: number of significant characters in a tag name or zero
it: numero di caratteri significativi in un nome di tag, oppure zero

en: list of file names to search for tags
it: lista di nomi di file in cui cercare tag

en: how to handle case when searching in tags files:
    "followic" to follow 'ignorecase', "ignore" or "match"
it: come gestire maiuscolo/minuscolo nella ricerca nei file di tag:
    "followic" per usare il valore di 'ignorecase', "ignore" o "match"

en: file names in a tags file are relative to the tags file
it: i nomi di file in un file di tag sono espressi a partire dalla posizione del file di tag

en: a :tag command will use the tagstack
it: un comando :tag userà la pila dei tag (tagstack)

en: when completing tags in Insert mode show more info
it: quando si completa un tag in modo Insert, mostra ulteriori informazioni

en: a function to be used to perform tag searches
it: una funziona da usare per effettuare le ricerche di tag

en: command for executing cscope
it: comando per eseguire cscope

en: use cscope for tag commands
it: usare cscope per i comandi di tag

en: 0 or 1; the order in which ":cstag" performs a search
it: 0 o 1; ordine in cui ":cstag" effettua una ricerca

en: give messages when adding a cscope database
it: metti messaggi quando si aggiunge un database cscope

en: how many components of the path to show
it: quanti componenti del percorso del nome di un file mostrare

en: when to open a quickfix window for cscope
it: Quando aprire una finestra quickfix per cscope

en: file names in a cscope file are relative to that file
it: i nomi di file in un file cscope sono espressi a partire dalla posizione del file stesso

en: displaying text
it: visualizza del testo

en: number of lines to scroll for CTRL-U and CTRL-D
it: numero di righe da scorrere con i comandi CTRL-U e CTRL-D

en: number of screen lines to show around the cursor
it: numero di righe dello schermo da mostrare attorno alla riga che contiene il cursore

en: long lines wrap
it: righe lunghe vanno a capo

en: wrap long lines at a character in 'breakat'
it: spezza righe lunghe quando si incontra uno dei caratteri specificati in 'breakat'

en: preserve indentation in wrapped text
it: mantieni l'indentatura nel testo che occupa più di una riga dello schermo

en: adjust breakindent behaviour
it: specifica comportamento dell'opzione 'breakindent'

en: which characters might cause a line break
it: quali caratteri potrebbero causare un'interruzione di riga

en: string to put before wrapped screen lines
it: stringa da visualizzare prima delle righe di continuazione sullo schermo di ogni riga lunga

en: minimal number of columns to scroll horizontally
it: numero minimo di colonne da far scorrere in orizzontale

en: minimal number of columns to keep left and right of the cursor
it: numero minimo di colonne da mantenere a destra e a sinistra del cursore

en: include "lastline" to show the last line even if it doesn't fit
    include "uhex" to show unprintable characters as a hex number
it: includere "lastline" per mostrare ultima riga anche se non completa
    includere "uhex" per mostrare caratteri non visibile come numeri esadecimali

en: characters to use for the status line, folds and filler lines
it: caratteri da usare per riga di status, piegature e righe di riempimento

en: number of lines used for the command-line
it: numero di righe da usare per la riga-di-comando

en: width of the display
it: larghezza della videata

en: number of lines in the display
it: numero di righe della videata

en: number of lines to scroll for CTRL-F and CTRL-B
it: numero di righe da scorrere con i comandi CTRL-F e CTRL-B

en: don't redraw while executing macros
it: non aggiornare lo schermo mentre si stanno eseguendo delle macro

en: timeout for 'hlsearch' and :match highlighting in msec
it: timeout per evidenziare 'hlsearch' e :match in millisecondi

en: delay in msec for each char written to the display
    (for debugging)
it: ritardo in millisecondi per ogni carattere inviato allo schermo
    (per debugging)

en: show <Tab> as ^I and end-of-line as $
it: mostra <Tab> come ^I e fine-riga come $

en: list of strings used for list mode
it: lista di stringhe da usare per il modo List

en: show the line number for each line
it: mostra numero di riga per ogni riga

en: show the relative line number for each line
it: mostra numero di riga relativo per ogni riga

en: number of columns to use for the line number
it: numero di colonne da usare per visualizzare numero di riga

en: controls whether concealable text is hidden
it: controlla se il testo nascondibile è nascosto

en: modes in which text in the cursor line can be concealed
it: modi nei quali la riga del cursore può essere nascosta

en: syntax, highlighting and spelling
it: sintassi, evidenziazione e correzione ortografica

en: "dark" or "light"; the background color brightness
it: "dark" o "light"; scuro/chiaro, colore di sfondo

en: type of file; triggers the FileType event when set
it: tipo di file; fa scattare evento FileType quando è impostato

en: name of syntax highlighting used
it: nome dell'evidenziazione sintattica usata

en: maximum column to look for syntax items
it: massimo numero di colonna per controllare elementi sintattici

en: which highlighting to use for various occasions
it: evidenziazione da usare per varie occasioni

en: highlight all matches for the last used search pattern
it: evidenzia tutte le occorrenze dell'ultima ricerca effettuata

en: highlight group to use for the window
it: gruppo evidenziazione da usare per la finestra

en: use GUI colors for the terminal
it: usa colori della GUI per il terminale

en: highlight the screen column of the cursor
it: evidenzia la colonna del cursore sullo schermo

en: highlight the screen line of the cursor
it: evidenzia la riga del cursore sullo schermo

en: specifies which area 'cursorline' highlights
it: specifica quali aree 'cursorline' evidenzia

en: columns to highlight
it: colonne da evidenziare

en: highlight spelling mistakes
it: evidenzia errori ortografici

en: list of accepted languages
it: lista dei linguaggi accettati

en: file that "zg" adds good words to
it: file a cui "zg" aggiunge le parole "buone" indicate

en: pattern to locate the end of a sentence
it: espressione per individuare la fine di una frase

en: flags to change how spell checking works
it: flag per cambiare come funziona la correzione ortografica

en: methods used to suggest corrections
it: metodi usati per suggerire correzioni

en: amount of memory used by :mkspell before compressing
it: quantità di memoria usata da :mkspell prima di comprimere il file risultante

en: multiple windows
it: finestre multiple

en: 0, 1 or 2; when to use a status line for the last window
it: 0, 1 o 2; quando usare la riga di status per l'ultima finestra

en: alternate format to be used for a status line
it: formato alternativo da usare per una riga di status

en: make all windows the same size when adding/removing windows
it: rendere tutte le finestre di dimensioni uguali quando si aggiungono o rimuovono finestre

en: in which direction 'equalalways' works: "ver", "hor" or "both"
it: direzione in cui 'equalalways' funziona: "ver", "hor" o "both"

en: minimal number of lines used for the current window
it: numero minimo di righe usato per la finestra corrente

en: minimal number of lines used for any window
it: numero minimo di righe usato per ognuna delle finestre

en: keep the height of the window
it: mantieni l'altezza della finestra

en: keep the width of the window
it: mantenere la larghezza della finestra

en: minimal number of columns used for the current window
it: numero minimo di colonne usate per la finestra corrente

en: minimal number of columns used for any window
it: numero minimo di colonne usate per qualsiasi finestra

en: initial height of the help window
it: altezza iniziale della finestra di help

en: use a popup window for preview
it: usa una finestra dinamica per le anteprime

en: default height for the preview window
it: altezza di default per la finestra precedente

en: identifies the preview window
it: identifica la finestra di anteprima

en: don't unload a buffer when no longer shown in a window
it: non scaricare un buffer quando non appare più in alcuna finestra

en: "useopen" and/or "split"; which window to use when jumping
    to a buffer
it: "useopen" e/o "split"; che finestra usare quando si salta a un buffer

en: a new window is put below the current one
it: una nuova finestra va sotto quella corrente

en: a new window is put right of the current one
it: una nuova finestra va a destra di quella corrente

en: this window scrolls together with other bound windows
it: questa finestra scorre insieme alle altre a essa collegate

en: "ver", "hor" and/or "jump"; list of options for 'scrollbind'
it: "ver", "hor" e/o "jump"; lista delle opzioni per 'scrollbind'

en: this window's cursor moves together with other bound windows
it: il cursore di questa finestra di sposta insieme a quelli delle finestre collegate

en: size of a terminal window
it: dimensione di una finestra-terminale

en: key that precedes Vim commands in a terminal window
it: tasto che precede comandi Vim in una finestra-terminale

en: max number of lines to keep for scrollback in a terminal window
it: numero massimo di linee da ricordare per scorrere indietro in una finestra-terminale

en: type of pty to use for a terminal window
it: typo di pty da usare per una finestra-terminale

en: name of the winpty dynamic library
it: nome della libreria dinamica winpty

en: multiple tab pages
it: più di una pagina di linguette

en: 0, 1 or 2; when to use a tab pages line
it: 0, 1 o 2; quando usare riga che descrive pagine di linguette

en: maximum number of tab pages to open for -p and "tab all"
it: massimo numero di pagine di linguette da aprire per -p e "tab all"

en: custom tab pages line
it: riga personalizzata per le pagine di linguette

en: custom tab page label for the GUI
it: etichetta personalizzata per le pagine di linguette nella GUI

en: custom tab page tooltip for the GUI
it: suggerimento personalizzato per le pagine di linguette nella GUI

en: terminal
it: terminale

en: name of the used terminal
it: nome del terminale usato

en: alias for 'term'
it: alias per 'term'

en: check built-in termcaps first
it: controlla prima le opzioni di terminale predefinite

en: terminal connection is fast
it: la connessione del terminale è veloce

en: request terminal key codes when an xterm is detected
it: richiesta codici tasti terminale quando scoperto xterm

en: terminal that requires extra redrawing
it: terminale che richiede ulteriore ridisegno

en: recognize keys that start with <Esc> in Insert mode
it: riconosci tasti funzione che iniziano con <Esc> in modo Insert

en: minimal number of lines to scroll at a time
it: numero minimo di righe da scorrere per volta

en: maximum number of lines to use scrolling instead of redrawing
it: numero massimo di righe in cui usare lo scorrimento invece di ridisegnare lo schermo

en: specifies what the cursor looks like in different modes
it: specifica l'aspetto del cursore nei vari modi

en: show info in the window title
it: mostra informazioni nel titolo della finestra

en: percentage of 'columns' used for the window title
it: percentuale di 'columns' usate per il titolo della finestra

en: when not empty, string to be used for the window title
it: se non nulla, stringa da usare come titolo della finestra

en: string to restore the title to when exiting Vim
it: stringa di ripristino del titolo quando di esce da Vim

en: set the text of the icon for this window
it: imposta testo dell'icona per questa finestra

en: when not empty, text for the icon of this window
it: se non nulla, testo per l'icona di questa finestra

en: restore the screen contents when exiting Vim
it: ripristina i contenuti dello schermo all'uscita da Vim

en: using the mouse
it: usando il mouse

en: list of flags for using the mouse
it: lista dei flag per usare il mouse

en: the window with the mouse pointer becomes the current one
it: rende corrente la finestra che contiene il puntatore del mouse

en: the window with the mouse pointer scrolls with the mouse wheel
it: la finestra col puntatore del mouse scorre con la rotella del mouse

en: hide the mouse pointer while typing
it: nasconde il puntatore del mouse mentre si immette testo

en: report mouse movement events
it: riferisci eventi di movimento del mouse

en: "extend", "popup" or "popup_setpos"; what the right
    mouse button is used for
it: "extend", "popup" o "popup_setpos"; come usare il
    bottone destro del mouse

en: maximum time in msec to recognize a double-click
it: tempo massimo in millisecondi per riconoscere un doppio-clic

en: "xterm", "xterm2", "sgr", etc.; type of mouse
it: "xterm", "xterm2", "sgr", etc.; tipo di mouse

en: what the mouse pointer looks like in different modes
it: come appare il puntatore del mouse nei differenti modi

en: list of font names to be used in the GUI
it: lista di nomi di carattere da usare nella GUI

en: pair of fonts to be used, for multibyte editing
it: coppia di caratteri da usare, per editare file con caratteri multi-byte

en: list of font names to be used for double-wide characters
it: lista di nomi di carattere da usare per caratteri a doppia larghezza

en: use smooth, antialiased fonts
it: usare font più leggibili, anti-alias

en: list of flags that specify how the GUI works
it: lista di flag che specificano come funziona le GUI

en: "icons", "text" and/or "tooltips"; how to show the toolbar
it: "icons", "text" e/o "tooltips"; come mostrare la barra degli strumenti

en: size of toolbar icons
it: dimensione icone sulla barra degli strumenti

en: room (in pixels) left above/below the window
it: spazio (in pixel) da lasciare sopra/sotto la finestra

en: list of ASCII characters that can be combined into complex shapes
it: lista caratteri ASCII che possono combinarsi per generare forme complesse

en: options for text rendering
it: opzioni per la renderizzazione del testo

en: use a pseudo-tty for I/O to external commands
it: usare una pseudo-tty per i comandi esterni di I/O

en: "last", "buffer" or "current": which directory used for the file browser
it: "last", "buffer" o "current": quale directory usare per esplorare i file

en: language to be used for the menus
it: lingua da usare per i menù

en: maximum number of items in one menu
it: numero massimo di elementi in un menù

en: "no", "yes" or "menu"; how to use the ALT key
it: "no", "yes" o "menu"; come usare il tasto ALT

en: number of pixel lines to use between characters
it: numero di righe di pixel da usare fra un carattere e l'altro

en: delay in milliseconds before a balloon may pop up
it: ritardo in millisecondi prima di visualizzare una didascalia

en: use balloon evaluation in the GUI
it: valuta le didascalie nella GUI

en: use balloon evaluation in the terminal
it: valuta le didascalie nella finestra-terminale

en: expression to show in balloon eval
it: espressione da mostrare nella valutazione di una didascalia

en: printing
it: in stampa

en: list of items that control the format of :hardcopy output
it: lista degli elementi che controllano il formato output di :hardcopy

en: name of the printer to be used for :hardcopy
it: nome della stampante da usare per :hardcopy

en: expression used to print the PostScript file for :hardcopy
it: espressione usata per stampare file PostScript da :hardcopy

en: name of the font to be used for :hardcopy
it: nome del carattere da usare per :hardcopy

en: format of the header used for :hardcopy
it: formato dell'intestazione usata per :hardcopy

en: encoding used to print the PostScript file for :hardcopy
it: codifica usata per stampare il file PostScript da :hardcopy

en: the CJK character set to be used for CJK output from :hardcopy
it: il carattere CJK da usare per output CJK da :hardcopy

en: list of font names to be used for CJK output from :hardcopy
it: lista di nomi di carattere da usare per output CJK da :hardcopy

en: messages and info
it: messaggi e informazioni

en: add 's' flag in 'shortmess' (don't show search message)
it: aggiungi 's' flag in 'shortmess' (non mostrare messaggi di ricerca)

en: list of flags to make messages shorter
it: lista di flag su come abbreviare messaggi

en: show (partial) command keys in the status line
it: mostra (in parte) tasti di comando nella riga di status

en: display the current mode in the status line
it: visualizza modo corrente nella riga di status

en: show cursor position below each window
it: mostra la posizione del cursore sotto ogni finestra

en: alternate format to be used for the ruler
it: formato alternativo da usare per il righello

en: threshold for reporting number of changed lines
it: soglia sopra la quale riferire il numero di righe modificate

en: the higher the more messages are given
it: quanto più alto, tanto più dettagliati sono i messaggi

en: file to write messages in
it: file su cui scrivere i messaggi

en: pause listings when the screen is full
it: fare sosta nella visualizzazione elenchi quando lo schermo è pieno

en: start a dialog when a command fails
it: iniziare un dialogo quando un comando non è riuscito

en: ring the bell for error messages
it: suonare il campanello con i messaggi di errore

en: use a visual bell instead of beeping
it: usare un campanello visivo invece che sonoro

en: do not ring the bell for these reasons
it: non suonare il campanelli in questi casi

en: list of preferred languages for finding help
it: lista dei linguaggi preferiti per ottenere aiuto

en: selecting text
it: selezione di testo

en: "old", "inclusive" or "exclusive"; how selecting text behaves
it: "old", "inclusive" o "exclusive"; modi per scegliere testo

en: "mouse", "key" and/or "cmd"; when to start Select mode
    instead of Visual mode
it: "mouse", "key" e/o "cmd"; quando iniziare modo Select
    invece che modo Visual

en: "unnamed" to use the * register like unnamed register
    "autoselect" to always put selected text on the clipboard
it: "unnamed" per usare registro * come registro senza nome
    "autoselect" per mettere sempre il testo selezionato nella clipboard

en: "startsel" and/or "stopsel"; what special keys can do
it: "startsel" e/o "stopsel"; cosa fare usando tasti speciali

en: editing text
it: in edito su testo

en: maximum number of changes that can be undone
it: massimo numero di modifiche che possono essere annullate

en: automatically save and restore undo history
it: salvare e ripristinare automaticamente storia degli annullamenti

en: list of directories for undo files
it: lista di directory per i file di annullamento

en: maximum number lines to save for undo on a buffer reload
it: massimo numero di righe da salvare per annullamento se si ricarica il buffer

en: changes have been made and not written to a file
it: sono state fatte modifiche che non sono ancora state salvate su un file

en: buffer is not to be written
it: buffer da non salvare su disco

en: changes to the text are possible
it: è possibile modificare il testo

en: line length above which to break a line
it: lunghezza di riga sopra la quale spezzare la riga stessa

en: margin from the right in which to break a line
it: margine da destra sopra il quale spezzare la riga stessa

en: specifies what <BS>, CTRL-W, etc. can do in Insert mode
it: specificare cose <BS>, CTRL-W, etc. possono fare in modo Insert

en: definition of what comment lines look like
it: definizione di come sono individuate le righe di commento

en: list of flags that tell how automatic formatting works
it: lista di flag con specifiche riguardo alla formattazione automatica

en: pattern to recognize a numbered list
it: espressione che permette di riconoscere una lista numerata

en: expression used for "gq" to format lines
it: espressione usata da "gq" per formattare righe

en: specifies how Insert mode completion works for CTRL-N and CTRL-P
it: specificare come funziona il completamente in modo Insert per CTRL-N e CTRL-P

en: whether to use a popup menu for Insert mode completion
it: se usare un menù dinamico per il completamento in modo Insert

en: options for the Insert mode completion info popup
it: opzioni per il pannello dinamico con le informazioni di completamento in modo Insert

en: maximum height of the popup menu
it: massima altezza del menù dinamico

en: minimum width of the popup menu
it: larghezza minima del menù dinamico

en: user defined function for Insert mode completion
it: funzione definita dall'utente per il completamento in modo Insert

en: function for filetype-specific Insert mode completion
it: funzione per il completamento in modo Insert a seconda del tipo di file

en: list of dictionary files for keyword completion
it: lista di file dizionario per il completamento di parole chiave

en: list of thesaurus files for keyword completion
it: lista di file di sinonimi per il completamento di parole chiave

en: function used for thesaurus completion
it: funzione usata per completamento thesaurus

en: adjust case of a keyword completion match
it: tener conto di maiuscolo/minuscolo nelle corrispondenze di completamento

en: enable entering digraphs with c1 <BS> c2
it: abilitare immissione lettere non in tastiera con c1 <BS> c2

en: the "~" command behaves like an operator
it: il comando "~" si comporta come un operatore

en: function called for the "g@" operator
it: funzione chiamata per l'operatore "g@"

en: when inserting a bracket, briefly jump to its match
it: se si inserisce parentesi, saltare per un momento alla parentesi corrispondente

en: tenth of a second to show a match for 'showmatch'
it: decimi di secondo per evidenziare corrispondenza col comando 'showmatch'

en: list of pairs that match for the "%" command
it: lista di coppie corrispondenti per il comando "%"

en: use two spaces after '.' when joining a line
it: usare due spazi dopo un '.' quando si unisce una riga

en: "alpha", "octal", "hex", "bin" and/or "unsigned"; number formats
    recognized for CTRL-A and CTRL-X commands
it: "alpha", "octal", "hex", "bin" e/o "unsigned"; tipi di numeri
    riconosciuti dai comandi CTRL-A e CTRL-X

en: tabs and indenting
it: tabulazioni e indentatura

en: number of spaces a <Tab> in the text stands for
it: numero di spazi in un testo quando si inserisce <Tab>

en: number of spaces used for each step of (auto)indent
it: numero di spazi usati per ogni rientro di (auto)indent

en: list of number of spaces a tab counts for
it: lista del numero di spazi a cui ogni tab corrisponde

en: list of number of spaces a soft tabsstop counts for
it: lista del numero di spazi a cui ogni softtabstop corrisponde

en: a <Tab> in an indent inserts 'shiftwidth' spaces
it: un <Tab> in un'indentatura inserisce 'shiftwidth' spazi

en: if non-zero, number of spaces to insert for a <Tab>
it: se diverso da zero, numero di spazi da inserire per un <Tab>

en: round to 'shiftwidth' for "<<" and ">>"
it: arrotondare a 'shiftwidth' per "<<" e ">>"

en: expand <Tab> to spaces in Insert mode
it: cambiare <Tab> in spazi in modo Insert

en: automatically set the indent of a new line
it: impostare automaticamente indentatura di ogni nuova riga

en: do clever autoindenting
it: fare auto-indentatura intelligente

en: enable specific indenting for C code
it: abilitare indentatura specifica per codice C

en: options for C-indenting
it: opzioni per indentatura-C

en: keys that trigger C-indenting in Insert mode
it: tasti che iniziano indentatura-C in modo Insert

en: list of words that cause more C-indent
it: lista di parole che innescano ulteriore indentatura-C

en: list of scope declaration names used by cino-g
it: lista di dichiarazioni di ambito usate da cino-g

en: expression used to obtain the indent of a line
it: espressione usata per ottenere indentatura di una riga

en: keys that trigger indenting with 'indentexpr' in Insert mode
it: tasti che iniziano indentatura con 'indentexpr' in modo Insert

en: copy whitespace for indenting from previous line
it: copiare la parte di spazi bianchi di indentatura dalla riga precedente

en: preserve kind of whitespace when changing indent
it: conservare tipo di spazi bianchi quando si cambia indentatura

en: enable lisp mode
it: abilita Modo Lisp

en: words that change how lisp indenting works
it: parole che modificano funzionamento indentatura Lisp

en: folding
it: piegatura

en: unset to display all folds open
it: rimuovere per vedere aperte tutte le piegature

en: folds with a level higher than this number will be closed
it: piegature a livello più alto di questo numero resteranno chiuse

en: value for 'foldlevel' when starting to edit a file
it: valore di 'foldlevel' all'inizio della modifica di un file

en: width of the column used to indicate folds
it: larghezza della colonna usare per indicare piegature

en: expression used to display the text of a closed fold
it: espressione usata per visualizzare testo di una piegatura chiusa

en: set to "all" to close a fold when the cursor leaves it
it: impostare a "all" per chiudere una piegatura quando il cursore la lascia

en: specifies for which commands a fold will be opened
it: specificare per quali comandi una piegatura verrà aperta

en: minimum number of screen lines for a fold to be closed
it: numero minimo di righe sullo schermo per visualizzare come chiusa una piegatura

en: template for comments; used to put the marker in
it: modello per i commenti; usata per metterci delle marcature

en: folding type: "manual", "indent", "expr", "marker",
    "syntax" or "diff"
it: tipo di piegatura: "manual", "indent", "expr", "marker",
    "syntax" o "diff"

en: expression used when 'foldmethod' is "expr"
it: espressione usata quando 'foldmethod' è "expr"

en: used to ignore lines when 'foldmethod' is "indent"
it: usare per ignorare righe quando 'foldmethod' è "indent"

en: markers used when 'foldmethod' is "marker"
it: marcature usate quando 'foldmethod' è "marker"

en: maximum fold depth for when 'foldmethod' is "indent" or "syntax"
it: massima profondità piegature quando 'foldmethod' è "indent" o "syntax"

en: diff mode
it: modo Diff

en: use diff mode for the current window
it: usare modo Diff per la finestra corrente

en: options for using diff mode
it: opzioni per usare modo Diff

en: expression used to obtain a diff file
it: espressioni usate per ottenere un file diff

en: expression used to patch a file
it: espressione usata per applicare patch a un file

en: mapping
it: mappatura

en: maximum depth of mapping
it: massima profondità delle mappature

en: recognize mappings in mapped keys
it: riconoscere le mappature nei tasti mappati

en: allow timing out halfway into a mapping
it: consenti timeout durante una mappatura

en: allow timing out halfway into a key code
it: consenti timeout durante una mappatura con uso di tasti mappati

en: time in msec for 'timeout'
it: tempo in millisecondi prima di andare in 'timeout'

en: time in msec for 'ttimeout'
it: tempo in millisecondi prima di andare in 'ttimeout'

en: reading and writing files
it: lettura e scrittura file

en: enable using settings from modelines when reading a file
it: consenti uso di impostazioni da modeline durante la lettura di un file

en: allow setting expression options from a modeline
it: consenti impostazione di opzioni tramite espressioni da modeline

en: number of lines to check for modelines
it: numero di righe da controllare alla ricerca di modeline

en: binary file editing
it: modifica di file binario

en: last line in the file has an end-of-line
it: l'ultima riga del file ha una fine-riga

en: fixes missing end-of-line at end of text file
it: rimediare alla mancanza di una fine-riga a fine file

en: prepend a Byte Order Mark to the file
it: aggiungi all'inizio del file un Byte Order Mark

en: end-of-line format: "dos", "unix" or "mac"
it: formato fine-riga: "dos", "unix" o "mac"

en: list of file formats to look for when editing a file
it: lista di formati di file da controllare quando si edita un file

en: obsolete, use 'fileformat'
it: obsoleto, usare 'fileformat'

en: obsolete, use 'fileformats'
it: obsoleto, usare 'fileformats'

en: writing files is allowed
it: la riscrittura dei file è consentita

en: write a backup file before overwriting a file
it: scrivere un file di backup, prima di riscrivere un file

en: keep a backup after overwriting a file
it: tenere un file di backup, dopo aver riscritto un file

en: patterns that specify for which files a backup is not made
it: modelli che specificano per quali file non fare un backup

en: whether to make the backup as a copy or rename the existing file
it: se fare, come backup, una copia del file, oppure se rinominarlo

en: list of directories to put backup files in
it: lista di directory in cui scrivere i file di backup

en: file name extension for the backup file
it: estensione nome file da usare per i file di backup

en: automatically write a file when leaving a modified buffer
it: scrivere automaticamente un file, all'uscita da un buffer modificato

en: as 'autowrite', but works with more commands
it: come 'autowrite', ma funzione con un numero maggiore di comandi

en: always write without asking for confirmation
it: scrivi sempre, senza mai chiedere conferma

en: automatically read a file when it was modified outside of Vim
it: leggi automaticamente un file quando è stato modificato non da Vim

en: keep oldest version of a file; specifies file name extension
it: conserva la versione più vecchia di un file; specifica l'estensione da usare

en: forcibly sync the file to disk after writing it
it: forza una scrittura fisica su disco del file, dopo averlo riscritto

en: use 8.3 file names
it: usare nomi di file nel formato 8.3

en: encryption method for file writing: zip, blowfish or blowfish2
it: metodo di cifratura con cui scrivere file: zip, blowfish o blowfish2

en: the swap file
it: il file di swap

en: list of directories for the swap file
it: lista di directory dove mettere il file di swap

en: use a swap file for this buffer
it: usare un file di swap per questo buffer

en: "sync", "fsync" or empty; how to flush a swap file to disk
it: "sync", "fsync" o nullo; come forzare la scrittura su disco di un file di swap

en: number of characters typed to cause a swap file update
it: numero di caratteri immessi per forzare aggiornamento del file di swap

en: time in msec after which the swap file will be updated
it: tempo in millisecondi trascorso il quale il file di swap verrà aggiornato

en: maximum amount of memory in Kbyte used for one buffer
it: massima quantità di memoria in Kbyte da usare per un buffer

en: maximum amount of memory in Kbyte used for all buffers
it: massima quantità di memoria in Kbyte da usare per tutti i buffer

en: command line editing
it: edit della riga-di-comando

en: how many command lines are remembered
it: quante righe di comando sono ricordate

en: key that triggers command-line expansion
it: tasto che innesca l'espansione della riga-di-comando

en: like 'wildchar' but can also be used in a mapping
it: come 'wildchar', ma può anche essere usato in una mappatura

en: specifies how command line completion works
it: specifica come funziona il completamento della riga-di-comando

en: empty or "tagfile" to list file name of matching tags
it: empty o "tagfile" per listare nome file dei tag corrispondenti

en: list of file name extensions that have a lower priority
it: lista delle estensioni di nomi file con priorità più bassa

en: list of file name extensions added when searching for a file
it: lista delle estensioni aggiunte ai nomi di file quando si effettua la ricerca di un file

en: list of patterns to ignore files for file name completion
it: lista di modelli da ignorare nel completamento dei nomi di file

en: ignore case when using file names
it: ignorare maiuscolo/minuscolo usando nomi di file

en: ignore case when completing file names
it: ignorare maiuscolo/minuscolo nel completamento dei nomi di file

en: command-line completion shows a list of matches
it: il completamente della riga-di-comando mostra una lista di corrispondenze

en: key used to open the command-line window
it: tasto usato per aprire la finestra delle righe-di-comando

en: height of the command-line window
it: altezza della finestra delle righe-di-comando

en: executing external commands
it: eseguire comandi esterni

en: name of the shell program used for external commands
it: nome della shell da usare per i programmi esterni

en: when to use the shell or directly execute a command
it: quando usare la shell, oppure eseguire direttamente un comando

en: character(s) to enclose a shell command in
it: caratteri fra cui inserire un comando della shell

en: like 'shellquote' but include the redirection
it: come 'shellquote' ma comprende la ridirezione

en: characters to escape when 'shellxquote' is (
it: caratteri da proteggere quando 'shellxquote' è (

en: argument for 'shell' to execute a command
it: argomento da passare alla 'shell' per poter eseguire un comando

en: used to redirect command output to a file
it: usato per ridirigere l'output di un comando a un file

en: use a temp file for shell commands instead of using a pipe
it: usare un file temporaneo per i comandi della shell, invece che usare una pipe

en: program used for "=" command
it: programma usato per il comando "="

en: program used to format lines with "gq" command
it: programma usato per formattare le righe col comando "gq"

en: program used for the "K" command
it: programma usato per il comando "K"

en: warn when using a shell command and a buffer has changes
it: avvisare quando si sta usando un comando della shell e un buffer ha avuto delle modifiche

en: running make and jumping to errors (quickfix)
it: eseguire make e saltare agli errori (quickfix)

en: name of the file that contains error messages
it: nome del file che contiene i messaggi di errore

en: list of formats for error messages
it: lista di formati dei messaggi di errore

en: program used for the ":make" command
it: programma usato per invocare ":make"

en: string used to put the output of ":make" in the error file
it: stringa usata per porre l'output di ":make" nel file degli errori

en: name of the errorfile for the 'makeprg' command
it: nome del file degli errori per il comando 'makeprg'

en: program used for the ":grep" command
it: programma usato per il comando ":grep"

en: list of formats for output of 'grepprg'
it: lista di formati per l'output di 'grepprg'

en: encoding of the ":make" and ":grep" output
it: codifica dell'output dei programmi ":make" e ":grep"

en: function to display text in the quickfix window
it: funzione che visualizza del testo nella finestra quickfix

en: system specific
it: proprio del sistema

en: use forward slashes in file names; for Unix-like shells
it: usare barre nei nomi di file; per shell di tipo Unix

en: specifies slash/backslash used for completion
it: specificare se va usato barra o barra inversa nel completamento

en: language specific
it: proprio del linguaggio

en: specifies the characters in a file name
it: specifica i caratteri contenuti in un nome di file

en: specifies the characters in an identifier
it: specifica i caratteri contenuti in un identificatore

en: specifies the characters in a keyword
it: specifica i caratteri contenuti in una parola

en: specifies printable characters
it: specifica i caratteri stampabili

en: specifies escape characters in a string
it: specifica i caratteri di protezione in un stringa

en: display the buffer right-to-left
it: visualizza il buffer da destra a sinistra

en: when to edit the command-line right-to-left
it: quando editare la riga-di-comando da destra a sinistra

en: insert characters backwards
it: inserire i caratteri all'indietro

en: allow CTRL-_ in Insert and Command-line mode to toggle 'revins'
it: consentire CTRL-_ nei modi Insert e Command-line per innescare/disinnescare 'revins'

en: the ASCII code for the first letter of the Hebrew alphabet
it: il codice ASCII per la prima lettera dell'alfabeto ebraico

en: use Hebrew keyboard mapping
it: usare mappatura tastiera ebraica

en: use phonetic Hebrew keyboard mapping
it: usare mappatura tastiera fonetica ebraica

en: prepare for editing Arabic text
it: preparare per editare test in arabo

en: perform shaping of Arabic characters
it: assumere la forma dei caratteri arabi

en: terminal will perform bidi handling
it: il terminale effettua gestione bidirezionalità del testo

en: name of a keyboard mapping
it: nome di una mappatura di tastiera

en: list of characters that are translated in Normal mode
it: lista dei caratteri che vengono tradotti in modo Normal

en: apply 'langmap' to mapped characters
it: applicare 'langmap' ai caratteri mappati

en: when set never use IM; overrules following IM options
it: se impostata, non usare mai IM [Input Method]; prevale sulle seguenti opzioni IM

en: in Insert mode: 1: use :lmap; 2: use IM; 0: neither
it: in modo Insert: 1: usare :lmap; 2: usare IM; 0: nessuno dei due

en: input method style, 0: on-the-spot, 1: over-the-spot
it: stile del metodo di input, 0: on-the-spot [in questo punto], 1: over-the-spot [sopra questo punto]

en: entering a search pattern: 1: use :lmap; 2: use IM; 0: neither
it: per immettere espressione di ricerca: 1: usare :lmap; 2: usare IM; 0: nessuno dei due

en: when set always use IM when starting to edit a command line
it: se impostato, usare sempre IM iniziando a editare una riga-di-comando

en: function to obtain IME status
it: funzione per sapere se l'IME è disponibile oppure no

en: function to enable/disable IME
it: funzione per abilitare/disabilitare IME

en: multi-byte characters
it: caratteri multi-byte

en: character encoding used in Vim: "latin1", "utf-8",
    "euc-jp", "big5", etc.
it: codifica caratteri usata in Vim: "latin1", "utf-8",
    "euc-jp", "big5", etc.

en: character encoding for the current file
it: codifica caratteri per il file corrente

en: automatically detected character encodings
it: codifica caratteri determinata automaticamente

en: character encoding used by the terminal
it: codifica caratteri usata dal terminale

en: expression used for character encoding conversion
it: espressione usata per convertire codifica caratteri

en: delete combining (composing) characters on their own
it: cancella caratteri combinati (composti) un byte alla volta

en: maximum number of combining (composing) characters displayed
it: numero massimo di caratteri combinati (composti) visualizzati

en: key that activates the X input method
it: tasto che attiva il metodo di input X

en: width of ambiguous width characters
it: larghezza dei caratteri a larghezza ambigua

en: emoji characters are full width
it: i caratteri emoji sono a larghezza piena

en: various
it: vari

en: when to use virtual editing: "block", "insert", "all"
    and/or "onemore"
it: quando usare virtual edit: "block", "insert", "all"
    e/o "onemore"

en: list of autocommand events which are to be ignored
it: lista di autocomandi per eventi da ignorare

en: load plugin scripts when starting up
it: caricare script plugin alla partenza di Vim

en: enable reading .vimrc/.exrc/.gvimrc in the current directory
it: consenti lettura di .vimrc/.exrc/.gvimrc dalla directory corrente

en: safer working with script files in the current directory
it: è più sicuro lavorare con file di script contenuti nella directory corrente

en: use the 'g' flag for ":substitute"
it: usare il flag 'g' flag con ":substitute"

en: 'g' and 'c' flags of ":substitute" toggle
it: attiva/disattiva flag 'g' e 'c' di ":substitute"

en: allow reading/writing devices
it: consenti lettura/scrittura di dispositivi

en: maximum depth of function calls
it: profondità massima delle chiamate a funzione

en: list of words that specifies what to put in a session file
it: lista di parole che specifica cosa mettere in un file di sessione

en: list of words that specifies what to save for :mkview
it: lista di parole che specifica cosa salvare con :mkview

en: directory where to store files with :mkview
it: directory in cui memorizzare file ottenuti con :mkview

en: list that specifies what to write in the viminfo file
it: lista che specifica cosa scrivere nel file viminfo

en: file name used for the viminfo file
it: nome del file da usare per contenere le informazioni viminfo

en: what happens with a buffer when it's no longer in a window
it: che fare quando un buffer non è più visibile in alcuna finestra

en: empty, "nofile", "nowrite", "quickfix", etc.: type of buffer
it: vuoto, "nofile", "nowrite", "quickfix", etc.: tipi di buffer

en: whether the buffer shows up in the buffer list
it: se il buffer è incluso nella lista dei buffer

en: set to "msg" to see all error messages
it: impostare a "msg" per vedere tutti i messaggi di errore

en: whether to show the signcolumn
it: se mostrare la colonna che contiene il segno

en: interval in milliseconds between polls for MzScheme threads
it: intervallo in millisecondi fra ricerche di task MzScheme

en: name of the Lua dynamic library
it: nome della libreria dinamica Lua

en: name of the Perl dynamic library
it: nome della libreria dinamica Perl

en: whether to use Python 2 or 3
it: se usare Python 2 o 3

en: name of the Python 2 dynamic library
it: nome della libreria dinamica Python 2

en: name of the Python 2 home directory
it: nome della home directory di Python 2

en: name of the Python 3 dynamic library
it: nome della libreria dinamica Python 3

en: name of the Python 3 home directory
it: nome della home directory di Python 3

en: name of the Ruby dynamic library
it: nome della libreria dinamica Ruby

en: name of the Tcl dynamic library
it: nome della libreria dinamica Tcl

en: name of the MzScheme dynamic library
it: nome della libreria dinamica MzScheme

en: name of the MzScheme GC dynamic library
it: nome della libreria dinamica MzScheme GC
