Vim 8.1 - en to da translation catalogue (1917 entries)

en: E831: bf_key_init() called with empty password
da: E831: bf_key_init() kaldt med tom adgangskode

en: E817: Blowfish big/little endian use wrong
da: E817: Forkert brug af stor/lille byterækkefølge for blowfish

en: E818: sha256 test failed
da: E818: sha256-test mislykkede

en: E819: Blowfish test failed
da: E819: Blowfish-test mislykkede

en: [Location List]
da: [Placeringsliste]

en: [Quickfix List]
da: [Quickfix-liste]

en: E855: Autocommands caused command to abort
da: E855: Autokommandoer forårsagede afbrydelse af kommando

en: E82: Cannot allocate any buffer, exiting...
da: E82: Kan ikke allokere buffer, afslutter...

en: E83: Cannot allocate buffer, using other one...
da: E83: Kan ikke allokere buffer, bruger en anden...

en: E931: Buffer cannot be registered
da: E931: Buffer kan ikke registreres

en: E937: Attempt to delete a buffer that is in use
da: E937: Forsøg på at slette en buffer som er i brug

en: E515: No buffers were unloaded
da: E515: Ingen buffere blev udlæst

en: E516: No buffers were deleted
da: E516: Ingen brugere blev slettet

en: E517: No buffers were wiped out
da: E517: Ingen buffere blev ryddet

en: 1 buffer unloaded
da: 1 buffer udlæst

en: %d buffers unloaded
da: %d buffere udlæst

en: 1 buffer deleted
da: 1 buffer slettet

en: %d buffers deleted
da: %d buffere slettet

en: 1 buffer wiped out
da: 1 buffer ryddet

en: %d buffers wiped out
da: %d buffere ryddet

en: E90: Cannot unload last buffer
da: E90: Kan ikke udlæse sidste buffer

en: E84: No modified buffer found
da: E84: Fandt ingen ændret buffer

en: E85: There is no listed buffer
da: E85: Der er ingen oplistet buffer

en: E87: Cannot go beyond last buffer
da: E87: Kan ikke gå over sidste buffer

en: E88: Cannot go before first buffer
da: E88: Kan ikke gå før første buffer

en: E89: No write since last change for buffer %ld (add ! to override)
da: E89: Ingen skrivning siden sidste ændring for bufferen %ld (tilføj ! for at tilsidesætte)

en: E948: Job still running (add ! to end the job)
da: E948: Job kører stadig (tilføj ! for at afslutte jobbet)

en: E37: No write since last change (add ! to override)
da: E37: Ingen skrivning siden sidste ændring (tilføj ! for at tilsidesætte)

en: E948: Job still running
da: E948: Job kører stadig

en: E37: No write since last change
da: E37: Ingen skrivning siden sidste ændring

en: W14: Warning: List of file names overflow
da: W14: Advarsel: Overløb i liste over filnavne

en: E92: Buffer %ld not found
da: E92: Bufferen %ld blev ikke fundet

en: E93: More than one match for %s
da: E93: Flere end ét match for %s

en: E94: No matching buffer for %s
da: E94: Ingen matchende buffer for %s

en: line %ld
da: linje %ld

en: E95: Buffer with this name already exists
da: E95: Buffer med dette navn findes allerede

en:  [Modified]
da:  [Ændret]

en: [Not edited]
da: [Ikke redigeret]

en: [New file]
da: [Ny fil]

en: [Read errors]
da: [Læsefejl]

en: [RO]
da: [SB]

en: [readonly]
da: [skrivebeskyttet]

en: 1 line --%d%%--
da: 1 linje --%d%%--

en: %ld lines --%d%%--
da: %ld linjer --%d%%--

en: line %ld of %ld --%d%%-- col
da: linje %ld af %ld --%d%%-- kol

en: [No Name]
da: [Intet navn]

en: help
da: hjælp

en: [Help]
da: [Hjælp]

en: [Preview]
da: [Forhåndsvisning]

en: All
da: Alt

en: Bot
da: Nederst

en: Top
da: Øverst

en: 
    # Buffer list:
da: 
    # Bufferliste:

en: E382: Cannot write, 'buftype' option is set
da: E382: Kan ikke skrive, 'buftype'-tilvalget er sat

en: [Scratch]
da: [Kladdeblok]

en:     line=%ld  id=%d  name=%s
da:     linje=%ld  id=%d  navn=%s

en: E902: Cannot connect to port
da: E902: Kan ikke oprette forbindelse til port

en: E901: gethostbyname() in channel_open()
da: E901: gethostbyname() i channel_open()

en: E898: socket() in channel_open()
da: E898: socket() i channel_open()

en: E903: Received command with non-string argument
da: E903: modtog kommando med argument som ikke er en streng

en: E904: Last argument for expr/call must be a number
da: E904: sidste argument for udtryk/kald skal være et nummer

en: E904: Third argument for call must be a list
da: E904: tredje argument for kald skal være en liste

en: E905: Received unknown command: %s
da: E905: modtog ukendt kommando: %s

en: E630: %s(): Write while not connected
da: E630: %s(): skrivning mens der ikke er forbindelse

en: E631: %s(): Write failed
da: E631: %s(): skrivning mislykkedes

en: E917: Cannot use a callback with %s()
da: E917: Kan ikke bruge et callback med %s()

en: E912: Cannot use ch_evalexpr()/ch_sendexpr() with a raw or nl channel
da: E912: kan ikke bruge ch_evalexpr()/ch_sendexpr() med en rå- eller nl-kanal

en: E906: Not an open channel
da: E906: ikke en åben kanal

en: E920: _io file requires _name to be set
da: E920: _io-fil kræver at _name er sat

en: E915: in_io buffer requires in_buf or in_name to be set
da: E915: in_io-buffer kræver at in_buf eller in_name er sat

en: E918: Buffer must be loaded: %s
da: E918: buffer skal være indlæst: %s

en: E821: File is encrypted with unknown method
da: E821: Filen er krypteret med ukendt metode

en: Warning: Using a weak encryption method; see :help 'cm'
da: Advarsel: Bruger en svag krypteringsmetode; se :help 'cm'

en: Enter encryption key:
da: Indtast krypteringsnøgle:

en: Enter same key again:
da: Indtast samme nøgle igen:

en: Keys don't match!
da: Nøglerne er ikke ens!

en: E720: Missing colon in Dictionary: %s
da: E720: Manglende kolon i ordbog: %s

en: E721: Duplicate key in Dictionary: "%s"
da: E721: Duplikeret nøgle i ordbog: "%s"

en: E722: Missing comma in Dictionary: %s
da: E722: Manglende komma i ordbog: %s

en: E723: Missing end of Dictionary '}': %s
da: E723: Manglende slutning på ordbog '}': %s

en: extend() argument
da: extend()-argument

en: E737: Key already exists: %s
da: E737: Nøgle findes allerede: %s

en: E96: Cannot diff more than %ld buffers
da: E96: Kan ikke diff'e flere end %ld buffere

en: E810: Cannot read or write temp files
da: E810: Kan ikke læse eller skrive midlertidige filer

en: E97: Cannot create diffs
da: E97: Kan ikke oprette diff'er

en: Patch file
da: Patch-fil

en: E816: Cannot read patch output
da: E816: Kan ikke læse patch-output

en: E98: Cannot read diff output
da: E98: Kan ikke læse diff-output

en: E99: Current buffer is not in diff mode
da: E99: Nuværende buffer er ikke i diff-tilstand

en: E793: No other buffer in diff mode is modifiable
da: E793: Ingen anden buffer i diff-tilstand kan ændres

en: E100: No other buffer in diff mode
da: E100: Ingen anden buffer i diff-tilstand

en: E101: More than two buffers in diff mode, don't know which one to use
da: E101: Mere end to buffere i diff-tilstand, ved ikke hvilke der skal bruges

en: E102: Can't find buffer "%s"
da: E102: Kan ikke finde bufferen "%s"

en: E103: Buffer "%s" is not in diff mode
da: E103: Bufferen "%s" er ikke i diff-tilstand

en: E787: Buffer changed unexpectedly
da: E787: Buffer ændret uventet

en: E104: Escape not allowed in digraph
da: E104: Escape ikke tilladt i digraf

en: E544: Keymap file not found
da: E544: Keymap-fil ikke fundet

en: E105: Using :loadkeymap not in a sourced file
da: E105: Bruger :loadkeymap ikke i en sourced fil

en: E791: Empty keymap entry
da: E791: Tom keymap-post

en:  Keyword completion (^N^P)
da:  Fuldførelse af nøgleord (^N^P)

en:  ^X mode (^]^D^E^F^I^K^L^N^O^Ps^U^V^Y)
da:  ^X tilstand (^]^D^E^F^I^K^L^N^O^Ps^U^V^Y)

en:  Whole line completion (^L^N^P)
da:  Fuldførelse af hel linje (^L^N^P)

en:  File name completion (^F^N^P)
da:  Fuldførelse af filnavn (^F^N^P)

en:  Tag completion (^]^N^P)
da:  Fuldførelse af tag (^]^N^P)

en:  Path pattern completion (^N^P)
da:  Fuldførelse af sti (^N^P)

en:  Definition completion (^D^N^P)
da:  Fuldførelse af definition (^D^N^P)

en:  Dictionary completion (^K^N^P)
da:  Fuldførelse af ordbog (^K^N^P)

en:  Thesaurus completion (^T^N^P)
da:  Fuldførelse af tesaurus (^T^N^P)

en:  Command-line completion (^V^N^P)
da:  Fuldførelse af kommandolinje (^V^N^P)

en:  User defined completion (^U^N^P)
da:  Fuldførelse af brugerdefineret (^U^N^P)

en:  Omni completion (^O^N^P)
da:  Fuldførelse af omni (^O^N^P)

en:  Spelling suggestion (s^N^P)
da:  Staveforslag (s^N^P)

en:  Keyword Local completion (^N^P)
da:  Fuldførelse af nøgleord local (^N^P)

en: Hit end of paragraph
da: Stødte på slutningen af afsnit

en: E839: Completion function changed window
da: E839: Fuldførelse-funktion ændrede vindue

en: E840: Completion function deleted text
da: E840: Fuldførelse-funktion slettede tekst

en: 'dictionary' option is empty
da: 'dictionary'-tilvalget er tomt

en: 'thesaurus' option is empty
da: 'thesaurus'-tilvalget er tomt

en: Scanning dictionary: %s
da: Skanner ordbog: %s

en:  (insert) Scroll (^E/^Y)
da:  (indsæt) Rul (^E/^Y)

en:  (replace) Scroll (^E/^Y)
da:  (erstat) Rul (^E/^Y)

en: Scanning: %s
da: Skanner: %s

en: Scanning tags.
da: Skanner tags.

en: match in file
da: match i fil

en:  Adding
da:  Tilføjer

en: -- Searching...
da: -- Søger...

en: Back at original
da: Tilbage ved original

en: Word from other line
da: Ord fra anden linje

en: The only match
da: Det eneste match

en: match %d of %d
da: match %d af %d

en: E18: Unexpected characters in :let
da: E18: Uventede tegn i :let

en: E121: Undefined variable: %s
da: E121: Udefineret variabel: %s

en: E111: Missing ']'
da: E111: Manglende ']'

en: E719: Cannot use [:] with a Dictionary
da: E719: Kan ikke bruge [:] med en ordbog

en: E734: Wrong variable type for %s=
da: E734: Forkert variabeltype for %s=

en: E461: Illegal variable name: %s
da: E461: Ulovligt variabelnavn: %s

en: E806: Using Float as a String
da: E806: bruger flydende kommatal som en streng

en: E687: Less targets than List items
da: E687: Færre mål end listepunkter

en: E688: More targets than List items
da: E688: Flere mål end listepunkter

en: Double ; in list of variables
da: Dobbelt ; i liste over variabler

en: E738: Can't list variables for %s
da: E738: Kan ikke opliste variabler for %s

en: E689: Can only index a List or Dictionary
da: E689: Kan kun indeksere en liste eller ordbog

en: E708: [:] must come last
da: E708: [:] skal være sidst

en: E709: [:] requires a List value
da: E709: [:] kræver en listeværdi

en: E710: List value has more items than target
da: E710: Listeværdi har flere punkter end mål

en: E711: List value has not enough items
da: E711: Listeværdi har ikke nok punkter

en: E690: Missing "in" after :for
da: E690: Manglende "in" efter :for

en: E108: No such variable: "%s"
da: E108: Ingen sådan variabel: "%s"

en: E940: Cannot lock or unlock variable %s
da: E940: Kan ikke låse eller låse op for variablen %s

en: E743: Variable nested too deep for (un)lock
da: E743: variabel indlejret for dybt til at blive låst/låst op

en: E109: Missing ':' after '?'
da: E109: Manglende ':' efter '?'

en: E804: Cannot use '%' with Float
da: E804: Kan ikke bruge '%' med flydende kommatal

en: E110: Missing ')'
da: E110: Manglende ')'

en: E695: Cannot index a Funcref
da: E695: Kan ikke indeksere en funcref

en: E909: Cannot index a special variable
da: E909: Kan ikke indeksere en speciel variabel

en: E112: Option name missing: %s
da: E112: Tilvalgsnavn mangler: %s

en: E113: Unknown option: %s
da: E113: Ukendt tilvalg: %s

en: E114: Missing quote: %s
da: E114: Manglende citationstegn: %s

en: E115: Missing quote: %s
da: E115: Manglende citationstegn: %s

en: Not enough memory to set references, garbage collection aborted!
da: Ikke nok hukommelse til at sætte referencer, affaldsindsamling afbrudt!

en: E724: Variable nested too deep for displaying
da: E724: variabel indlejret for dybt til at blive vist

en: E805: Using a Float as a Number
da: E805: Bruger et flydende kommatal som et nummer

en: E703: Using a Funcref as a Number
da: E703: Bruger en funcref som et nummer

en: E745: Using a List as a Number
da: E745: Bruger en liste som et nummer

en: E728: Using a Dictionary as a Number
da: E728: Bruger en ordbog som et nummer

en: E910: Using a Job as a Number
da: E910: Bruger et job som et nummer

en: E913: Using a Channel as a Number
da: E913: Bruger en kanal som et nummer

en: E891: Using a Funcref as a Float
da: E891: Bruger en funcref som et fyldende kommatal

en: E892: Using a String as a Float
da: E892: Bruger en streng som et flydende kommatal

en: E893: Using a List as a Float
da: E893: Bruger en liste som et flydende kommatal

en: E894: Using a Dictionary as a Float
da: E894: Bruger en ordbog som et flydende kommatal

en: E907: Using a special value as a Float
da: E907: Bruger en speciel værdi som et flydende kommatal

en: E911: Using a Job as a Float
da: E911: Bruger et job som et flydende kommatal

en: E914: Using a Channel as a Float
da: E914: Bruger en kanal som et flydende kommatal

en: E729: using Funcref as a String
da: E729: bruger funcref som en streng

en: E730: using List as a String
da: E730: bruger liste som en streng

en: E731: using Dictionary as a String
da: E731: bruger ordbog som en streng

en: E908: Using an invalid value as a String
da: E908: bruger en ugyldig værdi som en streng

en: E795: Cannot delete variable %s
da: E795: Kan ikke slette variablen %s

en: E704: Funcref variable name must start with a capital: %s
da: E704: Funcref-variabelnavn skal begynde med et stort bogstav: %s

en: E705: Variable name conflicts with existing function: %s
da: E705: Variabelnavn er i konflikt med eksisterende funktion: %s

en: E741: Value is locked: %s
da: E741: Værdien er låst: %s

en: Unknown
da: Ukendt

en: E742: Cannot change value of %s
da: E742: Kan ikke ændre værdien af %s

en: E698: Variable nested too deep for making a copy
da: E698: variabel indlejret for dybt til at lave en kopi

en: 
    # global variables:
da: 
    # globale variabler:

en: 
    	Last set from
da: 
    	Sidst sat fra

en: E691: Can only compare List with List
da: E691: Kan kun sammenligne liste med liste

en: E692: Invalid operation for List
da: E692: Ugyldig handling for liste

en: E735: Can only compare Dictionary with Dictionary
da: E735: Kan kun sammenligne ordbog med ordbog

en: E736: Invalid operation for Dictionary
da: E736: Ugyldig handling for ordbog

en: E694: Invalid operation for Funcrefs
da: E694: Ugyldig handling for funcref'er

en: map() argument
da: map()-argument

en: filter() argument
da: filter()-argument

en: E686: Argument of %s must be a List
da: E686: Argument af %s skal være en liste

en: E928: String required
da: E928: Streng kræves

en: E808: Number or Float required
da: E808: Nummer eller flydende kommatal kræves

en: add() argument
da: add()-argument

en: E785: complete() can only be used in Insert mode
da: E785: complete() kan kun bruges i indsæt-tilstand

en: +-%s%3ld line:  | +-%s%3ld lines:
da[0]: +-%s%3ld linje:
da[1]: +-%s%3ld linjer:

en: E700: Unknown function: %s
da: E700: Ukendt funktion: %s

en: E922: Expected a dict
da: E922: ventede en ordbog

en: E923: Second argument of function() must be a list or a dict
da: E923: Andet argument af function() skal være en liste eller en ordbog

en: &OK
    &Cancel
da: &OK
    &Annuller

en: called inputrestore() more often than inputsave()
da: kaldte inputrestore() flere gange end inputsave()

en: insert() argument
da: insert()-argument

en: E786: Range not allowed
da: E786: Område ikke tilladt

en: E916: Not a valid job
da: E916: ikke et gyldigt job

en: E701: Invalid type for len()
da: E701: Ugyldig type for len()

en: E798: ID is reserved for ":match": %ld
da: E798: ID er reserveret til ":match": %ld

en: E726: Stride is zero
da: E726: Stride er nul

en: E727: Start past end
da: E727: Start efter slutningen

en: <empty>
da: <tom>

en: E240: No connection to the X server
da: E240: Ingen forbindelse til X-serveren

en: E241: Unable to send to %s
da: E241: Kan ikke sende til %s

en: E277: Unable to read a server reply
da: E277: Kan ikke læse et serversvar

en: E941: Already started a server
da: E941: allerede startet en server

en: E942: +clientserver feature not available
da: E942: +clientserver-funktionalitet ikke tilgængelig

en: remove() argument
da: remove()-argument

en: E655: Too many symbolic links (cycle?)
da: E655: For mange symbolske links (cyklus?)

en: reverse() argument
da: reverse()-argument

en: E258: Unable to send to client
da: E258: Kan ikke sende til klient

en: E927: Invalid action: '%s'
da: E927: Ugyldig handling: '%s'

en: sort() argument
da: sort()-argument

en: uniq() argument
da: uniq()-argument

en: E702: Sort compare function failed
da: E702: Sort-sammenligningsfunktion mislykkedes

en: E882: Uniq compare function failed
da: E882: Uniq-sammenligningsfunktion mislykkedes

en: (Invalid)
da: (Ugyldig)

en: E935: Invalid submatch number: %d
da: E935: ugyldigt undermatch-nummer: %d

en: E677: Error writing temp file
da: E677: Fejl ved skrivning af midlertidig fil

en: E921: Invalid callback argument
da: E921: Ugyldigt callback-argument

en: <%s>%s%s  %d,  Hex %02x,  Oct %03o, Digr %s
da: <%s>%s%s  %d,  hex %02x,  oct %03o, digr %s

en: <%s>%s%s  %d,  Hex %02x,  Octal %03o
da: <%s>%s%s  %d,  hex %02x,  octal %03o

en: > %d, Hex %04x, Oct %o, Digr %s
da: > %d, hex %04x, oct %o, digr %s

en: > %d, Hex %08x, Oct %o, Digr %s
da: > %d, hex %08x, oct %o, digr %s

en: > %d, Hex %04x, Octal %o
da: > %d, hex %04x, octal %o

en: > %d, Hex %08x, Octal %o
da: > %d, hex %08x, octal %o

en: E134: Move lines into themselves
da: E134: flyt linjer ind i dem selv

en: 1 line moved
da: 1 linje flyttet

en: %ld lines moved
da: %ld linjer flyttet

en: %ld lines filtered
da: %ld linjer filtreret

en: E135: *Filter* Autocommands must not change current buffer
da: E135: *Filter*-autokommandoer må ikke ændre nuværende buffer

en: [No write since last change]
da: [Ingen skrivning siden sidste ændring]

en: %sviminfo: %s in line:
da: %sviminfo: %s på linje:

en: E136: viminfo: Too many errors, skipping rest of file
da: E136: viminfo: For mange fejl, springer resten af filen over

en: Reading viminfo file "%s"%s%s%s
da: Læser viminfo-filen "%s"%s%s%s

en:  marks
da:  mærker

en:  oldfiles
da:  gamle filer

en:  FAILED
da:  MISLYKKEDES

en: E137: Viminfo file is not writable: %s
da: E137: Viminfo-filen er skrivebeskyttet: %s

en: E929: Too many viminfo temp files, like %s!
da: E929: For mange midlertidige filer for viminfo, såsom %s!

en: E138: Can't write viminfo file %s!
da: E138: Kan ikke skrive viminfo-filen %s!

en: Writing viminfo file "%s"
da: Skriver viminfo-filen "%s"

en: E886: Can't rename viminfo file to %s!
da: E886: Kan ikke omdøbe viminfo-fil til %s!

en: # This viminfo file was generated by Vim %s.
da: # Denne viminfo-fil blev genereret af Vim %s.

en: # You may edit it if you're careful!
da: # Du kan redigere den, hvis du er forsigtig!

en: # Value of 'encoding' when this file was written
da: # Værdien af 'encoding' da filen blev skrevet

en: Illegal starting char
da: Ulovligt tegn i begyndelsen

en: 
    # Bar lines, copied verbatim:
da: 
    #-bjælkelinjer, kopieret ordret:

en: Save As
da: Gem som

en: Write partial file?
da: Skriv ufuldstændig fil?

en: E140: Use ! to write partial buffer
da: E140: Brug ! til at skrive ufuldstændig buffer

en: Overwrite existing file "%s"?
da: Overskriv eksisterende fil "%s"?

en: Swap file "%s" exists, overwrite anyway?
da: Swap-filen "%s" findes, overskriv alligevel?

en: E768: Swap file exists: %s (:silent! overrides)
da: E768: Swap-filen findes: %s (:silent! tilsidesætter)

en: E141: No file name for buffer %ld
da: E141: Intet filnavn for buffer %ld

en: E142: File not written: Writing is disabled by 'write' option
da: E142: Fil ikke skrevet: Skrivning er deaktiveret af 'write'-tilvalget

en: 'readonly' option is set for "%s".
    Do you wish to write anyway?
da: 'readonly'-tilvalget er sat for "%s".
    Vil du skrive alligevel?

en: File permissions of "%s" are read-only.
    It may still be possible to write it.
    Do you wish to try?
da: Filtilladelserne for "%s" er skrivebeskyttede.
    Der kan stadig være mulighed for at skrive den.
    Vil du prøve?

en: E505: "%s" is read-only (add ! to override)
da: E505: "%s" er skrivebeskyttet (tilføj ! for at tilsidesætte)

en: Edit File
da: Rediger fil

en: E143: Autocommands unexpectedly deleted new buffer %s
da: E143: Autokommandoer slettede uventede ny buffer %s

en: E144: Non-numeric argument to :z
da: E144: ikke-numerisk argument til :z

en: E145: Shell commands not allowed in rvim
da: E145: Skalkommandoer er ikke tilladt i rvim

en: E146: Regular expressions can't be delimited by letters
da: E146: Regulære udtryk kan ikke afgrænses af bogstaver

en: replace with %s (y/n/a/q/l/^E/^Y)?
da: erstat med %s (y/n/a/q/l/^E/^Y)?

en: (Interrupted)
da: (Afbrudt)

en: 1 substitution
da: 1 erstatning

en: %ld matches
da: %ld match

en: %ld substitutions
da: %ld erstatninger

en:  on 1 line
da:  på 1 linje

en:  on %ld lines
da:  på %ld linjer

en: E147: Cannot do :global recursive with a range
da: E147: Kan ikke foretage :global rekursivt med et område

en: E148: Regular expression missing from global
da: E148: Regulære udtryk mangler fra global

en: Pattern found in every line: %s
da: Mønster fundet på hver linje: %s

en: Pattern not found: %s
da: Mønster ikke fundet: %s

en: 
    # Last Substitute String:
    $
da: 
    # Sidste erstatningsstreng:
    $

en: E478: Don't panic!
da: E478: Tag det bare helt roligt!

en: E661: Sorry, no '%s' help for %s
da: E661: Beklager, ingen '%s' hjælp til %s

en: E149: Sorry, no help for %s
da: E149: Beklager, ingen hjælp til %s

en: Sorry, help file "%s" not found
da: Beklager, hjælpfilen "%s" ikke fundet

en: E151: No match: %s
da: E151: Intet match: %s

en: E152: Cannot open %s for writing
da: E152: Kan ikke åbne %s til skrivning

en: E153: Unable to open %s for reading
da: E153: Kan ikke åbne %s til læsning

en: E670: Mix of help file encodings within a language: %s
da: E670: Blanding af kodninger for hjælpfiler i samme sprog: %s

en: E154: Duplicate tag "%s" in file %s/%s
da: E154: Duplikeret tag "%s" i fil %s/%s

en: E150: Not a directory: %s
da: E150: Ikke en mappe: %s

en: E160: Unknown sign command: %s
da: E160: Ukendt sign-kommando: %s

en: E156: Missing sign name
da: E156: Manglende sign-navn

en: E612: Too many signs defined
da: E612: For mange signs defineret

en: E239: Invalid sign text: %s
da: E239: Ugyldig sign-tekst: %s

en: E155: Unknown sign: %s
da: E155: Ukendt sign: %s

en: E159: Missing sign number
da: E159: Manglende sign-nummer

en: E158: Invalid buffer name: %s
da: E158: Ugyldigt buffernavn: %s

en: E934: Cannot jump to a buffer that does not have a name
da: E934: Kan ikke hoppe til en buffer som ikke har et navn

en: E157: Invalid sign ID: %ld
da: E157: Ugyldigt sign-ID: %ld

en: E885: Not possible to change sign %s
da: E885: Det er ikke muligt at ændre sign %s

en:  (NOT FOUND)
da:  (IKKE FUNDET)

en:  (not supported)
da:  (understøttes ikke)

en: [Deleted]
da: [Slettet]

en: No old files
da: Ingen gamle filer

en: Entering Debug mode.  Type "cont" to continue.
da: Går i fejlretningstilstand. Skriv "cont" for at fortsætte.

en: line %ld: %s
da: linje %ld: %s

en: frame is zero
da: ramme er nul

en: frame at highest level: %d
da: ramme på højeste niveau: %d

en: Breakpoint in "%s%s" line %ld
da: Breakpoint i "%s%s" linje %ld

en: E161: Breakpoint not found: %s
da: E161: Breakpoint ikke fundet: %s

en: No breakpoints defined
da: Ingen breakpoints defineret

en: %3d  %s %s  line %ld
da: %3d  %s %s  linje %ld

en: %3d  expr %s
da: %3d  udtryk %s

en: E750: First use ":profile start {fname}"
da: E750: Brug først ":profile start {fname}"

en: Save changes to "%s"?
da: Gem ændringer til "%s"?

en: E947: Job still running in buffer "%s"
da: E947: Job kører stadig i bufferen "%s"

en: E162: No write since last change for buffer "%s"
da: E162: Ingen skrivning siden sidste ændring for bufferen "%s"

en: Warning: Entered other buffer unexpectedly (check autocommands)
da: Advarsel: Indtastede anden buffer uventede (tjek autokommandoer)

en: E163: There is only one file to edit
da: E163: Der er kun én fil at redigere

en: E164: Cannot go before first file
da: E164: Kan ikke gå før første fil

en: E165: Cannot go beyond last file
da: E165: Kan ikke gå over sidste fil

en: E666: Compiler not supported: %s
da: E666: kompiler understøttes ikke: %s

en: Searching for "%s" in "%s"
da: Søger efter "%s" i "%s"

en: Searching for "%s"
da: Søger efter "%s"

en: not found in '%s': "%s"
da: ikke fundet i '%s': "%s"

en: W20: Required python version 2.x not supported, ignoring file: %s
da: W20: Krævede python-version 2.x understøttes ikke, ignorerer fil: %s

en: W21: Required python version 3.x not supported, ignoring file: %s
da: W21: Krævede python-version 3.x understøttes ikke, ignorerer fil: %s

en: Source Vim script
da: Source Vim-script

en: Cannot source a directory: "%s"
da: Kan ikke source en mappe: "%s"

en: could not source "%s"
da: kunne ikke source "%s"

en: line %ld: could not source "%s"
da: linje %ld: kunne ikke source "%s"

en: line %ld: sourcing "%s"
da: linje %ld: sourcing "%s"

en: finished sourcing %s
da: færdig med sourcing af %s

en: continuing in %s
da: fortsætter i %s

en: modeline
da: tilstandslinje

en: --cmd argument
da: --cmd-argument

en: -c argument
da: -c-argument

en: environment variable
da: miljøvariabel

en: error handler
da: fejlhåndtering

en: W15: Warning: Wrong line separator, ^M may be missing
da: W15: Advarsel: Forkert linjeseparator, ^M mangler muligvis

en: E167: :scriptencoding used outside of a sourced file
da: E167: :scriptencoding brugt udenfor en sourced fil

en: E168: :finish used outside of a sourced file
da: E168: :finish udenfor en sourced fil

en: Current %slanguage: "%s"
da: Nuværende %ssprog: "%s"

en: E197: Cannot set language to "%s"
da: E197: Kan ikke sætte sprog til "%s"

en: Entering Ex mode.  Type "visual" to go to Normal mode.
da: Går i Ex-tilstand. Skriv "visual" for at gå til normal tilstand.

en: E501: At end-of-file
da: E501: Ved filens slutning

en: E169: Command too recursive
da: E169: Kommando for rekursiv

en: E605: Exception not caught: %s
da: E605: Undtagelse ikke fanget: %s

en: End of sourced file
da: Slut på sourced fil

en: End of function
da: Slutning af funktion

en: E464: Ambiguous use of user-defined command
da: E464: Flertydig brug af brugerdefineret kommando

en: E492: Not an editor command
da: E492: Ikke en editor-kommando

en: E493: Backwards range given
da: E493: Baglæns område givet

en: Backwards range given, OK to swap
da: Baglæns område givet, OK at bytte om

en: E494: Use w or w>>
da: E494: Brug w eller w>>

en: E943: Command table needs to be updated, run 'make cmdidxs'
da: E943: Kommandotabel skal opdateres, kør 'make cmdidxs'

en: E319: Sorry, the command is not available in this version
da: E319: Beklager, kommandoen er ikke tilgængelig i denne version

en: 1 more file to edit.  Quit anyway?
da: 1 fil mere at redigere. Afslut alligevel?

en: %d more files to edit.  Quit anyway?
da: %d filer mere at redigere. Afslut alligevel?

en: E173: 1 more file to edit
da: E173: 1 fil mere at redigere

en: E173: %ld more files to edit
da: E173: %ld filer mere at redigere

en: E174: Command already exists: add ! to replace it
da: E174: Kommandoen findes allerede: tilføj ! for at erstatte den

en: 
        Name        Args       Address   Complete  Definition
da: 
        Navn        Argumenter Adresse   Fuldført  Definition

en: No user-defined commands found
da: Fandt ingen brugerdefinerede kommandoer

en: E175: No attribute specified
da: E175: Ingen attribut angivet

en: E176: Invalid number of arguments
da: E176: Ugyldigt antal argumenter

en: E177: Count cannot be specified twice
da: E177: Tælling må ikke angives to gange

en: E178: Invalid default value for count
da: E178: Ugyldig standardværdi for tælling

en: E179: Argument required for -complete
da: E179: argument kræves til -complete

en: E179: Argument required for -addr
da: E179: argument kræves til -addr

en: E181: Invalid attribute: %s
da: E181: Ugyldig attribut: %s

en: E182: Invalid command name
da: E182: Ugyldigt kommandonavn

en: E183: User defined commands must start with an uppercase letter
da: E183: Brugerdefinerede kommandoer skal begynde med et stort bogstav

en: E841: Reserved name, cannot be used for user defined command
da: E841: Reserveret navn, kan ikke bruges til brugerdefineret kommando

en: E184: No such user-defined command: %s
da: E184: Ingen sådan brugerdefineret kommando: %s

en: E180: Invalid address type value: %s
da: E180: Ugyldig værdi for adressetype: %s

en: E180: Invalid complete value: %s
da: E180: Ugyldig complete-værdi: %s

en: E468: Completion argument only allowed for custom completion
da: E468: Fuldførelse-argument kun tilladt for tilpasset fuldførelse

en: E467: Custom completion requires a function argument
da: E467: Tilpasset fuldførelse kræver et funktion-argument

en: unknown
da: ukendt

en: E185: Cannot find color scheme '%s'
da: E185: Kan ikke finde farveskemaet '%s'

en: Greetings, Vim user!
da: Hejsa, Vim-bruger!

en: E784: Cannot close last tab page
da: E784: Kan ikke lukke sidste fanebladsside

en: Already only one tab page
da: Allerede kun én fanebladsside

en: Edit File in new tab page
da: Rediger fil i ny fanebladsside

en: Edit File in new window
da: Rediger fil i nyt vindue

en: Tab page %d
da: Fanebladsside %d

en: No swap file
da: Ingen swap-fil

en: Append File
da: Tilføj fil til slutningen

en: E747: Cannot change directory, buffer is modified (add ! to override)
da: E747: Kan ikke skifte mappe, buffer er ændret (tilføj ! for at tilsidesætte)

en: E186: No previous directory
da: E186: Ingen tidligere ordbog

en: E187: Unknown
da: E187: Ukendt

en: E465: :winsize requires two number arguments
da: E465: :winsize kræver to nummer-argumenter

en: Window position: X %d, Y %d
da: Vinduesplacering: X %d, Y %d

en: E188: Obtaining window position not implemented for this platform
da: E188: Indhentelse af vinduesplacering ikke implementeret på denne platform

en: E466: :winpos requires two number arguments
da: E466: :winpos kræver to nummer-argumenter

en: E930: Cannot use :redir inside execute()
da: E930: Kan ikke bruge :redir i execute()

en: Save Redirection
da: Gem omdirigering

en: Save View
da: Gem visning

en: Save Session
da: Gem session

en: Save Setup
da: Gem opsætning

en: E739: Cannot create directory: %s
da: E739: Kan ikke oprette mappe: %s

en: E189: "%s" exists (add ! to override)
da: E189: "%s" findes (tilføj ! for at tilsidesætte)

en: E190: Cannot open "%s" for writing
da: E190: Kan ikke åbne "%s" til skrivning

en: E191: Argument must be a letter or forward/backward quote
da: E191: Argument skal være et bogstav eller retvendt/omvendt citationstegn

en: E192: Recursive use of :normal too deep
da: E192: Rekursiv brug af :normal for dyb

en: E809: #< is not available without the +eval feature
da: E809: #< er ikke tilgængelig uden +eval-funktionaliteten

en: E194: No alternate file name to substitute for '#'
da: E194: Intet alternate-filnavn til erstatning for '#'

en: E495: No autocommand file name to substitute for "<afile>"
da: E495: intet autokommando-filnavn til erstatning for "<afile>"

en: E496: No autocommand buffer number to substitute for "<abuf>"
da: E496: intet autokommando-buffernummer til erstatning for "<abuf>"

en: E497: No autocommand match name to substitute for "<amatch>"
da: E497: intet autokommando-matchnavn til erstatning for "<amatch>"

en: E498: No :source file name to substitute for "<sfile>"
da: E498: intet :source-filnavn til erstatning for "<sfile>"

en: E842: No line number to use for "<slnum>"
da: E842: intet linjenummer til brug for "<slnum>"

en: E499: Empty file name for '%' or '#', only works with ":p:h"
da: E499: Tomt filnavn for '%' eller '#', virker kun med ":p:h"

en: E500: Evaluates to an empty string
da: E500: Evaluerer til en tom streng

en: E195: Cannot open viminfo file for reading
da: E195: Kan ikke åbne viminfo-fil til læsning

en: Untitled
da: Unavngivet

en: E196: No digraphs in this version
da: E196: Ingen digraffer i denne version

en: E608: Cannot :throw exceptions with 'Vim' prefix
da: E608: Kan ikke :throw-undtagelser med 'Vim'-præfiks

en: Exception thrown: %s
da: Undtagelse kastet: %s

en: Exception finished: %s
da: Undtagelse færdig: %s

en: Exception discarded: %s
da: Undtagelse forkastet: %s

en: %s, line %ld
da: %s, linje %ld

en: Exception caught: %s
da: Undtagelse fanget: %s

en: %s made pending
da: %s gjort afventende

en: %s resumed
da: %s genoptaget

en: %s discarded
da: %s forkastet

en: Exception
da: Undtagelse

en: Error and interrupt
da: Fejl og afbryd

en: Error
da: Fejl

en: Interrupt
da: Afbryd

en: E579: :if nesting too deep
da: E579: :if-indlejring for dyb

en: E580: :endif without :if
da: E580: :endif uden :if

en: E581: :else without :if
da: E581: :else uden :if

en: E582: :elseif without :if
da: E582: :elseif uden :if

en: E583: Multiple :else
da: E583: flere :else

en: E584: :elseif after :else
da: E584: :elseif efter :else

en: E585: :while/:for nesting too deep
da: E585: :while/:for-indlejring for dyb

en: E586: :continue without :while or :for
da: E586: :continue uden :while eller :for

en: E587: :break without :while or :for
da: E587: :break uden :while eller :for

en: E732: Using :endfor with :while
da: E732: Bruger :endfor med :while

en: E733: Using :endwhile with :for
da: E733: Bruger :endwhile med :for

en: E601: :try nesting too deep
da: E601: :try-indlejring for dyb

en: E603: :catch without :try
da: E603: :catch uden :try

en: E604: :catch after :finally
da: E604: :catch efter :finally

en: E606: :finally without :try
da: E606: :finally uden :try

en: E607: Multiple :finally
da: E607: flere :finally

en: E602: :endtry without :try
da: E602: :endtry uden :try

en: E193: :endfunction not inside a function
da: E193: :endfunction ikke i en funktion

en: E788: Not allowed to edit another buffer now
da: E788: Ikke tilladt at redigere anden buffer nu

en: E811: Not allowed to change buffer information now
da: E811: Ikke tilladt at ændre bufferinformation nu

en: tagname
da: tagnavn

en:  kind file
da:  kind-fil

en: 'history' option is zero
da: 'history'-tilvalget er nul

en: 
    # %s History (newest to oldest):
da: 
    # %s historik (nyeste til ældste):

en: Command Line
da: Kommandolinje

en: Search String
da: Søgestreng

en: Expression
da: Udtryk

en: Input Line
da: Inputlinje

en: Debug Line
da: Fejlretningslinje

en: E198: cmd_pchar beyond the command length
da: E198: cmd_pchar efter kommandolængden

en: E199: Active window or buffer deleted
da: E199: Aktivt vindue eller buffer slettet

en: E812: Autocommands changed buffer or buffer name
da: E812: Autokommandoer ændrede buffer eller buffernavn

en: Illegal file name
da: Ulovligt filnavn

en: is a directory
da: er en mappe

en: is not a file
da: er ikke en fil

en: is a device (disabled with 'opendevice' option)
da: er en enhed (deaktiveret med 'opendevice'-tilvalget)

en: [New File]
da: [Ny fil]

en: [New DIRECTORY]
da: [Ny MAPPE]

en: [File too big]
da: [Filen er for stor]

en: [Permission Denied]
da: [Tilladelse nægtet]

en: E200: *ReadPre autocommands made the file unreadable
da: E200: *ReadPre-autokommandoer gjorde filen ulæselig

en: E201: *ReadPre autocommands must not change current buffer
da: E201: *ReadPre-autokommandoer må ikke ændre nuværende buffer

en: Vim: Reading from stdin...
da: Vim: Læser fra stdin...

en: Reading from stdin...
da: Læser fra stdin...

en: E202: Conversion made file unreadable!
da: E202: Konvertering gjorde filen ulæselig!

en: [fifo/socket]
da: [fifo/sokkel]

en: [socket]
da: [sokkel]

en: [CR missing]
da: [CR mangler]

en: [long lines split]
da: [opdeling af lange linjer]

en: [NOT converted]
da: [IKKE konverteret]

en: [converted]
da: [konverteret]

en: [CONVERSION ERROR in line %ld]
da: [KONVERTERINGSFEJL på linje %ld]

en: [ILLEGAL BYTE in line %ld]
da: [ULOVLIG BYTE på linje %ld]

en: [READ ERRORS]
da: [LÆSEFEJL]

en: Can't find temp file for conversion
da: Kan ikke finde midlertidig fil til konvertering

en: Conversion with 'charconvert' failed
da: Konvertering med 'charconvert' mislykkedes

en: can't read output of 'charconvert'
da: kan ikke læse output af 'charconvert'

en: E676: No matching autocommands for acwrite buffer
da: E676: Ingen matchende autokommandoer for acwrite-buffer

en: E203: Autocommands deleted or unloaded buffer to be written
da: E203: Autokommandoer slettet eller udlæste buffer som skal skrives

en: E204: Autocommand changed number of lines in unexpected way
da: E204: Autokommando ændrede antal linjer på en uventede måde

en: NetBeans disallows writes of unmodified buffers
da: NetBeans tillader ikke skrivninger af uændrede buffere

en: Partial writes disallowed for NetBeans buffers
da: Ufuldstændige skrivninger er ikke tilladt for NetBeans-buffere

en: is not a file or writable device
da: er ikke en fil eller enhed som der kan skrives til

en: writing to device disabled with 'opendevice' option
da: skrivning til enhed er deaktiveret med 'opendevice'-tilvalget

en: is read-only (add ! to override)
da: er skrivebeskyttet (tilføj ! for at tilsidesætte)

en: E506: Can't write to backup file (add ! to override)
da: E506: Kan ikke skrive til sikkerhedskopieret fil (tilføj ! for at tilsidesætte)

en: E507: Close error for backup file (add ! to override)
da: E507: Fejl ved lukning af sikkerhedskopieret fil (tilføj ! for at tilsidesætte)

en: E508: Can't read file for backup (add ! to override)
da: E508: Kan ikke læse fil til sikkerhedskopiering (tilføj ! for at tilsidesætte)

en: E509: Cannot create backup file (add ! to override)
da: E509: Kan ikke oprette (create) sikkerhedskopieret fil (tilføj ! for at tilsidesætte)

en: E510: Can't make backup file (add ! to override)
da: E510: Kan ikke oprette (make) sikkerhedskopieret fil (tilføj ! for at tilsidesætte)

en: E214: Can't find temp file for writing
da: E214: Kan ikke finde midlertidig fil til skrivning

en: E213: Cannot convert (add ! to write without conversion)
da: E213: Kan ikke konvertere (tilføj ! for at skrive uden konvertering)

en: E166: Can't open linked file for writing
da: E166: Kan ikke åbne linket fil til skrivning

en: E212: Can't open file for writing
da: E212: Kan ikke åbne filen til skrivning

en: E949: File changed while writing
da: E949: Filen blev ændret ved skrivning

en: E512: Close failed
da: E512: Lukning mislykkedes

en: E513: Write error, conversion failed (make 'fenc' empty to override)
da: E513: fejl ved skrivning, konvertering mislykkedes (gør 'fenc' tom for at tilsidesætte)

en: E513: write error, conversion failed in line %ld (make 'fenc' empty to override)
da: E513: fejl ved skrivning, konvertering mislykkedes på linje %ld (gør 'fenc' tom for at tilsidesætte)

en: E514: Write error (file system full?)
da: E514: skrivefejl (er filsystemet fuldt?)

en:  CONVERSION ERROR
da:  KONVERTERINGSFEJL

en:  in line %ld;
da:  på linje %ld;

en: [Device]
da: [Enhed]

en: [New]
da: [Ny]

en:  appended
da:  tilføjet i slutningen

en:  [w]
da:  [s]

en:  written
da:  skrevet

en: E205: Patchmode: can't save original file
da: E205: Patchmode: kan ikke gemme original fil

en: E206: Patchmode: can't touch empty original file
da: E206: patchmode: kan ikke touch tom original fil

en: E207: Can't delete backup file
da: E207: Kan ikke slette sikkerhedskopieret fil

en: 
    WARNING: Original file may be lost or damaged
da: 
    ADVARSEL: Den originale fil kan man mistet eller beskadiget

en: don't quit the editor until the file is successfully written!
da: afslut ikke editoren inden filen er blevet skrevet!

en: [dos format]
da: [dos-format]

en: [mac format]
da: [mac-format]

en: [unix format]
da: [unix-format]

en: 1 line,
da: 1 linje,

en: %ld lines,
da: %ld linjer,

en: 1 character
da: 1 tegn

en: %lld characters
da: %lld tegn

en: [noeol]
da: [ingen eol]

en: [Incomplete last line]
da: [Ufuldstændig sidste linje]

en: WARNING: The file has been changed since reading it!!!
da: ADVARSEL: Filen er blevet ændret siden den blev læst!!!

en: Do you really want to write to it
da: Vil du virkelig skrive den

en: E208: Error writing to "%s"
da: E208: Fejl ved skrivning til "%s"

en: E209: Error closing "%s"
da: E209: Fejl ved lukning af "%s"

en: E210: Error reading "%s"
da: E210: Fejl ved læsning af "%s"

en: E246: FileChangedShell autocommand deleted buffer
da: E246: FileChangedShell-autokommando slettede buffer

en: E211: File "%s" no longer available
da: E211: Filen "%s" er ikke længere tilgængelig

en: W12: Warning: File "%s" has changed and the buffer was changed in Vim as well
da: W12: Advarsel: Filen "%s" er blevet ændret og bufferen blev også ændret i Vim

en: See ":help W12" for more info.
da: Se ":help W12" for mere info.

en: W11: Warning: File "%s" has changed since editing started
da: W11: Advarsel: Filen "%s" er blevet ændret siden redigeringen startede

en: See ":help W11" for more info.
da: Se ":help W11" for mere info.

en: W16: Warning: Mode of file "%s" has changed since editing started
da: W16: Advarsel: Tilstanden af filen "%s" er blevet ændret siden redigeringen startede

en: See ":help W16" for more info.
da: Se ":help W16" for mere info.

en: W13: Warning: File "%s" has been created after editing started
da: W13: Advarsel: Filen "%s" er blevet oprettet efter redigeringen startede

en: Warning
da: Advarsel

en: &OK
    &Load File
da: &OK
    &Indlæs fil

en: E462: Could not prepare for reloading "%s"
da: E462: Kunne ikke forbedre til genindlæsning af "%s"

en: E321: Could not reload "%s"
da: E321: Kunne ikke genindlæse "%s"

en: --Deleted--
da: --Slettet--

en: auto-removing autocommand: %s <buffer=%d>
da: auto-removing-autokommando: %s <buffer=%d>

en: E367: No such group: "%s"
da: E367: Ingen sådan gruppe: "%s"

en: E936: Cannot delete the current group
da: E936: Kan ikke slette den nuværende gruppe

en: W19: Deleting augroup that is still in use
da: W19: Sletter augroup som stadig er i brug

en: E215: Illegal character after *: %s
da: E215: Ulovligt tegn efter *: %s

en: E216: No such event: %s
da: E216: Ingen sådan hændelse: %s

en: E216: No such group or event: %s
da: E216: Ingen sådan gruppe eller hændelse: %s

en: 
    --- Autocommands ---
da: 
    --- Autokommandoer ---

en: E680: <buffer=%d>: invalid buffer number
da: E680: <buffer=%d>: ugyldigt buffernummer

en: E217: Can't execute autocommands for ALL events
da: E217: Kan ikke udføre autokommandoer for ALLE hændelser

en: No matching autocommands
da: Ingen matchende autokommandoer

en: E218: Autocommand nesting too deep
da: E218: autokommando indlejret for dyb

en: %s Autocommands for "%s"
da: %s Autokommandoer for "%s"

en: Executing %s
da: Udfører %s

en: autocommand %s
da: autokommando %s

en: E219: Missing {.
da: E219: Manglende {.

en: E220: Missing }.
da: E220: Manglende }.

en: E490: No fold found
da: E490: Ingen sammenfoldning fundet

en: E350: Cannot create fold with current 'foldmethod'
da: E350: Kan ikke oprette sammenfoldning med nuværende 'foldmethod'

en: E351: Cannot delete fold with current 'foldmethod'
da: E351: Kan ikke slette sammenfoldning med nuværende 'foldmethod'

en: +--%3ld line folded  | +--%3ld lines folded
da[0]: +--%3ld linje sammenfoldet
da[1]: +--%3ld linjer sammenfoldet

en: E222: Add to read buffer
da: E222: Tilføj til læsebuffer

en: E223: Recursive mapping
da: E223: rekursiv mapping

en: E224: Global abbreviation already exists for %s
da: E224: global forkortelse findes allerede for %s

en: E225: Global mapping already exists for %s
da: E225: global mapping findes allerede for %s

en: E226: Abbreviation already exists for %s
da: E226: forkortelse findes allerede for %s

en: E227: Mapping already exists for %s
da: E227: mapping findes allerede for %s

en: No abbreviation found
da: Ingen forkortelse fundet

en: No mapping found
da: Ingen mapping fundet

en: E228: makemap: Illegal mode
da: E228: makemap: Ulovlig tilstand

en: E851: Failed to create a new process for the GUI
da: E851: Kunne ikke oprette en ny proces for GUI'en

en: E852: The child process failed to start the GUI
da: E852: Barneprocessen kunne ikke starte GUI'en

en: E229: Cannot start the GUI
da: E229: Kan ikke starte GUI'en

en: E230: Cannot read from "%s"
da: E230: Kan ikke læse fra "%s"

en: E665: Cannot start GUI, no valid font found
da: E665: Kan ikke starte GUI, ingen gyldig skrifttype fundet

en: E231: 'guifontwide' invalid
da: E231: 'guifontwide' ugyldig

en: E599: Value of 'imactivatekey' is invalid
da: E599: Værdien af 'imactivatekey' er ugyldig

en: E254: Cannot allocate color %s
da: E254: Kan ikke allokere farven %s

en: No match at cursor, finding next
da: Intet match ved markør, finder næste

en: <cannot open>
da: <kan ikke åbne>

en: E616: vim_SelFile: can't get font %s
da: E616: vim_SelFile: kan ikke hente skrifttypen %s

en: E614: vim_SelFile: can't return to current directory
da: E614: vim_SelFile: kan ikke vende tilbage til nuværende mappe

en: Pathname:
da: Stinavn:

en: E615: vim_SelFile: can't get current directory
da: E615: vim_SelFile: kan ikke hente nuværende mappe

en: Cancel
da: Annuller

en: Scrollbar Widget: Could not get geometry of thumb pixmap.
da: Rullebjælke-widget: Kunne ikke hente geometri eller pixelkort til miniature.

en: Vim dialog
da: Vim-dialog

en: E232: Cannot create BalloonEval with both message and callback
da: E232: Kan ikke oprette BalloonEval med både meddelelse og callback

en: _Cancel
da: _Annuller

en: _Save
da: _Gem

en: _Open
da: _Åbn

en: &Yes
    &No
    &Cancel
da: &Ja
    &Nej
    &Annuller

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Input _Methods
da: Input_metoder

en: VIM - Search and Replace...
da: VIM - Søg og erstat...

en: VIM - Search...
da: VIM - Søg...

en: Find what:
da: Find hvad:

en: Replace with:
da: Erstat med:

en: Match whole word only
da: Match kun hele ord

en: Match case
da: Der skelnes ikke mellem store og små bogstaver

en: Direction
da: Retning

en: Up
da: Op

en: Down
da: Ned

en: Find Next
da: Find næste

en: Replace
da: Erstat

en: Replace All
da: Erstat alle

en: _Close
da: _Luk

en: Vim: Received "die" request from session manager
da: Vim: Modtog "die"-anmodning fra sessionshåndtering

en: Close tab
da: Luk faneblad

en: New tab
da: Nyt faneblad

en: Open Tab...
da: Åbn faneblad...

en: Vim: Main window unexpectedly destroyed
da: Vim: Hovedvindue uventet ødelagt

en: &Cancel
da: &Annuller

en: Directories
da: Mapper

en: &Help
da: &Hjælp

en: Files
da: Filer

en: Selection
da: Markering

en: Find &Next
da: Find &næste

en: &Replace
da: &Erstat

en: Replace &All
da: Erstat &alle

en: &Undo
da: &Fortryd

en: Open tab...
da: Åbn faneblad...

en: Find string (use '\\' to find a '\')
da: Find streng (brug '\\' til at finde et '\')

en: Find & Replace (use '\\' to find a '\')
da: Find og erstat (brug '\\' til at finde et '\')

en: Not Used
da: Ikke brugt

en: Directory	*.nothing
da: Mappe		*.nothing

en: E671: Cannot find window title "%s"
da: E671: Kan ikke finde vinduestitlen "%s"

en: E243: Argument not supported: "-%s"; Use the OLE version.
da: E243: Argumentet understøttes ikke: "-%s"; Brug OLE-versionen.

en: E672: Unable to open window inside MDI application
da: E672: Kan ikke åbne vindue i MDI-program

en: Vim E458: Cannot allocate colormap entry, some colors may be incorrect
da: Vim E458: Kan ikke allokere colormap-post, nogle farver kan være forkerte

en: E250: Fonts for the following charsets are missing in fontset %s:
da: E250: Skrifttyper for følgende tegnsæt mangler i skrifttypesættet %s:

en: E252: Fontset name: %s
da: E252: Skrifttypesætnavn: %s

en: Font '%s' is not fixed-width
da: Skrifttypen '%s' er ikke med fast bredde

en: E253: Fontset name: %s
da: E253: Skrifttypesætnavn: %s

en: Font0: %s
da: Skrifttype0: %s

en: Font1: %s
da: Skrifttype1: %s

en: Font%ld width is not twice that of font0
da: Bredden på skrifttype%ld er ikke det dobbelte af skrifttype0

en: Font0 width: %ld
da: Bredden på skrifttype0: %ld

en: Font1 width: %ld
da: Bredden på skrifttype1: %ld

en: Invalid font specification
da: Ugyldig skrifttypespecifikation

en: &Dismiss
da: &Luk

en: no specific match
da: intet specifikt match

en: Vim - Font Selector
da: Vim - Skrifttypevælger

en: Name:
da: Navn:

en: Show size in Points
da: Vis størrelse i punkter

en: Encoding:
da: Kodning:

en: Font:
da: Skrifttype:

en: Style:
da: Stil:

en: Size:
da: Størrelse:

en: E256: Hangul automata ERROR
da: E256: FEJL ved Hangul automata

en: E550: Missing colon
da: E550: Manglende kolon

en: E551: Illegal component
da: E551: Ulovlig komponent

en: E552: Digit expected
da: E552: ciffer ventet

en: Page %d
da: Side %d

en: No text to be printed
da: Ingen tekst at udskrive

en: Printing page %d (%d%%)
da: Udskriver side %d (%d%%)

en:  Copy %d of %d
da:  Kopi %d af %d

en: Printed: %s
da: Udskrev: %s

en: Printing aborted
da: Udskrivning afbrudt

en: E455: Error writing to PostScript output file
da: E455: Fejl ved skrivning til PostScript-output-fil

en: E624: Can't open file "%s"
da: E624: Kan ikke åbne filen "%s"

en: E457: Can't read PostScript resource file "%s"
da: E457: Kan ikke læse PostScript-ressourcefilen "%s"

en: E618: File "%s" is not a PostScript resource file
da: E618: filen "%s" er ikke en PostScript-ressourcefil

en: E619: File "%s" is not a supported PostScript resource file
da: E619: filen "%s" er ikke en understøttet PostScript-ressourcefil

en: E621: "%s" resource file has wrong version
da: E621: "%s"-ressourcefilen har forkert version

en: E673: Incompatible multi-byte encoding and character set.
da: E673: Inkompatibel multibyte-kodning og -tegnsæt.

en: E674: printmbcharset cannot be empty with multi-byte encoding.
da: E674: printmbcharset må ikke være tom med multibyte-kodning.

en: E675: No default font specified for multi-byte printing.
da: E675: Ingen standardskrifttype angivet for multibyte-udskrivning.

en: E324: Can't open PostScript output file
da: E324: Kan ikke åbne PostScript-output-fil

en: E456: Can't open file "%s"
da: E456: Kan ikke åbne filen "%s"

en: E456: Can't find PostScript resource file "prolog.ps"
da: E456: Kan ikke finde PostScript-ressourcefilen "prolog.ps"

en: E456: Can't find PostScript resource file "cidfont.ps"
da: E456: Kan ikke finde PostScript-ressourcefilen "cidfont.ps"

en: E456: Can't find PostScript resource file "%s.ps"
da: E456: Kan ikke finde PostScript-ressourcefilen "%s.ps"

en: E620: Unable to convert to print encoding "%s"
da: E620: Kan ikke konvertere til udskrivningskodningen "%s"

en: Sending to printer...
da: Sender til printer...

en: E365: Failed to print PostScript file
da: E365: Kunne ikke udskrive PostScript-fil

en: Print job sent.
da: Udskrivningsjob sendt.

en: Add a new database
da: Tilføj en ny database

en: Query for a pattern
da: Forespørgsel til et mønster

en: Show this message
da: Vis denne meddelelse

en: Kill a connection
da: Dræb en forbindelse

en: Reinit all connections
da: Geninitialisere alle forbindelser

en: Show connections
da: Vis forbindelser

en: E560: Usage: cs[cope] %s
da: E560: Anvendelse: cs[cope] %s

en: This cscope command does not support splitting the window.
da: Denne cscope-kommando understøtter ikke opdeling af vinduet.

en: E562: Usage: cstag <ident>
da: E562: Anvendelse: cstag <ident>

en: E257: cstag: Tag not found
da: E257: cstag: tag ikke fundet

en: E563: stat(%s) error: %d
da: E563: fejl ved stat(%s): %d

en: E563: stat error
da: E563: fejl ved stat

en: E564: %s is not a directory or a valid cscope database
da: E564: %s er ikke en mappe eller en gyldig cscope-database

en: Added cscope database %s
da: Tilføjede cscope-databasen %s

en: E262: Error reading cscope connection %ld
da: E262: fejl ved læsning af cscope-forbindelse %ld

en: E561: Unknown cscope search type
da: E561: ukendt cscope-søgetype

en: E566: Could not create cscope pipes
da: E566: Kunne ikke oprette cscope-pipes

en: E622: Could not fork for cscope
da: E622: Kunne ikke fork for cscope

en: cs_create_connection setpgid failed
da: cs_create_connection setpgid mislykkedes

en: cs_create_connection exec failed
da: cs_create_connection exec mislykkedes

en: cs_create_connection: fdopen for to_fp failed
da: cs_create_connection: fdopen for to_fp mislykkedes

en: cs_create_connection: fdopen for fr_fp failed
da: cs_create_connection: fdopen for fr_fp mislykkedes

en: E623: Could not spawn cscope process
da: E623: Kunne ikke spawn cscope-proces

en: E567: No cscope connections
da: E567: ingen cscope-forbindelser

en: E469: Invalid cscopequickfix flag %c for %c
da: E469: ugyldigt cscopequickfix-flag %c for %c

en: E259: No matches found for cscope query %s of %s
da: E259: ingen match fundet for cscope-forespørgsel %s af %s

en: cscope commands:
da: cscope-kommandoer:

en: %-5s: %s%*s (Usage: %s)
da: %-5s: %s%*s (Anvendelse: %s)

en: 
           a: Find assignments to this symbol
           c: Find functions calling this function
           d: Find functions called by this function
           e: Find this egrep pattern
           f: Find this file
           g: Find this definition
           i: Find files #including this file
           s: Find this C symbol
           t: Find this text string
da: 
           a: Find tildelinger til symbolet
           c: Find funktioner som kalder funktionen
           d: Find funktioner som kaldes af funktionen
           e: Find dette egrep-mønster
           f: Find filen
           g: Find definitionen
           i: Find filer som #inkludere filen
           s: Find C-symbolet
           t: Find tekststrengen

en: E625: Cannot open cscope database: %s
da: E625: kan ikke åbne cscope-database: %s

en: E626: Cannot get cscope database information
da: E626: kan ikke hente information for cscope-database

en: E568: Duplicate cscope database not added
da: E568: duplikeret cscope-database ikke tilføjet

en: E261: Cscope connection %s not found
da: E261: cscope-forbindelsen %s ikke fundet

en: cscope connection %s closed
da: cscope-forbindelsen %s lukket

en: E570: Fatal error in cs_manage_matches
da: E570: fatal fejl i cs_manage_matches

en: Cscope tag: %s
da: Cscope-tag: %s

en: 
       #   line
da: 
       #   linje

en: filename / context / line
da: filnavn/kontekst/linje

en: E609: Cscope error: %s
da: E609: Fejl ved cscope: %s

en: All cscope databases reset
da: Alle cscope-databaser nulstillet

en: no cscope connections
da: ingen cscope-forbindelser

en:  # pid    database name                       prepend path
da:  # pid    databasenavn                        prepend-sti

en: Lua library cannot be loaded.
da: Lua-bibliotek kan ikke indlæses.

en: cannot save undo information
da: kan ikke gemme fortrydinformation

en: E815: Sorry, this command is disabled, the MzScheme libraries could not be loaded.
da: E815: Beklager, kommandoen er deaktiveret, MzScheme-bibliotekerne kunne ikke indlæses.

en: E895: Sorry, this command is disabled, the MzScheme's racket/base module could not be loaded.
da: E895: Beklager, kommandoen er deaktiveret, MzScheme's racket-/base-modul kunne ikke indlæses.

en: invalid expression
da: ugyldigt udtryk

en: expressions disabled at compile time
da: udtryk deaktiveret ved kompileringstid

en: hidden option
da: skjult tilvalg

en: unknown option
da: ukendt tilvalg

en: window index is out of range
da: vinduesindeks udenfor område

en: couldn't open buffer
da: kan ikke åbne buffer

en: cannot delete line
da: kan ikke slette linje

en: cannot replace line
da: kan ikke erstatte linje

en: cannot insert line
da: kan ikke indsætte linje

en: string cannot contain newlines
da: streng må ikke indeholde linjeskift

en: error converting Scheme values to Vim
da: fejl ved konvertering af Scheme-værdier til Vim

en: Vim error: ~a
da: Fejl ved Vim: ~a

en: Vim error
da: Fejl ved Vim

en: buffer is invalid
da: buffer er ugyldig

en: window is invalid
da: vindue er ugyldigt

en: linenr out of range
da: linjenummer udenfor område

en: not allowed in the Vim sandbox
da: ikke tilladt i Vim-sandboksen

en: E836: This Vim cannot execute :python after using :py3
da: E836: Denne Vim kan ikke udføre :python efter brug af :py3

en: E263: Sorry, this command is disabled, the Python library could not be loaded.
da: E263: Beklager, kommandoen er deaktiveret, Python-biblioteket kunne ikke indlæses.

en: E887: Sorry, this command is disabled, the Python's site module could not be loaded.
da: E887: Beklager, kommandoen er deaktiveret, Python's site-modul kunne ikke indlæses.

en: E659: Cannot invoke Python recursively
da: E659: Kan ikke starte Python rekursivt

en: E837: This Vim cannot execute :py3 after using :python
da: E837: Denne Vim kan ikke udføre :py3 efter brug af :python

en: E265: $_ must be an instance of String
da: E265: $_ skal være en instans af streng

en: E266: Sorry, this command is disabled, the Ruby library could not be loaded.
da: E266: Beklager, kommandoen er deaktiveret, Ruby-biblioteket kunne ikke indlæses.

en: E267: Unexpected return
da: E267: uventet return

en: E268: Unexpected next
da: E268: uventet next

en: E269: Unexpected break
da: E269: uventet break

en: E270: Unexpected redo
da: E270: uventet redo

en: E271: Retry outside of rescue clause
da: E271: prøv igen udenfor rescue clause

en: E272: Unhandled exception
da: E272: uhåndteret undtagelse

en: E273: Unknown longjmp status %d
da: E273: ukendt longjmp-status %d

en: invalid buffer number
da: ugyldigt buffernummer

en: not implemented yet
da: endnu ikke implementeret

en: cannot set line(s)
da: kan ikke sætte linje(r)

en: invalid mark name
da: ugyldigt mærkenavn

en: mark not set
da: mærke ikke sat

en: row %d column %d
da: række %d kolonne %d

en: cannot insert/append line
da: kan ikke indsætte/tilføje linje

en: line number out of range
da: linjenummer udenfor område

en: unknown flag:
da: ukendt flag:

en: unknown vimOption
da: ukendt vimOption

en: keyboard interrupt
da: tastaturafbryd

en: cannot create buffer/window command: object is being deleted
da: kan ikke oprette buffer-/vindue-kommando: objekt slettes

en: cannot register callback command: buffer/window is already being deleted
da: kan ikke registrere callback-kommando: buffer/vindue er allerede ved at blive slettet

en: E280: TCL FATAL ERROR: reflist corrupt!? Please report this to vim-dev@vim.org
da: E280: FATAL FEJL VED TCL: reflist korrupt!? Rapportér det venligst til vim-dev@vim.org

en: cannot register callback command: buffer/window reference not found
da: kan ikke registrere callback-kommando: buffer-/vindue-reference ikke fundet

en: E571: Sorry, this command is disabled: the Tcl library could not be loaded.
da: E571: Beklager, kommandoen er deaktiveret: Tcl-biblioteket kunne ikke indlæses.

en: E572: Exit code %d
da: E572: afslutningskode %d

en: cannot get line
da: kan ikke hente linje

en: Unable to register a command server name
da: Kan ikke registrere et kommandoservernavn

en: E248: Failed to send command to the destination program
da: E248: Kunne ikke sende kommando til destinationsprogrammet

en: E573: Invalid server id used: %s
da: E573: Ugyldigt server-id brugt: %s

en: E251: VIM instance registry property is badly formed.  Deleted!
da: E251: Registreringsegenskab for VIM-instans er dårligt udformet. Slettet!

en: E938: Duplicate key in JSON: "%s"
da: E938: Duplikeret nøgle i JSON: "%s"

en: E696: Missing comma in List: %s
da: E696: Manglende komma i liste: %s

en: E697: Missing end of List ']': %s
da: E697: Manglende slutning på List ']': %s

en: Unknown option argument
da: Ukendt tilvalgsargument

en: Too many edit arguments
da: For mange redigeringsargumenter

en: Argument missing after
da: Argument mangler efter

en: Garbage after option argument
da: Affald efter tilvalgsargument

en: Too many "+command", "-c command" or "--cmd command" arguments
da: For mange "+kommando"-, "-c kommando"- eller "--cmd kommando"-argumenter

en: Invalid argument for
da: Ugyldigt argument for

en: %d files to edit
da: %d filer at redigere

en: netbeans is not supported with this GUI
da: netbeans understøttes ikke med denne GUI

en: '-nb' cannot be used: not enabled at compile time
da: '-nb' kan ikke bruges: ikke aktiveret ved kompileringstid

en: This Vim was not compiled with the diff feature.
da: Denne Vim blev ikke kompileret med diff-funktionaliteten.

en: Attempt to open script file again: "
da: Forsøg på at åbne scriptfil igen: "

en: Cannot open for reading: "
da: Kan ikke åbne til læsning: "

en: Cannot open for script output: "
da: Kan ikke åbne for script-output: "

en: Vim: Error: Failure to start gvim from NetBeans
da: Vim: Fejl: Kunne ikke starte gvim fra NetBeans

en: Vim: Error: This version of Vim does not run in a Cygwin terminal
da: Vim: Fejl: Denne version af Vim kører ikke i en Cygwin-terminal

en: Vim: Warning: Output is not to a terminal
da: Vim: Advarsel: Output er ikke til en terminal

en: Vim: Warning: Input is not from a terminal
da: Vim: Advarsel: Input er ikke fra en terminal

en: pre-vimrc command line
da: pre-vimrc-kommandolinje

en: E282: Cannot read from "%s"
da: E282: Kan ikke læse fra "%s"

en: 
    More info with: "vim -h"
da: 
    Mere info med: "vim -h"

en: [file ..]       edit specified file(s)
da: [fil ..]        rediger angivne fil(er)

en: -               read text from stdin
da: -               læs tekst fra stdin

en: -t tag          edit file where tag is defined
da: -t tag          rediger fil hvor tag er defineret

en: -q [errorfile]  edit file with first error
da: -q [fejlfil]    rediger fil med første fejl

en: 
    
    Usage:
da: 
    
    Anvendelse:

en:  vim [arguments]
da:  vim [argumenter]

en: 
       or:
da: 
       eller:

en: 
    Where case is ignored prepend / to make flag upper case
da: 
    Når der ikke skelnes mellem store og små bogstaver, så tilføj / i begyndelsen for at gøre flag til store bogstaver

en: 
    
    Arguments:
da: 
    
    Argumenter:

en: --			Only file names after this
da: --			Kun filnavne herefter

en: --literal		Don't expand wildcards
da: --literal		Udvid ikke jokertegn

en: -register		Register this gvim for OLE
da: -register		Registrer denne gvim til OLE

en: -unregister		Unregister gvim for OLE
da: -unregister		Afregistrer gvim for OLE

en: -g			Run using GUI (like "gvim")
da: -g			Kør med GUI (ligesom "gvim")

en: -f  or  --nofork	Foreground: Don't fork when starting GUI
da: -f eller --nofork	Forgrund: Fork ikke når GUI startes

en: -v			Vi mode (like "vi")
da: -v			Vi-tilstand (ligesom "vi")

en: -e			Ex mode (like "ex")
da: -e			Ex-tilstand (ligesom "ex")

en: -E			Improved Ex mode
da: -E			Forbedret Ex-tilstand

en: -s			Silent (batch) mode (only for "ex")
da: -s			Stille (batch) tilstand (kun til "ex")

en: -d			Diff mode (like "vimdiff")
da: -d			Diff-tilstand (ligesom "vimdiff")

en: -y			Easy mode (like "evim", modeless)
da: -y			Easy-tilstand (ligesom "evim", tilstandsløs)

en: -R			Readonly mode (like "view")
da: -R			Skrivebeskyttet tilstand (ligesom "view")

en: -Z			Restricted mode (like "rvim")
da: -Z			Restriktiv tilstand (ligesom "rvim")

en: -m			Modifications (writing files) not allowed
da: -m			Ændringer (skrivning af filer) ikke tilladt

en: -M			Modifications in text not allowed
da: -M			Ændringer i tekst ikke tilladt

en: -b			Binary mode
da: -b			Binær tilstand

en: -l			Lisp mode
da: -l			Lisp-tilstand

en: -C			Compatible with Vi: 'compatible'
da: -C			Kompatibel med Vi: 'compatible'

en: -N			Not fully Vi compatible: 'nocompatible'
da: -N			Ikke fuldt ud Vi-kompatibel: 'nocompatible'

en: -V[N][fname]		Be verbose [level N] [log messages to fname]
da: -V[N][fnavn]		Vær uddybende [niveau N] [log meddelelser til fnavn]

en: -D			Debugging mode
da: -D			Fejlretningstilstand

en: -n			No swap file, use memory only
da: -n			Ingen swap-fil, brug kun hukommelse

en: -r			List swap files and exit
da: -r			Oplist swap-filer og afslut

en: -r (with file name)	Recover crashed session
da: -r (med filnavn)	Gendan session som holdt op med at virke

en: -L			Same as -r
da: -L			Samme som -r

en: -f			Don't use newcli to open window
da: -f			Brug ikke newcli til at åbne vindue

en: -dev <device>		Use <device> for I/O
da: -dev <enhed>		Brug <enhed> til I/O

en: -A			Start in Arabic mode
da: -A			Start i arabisk tilstand

en: -H			Start in Hebrew mode
da: -H			Start i hebraisk tilstand

en: -F			Start in Farsi mode
da: -F			Start i persisk tilstand

en: -T <terminal>	Set terminal type to <terminal>
da: -T <terminal>	Sæt terminaltype til <terminal>

en: --not-a-term		Skip warning for input/output not being a terminal
da: --not-a-term		Spring advarsel over for input/output som ikke er en terminal

en: --ttyfail		Exit if input or output is not a terminal
da: --ttyfail		Afslut hvis input eller output ikke er en terminal

en: -u <vimrc>		Use <vimrc> instead of any .vimrc
da: -u <vimrc>		Brug <vimrc> i stedet for nogen .vimrc

en: -U <gvimrc>		Use <gvimrc> instead of any .gvimrc
da: -U <gvimrc>		Brug <gvimrc> i stedet for nogen .gvimrc

en: --noplugin		Don't load plugin scripts
da: --noplugin		Indlæs ikke plugin-scripts

en: -p[N]		Open N tab pages (default: one for each file)
da: -p[N]		Åbn N fanebladssider (standard: én pr. fil)

en: -o[N]		Open N windows (default: one for each file)
da: -o[N]		Åbn N vinduer (standard: én pr. fil)

en: -O[N]		Like -o but split vertically
da: -O[N]		Ligesom -o men opdel lodret

en: +			Start at end of file
da: +			Begynd ved slutningen af filen

en: +<lnum>		Start at line <lnum>
da: +<lnum>		Begynd ved linje <lnum>

en: --cmd <command>	Execute <command> before loading any vimrc file
da: --cmd <kommando>	Udfør <kommando> inden indlæsning af vimrc-filer

en: -c <command>		Execute <command> after loading the first file
da: -c <kommando>	Udfør <kommando> efter indlæsning af den første fil

en: -S <session>		Source file <session> after loading the first file
da: -S <session>		Source filen <session> efter indlæsning af den første fil

en: -s <scriptin>	Read Normal mode commands from file <scriptin>
da: -s <scriptind>	Læs normal tilstand-kommandoer fra filen <scriptind>

en: -w <scriptout>	Append all typed commands to file <scriptout>
da: -w <scriptud>	Tilføj alle indtastede kommandoer til slutningen af filen <scriptud>

en: -W <scriptout>	Write all typed commands to file <scriptout>
da: -W <scriptud>	Skriv alle indtastede kommandoer til filen <scriptud>

en: -x			Edit encrypted files
da: -x			Rediger krypterede filer

en: -display <display>	Connect Vim to this particular X-server
da: -display <display>	Forbind Vim til denne X-server

en: -X			Do not connect to X server
da: -X			Opret ikke forbindelse til X-server

en: --remote <files>	Edit <files> in a Vim server if possible
da: --remote <filer>	Rediger <filer> i en Vim-server, hvis det er muligt

en: --remote-silent <files>  Same, don't complain if there is no server
da: --remote-silent <filer>  Samme, men vær tavs hvis der ikke er nogen server

en: --remote-wait <files>  As --remote but wait for files to have been edited
da: --remote-wait <filer>  Som --remote men vent på filer som skal redigeres

en: --remote-wait-silent <files>  Same, don't complain if there is no server
da: --remote-wait-silent <filer>  Samme, men vær tavs hvis der ikke er nogen server

en: --remote-tab[-wait][-silent] <files>  As --remote but use tab page per file
da: --remote-tab[-wait][-silent] <filer>  Som --remote men brug fanebladsside pr. fil

en: --remote-send <keys>	Send <keys> to a Vim server and exit
da: --remote-send <nøgler>	Send <nøgler> til en Vim-server og afslut

en: --remote-expr <expr>	Evaluate <expr> in a Vim server and print result
da: --remote-expr <udtryk>	Evaluér <udtryk> i en Vim-server og udskriv resultatet

en: --serverlist		List available Vim server names and exit
da: --serverlist		Oplist tilgængelige Vim-servernavne og afslut

en: --servername <name>	Send to/become the Vim server <name>
da: --servername <navn>	Send til/bliv Vim-serveren <navn>

en: --startuptime <file>	Write startup timing messages to <file>
da: --startuptime <fil>	Skriv meddelelser om opstartstiming til <fil>

en: -i <viminfo>		Use <viminfo> instead of .viminfo
da: -i <viminfo>		Brug <viminfo> i stedet for .viminfo

en: --clean		'nocompatible', Vim defaults, no plugins, no viminfo
da: --clean		'nocompatible', Vim-standarder, ingen plugins, ingen viminfo

en: -h  or  --help	Print Help (this message) and exit
da: -h eller --help	Udskriv hjælp (denne meddelelse) og afslut

en: --version		Print version information and exit
da: --version		Udskriv versionsinformation og afslut

en: 
    Arguments recognised by gvim (Motif version):
da: 
    Argumenter som genkendes af gvim (Motif-version):

en: 
    Arguments recognised by gvim (neXtaw version):
da: 
    Argumenter som genkendes af gvim (neXtaw-version):

en: 
    Arguments recognised by gvim (Athena version):
da: 
    Argumenter som genkendes af gvim (Athena-version):

en: -display <display>	Run Vim on <display>
da: -display <display>	Kør Vim på <display>

en: -iconic		Start Vim iconified
da: -iconic		Start Vim som ikon

en: -background <color>	Use <color> for the background (also: -bg)
da: -background <farve>	Brug <farve> til baggrunden (også: -bg)

en: -foreground <color>	Use <color> for normal text (also: -fg)
da: -foreground <farve>	Brug <farve> til normal tekst (også: -fg)

en: -font <font>		Use <font> for normal text (also: -fn)
da: -font <skrifttype>	Brug <skrifttype> til normal tekst (også: -fn)

en: -boldfont <font>	Use <font> for bold text
da: -boldfont <skrifttype>	Brug <skrifttype> til fed tekst

en: -italicfont <font>	Use <font> for italic text
da: -italicfont <skriftt.>	Brug <skrifttype> til kursiv tekst

en: -geometry <geom>	Use <geom> for initial geometry (also: -geom)
da: -geometry <geom>	Brug <geom> for indledende geometri (også: -geom)

en: -borderwidth <width>	Use a border width of <width> (also: -bw)
da: -borderwidth <bredde>	Brug en kantbredde på <bredde> (også: -bw)

en: -scrollbarwidth <width>  Use a scrollbar width of <width> (also: -sw)
da: -scrollbarwidth <bredde>  Brug en rullebjælkebredde på <bredde> (også: -sw)

en: -menuheight <height>	Use a menu bar height of <height> (also: -mh)
da: -menuheight <højde>	Brug en menulinjehøjde på <højde> (også: -mh)

en: -reverse		Use reverse video (also: -rv)
da: -reverse		Brug omvendt grafik (også: -rv)

en: +reverse		Don't use reverse video (also: +rv)
da: +reverse		Brug ikke omvendt grafik (også: +rv)

en: -xrm <resource>	Set the specified resource
da: -xrm <ressource>	Sæt den angivne ressource

en: 
    Arguments recognised by gvim (GTK+ version):
da: 
    Argumenter genkendt af gvim (GTK+-version):

en: -display <display>	Run Vim on <display> (also: --display)
da: -display <display>	Kør Vim på <display> (også: --display)

en: --role <role>	Set a unique role to identify the main window
da: --role <rolle>	Sæt en unik rolle til at identificere hovedvinduet

en: --socketid <xid>	Open Vim inside another GTK widget
da: --socketid <xid>	Åbn Vim i en anden GTK-widget

en: --echo-wid		Make gvim echo the Window ID on stdout
da: --echo-wid		Få gvim til at skrive vinduets ID til stdout

en: -P <parent title>	Open Vim inside parent application
da: -P <forældertitel>	Åbn Vim i forælderprogram

en: --windowid <HWND>	Open Vim inside another win32 widget
da: --windowid <HWND>	Åbn Vim i en anden win32-widget

en: No display
da: Intet display

en: : Send failed.
da: : Sending mislykkedes.

en: : Send failed. Trying to execute locally
da: : Sending mislykkedes. Prøver at udføre lokalt

en: %d of %d edited
da: %d af %d redigeret

en: No display: Send expression failed.
da: Intet display: Send-udtryk mislykkedes.

en: : Send expression failed.
da: : Send-udtryk mislykkedes.

en: No marks set
da: Ingen mærker sat

en: E283: No marks matching "%s"
da: E283: Ingen mærker matcher "%s"

en: 
    mark line  col file/text
da: 
    mærke linje kol fil/tekst

en: 
     jump line  col file/text
da: 
     hop  linje kol fil/tekst

en: 
    change line  col text
da: 
    skift  linje kol tekst

en: 
    # File marks:
da: 
    # Filmærker:

en: 
    # Jumplist (newest first):
da: 
    # Hopliste (nyeste først):

en: 
    # History of marks within files (newest to oldest):
da: 
    # Historik over mærker i filer (nyeste til ældste):

en: Missing '>'
da: Manglende '>'

en: E543: Not a valid codepage
da: E543: Ikke en gyldig tegnkodningstabel

en: E284: Cannot set IC values
da: E284: Kan ikke sætte IC-værdier

en: E285: Failed to create input context
da: E285: Kunne ikke oprette inputkontekst

en: E286: Failed to open input method
da: E286: Kunne ikke åbne inputmetode

en: E287: Warning: Could not set destroy callback to IM
da: E287: Advarsel: Kunne ikke sætte destroy callback til IM

en: E288: Input method doesn't support any style
da: E288: inputmetode understøtter ikke nogen stil

en: E289: Input method doesn't support my preedit type
da: E289: inputmetode understøtter ikke min preedit-type

en: E293: Block was not locked
da: E293: blok blev ikke låst

en: E294: Seek error in swap file read
da: E294: Søgefejl ved læsning af swap-fil

en: E295: Read error in swap file
da: E295: Læsefejl i swap-fil

en: E296: Seek error in swap file write
da: E296: Søgefejl ved skrivning af swap-fil

en: E297: Write error in swap file
da: E297: Skrivefejl i swap-fil

en: E300: Swap file already exists (symlink attack?)
da: E300: Swap-filen findes allerede (symlink angreb?)

en: E298: Didn't get block nr 0?
da: E298: Blev blok nr. 0 ikke hentet?

en: E298: Didn't get block nr 1?
da: E298: Blev blok nr. 1 ikke hentet?

en: E298: Didn't get block nr 2?
da: E298: Blev blok nr. 2 ikke hentet?

en: E843: Error while updating swap file crypt
da: E843: Fejl ved opdatering af crypt for swap-fil

en: E301: Oops, lost the swap file!!!
da: E301: Ups, mistede swap-filen!!!

en: E302: Could not rename swap file
da: E302: Kunne ikke omdøbe swap-fil

en: E303: Unable to open swap file for "%s", recovery impossible
da: E303: Kan ikke åbne swap-filen for "%s", gendannelse er ikke muligt

en: E304: ml_upd_block0(): Didn't get block 0??
da: E304: ml_upd_block0(): Blev blok 0 ikke hentet??

en: E305: No swap file found for %s
da: E305: Fandt ingen swap-fil for %s

en: Enter number of swap file to use (0 to quit):
da: Indtast antal swap-filer som der skal bruges (0 for at afslutte):

en: E306: Cannot open %s
da: E306: Kan ikke åbne %s

en: Unable to read block 0 from
da: Kan ikke læse blok 0 fra

en: 
    Maybe no changes were made or Vim did not update the swap file.
da: 
    Måske er der ikke foretaget nogen ændringer eller Vim opdaterede ikke swap-filen.

en:  cannot be used with this version of Vim.
da:  kan ikke bruges med denne version af Vim.

en: Use Vim version 3.0.
da: Brug Vim version 3.0.

en: E307: %s does not look like a Vim swap file
da: E307: %s ligner ikke en Vim swap-fil

en:  cannot be used on this computer.
da:  kan ikke bruges på denne computer.

en: The file was created on
da: Filen blev oprettet på

en: ,
    or the file has been damaged.
da: ,
    eller filen er beskadiget.

en: E833: %s is encrypted and this version of Vim does not support encryption
da: E833: %s er krypteret og denne version af Vim understøtter ikke kryptering

en:  has been damaged (page size is smaller than minimum value).
da:  er beskadiget (sidestørrelsen er mindre end minimumsværdien).

en: Using swap file "%s"
da: Bruger swap-filen "%s"

en: Original file "%s"
da: Den originale fil "%s"

en: E308: Warning: Original file may have been changed
da: E308: Advarsel: Den originale fil kan være ændret

en: Swap file is encrypted: "%s"
da: Swap-filen er krypteret: "%s"

en: 
    If you entered a new crypt key but did not write the text file,
da: 
    Hvis du indtastede en ny krypteringsnøgle men ikke skrev tekstfilen,

en: 
    enter the new crypt key.
da: 
    så indtast den nye krypteringsnøgle.

en: 
    If you wrote the text file after changing the crypt key press enter
da: 
    Hvis du skrev tekstfilen efter krypteringsnøglen blev ændret, så tryk på enter

en: 
    to use the same key for text file and swap file
da: 
    for at bruge den samme nøgle til tekstfilen og swap-filen

en: E309: Unable to read block 1 from %s
da: E309: Kan ikke læse blok 1 fra %s

en: ???MANY LINES MISSING
da: ???MANGE LINJER MANGLER

en: ???LINE COUNT WRONG
da: ???LINJEANTAL FORKERT

en: ???EMPTY BLOCK
da: ???TOM BLOK

en: ???LINES MISSING
da: ???LINJER MANGLER

en: E310: Block 1 ID wrong (%s not a .swp file?)
da: E310: Forkert ID for blok 1 (%s ikke en .swp-fil?)

en: ???BLOCK MISSING
da: ???BLOK MANGLER

en: ??? from here until ???END lines may be messed up
da: ??? herfra indtil ???SLUT kan linjer være rodet

en: ??? from here until ???END lines may have been inserted/deleted
da: ??? herfra indtil ???SLUT kan linjer være indsat/slettet

en: ???END
da: ???SLUT

en: E311: Recovery Interrupted
da: E311: Gendannelse afbrudt

en: E312: Errors detected while recovering; look for lines starting with ???
da: E312: Fejl registreret ved gendannelse; kig efter linjer som begynder med ???

en: See ":help E312" for more information.
da: Se ":help E312" for mere information.

en: Recovery completed. You should check if everything is OK.
da: Gendannelse gennemført. Du bør tjekke om alt er OK.

en: 
    (You might want to write out this file under another name
da: 
    (Det kan være du vil skrive filen under et andet navn

en: and run diff with the original file to check for changes)
da: og kør diff men den originale fil for at tjekke for ændringer)

en: Recovery completed. Buffer contents equals file contents.
da: Gendannelse gennemført. Bufferens indhold er det samme som filens indhold.

en: 
    You may want to delete the .swp file now.
da: 
    Det kan være du vil slette .swp-filen nu.

en: Using crypt key from swap file for the text file.
da: Bruger krypteringsnøglen fra swap-filen til tekstfilen.

en: Swap files found:
da: Swap-filer fundet:

en:    In current directory:
da:       I nuværende mappe:

en:    Using specified name:
da:     Bruger angivne navn:

en:    In directory
da:    I mappe

en:       -- none --
da:       -- ingen --

en:           owned by:
da:            ejet af:

en:    dated:
da:  dateret:

en:              dated:
da:            dateret:

en:          [from Vim version 3.0]
da:          [fra Vim version 3.0]

en:          [does not look like a Vim swap file]
da:          [ligner ikke en Vim swap-fil]

en:          file name:
da:            filnavn:

en: 
              modified:
da: 
                ændret:

en: YES
da: JA

en: no
da: nej

en: 
             user name:
da: 
            brugernavn:

en:    host name:
da:    værtsnavn:

en: 
             host name:
da: 
             værtsnavn:

en: 
            process ID:
da: 
             proces-ID:

en:  (still running)
da:  (kører stadig)

en: 
             [not usable with this version of Vim]
da: 
             [ikke anvendelig med denne version af Vim]

en: 
             [not usable on this computer]
da: 
             [ikke anvendelig på denne computer]

en:          [cannot be read]
da:          [kan ikke læses]

en:          [cannot be opened]
da:          [kan ikke åbnes]

en: E313: Cannot preserve, there is no swap file
da: E313: Kan ikke bevares, der er ikke nogen swap-fil

en: File preserved
da: Fil bevaret

en: E314: Preserve failed
da: E314: Bevaring mislykkedes

en: E315: ml_get: Invalid lnum: %ld
da: E315: ml_get: ugyldig lnum: %ld

en: E316: ml_get: Cannot find line %ld
da: E316: ml_get: kan ikke finde linje %ld

en: E317: Pointer block id wrong 3
da: E317: forkert blok-id for pointer 3

en: stack_idx should be 0
da: stack_idx skal være 0

en: E318: Updated too many blocks?
da: E318: Opdaterede for mange blokke?

en: E317: Pointer block id wrong 4
da: E317: forkert blok-id for pointer 4

en: deleted block 1?
da: slettede blok 1?

en: E320: Cannot find line %ld
da: E320: Kan ikke finde linje %ld

en: E317: Pointer block id wrong
da: E317: forkert blok-id for pointer

en: pe_line_count is zero
da: pe_line_count er nul

en: E322: Line number out of range: %ld past the end
da: E322: linjenummer udenfor område: %ld efter slutningen

en: E323: Line count wrong in block %ld
da: E323: linje antal forkert i blok %ld

en: Stack size increases
da: Stakstørrelse øges

en: E317: Pointer block id wrong 2
da: E317: forkert blok-id for pointer 2

en: E773: Symlink loop for "%s"
da: E773: Symlink-løkke for "%s"

en: E325: ATTENTION
da: E325: OBS

en: 
    Found a swap file by the name "
da: 
    Fandt en swap-fil ved navn "

en: While opening file "
da: Ved åbning af filen "

en:       NEWER than swap file!
da:       NYERE end swap-fil!

en: 
    (1) Another program may be editing the same file.  If this is the case,
        be careful not to end up with two different instances of the same
        file when making changes.  Quit, or continue with caution.
da: 
    (1) Et andet program redigere muligvis den samme fil. Hvis det er tilfældet,
        så pas på ikke at ende med to forskellige instanser af den samme
        fil når der foretages ændringer. Afslut, eller fortsæt med forsigtighed.

en: (2) An edit session for this file crashed.
da: (2) En redigeringssession for filen holdt op med at virke.

en:     If this is the case, use ":recover" or "vim -r
da:     Hvis det er tilfældet, så brug ":recover" eller "vim -r

en: "
        to recover the changes (see ":help recovery").
da: "
        for at gendanne ændringerne (se ":help recovery").

en:     If you did this already, delete the swap file "
da:     Hvis du allerede har gjort det, så slet swap-filen "

en: "
        to avoid this message.
da: "
        for at undgå denne meddelelse.

en: Swap file "
da: Swap-filen "

en: " already exists!
da: " findes allerede!

en: VIM - ATTENTION
da: VIM - OBS

en: Swap file already exists!
da: Swap-filen findes allerede!

en: &Open Read-Only
    &Edit anyway
    &Recover
    &Quit
    &Abort
da: &Åbn skrivebeskyttet
    &Rediger alligevel
    &Gendan
    &Afslut
    &Afbryd

en: &Open Read-Only
    &Edit anyway
    &Recover
    &Delete it
    &Quit
    &Abort
da: &Åbn skrivebeskyttet
    &Rediger alligevel
    &Gendan
    &Slet den
    &Afslut
    &Afbryd

en: E326: Too many swap files found
da: E326: For mange swap-filer fundet

en: E327: Part of menu-item path is not sub-menu
da: E327: Del af sti til menupunkt er ikke undermenu

en: E328: Menu only exists in another mode
da: E328: Menuen findes kun i en anden tilstand

en: E329: No menu "%s"
da: E329: Ingen menu "%s"

en: E792: Empty menu name
da: E792: Tomt menunavn

en: E330: Menu path must not lead to a sub-menu
da: E330: Menusti må ikke lede til en undermenu

en: E331: Must not add menu items directly to menu bar
da: E331: Må ikke tilføje menupunkter direkte til menulinje

en: E332: Separator cannot be part of a menu path
da: E332: Separator må ikke være del af en menusti

en: 
    --- Menus ---
da: 
    --- Menuer ---

en: Tear off this menu
da: Løsriv menuen

en: E335: Menu not defined for %s mode
da: E335: Menu ikke defineret for %s-tilstand

en: E333: Menu path must lead to a menu item
da: E333: Menusti skal lede til et menupunkt

en: E334: Menu not found: %s
da: E334: Menu ikke fundet: %s

en: E336: Menu path must lead to a sub-menu
da: E336: Menusti skal lede til en undermenu

en: E337: Menu not found - check menu names
da: E337: Menu ikke fundet - tjek menunavne

en: Error detected while processing %s:
da: Fejl registreret ved behandling af %s:

en: line %4ld:
da: linje %4ld:

en: E354: Invalid register name: '%s'
da: E354: Ugyldigt registernavn: '%s'

en: Messages maintainer: Bram Moolenaar <Bram@vim.org>
da: Oversætter: scootergrisen

en: Interrupt:
da: Afbryd:

en: Press ENTER or type command to continue
da: Tryk på ENTER eller skriv kommando for at fortsætte

en: %s line %ld
da: %s linje %ld

en: -- More --
da: -- Mere --

en:  SPACE/d/j: screen/page/line down, b/u/k: up, q: quit
da:  MELLEMRUM/d/j: skærm/side/linje ned, b/u/k: op, q: afslut

en: Question
da: Spørgsmål

en: &Yes
    &No
da: &Ja
    &Nej

en: &Yes
    &No
    Save &All
    &Discard All
    &Cancel
da: &Ja
    &Nej
    Gem &alle
    &Forkast alle
    &Annuller

en: Select Directory dialog
da: Vælg mappe-dialog

en: Save File dialog
da: Gem fil-dialog

en: Open File dialog
da: Åbn fil-dialog

en: E338: Sorry, no file browser in console mode
da: E338: Beklager, ingen filbrowser i konsol-tilstand

en: E766: Insufficient arguments for printf()
da: E766: Ikke nok argumenter for printf()

en: E807: Expected Float argument for printf()
da: E807: Ventede flydende kommatal-argument for printf()

en: E767: Too many arguments to printf()
da: E767: For mange argumenter til printf()

en: W10: Warning: Changing a readonly file
da: W10: Advarsel: Ændre en skrivebeskyttet fil

en: Type number and <Enter> or click with mouse (empty cancels):
da: Skriv nummer og <Enter> eller klik med musen (tom annullerer):

en: Type number and <Enter> (empty cancels):
da: Skriv nummer og <Enter> (tom annullerer):

en: 1 more line
da: 1 linje mere

en: 1 line less
da: 1 linje mindre

en: %ld more lines
da: %ld linjer mere

en: %ld fewer lines
da: %ld linjere mindre

en:  (Interrupted)
da:  (Afbrudt)

en: Beep!
da: Bip!

en: ERROR:
da: FEJL:

en: 
    [bytes] total alloc-freed %lu-%lu, in use %lu, peak use %lu
da: 
    [byte] samlet allok-frigivet %lu-%lu, i brug %lu, spidspunktsbrug %lu

en: [calls] total re/malloc()'s %lu, total free()'s %lu
da: [kald] samlet re/malloc()'er %lu, samlet free()'er %lu

en: E340: Line is becoming too long
da: E340: Linje er ved at blive for lang

en: E341: Internal error: lalloc(%ld, )
da: E341: Intern fejl: lalloc(%ld, )

en: E342: Out of memory!  (allocating %lu bytes)
da: E342: Ikke mere ledig hukommelse!  (allokerer %lu byte)

en: Calling shell to execute: "%s"
da: Kalder skal til udførelse af: "%s"

en: E545: Missing colon
da: E545: Manglende kolon

en: E546: Illegal mode
da: E546: Ulovlig tilstand

en: E547: Illegal mouseshape
da: E547: Ulovlig museform

en: E548: Digit expected
da: E548: ciffer ventet

en: E549: Illegal percentage
da: E549: Ulovlig procent

en: E854: Path too long for completion
da: E854: sti for lang til fuldførelse

en: E343: Invalid path: '**[number]' must be at the end of the path or be followed by '%s'.
da: E343: Ugyldig sti: '**[nummer]' skal være i slutningen af stien eller efterfølges af '%s'.

en: E344: Can't find directory "%s" in cdpath
da: E344: Kan ikke finde mappen "%s" i cdpath

en: E345: Can't find file "%s" in path
da: E345: Kan ikke finde filen "%s" i path

en: E346: No more directory "%s" found in cdpath
da: E346: Ikke flere mappe "%s" fundet i cdpath

en: E347: No more file "%s" found in path
da: E347: Ikke flere fil "%s" fundet i path

en: E668: Wrong access mode for NetBeans connection info file: "%s"
da: E668: Forkert adgangstilstand for NetBeans-forbindelsens info-fil: "%s"

en: E658: NetBeans connection lost for buffer %ld
da: E658: NetBeans-forbindelse mistet for buffer %ld

en: E838: NetBeans is not supported with this GUI
da: E838: netbeans understøttes ikke med denne GUI

en: E511: NetBeans already connected
da: E511: netbeans allerede forbundet

en: E505: %s is read-only (add ! to override)
da: E505: %s er skrivebeskyttet (tilføj ! for at tilsidesætte)

en: E349: No identifier under cursor
da: E349: Ingen identifikator under markør

en: E774: 'operatorfunc' is empty
da: E774: 'operatorfunc' er tom

en: E775: Eval feature not available
da: E775: Eval-funktionalitet ikke tilgængelig

en: Warning: terminal cannot highlight
da: Advarsel: terminal kan ikke fremhæve

en: E348: No string under cursor
da: E348: Ingen streng under markør

en: E352: Cannot erase folds with current 'foldmethod'
da: E352: Kan ikke slette sammenfoldninger med nuværende 'foldmethod'

en: E664: Changelist is empty
da: E664: ændringsliste er tom

en: E662: At start of changelist
da: E662: Ved begyndelsen af ændringsliste

en: E663: At end of changelist
da: E663: Ved slutningen af ændringsliste

en: Type  :qa!  and press <Enter> to abandon all changes and exit Vim
da: Skriv  :qa!  og tryk på <Enter> for at droppe alle ændringer og afslut Vim

en: 1 line %sed 1 time
da: 1 linje %sed 1 gang

en: 1 line %sed %d times
da: 1 linje %sed %d gange

en: %ld lines %sed 1 time
da: %ld linjer %sed 1 gang

en: %ld lines %sed %d times
da: %ld linjer %sed %d gange

en: %ld lines to indent...
da: %ld linjer at indrykke...

en: 1 line indented
da: 1 linje indrykket

en: %ld lines indented
da: %ld linjer indrykket

en: E748: No previously used register
da: E748: Intet tidligere brugt register

en: cannot yank; delete anyway
da: kan ikke rykke; slet alligevel

en: 1 line changed
da: 1 linje ændret

en: %ld lines changed
da: %ld linjer ændret

en: freeing %ld lines
da: frigør %ld linjer

en:  into "%c
da:  i "%c

en: block of 1 line yanked%s
da: blok på 1 linje rykket%s

en: 1 line yanked%s
da: 1 linje rykket%s

en: block of %ld lines yanked%s
da: blok på %ld linjer rykket%s

en: %ld lines yanked%s
da: %ld linjer rykket%s

en: E353: Nothing in register %s
da: E353: Intet i register %s

en: 
    --- Registers ---
da: 
    --- Registre ---

en: Illegal register name
da: Ulovligt registernavn

en: 
    # Registers:
da: 
    # Registre:

en: E574: Unknown register type %d
da: E574: Ukendt registertype %d

en: E883: search pattern and expression register may not contain two or more lines
da: E883: søgemønster og udtryksregister må ikke indeholde to eller flere linjer

en: %ld Cols;
da: %ld kolonner;

en: Selected %s%ld of %ld Lines; %lld of %lld Words; %lld of %lld Bytes
da: Markerede %s%ld af %ld linje; %lld af %lld ord; %lld af %lld byte

en: Selected %s%ld of %ld Lines; %lld of %lld Words; %lld of %lld Chars; %lld of %lld Bytes
da: Markerede %s%ld af %ld linje; %lld af %lld ord; %lld af %lld tegn; %lld af %lld byte

en: Col %s of %s; Line %ld of %ld; Word %lld of %lld; Byte %lld of %lld
da: Kol %s af %s; Linje %ld af %ld; Ord %lld af %lld; Byte %lld af %lld

en: Col %s of %s; Line %ld of %ld; Word %lld of %lld; Char %lld of %lld; Byte %lld of %lld
da: Kol %s af %s; Linje %ld af %ld; Ord %lld af %lld; Tegn %lld af %lld; Byte %lld af %lld

en: Thanks for flying Vim
da: Tak fordi du fløj med Vim

en: E518: Unknown option
da: E518: Ukendt tilvalg

en: E519: Option not supported
da: E519: Tilvalg understøttes ikke

en: E520: Not allowed in a modeline
da: E520: Ikke tilladt på en tilstandslinje

en: E846: Key code not set
da: E846: Tastekode ikke sat

en: E521: Number required after =
da: E521: Nummer kræves efter =

en: E522: Not found in termcap
da: E522: Ikke fundet i termcap

en: E539: Illegal character <%s>
da: E539: Ulovligt tegn <%s>

en: For option %s
da: For tilvalget %s

en: E529: Cannot set 'term' to empty string
da: E529: Kan ikke sætte 'term' til tom streng

en: E530: Cannot change term in GUI
da: E530: Kan ikke skifte term i GUI

en: E531: Use ":gui" to start the GUI
da: E531: Brug ":gui" til at starte GUI'en

en: E589: 'backupext' and 'patchmode' are equal
da: E589: 'backupext' og 'patchmode' er ens

en: E834: Conflicts with value of 'listchars'
da: E834: Er i konflikt med værdien af 'listchars'

en: E835: Conflicts with value of 'fillchars'
da: E835: Er i konflikt med værdien af 'fillchars'

en: E617: Cannot be changed in the GTK+ 2 GUI
da: E617: Kan ikke ændres i GTK+ 2 GUI'en

en: E950: Cannot convert between %s and %s
da: E950: Kan ikke konvertere mellem %s og %s

en: E524: Missing colon
da: E524: Manglende kolon

en: E525: Zero length string
da: E525: Streng uden længde

en: E526: Missing number after <%s>
da: E526: Manglende nummer efter <%s>

en: E527: Missing comma
da: E527: Manglende komma

en: E528: Must specify a ' value
da: E528: Skal angive en '-værdi

en: E595: contains unprintable or wide character
da: E595: indeholder tegn som ikke kan udskrives eller er bredt

en: E596: Invalid font(s)
da: E596: Ugyldig skrifttype(r)

en: E597: Can't select fontset
da: E597: kan ikke vælge skrifttypesæt

en: E598: Invalid fontset
da: E598: Ugyldigt skrifttypesæt

en: E533: Can't select wide font
da: E533: kan ikke vælge bred skrifttype

en: E534: Invalid wide font
da: E534: Ugyldig bred skrifttype

en: E535: Illegal character after <%c>
da: E535: Ulovligt tegn efter <%c>

en: E536: Comma required
da: E536: komma kræves

en: E537: 'commentstring' must be empty or contain %s
da: E537: 'commentstring' skal være tom eller indeholde %s

en: E538: No mouse support
da: E538: Ingen understøttelse af mus

en: E540: Unclosed expression sequence
da: E540: Ulukket udtryk-sekvens

en: E542: Unbalanced groups
da: E542: ubalancerede grupper

en: E946: Cannot make a terminal with running job modifiable
da: E946: Kan ikke gøre en terminal med kørende job ændringsbar

en: E590: A preview window already exists
da: E590: Der findes allerede et forhåndsvisningsvindue

en: W17: Arabic requires UTF-8, do ':set encoding=utf-8'
da: W17: Arabisk kræver UTF-8, brug ':set encoding=utf-8'

en: E954: 24-bit colors are not supported on this environment
da: E954: 24-bit farver understøttes ikke i dette miljø

en: E593: Need at least %d lines
da: E593: Skal være mindst %d linjer

en: E594: Need at least %d columns
da: E594: Skal være mindst %d kolonner

en: E355: Unknown option: %s
da: E355: Ukendt tilvalg: %s

en: E521: Number required: &%s = '%s'
da: E521: Nummer kræves: &%s = '%s'

en: 
    --- Terminal codes ---
da: 
    --- Terminal-koder ---

en: 
    --- Global option values ---
da: 
    --- Værdier for globale tilvalg ---

en: 
    --- Local option values ---
da: 
    --- Værdier for lokale tilvalg ---

en: 
    --- Options ---
da: 
    --- Tilvalg ---

en: E356: get_varp ERROR
da: E356: Fejl ved get_varp

en: E357: 'langmap': Matching character missing for %s
da: E357: 'langmap': Matchende tegn mangler for %s

en: E358: 'langmap': Extra characters after semicolon: %s
da: E358: 'langmap': Ekstra tegn efter semikolon: %s

en: cannot open
da: kan ikke åbne

en: VIM: Can't open window!
da: VIM: Kan ikke åbne vindue!

en: Need Amigados version 2.04 or later
da: Behøver Amigados version 2.04 eller senere

en: Need %s version %ld
da: Behøver %s version %ld

en: Cannot open NIL:
da: Kan ikke åbne NIL:

en: Cannot create
da: Kan ikke oprette

en: Vim exiting with %d
da: Vim afsluttede med %d

en: cannot change console mode ?!
da: kan ikke skifte konsoltilstand ?!

en: mch_get_shellsize: not a console??
da: mch_get_shellsize: ikke en konsol??

en: E360: Cannot execute shell with -f option
da: E360: Kan ikke udføre skal med -f-tilvalget

en: Cannot execute
da: Kan ikke udføre

en: shell
da: skal

en:  returned
da:  returnerede

en: ANCHOR_BUF_SIZE too small.
da: ANCHOR_BUF_SIZE for lille.

en: I/O ERROR
da: FEJL VED I/O

en: Message
da: Meddelelse

en: E237: Printer selection failed
da: E237: Valg af printer mislykkedes

en: to %s on %s
da: til %s på %s

en: E613: Unknown printer font: %s
da: E613: Ukendt skrifttype til printer: %s

en: E238: Print error: %s
da: E238: Fejl ved udskrivning: %s

en: Printing '%s'
da: Udskriver '%s'

en: E244: Illegal charset name "%s" in font name "%s"
da: E244: Ulovligt tegnsætnavn "%s" i skrifttypenavnet "%s"

en: E244: Illegal quality name "%s" in font name "%s"
da: E244: Ulovligt kvalitetsnavn "%s" i skrifttypenavnet "%s"

en: E245: Illegal char '%c' in font name "%s"
da: E245: Ulovligt tegn '%c' i skrifttypenavnet "%s"

en: Opening the X display took %ld msec
da: Åbningen af X-displayet tog %ld ms

en: 
    Vim: Got X error
da: 
    Vim: Fik fejl ved X

en: Testing the X display failed
da: Test af X-displayet mislykkedes

en: Opening the X display timed out
da: Åbningen af X-displayet fik timeout

en: 
    Could not get security context for
da: 
    Kunne ikke hente sikkerhedskontekst for

en: 
    Could not set security context for
da: 
    Kunne ikke sætte sikkerhedskontekst for

en: Could not set security context %s for %s
da: Kunne ikke sætte sikkerhedskonteksten %s for %s

en: Could not get security context %s for %s. Removing it!
da: Kunne ikke hente sikkerhedskonteksten %s for %s. Fjerner den!

en: 
    Cannot execute shell sh
da: 
    Kan ikke udføre skallen sh

en: 
    shell returned
da: 
    skal returnerede

en: 
    Cannot create pipes
da: 
    Kan ikke oprette pipes

en: 
    Cannot fork
da: 
    Kan ikke fork

en: 
    Cannot execute shell
da: 
    Kan ikke udføre skallen

en: 
    Command terminated
da: 
    Kommando termineret

en: XSMP lost ICE connection
da: XSMP mistede ICE-forbindelse

en: Opening the X display failed
da: Åbningen af X-displayet mislykkedes

en: XSMP handling save-yourself request
da: XSMP-håndtering save-yourself-anmodning

en: XSMP opening connection
da: XSMP åbner forbindelse

en: XSMP ICE connection watch failed
da: XSMP ICE-forbindelse watch mislykkedes

en: XSMP SmcOpenConnection failed: %s
da: XSMP SmcOpenConnection mislykkedes: %s

en: At line
da: På linje

en: Could not load vim32.dll!
da: Kunne ikke indlæse vim32.dll!

en: VIM Error
da: Fejl ved VIM

en: Could not fix up function pointers to the DLL!
da: Kunne ikke rette op på funktion-pointere til DLL'en!

en: Vim: Caught %s event
da: Vim: Fangede %s-hændelse

en: close
da: luk

en: logoff
da: log ud

en: shutdown
da: luk ned

en: E371: Command not found
da: E371: Kommando ikke fundet

en: VIMRUN.EXE not found in your $PATH.
    External commands will not pause after completion.
    See  :help win32-vimrun  for more information.
da: VIMRUN.EXE ikke fundet i din $PATH.
    Eksterne kommandoer sættes ikke på pause efter fuldførelse.
    Se  :help win32-vimrun  for mere information.

en: Vim Warning
da: Advarsel ved Vim

en: shell returned %d
da: skal returnerede %d

en: E926: Current location list was changed
da: E926: Nuværende placeringsliste blev ændret

en: E372: Too many %%%c in format string
da: E372: For mange %%%c i formatet streng

en: E373: Unexpected %%%c in format string
da: E373: Uventet %%%c i formatet streng

en: E374: Missing ] in format string
da: E374: Manglende ] i formatet streng

en: E375: Unsupported %%%c in format string
da: E375: Ikke-understøttet %%%c i formatet streng

en: E376: Invalid %%%c in format string prefix
da: E376: Ugyldig %%%c i præfiks for formatet streng

en: E377: Invalid %%%c in format string
da: E377: Ugyldig %%%c i formatet streng

en: E378: 'errorformat' contains no pattern
da: E378: 'errorformat' indeholder ikke noget mønter

en: E379: Missing or empty directory name
da: E379: Manglende eller tomt mappenavn

en: E553: No more items
da: E553: Ikke flere punkter

en: E924: Current window was closed
da: E924: Nuværende vindue blev lukket

en: E925: Current quickfix was changed
da: E925: Nuværende quickfix blev ændret

en: (%d of %d)%s%s:
da: (%d af %d)%s%s:

en:  (line deleted)
da:  (linje slettet)

en: %serror list %d of %d; %d errors
da: %sfejlliste %d af %d; %d fejl

en: E380: At bottom of quickfix stack
da: E380: Nederst i quickfix-stakken

en: E381: At top of quickfix stack
da: E381: Øverst i quickfix-stakken

en: No entries
da: Ingen poster

en: Error file
da: Fejlfil

en: E683: File name missing or invalid pattern
da: E683: Filnavn mangler eller ugyldigt mønster

en: Cannot open file "%s"
da: Kan ikke åbne filen "%s"

en: E681: Buffer is not loaded
da: E681: Buffer er ikke indlæst

en: E777: String or List expected
da: E777: Streng eller liste ventet

en: E369: Invalid item in %s%%[]
da: E369: ugyldigt punkt i %s%%[]

en: E769: Missing ] after %s[
da: E769: Manglende ] efter %s[

en: E944: Reverse range in character class
da: E944: Baglæns område i tegnklasse

en: E945: Range too large in character class
da: E945: Område for stort i tegnklasse

en: E53: Unmatched %s%%(
da: E53: Ikke-matchet %s%%(

en: E54: Unmatched %s(
da: E54: Ikke-matchet %s(

en: E55: Unmatched %s)
da: E55: Ikke-matchet %s)

en: E66: \z( not allowed here
da: E66: \z( ikke tilladt her

en: E67: \z1 - \z9 not allowed here
da: E67: \z1 - \z9 ikke tilladt her

en: E69: Missing ] after %s%%[
da: E69: Manglende ] efter %s%%[

en: E70: Empty %s%%[]
da: E70: Tom %s%%[]

en: E956: Cannot use pattern recursively
da: E956: Kan ikke bruge mønster rekursivt

en: E65: Illegal back reference
da: E65: Ulovlig tilbage-reference

en: E339: Pattern too long
da: E339: Mønster for langt

en: E50: Too many \z(
da: E50: For mange \z(

en: E51: Too many %s(
da: E51: For mange %s(

en: E52: Unmatched \z(
da: E52: Ikke-matchet \z(

en: E59: Invalid character after %s@
da: E59: ugyldigt tegn efter %s@

en: E60: Too many complex %s{...}s
da: E60: For mange komplekse %s{...}s

en: E61: Nested %s*
da: E61: Indlejret %s*

en: E62: Nested %s%c
da: E62: Indlejret %s%c

en: E63: Invalid use of \_
da: E63: ugyldig brug af \_

en: E64: %s%c follows nothing
da: E64: %s%c efterfølger intet

en: E68: Invalid character after \z
da: E68: Ugyldigt tegn efter \z

en: E678: Invalid character after %s%%[dxouU]
da: E678: Ugyldigt tegn efter %s%%[dxouU]

en: E71: Invalid character after %s%%
da: E71: Ugyldigt tegn efter %s%%

en: E554: Syntax error in %s{...}
da: E554: Fejl ved syntaks i %s{...}

en: External submatches:
da: Eksterne undermatch:

en: E888: (NFA regexp) cannot repeat %s
da: E888: (NFA regexp) kan ikke gentage %s

en: E864: \%#= can only be followed by 0, 1, or 2. The automatic engine will be used
da: E864: \%#= må kun efterfølges af 0, 1 eller 2. Bruger den automatiske motor

en: Switching to backtracking RE engine for pattern:
da: Skifter til backtracking RE-motor for mønster:

en: E865: (NFA) Regexp end encountered prematurely
da: E865: (NFA) Mødte slutningen på regulært udtryk for tidligt

en: E866: (NFA regexp) Misplaced %c
da: E866: (NFA regexp) Forkert placeret %c

en: E877: (NFA regexp) Invalid character class: %ld
da: E877: (NFA regexp) Ugyldig tegnklasse: %ld

en: E867: (NFA) Unknown operator '\z%c'
da: E867: (NFA) Ukendt operator '\z%c'

en: E951: \% value too large
da: E951: \%-værdi for stor

en: E867: (NFA) Unknown operator '\%%%c'
da: E867: (NFA) Ukendt operator '\%%%c'

en: E868: Error building NFA with equivalence class!
da: E868: Fejl ved bygning af NFA med ligestillet klasse!

en: E869: (NFA) Unknown operator '\@%c'
da: E869: (NFA) Ukendt operator '\@%c'

en: E870: (NFA regexp) Error reading repetition limits
da: E870: (NFA regexp) Fejl ved læsning af gentagelsesgrænser

en: E871: (NFA regexp) Can't have a multi follow a multi
da: E871: (NFA regexp) En multi må ikke efterfølges af en multi

en: E872: (NFA regexp) Too many '('
da: E872: (NFA regexp) For mange '('

en: E879: (NFA regexp) Too many \z(
da: E879: (NFA regexp) For mange \z(

en: E873: (NFA regexp) proper termination error
da: E873: (NFA regexp) fejl ved korrekt terminering

en: Could not open temporary log file for writing, displaying on stderr...
da: Kunne ikke åbne midlertidig logfil til skrivning, viser på stderr...

en: E874: (NFA) Could not pop the stack!
da: E874: (NFA) Kunne ikke pop'e stakken!

en: E875: (NFA regexp) (While converting from postfix to NFA), too many states left on stack
da: E875: (NFA regexp) (Ved konvertering fra postfix til NFA), for mange tilstande tilbage på stak

en: E876: (NFA regexp) Not enough space to store the whole NFA
da: E876: (NFA regexp) Ikke nok plads til at lagre hele NFA'en

en: E878: (NFA) Could not allocate memory for branch traversal!
da: E878: (NFA) Kunne ikke allokere hukommelse til gennemgang af gren!

en:  VREPLACE
da:  VERSTAT

en:  REPLACE
da:  ERSTAT

en:  REVERSE
da:  BAGLÆNS

en:  INSERT
da:  INDSÆT

en:  (insert)
da:  (indsæt)

en:  (replace)
da:  (erstat)

en:  (vreplace)
da:  (verstat)

en:  Hebrew
da:  Hebraisk

en:  Arabic
da:  Arabisk

en:  (paste)
da:  (indsæt)

en:  VISUAL
da:  VISUEL

en:  VISUAL LINE
da:  VISUEL LINJE

en:  VISUAL BLOCK
da:  VISUEL BLOK

en:  SELECT
da:  VÆLG

en:  SELECT LINE
da:  VÆLG LINJE

en:  SELECT BLOCK
da:  VÆLG BLOK

en: recording
da: optager

en: E383: Invalid search string: %s
da: E383: Ugyldig søgestreng: %s

en: E384: Search hit TOP without match for: %s
da: E384: søgning ramte ØVERST uden match for: %s

en: E385: Search hit BOTTOM without match for: %s
da: E385: søgning ramte NEDERST uden match for: %s

en: E386: Expected '?' or '/'  after ';'
da: E386: Ventede '?' eller '/'  efter ';'

en:  (includes previously listed match)
da:  (inkluderer tidligere oplistet match)

en: --- Included files
da: --- Inkluderede filer

en: not found
da: ikke fundet

en: in path ---
da: i sti ---

en:   (Already listed)
da:   (Allerede oplistet)

en:   NOT FOUND
da:   IKKE FUNDET

en: Scanning included file: %s
da: Skanner inkluderede filer: %s

en: Searching included file %s
da: Søger efter inkluderede fil %s

en: E387: Match is on current line
da: E387: Match er på nuværende linje

en: All included files were found
da: Alle inkluderede filer blev fundet

en: No included files
da: Ingen inkluderede filer

en: E388: Couldn't find definition
da: E388: Kunne ikke finde definition

en: E389: Couldn't find pattern
da: E389: Kunne ikke finde mønster

en: Substitute
da: Erstatning

en: 
    # Last %sSearch Pattern:
    ~
da: 
    # Sidste %sSøgemønster:
    ~

en: E756: Spell checking is not enabled
da: E756: Stavekontrol er ikke aktiveret

en: Warning: Cannot find word list "%s_%s.spl" or "%s_ascii.spl"
da: Advarsel: Kan ikke finde ordlisten "%s_%s.spl" eller "%s_ascii.spl"

en: Warning: Cannot find word list "%s.%s.spl" or "%s.ascii.spl"
da: Advarsel: Kan ikke finde ordlisten "%s.%s.spl" eller "%s.ascii.spl"

en: E797: SpellFileMissing autocommand deleted buffer
da: E797: SpellFileMissing-autokommando slettede buffer

en: Warning: region %s not supported
da: Advarsel: regionen %s understøttes ikke

en: Sorry, no suggestions
da: Beklager, ingen forslag

en: Sorry, only %ld suggestions
da: Beklager, kun %ld forslag

en: Change "%.*s" to:
da: Ændr "%.*s" til:

en: E752: No previous spell replacement
da: E752: Ingen tidligere staveerstatning

en: E753: Not found: %s
da: E753: Ikke fundet: %s

en: E758: Truncated spell file
da: E758: Afkortet spell-fil

en: Trailing text in %s line %d: %s
da: Efterstillede tekst i %s linje %d: %s

en: Affix name too long in %s line %d: %s
da: Affix-navn for langt i %s linje %d: %s

en: E761: Format error in affix file FOL, LOW or UPP
da: E761: Fejl i format i affix-filens FOL, LOW eller UPP

en: E762: Character in FOL, LOW or UPP is out of range
da: E762: Tegn i FOL, LOW eller UPP er udenfor område

en: Compressing word tree...
da: Komprimerer ordtræ...

en: Reading spell file "%s"
da: Læser spell-filen "%s"

en: E757: This does not look like a spell file
da: E757: Det ligner ikke en spell-fil

en: E771: Old spell file, needs to be updated
da: E771: Gammel spell-fil, som skal opdateres

en: E772: Spell file is for newer version of Vim
da: E772: Spell-filen er til en nyere version af Vim

en: E770: Unsupported section in spell file
da: E770: Ikke-understøttet sektion i spell-fil

en: E778: This does not look like a .sug file: %s
da: E778: ligner ikke en .sug-fil: %s

en: E779: Old .sug file, needs to be updated: %s
da: E779: Gammel .sug-fil, som skal opdateres: %s

en: E780: .sug file is for newer version of Vim: %s
da: E780: .sug-filen er til en nyere version af Vim: %s

en: E781: .sug file doesn't match .spl file: %s
da: E781: .sug-filen matcher ikke .spl-filen: %s

en: E782: Error while reading .sug file: %s
da: E782: fejl ved læsning af .sug-fil: %s

en: Reading affix file %s...
da: Læser affix-filen %s...

en: Conversion failure for word in %s line %d: %s
da: Mislykkede konvertering for ordet %s linje %d: %s

en: Conversion in %s not supported: from %s to %s
da: Konvertering i %s understøttes ikke: fra %s til %s

en: Conversion in %s not supported
da: Konvertering i %s understøttes ikke

en: Invalid value for FLAG in %s line %d: %s
da: Ugyldig værdi for FLAG i %s linje %d: %s

en: FLAG after using flags in %s line %d: %s
da: FLAG efter brug af flag i %s linje %d: %s

en: Defining COMPOUNDFORBIDFLAG after PFX item may give wrong results in %s line %d
da: Definering af COMPOUNDFORBIDFLAG efter PFX-punkt kan give forkerte resultater i %s linje %d

en: Defining COMPOUNDPERMITFLAG after PFX item may give wrong results in %s line %d
da: Definering af COMPOUNDPERMITFLAG efter PFX-punkt kan give forkerte resultater i %s linje %d

en: Wrong COMPOUNDRULES value in %s line %d: %s
da: Forkert COMPOUNDRULES-værdi i %s linje %d: %s

en: Wrong COMPOUNDWORDMAX value in %s line %d: %s
da: Forkert COMPOUNDWORDMAX-værdi i %s linje %d: %s

en: Wrong COMPOUNDMIN value in %s line %d: %s
da: Forkert COMPOUNDMIN-værdi i %s linje %d: %s

en: Wrong COMPOUNDSYLMAX value in %s line %d: %s
da: Forkert COMPOUNDSYLMAX-værdi i %s linje %d: %s

en: Wrong CHECKCOMPOUNDPATTERN value in %s line %d: %s
da: Forkert CHECKCOMPOUNDPATTERN-værdi i %s linje %d: %s

en: Different combining flag in continued affix block in %s line %d: %s
da: Forskellige kombineringsflag i fortsat affix-blok i %s linje %d: %s

en: Duplicate affix in %s line %d: %s
da: Duplikeret affix i %s linje %d: %s

en: Affix also used for BAD/RARE/KEEPCASE/NEEDAFFIX/NEEDCOMPOUND/NOSUGGEST in %s line %d: %s
da: Affix også brugt for BAD/RARE/KEEPCASE/NEEDAFFIX/NEEDCOMPOUND/NOSUGGEST i %s linje %d: %s

en: Expected Y or N in %s line %d: %s
da: Ventede Y eller N i %s linje %d: %s

en: Broken condition in %s line %d: %s
da: Ødelagt betingelse i %s linje %d: %s

en: Expected REP(SAL) count in %s line %d
da: Ventede REP(SAL)-tælling i %s linje %d

en: Expected MAP count in %s line %d
da: Ventede MAP-tælling i %s linje %d

en: Duplicate character in MAP in %s line %d
da: Duplikeret tegn i MAP i %s linje %d

en: Unrecognized or duplicate item in %s line %d: %s
da: Ikke-genkendt eller duplikeret punkt i %s linje %d: %s

en: Missing FOL/LOW/UPP line in %s
da: Manglende FOL-/LOW-/UPP-linje i %s

en: COMPOUNDSYLMAX used without SYLLABLE
da: COMPOUNDSYLMAX brugt uden SYLLABLE

en: Too many postponed prefixes
da: For mange udskudte præfikser

en: Too many compound flags
da: For mange compound-flag

en: Too many postponed prefixes and/or compound flags
da: For mange udskudte præfikser og/eller compound-flag

en: Missing SOFO%s line in %s
da: Manglende SOFO%s-linje i %s

en: Both SAL and SOFO lines in %s
da: Både SAL- og SOFO-linjer i %s

en: Flag is not a number in %s line %d: %s
da: Flag er ikke et nummer i %s linje %d: %s

en: Illegal flag in %s line %d: %s
da: Ulovligt flag i %s linje %d: %s

en: %s value differs from what is used in another .aff file
da: %s-værdi er ikke den samme som bruges i en anden .aff-fil

en: Reading dictionary file %s...
da: Læser ordbogsfilen %s...

en: E760: No word count in %s
da: E760: Ingen ordtælling i %s

en: line %6d, word %6ld - %s
da: linje %6d, ord %6ld - %s

en: Duplicate word in %s line %d: %s
da: Duplikeret ord i %s linje %d: %s

en: First duplicate word in %s line %d: %s
da: Første duplikeret ord i %s linje %d: %s

en: %d duplicate word(s) in %s
da: %d duplikeret ord i %s

en: Ignored %d word(s) with non-ASCII characters in %s
da: Ignorerede %d ord med ikke-ASCII-tegn i %s

en: Reading word file %s...
da: Læser ordfilen %s...

en: Duplicate /encoding= line ignored in %s line %d: %s
da: Duplikeret /encoding=-linje ignoreret i %s linje %d: %s

en: /encoding= line after word ignored in %s line %d: %s
da: /encoding=-linje efter ord ignoreret i %s linje %d: %s

en: Duplicate /regions= line ignored in %s line %d: %s
da: Duplikerede /regions=-linjer ignoreret i %s linje %d: %s

en: Too many regions in %s line %d: %s
da: For mange regioner i %s linje %d: %s

en: / line ignored in %s line %d: %s
da: /-linje ignoreret i %s linje %d: %s

en: Invalid region nr in %s line %d: %s
da: Ugyldigt regisionsnummer i %s linje %d: %s

en: Unrecognized flags in %s line %d: %s
da: Ugenkendte flag i %s linje %d: %s

en: Ignored %d words with non-ASCII characters
da: Ignorerer %d ord med ikke-ASCII-tegn

en: E845: Insufficient memory, word list will be incomplete
da: E845: Ikke nok hukommelse, ordlisten vil være ufuldstændig

en: Compressed %d of %d nodes; %d (%d%%) remaining
da: Komprimerede %d af %d punkter; %d (%d%%) tilbage

en: Reading back spell file...
da: Læser spell-fil tilbage...

en: Performing soundfolding...
da: Udfører lydsammenfoldning...

en: Number of words after soundfolding: %ld
da: Antal ord efter lydsammenfoldning: %ld

en: Total number of words: %d
da: Samlet antal ord: %d

en: Writing suggestion file %s...
da: Skriver forslagsfilen %s...

en: Estimated runtime memory use: %d bytes
da: Anslået brug af afviklingshukommelse: %d byte

en: E751: Output file name must not have region name
da: E751: Outputfilnavn må ikke have regionsnavn

en: E754: Only up to %ld regions supported
da: E754: Kun op til %ld regioner understøttes

en: E755: Invalid region in %s
da: E755: Ugyldig region i %s

en: Warning: both compounding and NOBREAK specified
da: Advarsel: både compounding og NOBREAK angivet

en: Writing spell file %s...
da: Skriver spell-filen %s...

en: Done!
da: Færdig!

en: E765: 'spellfile' does not have %ld entries
da: E765: 'spellfile' har ingen %ld-poster

en: Word '%.*s' removed from %s
da: Ordet '%.*s' fjernet fra %s

en: Word '%.*s' added to %s
da: Ordet '%.*s' tilføjet til %s

en: E763: Word characters differ between spell files
da: E763: Ordtegn er ikke ens i spell-filer

en: E783: Duplicate char in MAP entry
da: E783: duplikeret tegn i MAP-post

en: No Syntax items defined for this buffer
da: Ingen syntakspunkter defineret for denne buffer

en: syntax conceal on
da: syntax conceal til

en: syntax conceal off
da: syntax conceal fra

en: E390: Illegal argument: %s
da: E390: Ulovligt argument: %s

en: E391: No such syntax cluster: %s
da: E391: Ingen sådan syntaks-cluster: %s

en: syncing on C-style comments
da: synkronisering på C-style-kommentarer

en: no syncing
da: ingen synkronisering

en: syncing starts
da: synkronisering starter

en:  lines before top line
da:  linjer inden øverste linje

en: 
    --- Syntax sync items ---
da: 
    --- Syntaks-synkroniseringspunkter ---

en: 
    syncing on items
da: 
    synkroniserer på punkter

en: 
    --- Syntax items ---
da: 
    --- Syntakspunkter ---

en: E392: No such syntax cluster: %s
da: E392: Ingen sådan syntaks-cluster: %s

en: maximal
da: maksimal

en:  line breaks
da:  linjeombrydninger

en: E395: Contains argument not accepted here
da: E395: indeholder argument som ikke accepteres her

en: E844: Invalid cchar value
da: E844: ugyldig cchar-værdi

en: E393: group[t]here not accepted here
da: E393: group[t]here accepteres ikke her

en: E394: Didn't find region item for %s
da: E394: Find ikke regionspunkter for %s

en: E397: Filename required
da: E397: Filnavn kræves

en: E847: Too many syntax includes
da: E847: For mange syntaks inkluderinger

en: E789: Missing ']': %s
da: E789: Manglende ']': %s

en: E890: Trailing char after ']': %s]%s
da: E890: efterstillede tegn efter ']': %s]%s

en: E398: Missing '=': %s
da: E398: Manglende '=': %s

en: E399: Not enough arguments: syntax region %s
da: E399: For mange argumenter: syntaks region %s

en: E848: Too many syntax clusters
da: E848: For mange syntaks-clusters

en: E400: No cluster specified
da: E400: Ingen cluster angivet

en: E401: Pattern delimiter not found: %s
da: E401: Mønsterafgrænser ikke fundet: %s

en: E402: Garbage after pattern: %s
da: E402: Affald efter mønster: %s

en: E403: syntax sync: Line continuations pattern specified twice
da: E403: syntaks synkronisering: linjefortsættelsesmønster angivet to gange

en: E404: Illegal arguments: %s
da: E404: Ulovlige argumenter: %s

en: E405: Missing equal sign: %s
da: E405: Manglende lighedstegn: %s

en: E406: Empty argument: %s
da: E406: Tomt argument: %s

en: E407: %s not allowed here
da: E407: %s ikke tilladt her

en: E408: %s must be first in contains list
da: E408: %s skal være først i contains-liste

en: E409: Unknown group name: %s
da: E409: Ukendt gruppenavn: %s

en: E410: Invalid :syntax subcommand: %s
da: E410: Ugyldig :syntax-underkommando: %s

en:   TOTAL      COUNT  MATCH   SLOWEST     AVERAGE   NAME               PATTERN
da:   SAMLET     ANTAL  MATCH   LANGSOMST   GENNEMS.  NAVN               MØNSTER

en: E679: Recursive loop loading syncolor.vim
da: E679: rekursiv løkke ved indlæsning af syncolor.vim

en: E411: Highlight group not found: %s
da: E411: fremhævningsgruppe ikke fundet: %s

en: E412: Not enough arguments: ":highlight link %s"
da: E412: Ikke nok argumenter: ":highlight link %s"

en: E413: Too many arguments: ":highlight link %s"
da: E413: For mange argumenter: ":highlight link %s"

en: E414: Group has settings, highlight link ignored
da: E414: gruppe har indstillinger, highlight link ignoreret

en: E415: Unexpected equal sign: %s
da: E415: uventet lighedstegn: %s

en: E416: Missing equal sign: %s
da: E416: manglende lighedstegn: %s

en: E417: Missing argument: %s
da: E417: manglende argument: %s

en: E418: Illegal value: %s
da: E418: Ulovlig værdi: %s

en: E419: FG color unknown
da: E419: Forgrundsfarve ukendt

en: E420: BG color unknown
da: E420: Baggrundsfarve ukendt

en: E421: Color name or number not recognized: %s
da: E421: Farvenavn eller -nummer ikke genkendt: %s

en: E422: Terminal code too long: %s
da: E422: terminalkode for lang: %s

en: E423: Illegal argument: %s
da: E423: Ulovligt argument: %s

en: E424: Too many different highlighting attributes in use
da: E424: For mange forskellige fremhævningsattributter i brug

en: E669: Unprintable character in group name
da: E669: Tegn som ikke kan udskrives i gruppenavn

en: W18: Invalid character in group name
da: W18: Ugyldige tegn i gruppenavn

en: E849: Too many highlight and syntax groups
da: E849: For mange fremhævnings- og syntaksgrupper

en: E555: At bottom of tag stack
da: E555: nederst i tag-stak

en: E556: At top of tag stack
da: E556: øverst i tag-stak

en: E425: Cannot go before first matching tag
da: E425: Kan ikke gå efter første matchende tag

en: E426: Tag not found: %s
da: E426: tag ikke fundet: %s

en: file
da: fil

en: E427: There is only one matching tag
da: E427: Der er kun ét matchende tag

en: E428: Cannot go beyond last matching tag
da: E428: Kan ikke gå efter sidste matchende tag

en: File "%s" does not exist
da: Filen "%s" findes ikke

en: tag %d of %d%s
da: tag %d af %d%s

en:  or more
da:  eller flere

en:   Using tag with different case!
da:   Bruger tag med anden versaltype!

en: E429: File "%s" does not exist
da: E429: Filen "%s" findes ikke

en: 
      # TO tag         FROM line  in file/text
da: 
      # TIL tag        FRA linje  i fil/tekst

en: Searching tags file %s
da: Søger i tags-filen %s

en: E430: Tag file path truncated for %s
da: E430: Tag-filens sti afkortet for %s

en: Ignoring long line in tags file
da: Ignorerer lang linje i tags-fil

en: E431: Format error in tags file "%s"
da: E431: Fejl ved format i tags-filen "%s"

en: Before byte %ld
da: Inden byte %ld

en: E432: Tags file not sorted: %s
da: E432: Tags-fil ikke sorteret: %s

en: E433: No tags file
da: E433: Ingen tags-fil

en: E434: Can't find tag pattern
da: E434: Kan ikke finde tag-mønster

en: E435: Couldn't find tag, just guessing!
da: E435: Kunne ikke finde tag, gætter bare!

en: Duplicate field name: %s
da: Duplikeret feltnavn: %s

en: ' not known. Available builtin terminals are:
da: ' ikke kendt. Tilgængelige indbyggede terminaler:

en: defaulting to '
da: bruger standarden '

en: E557: Cannot open termcap file
da: E557: Kan ikke åbne termcap-fil

en: E558: Terminal entry not found in terminfo
da: E558: Terminal-post ikke fundet i terminfo

en: E559: Terminal entry not found in termcap
da: E559: Terminal-post ikke fundet i termcap

en: E436: No "%s" entry in termcap
da: E436: Ingen "%s"-post i termcap

en: E437: Terminal capability "cm" required
da: E437: terminal-formåenheden "cm" kræves

en: 
    --- Terminal keys ---
da: 
    --- Terminal-taster ---

en: Kill job in "%s"?
da: Dræb job i "%s"?

en: Terminal-finished
da: Terminal-færdig

en: active
da: aktiv

en: running
da: køre

en: finished
da: færdig

en: E953: File exists: %s
da: E953: Filen findes: %s

en: E955: Not a terminal buffer
da: E955: Ikke en terminal-buffer

en: new shell started
da: ny skal startet

en: Vim: Error reading input, exiting...
da: Vim: Fejl ved læsning af input, afslutter...

en: Used CUT_BUFFER0 instead of empty selection
da: Brugte CUT_BUFFER0 i stedet for tom markering

en: E881: Line count changed unexpectedly
da: E881: Linjeantal ændret uventet

en: No undo possible; continue anyway
da: Ingen fortryd mulig; fortsætter alligevel

en: E828: Cannot open undo file for writing: %s
da: E828: Kan ikke åbne fortrydelsesfil til skrivning: %s

en: E825: Corrupted undo file (%s): %s
da: E825: Korrupt fortrydelsesfil (%s): %s

en: Cannot write undo file in any directory in 'undodir'
da: Kan ikke skrive fortrydelsesfil i nogen mappe i 'undodir'

en: Will not overwrite with undo file, cannot read: %s
da: Overskriver ikke med fortrydelsesfil, kan ikke læse: %s

en: Will not overwrite, this is not an undo file: %s
da: Overskriver ikke, det er ikke en fortrydelsesfil: %s

en: Skipping undo file write, nothing to undo
da: Springer skrivning af fortrydelsesfil over, intet at fortryde

en: Writing undo file: %s
da: Skriver fortrydelsesfil: %s

en: E829: Write error in undo file: %s
da: E829: fejl ved skrivning i fortrydelsesfil: %s

en: Not reading undo file, owner differs: %s
da: Læser ikke fortrydelsesfil, ejer er ikke den samme: %s

en: Reading undo file: %s
da: Læser fortrydelsesfil: %s

en: E822: Cannot open undo file for reading: %s
da: E822: Kan ikke åbne fortrydelsesfil til læsning: %s

en: E823: Not an undo file: %s
da: E823: Ikke en fortrydelsesfil: %s

en: E832: Non-encrypted file has encrypted undo file: %s
da: E832: Ikke-krypteret fil har krypteret fortrydelsesfil: %s

en: E826: Undo file decryption failed: %s
da: E826: Dekryptering af fortrydelsesfil mislykkedes: %s

en: E827: Undo file is encrypted: %s
da: E827: Fortrydelsesfilen er krypteret: %s

en: E824: Incompatible undo file: %s
da: E824: Inkompatibel fortrydelsesfil: %s

en: File contents changed, cannot use undo info
da: Filindholdet ændret, kan ikke bruge fortrydelsesinfo

en: Finished reading undo file %s
da: Færdig med at læse fortrydelsesfilen %s

en: Already at oldest change
da: Allerede ved ældste ændring

en: Already at newest change
da: Allerede ved nyeste ændring

en: E830: Undo number %ld not found
da: E830: Fortrydelsesnummer %ld ikke fundet

en: E438: u_undo: Line numbers wrong
da: E438: u_undo: linjenumre forkerte

en: more line
da: linje mere

en: more lines
da: linjer mere

en: line less
da: linje mindre

en: fewer lines
da: linjere mindre

en: change
da: ændring

en: changes
da: ændringer

en: before
da: inden

en: after
da: efter

en: Nothing to undo
da: Intet at fortryde

en: number changes  when               saved
da: nummer ændrin.  hvornår            gemt

en: %ld seconds ago
da: %ld sekunder siden

en: E790: undojoin is not allowed after undo
da: E790: undojoin ikke tilladt efter undo

en: E439: Undo list corrupt
da: E439: fortrydelsesliste korrupt

en: E440: Undo line missing
da: E440: fortrydelseslinje mangler

en: E122: Function %s already exists, add ! to replace it
da: E122: Funktionen %s findes allerede, tilføj ! for at erstatte den

en: E717: Dictionary entry already exists
da: E717: Ordbog-post findes allerede

en: E718: Funcref required
da: E718: Funcref kræves

en: E130: Unknown function: %s
da: E130: Ukendt funktion: %s

en: E125: Illegal argument: %s
da: E125: Ulovligt argument: %s

en: E853: Duplicate argument name: %s
da: E853: Duplikeret argumentnavn: %s

en: E740: Too many arguments for function %s
da: E740: For mange argumenter til funktionen %s

en: E116: Invalid arguments for function %s
da: E116: Ugyldige argumenter til funktionen %s

en: E132: Function call depth is higher than 'maxfuncdepth'
da: E132: Dybden af funktionskald er større end 'maxfuncdepth'

en: calling %s
da: kalder %s

en: %s aborted
da: %s afbrudt

en: %s returning #%ld
da: %s returnerer #%ld

en: %s returning %s
da: %s returnerer %s

en: E699: Too many arguments
da: E699: For mange argumenter

en: E117: Unknown function: %s
da: E117: Ukendt funktion: %s

en: E933: Function was deleted: %s
da: E933: Funktion blev slettet: %s

en: E119: Not enough arguments for function: %s
da: E119: Ikke nok argumenter til funktionen: %s

en: E120: Using <SID> not in a script context: %s
da: E120: Bruger <SID> ikke i et script kontekst: %s

en: E725: Calling dict function without Dictionary: %s
da: E725: Kalder dict-funktion uden ordbog: %s

en: E129: Function name required
da: E129: Funktionsnavn kræves

en: E128: Function name must start with a capital or "s:": %s
da: E128: Funktionsnavnet skal begynde med et stort bogstav eller "s:": %s

en: E884: Function name cannot contain a colon: %s
da: E884: Funktionsnavnet må ikke indeholdet et kolon: %s

en: E123: Undefined function: %s
da: E123: Udefineret funktion: %s

en: E124: Missing '(': %s
da: E124: Manglende '(': %s

en: E862: Cannot use g: here
da: E862: Kan ikke bruge g: her

en: E932: Closure function should not be at top level: %s
da: E932: Closure-funktion skal ikke være på topniveau: %s

en: E126: Missing :endfunction
da: E126: Manglende :endfunction

en: W22: Text found after :endfunction: %s
da: W22: Tekst fundet efter :endfunction: %s

en: E707: Function name conflicts with variable: %s
da: E707: Funktionsnavnet er i konflikt med variablen: %s

en: E127: Cannot redefine function %s: It is in use
da: E127: Kan ikke redefinere funktionen %s: Den er i brug

en: E746: Function name does not match script file name: %s
da: E746: Funktionsnavn matcher ikke scriptfilnavn: %s

en: E131: Cannot delete function %s: It is in use
da: E131: Kan ikke slette funktionen %s: Den er i brug

en: E133: :return not inside a function
da: E133: :return ikke i en funktion

en: E107: Missing parentheses: %s
da: E107: Manglende parenteser: %s

en: %s (%s, compiled %s)
da: %s (%s, kompileret %s)

en: 
    MS-Windows 64-bit GUI version
da: 
    MS-Windows 64-bit GUI-version

en: 
    MS-Windows 32-bit GUI version
da: 
    MS-Windows 32-bit GUI-version

en:  with OLE support
da:  med understøttelse af OLE

en: 
    MS-Windows 64-bit console version
da: 
    MS-Windows 64-bit konsol-version

en: 
    MS-Windows 32-bit console version
da: 
    MS-Windows 32-bit konsol-version

en: 
    macOS version
da: 
    macOS-version

en: 
    macOS version w/o darwin feat.
da: 
    macOS-version med/uden darwin-funktionalitet.

en: 
    OpenVMS version
da: 
    OpenVMS-version

en: 
    Included patches:
da: 
    Rettelser som er med:

en: 
    Extra patches:
da: 
    Ekstra rettelser:

en: Modified by
da: Ændret af

en: 
    Compiled
da: 
    Kompileret

en: by
da: af

en: 
    Huge version
da: 
    Huge-version

en: 
    Big version
da: 
    Big-version

en: 
    Normal version
da: 
    Normal-version

en: 
    Small version
da: 
    Small-version

en: 
    Tiny version
da: 
    Tiny-version

en: without GUI.
da: uden GUI.

en: with GTK3 GUI.
da: med GTK3-GUI.

en: with GTK2-GNOME GUI.
da: med GTK2-GNOME-GUI.

en: with GTK2 GUI.
da: med GTK2-GUI.

en: with X11-Motif GUI.
da: med X11-Motif-GUI.

en: with X11-neXtaw GUI.
da: med X11-neXtaw-GUI.

en: with X11-Athena GUI.
da: med X11-Athena-GUI.

en: with Photon GUI.
da: med Photon-GUI.

en: with GUI.
da: med GUI.

en: with Carbon GUI.
da: med Carbon-GUI.

en: with Cocoa GUI.
da: med Cocoa-GUI.

en:   Features included (+) or not (-):
da:   Funktionaliteter som er med (+) eller ikke (-):

en:    system vimrc file: "
da:     system vimrc-fil: "

en:      user vimrc file: "
da:     bruger vimrc-fil: "

en:  2nd user vimrc file: "
da:  2. bruger vimrc-fil: "

en:  3rd user vimrc file: "
da:  3. bruger vimrc-fil: "

en:       user exrc file: "
da:      bruger exrc-fil: "

en:   2nd user exrc file: "
da:   2. bruger exrc-fil: "

en:   system gvimrc file: "
da:    system gvimrc-fil: "

en:     user gvimrc file: "
da:    bruger gvimrc-fil: "

en: 2nd user gvimrc file: "
da: 2. bruger gvimrc-fil: "

en: 3rd user gvimrc file: "
da: 3. bruger gvimrc-fil: "

en:        defaults file: "
da:         defaults-fil: "

en:     system menu file: "
da:      system menu-fil: "

en: Compilation:
da: Kompilering:

en: Compiler:
da: Kompiler:

en:   DEBUG BUILD
da:   FEJLRETNINGSBYG

en: by Bram Moolenaar et al.
da: af Bram Moolenaar og andre

en: Vim is open source and freely distributable
da: Vim er open source og kan frit distribueres

en: Help poor children in Uganda!
da: Hjælp fattige børn i Uganda!

en: type  :help iccf<Enter>       for information
da: skriv :help iccf<Enter>       for information

en: type  :q<Enter>               to exit
da: skriv :q<Enter>               for at afslutte

en: type  :help<Enter>  or  <F1>  for on-line help
da: skriv :help<Enter> eller <F1> for onlinehjælp

en: type  :help version8<Enter>   for version info
da: skriv :help version8<Enter>   for versionsinfo

en: Running in Vi compatible mode
da: Kører i Vi-kompatibel tilstand

en: type  :set nocp<Enter>        for Vim defaults
da: skriv :set nocp<Enter>        for Vim-standarder

en: type  :help cp-default<Enter> for info on this
da: skriv :help cp-default<Enter> for info om det

en: menu  Help->Orphans           for information
da: menu  Hjælp->Forældreløse børnfor information

en: Running modeless, typed text is inserted
da: Kører tilstandsløs, skrevet tekst indsættes

en: menu  Edit->Global Settings->Toggle Insert Mode
da: menu  Rediger->Globale indstillinger->Indsæt-tilstand til/fra

en:                               for two modes
da:                               for to-tilstande

en: menu  Edit->Global Settings->Toggle Vi Compatible
da: menu  Rediger->Globale indstillinger->Vi-kompatibel til/fra

en:                               for Vim defaults
da:                               for Vim-standarder

en: Sponsor Vim development!
da: Sponsorer udviklingen af Vim!

en: Become a registered Vim user!
da: Bliv en registreret Vim-bruger!

en: type  :help sponsor<Enter>    for information
da: skriv :help sponsor<Enter>    for information

en: type  :help register<Enter>   for information
da: skriv :help register<Enter>   for information

en: menu  Help->Sponsor/Register  for information
da: menu  Hjælp->Sponsorer/registrer  for information

en: Already only one window
da: Allerede kun ét vindue

en: E441: There is no preview window
da: E441: Der er ikke noget forhåndsvisningsvindue

en: E442: Can't split topleft and botright at the same time
da: E442: Kan ikke opdele øverste venstre og nederste højre på samme tid

en: E443: Cannot rotate when another window is split
da: E443: Kan ikke rotere når et andet vindue er opdelt

en: E444: Cannot close last window
da: E444: Kan ikke lukke sidste vindue

en: E813: Cannot close autocmd window
da: E813: Kan ikke lukke autocmd-vindue

en: E814: Cannot close window, only autocmd window would remain
da: E814: Kan ikke lukke vindue, kun autocmd-vindue ville være tilbage

en: E445: Other window contains changes
da: E445: Et andet vindue indeholder ændringer

en: E446: No file name under cursor
da: E446: Intet filnavn under markør

en: E447: Can't find file "%s" in path
da: E447: Kan ikke finde filen "%s" i sti

en: E799: Invalid ID: %ld (must be greater than or equal to 1)
da: E799: Ugyldigt ID: %ld (skal være større end eller lig med 1)

en: E801: ID already taken: %ld
da: E801: ID allerede taget: %ld

en: E290: List or number required
da: E290: Liste eller nummer kræves

en: E802: Invalid ID: %ld (must be greater than or equal to 1)
da: E802: Ugyldigt ID: %ld (skal være større end eller lig med 1)

en: E803: ID not found: %ld
da: E803: ID ikke fundet: %ld

en: E370: Could not load library %s
da: E370: Kunne ikke indlæse biblioteket %s

en: Sorry, this command is disabled: the Perl library could not be loaded.
da: Beklager, kommandoen er deaktiveret: Perl-biblioteket kunne ikke indlæses.

en: E299: Perl evaluation forbidden in sandbox without the Safe module
da: E299: Perl-evaluering forbudt i sandbox uden Safe-modulet

en: Edit with &multiple Vims
da: Rediger med &flere Vim'er

en: Edit with single &Vim
da: Rediger med én &Vim

en: Diff with Vim
da: Diff med Vim

en: Edit with &Vim
da: Rediger med &Vim

en: Edit with existing Vim -
da: Rediger med eksisterende Vim -

en: Edits the selected file(s) with Vim
da: Redigerer den valgt fil(er) med Vim

en: Error creating process: Check if gvim is in your path!
da: Fejl ved oprettelse af proces: Tjek om gvim er i din sti!

en: gvimext.dll error
da: fejl ved gvimext.dll

en: Path length too long!
da: Stiens længde er for lang!

en: --No lines in buffer--
da: --Ingen linjer i buffer--

en: E470: Command aborted
da: E470: Kommando afbrudt

en: E471: Argument required
da: E471: Argument kræves

en: E10: \ should be followed by /, ? or &
da: E10: \ skal efterføles af /, ? eller &

en: E11: Invalid in command-line window; <CR> executes, CTRL-C quits
da: E11: Ugyldig i kommandolinjevindue; <CR> udfører, CTRL-C afslutter

en: E12: Command not allowed from exrc/vimrc in current dir or tag search
da: E12: Kommando ikke tilladt fra exrc/vimrc i nuværende mappe- eller tagsøgning

en: E171: Missing :endif
da: E171: Manglende :endif

en: E600: Missing :endtry
da: E600: Manglende :endtry

en: E170: Missing :endwhile
da: E170: Manglende :endwhile

en: E170: Missing :endfor
da: E170: Manglende :endfor

en: E588: :endwhile without :while
da: E588: :endwhile uden :while

en: E588: :endfor without :for
da: E588: :endfor uden :for

en: E13: File exists (add ! to override)
da: E13: Filen findes (tilføj ! for at tilsidesætte)

en: E472: Command failed
da: E472: Kommando mislykkede

en: E234: Unknown fontset: %s
da: E234: Ukendt skrifttypesæt: %s

en: E235: Unknown font: %s
da: E235: Ukendt skrifttype: %s

en: E236: Font "%s" is not fixed-width
da: E236: Skrifttypen "%s" er ikke med fast bredde

en: E473: Internal error
da: E473: Intern fejl

en: E685: Internal error: %s
da: E685: Intern fejl: %s

en: Interrupted
da: Afbrudt

en: E14: Invalid address
da: E14: Ugyldig adresse

en: E474: Invalid argument
da: E474: Ugyldigt argument

en: E475: Invalid argument: %s
da: E475: Ugyldigt argument: %s

en: E475: Invalid value for argument %s
da: E475: Ugyldig værdi for argumentet %s

en: E475: Invalid value for argument %s: %s
da: E475: Ugyldig værdi for argumentet %s: %s

en: E15: Invalid expression: %s
da: E15: Ugyldigt udtryk: %s

en: E16: Invalid range
da: E16: Ugyldigt område

en: E476: Invalid command
da: E476: Ugyldig kommando

en: E17: "%s" is a directory
da: E17: "%s" er en mappe

en: E364: Library call failed for "%s()"
da: E364: Kald af bibliotek mislykkedes for "%s()"

en: E667: Fsync failed
da: E667: Fsync mislykkedes

en: E448: Could not load library function %s
da: E448: Kunne ikke indlæse biblioteksfunktionen %s

en: E19: Mark has invalid line number
da: E19: Mærke har ugyldigt linjenummer

en: E20: Mark not set
da: E20: Mærke ikke sat

en: E21: Cannot make changes, 'modifiable' is off
da: E21: Kan ikke foretage ændringer, 'modifiable' er slået fra

en: E22: Scripts nested too deep
da: E22: Scripts indlejret for dybt

en: E23: No alternate file
da: E23: Ingen alternate-fil

en: E24: No such abbreviation
da: E24: Ingen sådan forkortelse

en: E477: No ! allowed
da: E477: Ingen ! tilladt

en: E25: GUI cannot be used: Not enabled at compile time
da: E25: GUI kan ikke bruges: Ikke aktiveret ved kompileringstid

en: E26: Hebrew cannot be used: Not enabled at compile time
da: E26: Hebraisk kan ikke bruges: Ikke aktiveret ved kompileringstid

en: E27: Farsi cannot be used: Not enabled at compile time
da: E27: Persisk kan ikke bruges: Ikke aktiveret ved kompileringstid

en: E800: Arabic cannot be used: Not enabled at compile time
da: E800: Arabisk kan ikke bruges: Ikke aktiveret ved kompileringstid

en: E28: No such highlight group name: %s
da: E28: Intet sådan fremhævningsgruppenavn: %s

en: E29: No inserted text yet
da: E29: Endnu ingen indsat tekst

en: E30: No previous command line
da: E30: Ingen tidligere kommandolinje

en: E31: No such mapping
da: E31: Ingen sådan mapping

en: E479: No match
da: E479: Intet match

en: E480: No match: %s
da: E480: Intet match: %s

en: E32: No file name
da: E32: Intet filnavn

en: E33: No previous substitute regular expression
da: E33: Ingen tidligere erstatnings regulært udtryk

en: E34: No previous command
da: E34: Ingen tidligere kommando

en: E35: No previous regular expression
da: E35: Ingen tidligere regulære udtryk

en: E481: No range allowed
da: E481: Intet område tilladt

en: E36: Not enough room
da: E36: Ikke plads nok

en: E247: No registered server named "%s"
da: E247: ingen registreret server ved navn "%s"

en: E482: Can't create file %s
da: E482: Kan ikke oprette filen %s

en: E483: Can't get temp file name
da: E483: Kan ikke hente midlertidigt filnavn

en: E484: Can't open file %s
da: E484: Kan ikke åbne filen %s

en: E485: Can't read file %s
da: E485: Kan ikke læse filen %s

en: E38: Null argument
da: E38: Null-argument

en: E39: Number expected
da: E39: Nummer ventet

en: E40: Can't open errorfile %s
da: E40: Kan ikke åbne fejlfilen %s

en: E233: Cannot open display
da: E233: kan ikke åbne display

en: E41: Out of memory!
da: E41: Ikke mere ledig hukommelse!

en: Pattern not found
da: Mønster ikke fundet

en: E486: Pattern not found: %s
da: E486: Mønster ikke fundet: %s

en: E487: Argument must be positive
da: E487: Argument skal være positivt

en: E459: Cannot go back to previous directory
da: E459: Kan ikke gå tilbage til tidligere mappe

en: E42: No Errors
da: E42: Ingen fejl

en: E776: No location list
da: E776: Ingen placeringsliste

en: E43: Damaged match string
da: E43: Beskadiget matchstreng

en: E44: Corrupted regexp program
da: E44: Korrupt regexp-program

en: E45: 'readonly' option is set (add ! to override)
da: E45: 'readonly'-tilvalget er sat (tilføj ! for at tilsidesætte)

en: E46: Cannot change read-only variable "%s"
da: E46: Kan ikke ændre skrivebeskyttet variabel "%s"

en: E794: Cannot set variable in the sandbox: "%s"
da: E794: Kan ikke sætte variabel i sandboksen: "%s"

en: E713: Cannot use empty key for Dictionary
da: E713: Kan ikke bruge tom nøgle til ordbog

en: E715: Dictionary required
da: E715: Ordbog kræves

en: E684: List index out of range: %ld
da: E684: listeindeks udenfor område: %ld

en: E118: Too many arguments for function: %s
da: E118: For mange argumenter til funktion: %s

en: E716: Key not present in Dictionary: %s
da: E716: Nøgle findes ikke i ordbog: %s

en: E714: List required
da: E714: Liste kræves

en: E712: Argument of %s must be a List or Dictionary
da: E712: Argument af %s skal være en liste eller ordbog

en: E47: Error while reading errorfile
da: E47: Fejl ved læsning af fejlfil

en: E48: Not allowed in sandbox
da: E48: Ikke tilladt i sandboks

en: E523: Not allowed here
da: E523: Ikke tilladt her

en: E359: Screen mode setting not supported
da: E359: Skærmtilstand-indstilling understøttes ikke

en: E49: Invalid scroll size
da: E49: Ugyldig rullestørrelse

en: E91: 'shell' option is empty
da: E91: 'shell'-tilvalget er tomt

en: E255: Couldn't read in sign data!
da: E255: Kunne ikke læse i sign-data!

en: E72: Close error on swap file
da: E72: Fejl ved lukning af swap-fil

en: E73: Tag stack empty
da: E73: tag-stak tom

en: E74: Command too complex
da: E74: Kommando for kompleks

en: E75: Name too long
da: E75: Navn for langt

en: E76: Too many [
da: E76: For mange [

en: E77: Too many file names
da: E77: For mange filnavne

en: E488: Trailing characters
da: E488: Efterstillede tegn

en: E78: Unknown mark
da: E78: Ukendt mærke

en: E79: Cannot expand wildcards
da: E79: Kan ikke udvide jokertegn

en: E591: 'winheight' cannot be smaller than 'winminheight'
da: E591: 'winheight' må ikke være mindre end 'winminheight'

en: E592: 'winwidth' cannot be smaller than 'winminwidth'
da: E592: 'winwidth' må ikke være mindre end 'winminwidth'

en: E80: Error while writing
da: E80: Fejl ved skrivning

en: E939: Positive count required
da: E939: Positiv tælling kræves

en: E81: Using <SID> not in a script context
da: E81: Bruger <SID> ikke i et script kontekst

en: E449: Invalid expression received
da: E449: Ugyldigt udtryk modtaget

en: E463: Region is guarded, cannot modify
da: E463: Regionen er beskyttet, kan ikke ændre

en: E744: NetBeans does not allow changes in read-only files
da: E744: NetBeans tillader ikke ændringer i skrivebeskyttede filer

en: E363: Pattern uses more memory than 'maxmempattern'
da: E363: mønster bruger mere hukommelse end 'maxmempattern'

en: E749: Empty buffer
da: E749: tom buffer

en: E86: Buffer %ld does not exist
da: E86: Bufferen %ld findes ikke

en: E682: Invalid search pattern or delimiter
da: E682: Ugyldigt søgemønster eller -afgrænser

en: E139: File is loaded in another buffer
da: E139: Filen er indlæst i en anden buffer

en: E764: Option '%s' is not set
da: E764: Tilvalget '%s' er ikke sat

en: E850: Invalid register name
da: E850: Ugyldigt registernavn

en: E919: Directory not found in '%s': "%s"
da: E919: Mappe ikke fundet i '%s': "%s"

en: E952: Autocommand caused recursive behavior
da: E952: Autokommando forårsagede rekursiv opførsel

en: search hit TOP, continuing at BOTTOM
da: søgning ramte ØVERST, fortsætter ved NEDERST

en: search hit BOTTOM, continuing at TOP
da: søgning ramte NEDERST, fortsætter ved ØVERST

en: Need encryption key for "%s"
da: Behøver krypteringsnøgle til "%s"

en: empty keys are not allowed
da: tomme nøgler er ikke tilladt

en: dictionary is locked
da: ordbog er låst

en: list is locked
da: liste er låst

en: failed to add key '%s' to dictionary
da: kunne ikke tilføje nøglen '%s' til ordbog

en: index must be int or slice, not %s
da: indeks skal være heltal eller slice, ikke %s

en: expected str() or unicode() instance, but got %s
da: ventede str()- eller unicode()-instans, men fik %s

en: expected bytes() or str() instance, but got %s
da: ventede bytes()- eller str()-instans, min fik %s

en: expected int(), long() or something supporting coercing to long(), but got %s
da: ventede int(), long() eller noget som understøtter coercing til long(), min fik %s

en: expected int() or something supporting coercing to int(), but got %s
da: ventede int() eller noget som understøtter coercing til int(), min fik %s

en: value is too large to fit into C int type
da: værdi er for stor til at passe i C-heltalstype

en: value is too small to fit into C int type
da: værdi er for lille til at passe i C-heltalstype

en: number must be greater than zero
da: nummer skal være større end nul

en: number must be greater or equal to zero
da: nummer skal være større end eller lig med nul

en: can't delete OutputObject attributes
da: kan ikke slette OutputObject-attributter

en: invalid attribute: %s
da: ugyldig attribut: %s

en: E264: Python: Error initialising I/O objects
da: E264: Python: Fejl ved initialisering af I/O-objekter

en: failed to change directory
da: kunne ikke skifte mappe

en: expected 3-tuple as imp.find_module() result, but got %s
da: ventede 3-tuple som imp.find_module() resultat, men fik %s

en: expected 3-tuple as imp.find_module() result, but got tuple of size %d
da: ventede 3-tuple som imp.find_module() resultat, men fik tuple af størrelse %d

en: internal error: imp.find_module returned tuple with NULL
da: intern fejl: imp.find_module returnerede tuple med NULL

en: cannot delete vim.Dictionary attributes
da: kan ikke slette vim.Dictionary-attributter

en: cannot modify fixed dictionary
da: kan ikke ændre fast ordbog

en: cannot set attribute %s
da: kan ikke sætte attributten %s

en: hashtab changed during iteration
da: hashtab ændret under gennemløb

en: expected sequence element of size 2, but got sequence of size %d
da: ventede sekvenselement af størrelse 2, men fik sekvens af størrelse %d

en: list constructor does not accept keyword arguments
da: liste-constructor accepterer ikke nøgleord-argumenter

en: list index out of range
da: listeindeks udenfor område

en: internal error: failed to get Vim list item %d
da: intern fejl: kunne ikke hente vim-listepunkt %d

en: slice step cannot be zero
da: slice-trin må ikke være nul

en: attempt to assign sequence of size greater than %d to extended slice
da: forsøg på at tildele sekvens som er større end %d til udvidet slice

en: internal error: no Vim list item %d
da: intern fejl: intet vim-listepunkt %d

en: internal error: not enough list items
da: intern fejl: ikke nok listepunkter

en: internal error: failed to add item to list
da: intern fejl: kunne ikke tilføje punkt til liste

en: attempt to assign sequence of size %d to extended slice of size %d
da: forsøg på at tildele sekvens af størrelsen %d til udvidet slice af størrelsen %d

en: failed to add item to list
da: kunne ikke tilføje punkt til liste

en: cannot delete vim.List attributes
da: kan ikke slette vim.List-attributter

en: cannot modify fixed list
da: kan ikke ændre fast liste

en: unnamed function %s does not exist
da: unavngivet funktion %s findes ikke

en: function %s does not exist
da: funktionen %s findes ikke

en: failed to run function %s
da: kunne ikke køre funktionen %s

en: unable to get option value
da: kan ikke hente tilvalgsværdi

en: internal error: unknown option type
da: intern fejl: ukendt tilvalgstype

en: problem while switching windows
da: problem ved skift af vinduer

en: unable to unset global option %s
da: kan ikke fjerne det globale tilvalg %s

en: unable to unset option %s which does not have global value
da: kan ikke fjerne tilvalget %s som ikke har global værdi

en: attempt to refer to deleted tab page
da: forsøg på at referere til slettet fanebladsside

en: no such tab page
da: ingen sådan fanebladsside

en: attempt to refer to deleted window
da: forsøg på at referere til slettet vindue

en: readonly attribute: buffer
da: skrivebeskyttet attribut: buffer

en: cursor position outside buffer
da: markørposition udenfor buffer

en: no such window
da: intet sådan vindue

en: attempt to refer to deleted buffer
da: forsøg på at referere til slettet buffer

en: failed to rename buffer
da: kunne ikke omdøbe bufferen

en: mark name must be a single character
da: mærkenavn skal være ét tegn

en: expected vim.Buffer object, but got %s
da: ventede vim.Buffer-objekt, men fik %s

en: failed to switch to buffer %d
da: kunne ikke skifte til bufferen %d

en: expected vim.Window object, but got %s
da: ventede vim.Window-objekt, men fik %s

en: failed to find window in the current tab page
da: kunne ikke finde vindue i den nuværende fanebladsside

en: did not switch to the specified window
da: skiftede ikke til det angivne vindue

en: expected vim.TabPage object, but got %s
da: ventede vim.TabPage-objekt, men fik %s

en: did not switch to the specified tab page
da: skiftede ikke til den angivne fanebladsside

en: failed to run the code
da: kunne ikke køre koden

en: E858: Eval did not return a valid python object
da: E858: Eval returnerede ikke et gyldigt python-objekt

en: E859: Failed to convert returned python object to a Vim value
da: E859: Kunne ikke konvertere returnerede python-objekt til vim-værdi

en: unable to convert %s to a Vim dictionary
da: kan ikke konvertere %s til vim-ordbog

en: unable to convert %s to a Vim list
da: kan ikke konvertere %s til vim-liste

en: unable to convert %s to a Vim structure
da: kan ikke konvertere %s til vim-struktur

en: internal error: NULL reference passed
da: intern fejl: NULL-reference givet

en: internal error: invalid value type
da: intern fejl: ugyldig værditype

en: Failed to set path hook: sys.path_hooks is not a list
    You should now do the following:
    - append vim.path_hook to sys.path_hooks
    - append vim.VIM_SPECIAL_PATH to sys.path
da: Kunne ikke sætte sti-hook: sys.path_hooks er ikke en liste
    Du bør nu gøre følgende:
    - tilføj vim.path_hook til slutningen af sys.path_hooks
    - tilføj vim.VIM_SPECIAL_PATH til slutningen af sys.path

en: Failed to set path: sys.path is not a list
    You should now append vim.VIM_SPECIAL_PATH to sys.path
da: Kunne ikke sætte sti: sys.path er ikke en liste
    Du bør nu tilføje vim.VIM_SPECIAL_PATH til slutningen af sys.path

en: Vim macro files (*.vim)	*.vim
    All Files (*.*)	*.*
da: Vim-makrofiler (*.vim)	*.vim
    Alle filer (*.*)	*.*

en: All Files (*.*)	*.*
da: Alle filer (*.*)	*.*

en: All Files (*.*)	*.*
    C source (*.c, *.h)	*.c;*.h
    C++ source (*.cpp, *.hpp)	*.cpp;*.hpp
    VB code (*.bas, *.frm)	*.bas;*.frm
    Vim files (*.vim, _vimrc, _gvimrc)	*.vim;_vimrc;_gvimrc
da: Alle filer (*.*)	*.*
    C-kildekode (*.c, *.h)	*.c;*.h
    C++-kildekode (*.cpp, *.hpp)	*.cpp;*.hpp
    VB-kode (*.bas, *.frm)	*.bas;*.frm
    Vim-filer (*.vim, _vimrc, _gvimrc)	*.vim;_vimrc;_gvimrc

en: Vim macro files (*.vim)	*.vim
    All Files (*)	*
da: Vim-makrofiler (*.vim)	*.vim
    Alle filer (*)	*

en: All Files (*)	*
da: Alle filer (*)	*

en: All Files (*)	*
    C source (*.c, *.h)	*.c;*.h
    C++ source (*.cpp, *.hpp)	*.cpp;*.hpp
    Vim files (*.vim, _vimrc, _gvimrc)	*.vim;_vimrc;_gvimrc
da: Alle filer (*)	*
    C-kildekode (*.c, *.h)	*.c;*.h
    C++-kildekode (*.cpp, *.hpp)	*.cpp;*.hpp
    Vim-filer (*.vim, _vimrc, _gvimrc)	*.vim;_vimrc;_gvimrc
